Giriş yapKaydol
  • Birincil
  • İkincil
  • Cryptolending
  • Jeton
  • Yatırımlarım
  • Daha Fazla
    Ligler
    İşlemler
    Referans programı
    Yardım ve Geri Bildirim
    Twitter
    Telegram
    LinkedIn
  • Birincil
  • İkincil
  • Cryptolending
  • Jeton
  • Yatırımlarım
  • Daha Fazla
Giriş yapKaydol
BirincilİkincilCryptolendingYatırımlar
BirincilİkincilCryptolendingJetonYatırımlarım
LiglerİşlemlerReferans programıYardım ve Geri Bildirim
TwitterTelegramLinkedIn
Trustpilot
  • Şartlar ve Koşullar
  • Gizlilik Politikası
  • Yardım ve Geri Bildirim
  • WEB2 Platformu
🧰 HizmetlerID: 781

Atık Yönetimi (Kopya)

100USDC
15,000 USDC hedefin %0.67'i
Risk notuBBB
Yıllık faiz21 %
Vade9 ay
Bitiş Tarihi
Yatırım yapmak için kayıt ol
Genel bakış
Risk puanlaması
Finansallar
Teminat
Borçlu
E-atık aracılığından kendi bünyesinde ayrıştırmaya

SIA Ramotti, Riga bölgesinde kendi e-atık ayrıştırma tesisini donatmak ve lisanslamak için € 575.000 topluyor; böylece şu anda üçüncü taraf işleme ortaklarıyla paylaştığı ayrıştırma marjının tamamını kendinde tutacak.

100USDC
15,000 USDC hedefin %0.67'i
Risk notu: BBB9 ay21 %
Atık Yönetimi (Kopya)
AI Translated

SIA Ramotti, 30 Ocak 2019 tarihinde kurulan (reg. nr. 42103088650) Letonya merkezli bir e-atık toplama, aracılık ve ticaret şirketidir. Şirket, kuruluşundan bu yana Baltık elektronik atık pazarında faaliyet göstermekte olup, 2023 yılından itibaren operasyonlarını tanımlayan toplayıcı-aracı-tüccar modeline geçmeden önce e-atık değer zincirindeki çeşitli ticari modelleri test etmiştir. Yedi yılı aşkın sürekli faaliyeti boyunca SIA Ramotti, Letonya, Litvanya ve Estonya'yı kapsayan bir tedarik ağı oluşturmuş, AB genelindeki geri dönüşüm işleyicileri ve metalürji tesisleri ile ticari ilişkiler kurmuş ve e-atık değer zincirinin her halkasında pratik bir anlayış geliştirmiştir; bu anlayış, toplama aşamasındaki karışık elektronik atıkların bileşim ve fiyatlandırma dinamiklerinden, ayıklama ve fraksiyon hazırlama ekonomisine, endüstriyel alıcıların rafineri aşamasındaki spesifikasyon gerekliliklerine ve ödeme yapısı yapısına kadar uzanmaktadır. Şirket şu anda saf aracılıktan entegre bir toplayıcı-ayıklayıcı-tüccar modeline geçişi gerçekleştirmekte ve 2026'nın ikinci çeyreğinde kendi lisanslı ayıklama tesisini kurmayı planlamaktadır.

Şirket, sahibi-yöneticisi (CEO), bir iş geliştirme müdürü, özel bir ayıklama hattı mühendisi ve bir idari asistandan oluşan dört kişilik kompakt bir ekiple faaliyet göstermekte olup, tesis devreye alındıktan sonra 4-6 ayıklama operatörü almayı planlamaktadır. SIA Ramotti, kendisini genel bir hurda satıcısı olarak değil, fraksiyon düzeyinde uzmanlığa sahip uzman bir e-atık aracısı olarak konumlandırmaktadır: ticari model, metal açısından zengin elektronik atıkları rekabetçi tedarik maliyetiyle temin etme, malzemeyi geri kazanılabilir metal içeriğine göre doğru bir şekilde sınıflandırma ve spesifikasyon dereceli çıktı lotlarını, her fraksiyonun en güçlü ticari koşulları sunduğu aşağı yönlü alıcı tipine (değerli metal geri dönüştürücüsü, endüstriyel izabe tesisi, ikincil alaşım üreticisi veya uzman PCB işleyicisi) yerleştirme yeteneği üzerine kuruludur. Bu fraksiyon yönlendirme yeteneği, şirketi ayrıştırılmamış hurda toplayıcılarından ayırmakta ve tesis içi ayıklamaya geçiş için ticari temel sağlamaktadır.

Kurumsal tanımlayıcılar: Reģistrācijas Nr. 42103088650. PVN Nr. LV42103088650. Kayıtlı adres: Baltā iela 24 – 49, Rīga, LV-1055, Letonya. Hukuki biçim: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA). Sermaye: 2.800 EUR. Web sitesi: ramotti.com.

Mülkiyet, liderlik ve yönetişim

SIA Ramotti, merkezi liderlik ve yürütme konusunda net hesap verebilirlik ile sahibi tarafından yönetilen bir işletme olarak faaliyet göstermektedir. Natālija Kuzmiča-Poliščuka, CEO ve tek hissedar (%100) olarak görev yapmaktadır; onun yönetimi altında şirket, 2019'da iş modellerini test eden bir pazar giriş aşaması operasyonundan, beş ülkeyi kapsayan sözleşmeli alıcı ağı ile yıllık 1,0 milyon EUR gelir üreten ticari olarak aktif bir e-atık aracılık şirketine dönüşmüştür. Ticari ve operasyonel kontrol, tüm ana tedarikçi ve alıcı ilişkilerini elinde bulunduran ve tedarik, fiyatlandırma ve stratejik kararları yöneten CEO'da toplanmıştır; bu yönetişim yapısı, tedarik zamanlamasının ve fiyat müzakeresinin hızlı yanıt gerektirdiği işlemsel bir pazarda karar verme hızı sağlamakta, ancak erken aşamadaki, sahibi tarafından yönetilen mikro işletmelerin özelliği olan kilit kişi yoğunlaşmasını yaratmaktadır.

İş modeli ve gelir mekaniği

SIA Ramotti'nin işi tek hatlı ancak çift kanallıdır. Şirket, Baltık bölgesindeki tedarik ortaklarından karışık elektronik atıkların tedariki ve spesifikasyon dereceli çıktı fraksiyonlarının aşağı yönlü endüstriyel geri dönüşüm ve metalürji işleyicilerine satışı yoluyla gelir elde etmektedir. Mevcut aracılık modeli kapsamında, fiziksel ayıklama lisanslı üçüncü taraf işleme ortaklarına yaptırılmaktadır; SIA Ramotti, tedarikten satışa kadar olan ticari zinciri kontrol ederek, karışık girdi maliyeti ile ayıklanmış çıktı değeri arasındaki aracılık marjını yakalamaktadır. 2026'nın ikinci çeyreğinden itibaren şirket, fiziksel dönüşümü kendi lisanslı tesisinde gerçekleştirerek ve şu anda işleme ortaklarıyla paylaşılan tam ayıklama marjını elinde tutarak tesis içi ayıklamaya geçecektir.

Gelir işlemseldir: her sevkiyat tartılır, fraksiyon tipine göre sınıflandırılır ve ton başına anlaşılan fiyattan faturalandırılır. Abonelik veya retiner bileşeni yoktur; tekrarlanabilirlik, yerleşik alıcı ilişkileri ve aşağı yönlü işleyicilerin tutarlı, spesifikasyon dereceli hammaddeye olan yapısal talebi ile desteklenmektedir. İki çıktı kategorisi geliri artırmaktadır: (1) yüksek değerli değerli metal içeren fraksiyonlar — altın, gümüş ve paladyum içerebilen PCB'ler, konnektör montajları ve bileşen yoğun kartlar, çıktı karışımındaki en yüksek ton başına fiyatlarla uzman değerli metal geri dönüştürücülerine satılmaktadır; ve (2) baz metal fraksiyonları — bakır sargılar, alüminyum şasiler, çelik muhafazalar ve diğer demirli ve demir dışı bileşenler, LME referanslı fiyatlarla baz metal geri dönüştürücülerine satılmaktadır. Marj oluşum mantığı basittir: ton başına yaklaşık 300–500 EUR'ya tedarik edilen karışık e-atık, ton başına yaklaşık 1.200–1.800 EUR değerinde harmanlanmış ayıklanmış çıktı sağlar; aracılık modeli kapsamında, bu marjın önemli bir kısmı ayıklama ücreti olarak işleme ortağına aktarılır (%14-18 brüt marj), oysa tesis içi ayıklama, SIA Ramotti'nin tüm marjı elinde tutmasını sağlar (hedef brüt marj %30-35).

Ürün portföyü ve coğrafi ayak izi

SIA Ramotti'nin çıktı portföyü, atılan ev aletlerinin, tüketici elektroniğinin ve endüstriyel ekipmanların işlenmesinden elde edilen, malzeme bileşimine ve metal içeriği profiline göre sınıflandırılmış ayıklanmış elektronik atık fraksiyonlarından oluşmaktadır. Başlıca satılabilir fraksiyonlar şunlardır: PCB'ler ve konnektör açısından zengin montajlar (dereceye ve değerli metal yoğunluğuna bağlı olarak ton başına 1.000–6.000 EUR), motorlardan, sargılardan ve kablolardan elde edilen bakır içeren fraksiyonlar (temiz soyulmuş bakır için ton başına 4.500–5.500 EUR), şasilerden ve soğutuculardan elde edilen alüminyum fraksiyonları (ton başına 900–1.200 EUR) ve çelik ve demirli fraksiyonlar (ton başına 150–250 EUR). Tedarik Baltık ülkelerini kapsamaktadır — Letonya, Litvanya ve Estonya. Çıktı, AB genelindeki endüstriyel geri dönüşüm ve metalürji işleyicilerine satılmakta olup, hedef pazarlar ilgili alıcının konumuna göre belirlenmektedir: Litvanya ve Finlandiya'daki değerli metal geri dönüştürücüleri, İsveç'teki bir endüstriyel izabe tesisi, Letonya'daki ikincil alaşım üreticileri ve Hollanda'daki uzman PCB işleyicileri.

Ana müşteriler, hedef kitle ve pazara giriş

SIA Ramotti, B2B olarak endüstriyel ikincil hammadde pazarına satış yapmaktadır. Pazara giriş doğrudan ve ilişki odaklıdır: şirket malzemeyi Baltık tedarikçi ağı aracılığıyla tedarik eder ve ayıklanmış çıktıyı yerleşik ticari ilişkiler aracılığıyla aşağı yönlü alıcılara yerleştirir; fiyatlandırma lot bileşimi, fraksiyon saflığı ve geçerli piyasa kriterlerine göre belirlenmektedir. 2026 alıcı hattı, 5 ülkeyi ve 5 alıcı tipini kapsayan 3 icra edilmiş sözleşme ve 5 resmileştirilmiş niyet mektubundan (toplam yıllık 1.110.000–1.310.000 EUR potansiyel) oluşmaktadır: değerli metal geri kazanımı (NOVITERA UAB, Kat-Metal Oy), bölgesel ikincil malzeme ticareti (Metruna UAB, Baltic Recycling UAB), endüstriyel izabe dereceli işleme (Boliden Group / Rönnskär), ikincil alüminyum alaşım üretimi (ALL Recycling SIA) ve uzman PCB geri dönüşümü (Holland Recycling B.V.). Sadece sözleşmeli taban (NOVITERA, Metruna ve Boliden'den 730.000–810.000 EUR), ayıklama tesisinin çıktısı için yapısal bir talep tabanı sağlamaktadır.

Tedarik, tedarikçiler ve yürütme ortakları

Şirketin yürütme modeli, mevcut aracılık yapısı altında “tedarik et, düzenle, yerleştir”, tesis devreye alındıktan sonra ise “tedarik et, ayıkla, yerleştir” şeklindedir. Tedarik tarafında, karışık elektronik atıklar, 2019'dan bu yana geliştirilen, ekipman geri dönüşümü ve bertaraf yeteneklerine sahip şirketler, ömrünü tamamlamış elektronik eşya toplayıcıları ve kurumsal bertaraf programlarından oluşan Baltık bölgesi tedarik ortakları ağından temin edilmektedir. Ortak tabanının toplam tedarik kapasitesinin, tedarik faaliyetinin eş zamanlı genişlemesini gerektirmeksizin planlanan ayıklama tesisinin verimlilik gereksinimlerini (kapasitede yıllık 300–400 ton) sürdürmek için yeterli olduğu bildirilmektedir. İşleme tarafında, ayıklama şu anda lisanslı üçüncü taraf ortaklara yaptırılmaktadır; tesis başlatıldığında, temel değer yaratma adımı tesis içine taşınacak ve şirket manuel sökme ve mekanik ayırma işlemlerini kendi tesislerinde gerçekleştirecektir. Dışa dönük taşıma, dış lojistik hizmet sağlayıcılarına yaptırılmaktadır.

Organizasyonel yapı ve operasyonel hazırlık

SIA Ramotti şu anda dört kişilik bir ekiple faaliyet göstermektedir: CEO (ticari ilişkiler, tedarik, strateji), bir iş geliştirme müdürü (tedarikçi ve alıcı geliştirme), özel bir mühendis (ayıklama hattı tasarımı, ekipman spesifikasyonu, tesis devreye alma) ve bir idari asistan. Planlanan yatırım programı, 4–6 eğitimli ayıklama operatörünün işe alınmasıyla ekibi 8-10 kişiye genişletmekte ve lisanslı bir ayıklama tesisi için gerekli resmileştirilmiş operasyonel süreçleri, delegasyon yapılarını ve çevre uyumluluk prosedürlerini tanıtmaktadır. Zaten personel bünyesinde bulunan ve ayıklama hattı tasarımından sorumlu olan mühendis, ilk aşamada tesisin operasyonel müdürü olarak görev yapacaktır.

Özet

SIA Ramotti, Baltık ikincil metal değer zincirinde ticari olarak işlevsel bir konum oluşturmuş yedi yıllık Letonyalı bir e-atık aracılık operasyonudur: yerleşik çok ülkeli tedarik ağı, AB genelindeki aşağı yönlü geri dönüşüm işleyicileri ve endüstriyel ölçekli metalürji tesisleri ile ilişkiler ve artan marjlarla (2023-2025 arasında %8,1'den %17,8'e) ve kesintisiz operasyonel karlılıkla yıllık 1,0 milyon EUR gelir üretme kapasitesi — bunların tümü, sıfır finansal borçla, sermaye hafif, sahibi tarafından yönetilen bir yapıda başarılmıştır. Şirketin temel güçlü yönleri, yedi yıllık malzeme düzeyindeki uzmanlığı, planlanan ayıklama tesisini paralel tedarik genişlemesi olmadan sürdürebilecek yerleşik Baltık tedarik tabanı ve geçiş için talep tarafı temelini sağlayan 5 ülkede 8 karşı tarafta 1,1–1,3 milyon EUR'luk çeşitlendirilmiş alıcı hattıdır. Maddi kısıtlamalar da aynı derecede açıktır: düşük öz sermaye tabanı (142.345 EUR), tek hissedar-CEO'da kilit kişi yoğunlaşması, kanıtlanmış ayıklama tesisi operasyon geçmişinin olmaması (öngörülen %30-35 brüt marjlar tesis tarafından kanıtlanmış olmaktan ziyade endüstri kıyaslamalıdır) ve üç yıllık sınırlı bir finansal geçmiş. Yatırım durumu, şirketin yedi yıllık aracılık deneyimini ve belgelenmiş alıcı hattını kendi lisanslı ayıklama tesisinde operasyonel performansa dönüştürme yeteneğine dayanmaktadır — bu, operasyonel olarak temellendirilmiş ve ticari olarak tutarlı, ancak şirketin tesis tabanlı endüstriyel operasyonlara ilk adımını temsil eden bir geçiştir.

Kredi Teminatı

575.000 EUR'luk tesis, şirketin mevcut sabit varlık tabanını (2025 bilançosunda raporlandığı üzere toplam 219.520 EUR değerindeki makine, ekipman ve diğer sabit varlıklar) kredi ile finanse edilen yeni edinilmiş ayıklama, ayırma ve kalite kontrol ekipmanları (575.000 EUR'luk tesisin 530.000 EUR'su) ile birleştiren konsolide bir teminat paketi ile desteklenmektedir. Teminat, temel değer üzerinden (mevcut varlıklar için bilanço taşıma tutarı; yeni ekipman için satın alma/fatura maliyeti) ve düzenli bir zorunlu satış kurtarma temelini yaklaşık olarak belirlemek için tanımlanmış kesintileri (varlık kategorisine ve ikincil piyasa özelliklerine bağlı olarak %55-75 kurtarma) yansıtan muhafazakar bir tasfiye değeri üzerinden sunulmaktadır. İşletme sermayesi (tesisin %5,2'sini temsil eden 30.000 EUR) ve lisanslama maliyetleri (tesisin %2,6'sını temsil eden 15.000 EUR), bu fonların ayrılabilir maddi bir kalıntı olmaksızın operasyonel maliyetlere tüketilmesi nedeniyle rehin edilebilir tabandan hariç tutulmuştur.

Teminat kaynağı

Temel değer (EUR)

Tasfiye değeri (EUR)

575.000 EUR'ya karşı kapsam (tasfiye)

Kredi ile finanse edilen ekipman (ana ayıklama %70; QC/analitik %75; kalan altyapı %55)

530.000

349.915

%60,9

Mevcut operasyonel varlıklar (makine ve ekipman %70; diğer sabit varlıklar %60)

219.520

149.712

%26,0

TOPLAM (sabit teminat)

749.520

499.627

%86,9

Kapsam metrikleri

Metrik

Temel değer

Tasfiye değeri


Toplam teminat

749.520 EUR

499.627 EUR


575.000 EUR anaparaya karşı kapsam

%130,4

%86,9


665.563 EUR toplam geri ödemeye karşı kapsam

%112,6

%75,1


Muhafazakar bir tasfiye temelinde, sabit teminat paketi 575.000 EUR'luk anaparanın yaklaşık %86,9'unu ve faiz dahil toplam geri ödemenin %75,1'ini kapsamaktadır; aradaki fark, rehin edilemeyen işletme sermayesi ve lisanslama bileşenlerine (45.000 EUR) ve heterojen küçük altyapı kalemlerindeki muhafazakar kesintilere (kalan ayıklama altyapısı kategorisinde %55) atfedilebilir. Temel değer temelinde, kapsam anaparanın %130'unu ve toplam geri ödemenin %112'sini aşmaktadır. Paket, birincil olarak, aktif Avrupa ikincil piyasalarına sahip yerleşik üreticilerden gelen tanımlanabilir endüstriyel ekipmanlarla (parçalayıcılar, girdap akımı ayırıcıları, kablo granülatörleri, XRF analizörleri, kantar ve malzeme taşıma makineleri) güvence altına alınmıştır; bu, kredinin amacı ile tutarlıdır ve kanıtlanması ve izlenmesi basittir. Şirketin mevcut makine ve ekipmanları (180.000 EUR taşıma değeri, 126.000 EUR tasfiye değeri), kredinin yürütülmesinden bağımsız önceden var olan bir varlık katmanı eklemektedir. Ayıklama tesisi devreye alınıp üretim başladıkça, teminat tabanı, kurulu ekipmanın gelir yaratma kapasitesi ve sözleşmeli alıcı hattı (8 karşı tarafta 1.110.000–1.310.000 EUR) ile desteklenmektedir; bu, aşağı yönlü korumayı varlık tasfiye değerinden kredi vadesi boyunca operasyonel nakit akışı kapsamına geçiren bir ilerlemedir.

SIA Ramotti kuruldu30 Oca 2019
Aktif çalışma/üretim başlangıcı1 Haz 2019
Min hedef7,500 USDC
Yatırımcılar1
Faiz ödemeleriaylık
Anapara geri ödemelerivade sonunda (bullet)
Toplam ödemeler9 ay

Detaylar

AI Translated

Finansal Performans

Sağlanan rakamlara göre SIA Ramotti, Baltık kaynak ağının genişlemesi ve PCB bakımından zengin ve bakır içeren daha yüksek değerli fraksiyonlara yönelik bilinçli bir geçiş ile 656.329 EUR'dan (2023) 1.001.592 EUR'a (2025) tırmanan ticari bir ölçek oluşturan bir aracılık operasyonu sergilemektedir. 2024'teki gelir düşüşü (−%20,9) hacmin kaliteyle takas edilmesiydi — brüt marj aynı yıl içinde %8,1'den %13,7'ye yükseldi — bunu, temel ticari yörüngeyi doğrulayan keskin bir 2025 toparlanması (+%93,0) izledi. 2026–2027 tahmini yapısal geçişi başlatmaktadır: aracılık kanalı yaklaşık 948.000 EUR (2026) ve 684.000 EUR (2027) ile devam ederken, yeni şirket içi ayrıştırma operasyonu 1.200.000 EUR (2026F) ve 2.736.000 EUR (2027F) ile gelir tablosuna girmekte ve birleşik geliri 2.148.000 EUR (2026F) ve 3.420.000 EUR (2027F) seviyesine çıkarmaktadır. Aracılık modeli ticari olgunluğa ulaştıkça 2025'te (93.949 EUR net kâr, %9,4 marj) gerçekleşen maddi artış ve daha yüksek marjlı ayrıştırma hattının harmanlanmış karışıma katkısıyla 2026–2027 için öngörülen ek iyileşme ile kârlılık geçmiş dönem boyunca pozitiftir.

Yıllara göre gelir büyümesi: −%20,9 (2024), +%93,0 (2025), +%114,5 (2026F), +%59,2 (2027F).

EUR cinsinden gelir tablosu öne çıkanlar (2023–2027)

Gösterge

2023

2024

2025

2026 (A)

2026 (F)

2027 (F)

Gelir

656.329

519.066

1.001.592

85.969

2.148.000

3.420.000

  Gelir — aracılık

656.329

519.066

1.001.592

85.969

948.000

684.000

  Gelir — kendi ayrıştırması

—

—

—

—

1.200.000

2.736.000

COGS (Satılan Malın Maliyeti)

603.019

448.193

823.149

69.019

1.546.200

2.325.600

Brüt kâr

53.310

70.873

178.443

16.950

601.800

1.094.400

OPEX (Faaliyet giderleri)

10.209

24.209

51.032

4.860

168.000

252.000

Vergi öncesi kâr

43.101

46.664

127.411

12.090

433.800

842.400

Faiz giderleri

—

—

—

—

90.563

34.500

Diğer giderler

—

43.435

33.462

—

—

—

Gelir vergisi

—

—

—

—

—

—

Net kâr

43.101

3.229

93.949

12.090

343.238

807.900

Büyüme ve marj göstergeleri

Gösterge

2023

2024

2025

2026F

2027F

Brüt kâr marjı

%8,1

%13,7

%17,8

%28,0

%32,0

Net kâr marjı

%6,6

%0,6

%9,4

%16,0

%23,6

Gelirin %'si olarak OPEX

%1,6

%4,7

%5,1

%7,8

%7,4

Faiz karşılama (EBIT/Faiz)

—

—

—

5,8×

25,4×

Gelir ve brüt marj trendleri

2023–2025 arasındaki gelir büyümesi, bir tedarik tabanı oluşturan erken aşama aracılık operasyonlarının tipik özelliği olan doğrusal olmayan bir yörüngeyi izlemektedir. 2024 daralması (519.066 EUR'a %−20,9), yapısal talep bozulmasını değil, tedarik akışı değişkenliğini ve daha kaliteli, daha yüksek marjlı tedariğe doğru bilinçli bir değişimi yansıtmaktadır; 2025'teki keskin toparlanma (1.001.592 EUR'a +%93,0) bunu doğrulamaktadır. 2026–2027 tahmini, aracılık kanalının yaklaşık mevcut çalışma hızında devam ettiğini (en yüksek değerli fraksiyonlar kendi ayrıştırmasına yönlendirildiğinden hafifçe azaldığını) varsaymaktadır; ayrıştırma hattı ise 3 imzalı sözleşme ve 5 resmileştirilmiş niyet mektubu ile desteklenen bir alıcı hattından 1,2–2,7 milyon EUR eklemektedir.

Brüt marjlar, ilerleyici tedarik optimizasyonunu ve ton başına spreadlerin en geniş olduğu PCB bakımından zengin ve bakır içeren fraksiyonlara doğru çıktı karmasındaki değişimi yansıtacak şekilde %8,1'den (2023) %13,7'ye (2024) ve %17,8'e (2025) istikrarlı bir iyileşme göstermektedir. 2026–2027 tahmini, ayrıştırma operasyonu harmanlanmış karışıma daha yüksek marjlı gelir (kendi ayrıştırmasında %32–35 brüt marj) kattıkça %28,0 ve %32,0 seviyesine daha ileri bir adım değişimi öngörmektedir. Marj iyileşmesi, her iki kanalda da agresif fiyatlandırma varsayımlarından ziyade, şu anda aracılık marjlarını %14–18'e sıkıştıran üçüncü taraf işleme ücretlerinin ortadan kaldırılmasıyla sağlanan yapısal bir iyileşmedir.

Maliyet yapısı ve faaliyet giderleri

OPEX davranışı, operasyonel kapasiteyi kademeli olarak inşa eden, mal sahibi tarafından yönetilen, yalın bir aracılık operasyonunu yansıtmaktadır. 2023–2025 döneminde faaliyet giderleri, 2025 yılında ayrıştırma hattı geçişine hazırlık için işe alınan özel mühendisin maliyetini de kapsayacak şekilde 10.209 EUR'dan (%1,6 gelir) 51.032 EUR'a (%5,1) yükselmiştir. 2026–2027 tahmini, lisanslı bir ayrıştırma tesisini (tesis kirası, 4–6 operatörden oluşan ayrıştırma ekibi, çevresel uyum, sigorta, ekipman amortismanı) işletmenin maliyetlerini yansıtacak şekilde gelirin %7,8–7,4'üne denk gelen 168–252 bin EUR'luk maddi bir artış öngörmektedir. 2026'dan 2027'ye azalan OPEX-gelir oranı, büyük ölçüde sabit maliyetli tesis genel giderleri büyüyen bir gelir tabanına yayıldıkça operasyonel kaldıracı göstermektedir.

Yapısal bir not: 2024 (43.435 EUR) ve 2025 (33.462 EUR) yıllarındaki "Diğer giderler" kalemindeki kalem, planlanan ayrıştırma tesisi için hazırlık ekipmanlarına yapılan sermaye harcamalarını temsil etmekte olup, aktifleştirilmek yerine yönetim hesaplarında cari dönem giderleri olarak kaydedilmiştir. Bu işlem her iki yılda da bildirilen net kârı sıkıştırmıştır — 46.664 EUR (2024) ve 127.411 EUR (2025) vergi öncesi kâr, aracılık modelinin bir kerelik yatırım harcamalarından önceki temel kârlılığını daha doğru bir şekilde yansıtmaktadır.

EBIT altı masraflar ve net kâr dinamikleri

Net kâr net bir iki aşamalı model izlemektedir. 2023–2025 döneminde, dip kârlılık pozitif ancak sıkıştırılmıştı: 43.101 EUR (2023), 3.229 EUR (2024, 43.435 EUR ekipman alımından sonra) ve 93.949 EUR (2025, 33.462 EUR ekipman alımından sonra). İnce 2024 sonucu ticari bir bozulmayı değil, faaliyet fazlasının hazırlık ekipmanlarına yönelik bilinçli yatırımını yansıtmaktadır — vergi öncesi kâr aslında 43.101 EUR'dan 46.664 EUR'a iyileşmiştir. 2025 kırılımı (93.949 EUR, %9,4 net marj) aracılık modeli ölçeğe ulaştığında operasyonel kaldıracı doğrulamaktadır. 2026–2027 tahmini, ayrıştırma operasyonunun harmanlanmış marja katkısıyla 343.238 EUR'ya (%16,0) ve 807.900 EUR'a (%23,6) daha fazla genişleme öngörmektedir. EBIT altı kalemindeki iki madde dikkat gerektirmektedir:

Faiz gideri, önerilen yıllık %21,0 faiz oranıyla 9 ay üzerinden 575.000 EUR tutarındaki tesisi yansıtarak, 2026F'de sıfır geçmiş seviyelerden 90.563 EUR'a yükselmektedir. Bu, bu mutabakatta açıklanan kredi şartlarıyla tutarlıdır. Faiz yükü rahat bir şekilde karşılanmaktadır: birleşik EBIT faizi 5,8 kat karşılamaktadır. Yalnızca aracılık işi 1,4 kat temel faiz karşılama sağlamaktadır (2025 PBT 127.411 EUR vs. 90.563 EUR yıllık faiz), bu da ayrıştırma rampasının gecikmesi durumunda bile faizin ödenebileceğini garanti etmektedir; anapara geri ödemesi de dahil olmak üzere rahat borç servisi, ayrıştırma operasyonunun projeksiyonlara genel olarak uygun performans göstermesini gerektirmektedir.

2026 işletme nakit akışından kısmi anapara geri ödemesi bakiyeyi azalttıkça faiz, 2027F'de 34.500 EUR'a düşmektedir. Karşılama 25,4 katına çıkmaktadır. Bu model, kredi şartlarında açıklanan altı dilimli ödeme ve tek seferde geri ödeme takvimi ile tutarlıdır ve yeniden finansman yerine faaliyet nakit akışından kısmi geri ödeme yapıldığını varsaymaktadır.

SIA Ramotti'nin Büyüme Planı

SIA Ramotti, 2019'dan beri Baltık e-atık pazarında faaliyet göstermekte, Letonya, Litvanya ve Estonya genelinde bir tedarik ağı oluşturmakta ve AB genelindeki aşağı yönlü geri dönüşüm işlemcileri ve metalurjik tesislerle ticari ilişkiler kurmaktadır. 2025 mali sonuçları — 1.001.592 EUR gelir, %17,8 brüt marj, 127.411 EUR vergi öncesi kâr — aracılık modelinin işlediğini ve şirketin gelişimin bir sonraki aşamasının operasyonel olarak temellendirildiği bir ölçeğe ulaştığını doğrulamaktadır. Büyüme planı alışılmadık bir alana pivot değildir; şirketin kuruluşundan beri faaliyet gösterdiği aynı değer zinciri, aynı tedarikçi ilişkileri ve aynı alıcı kanalları içinde dikey bir entegrasyondur — şu anda üçüncü taraf işleme ortaklarına yaptırdığı ayrıştırma adımının doğrudan kontrolünü ele almaktadır.

2026–2027 geçişinin gerekçesi yapısal olarak güdülenmiştir. Mevcut aracılık modeli altında, SIA Ramotti yaklaşık %14–18 brüt marjlık bir ticari aracılık spreadi yakalamaktadır; ayrıştırma spreadinin önemli bir kısmı — işleme ücretlerinde ton başına yaklaşık 350–500 EUR — üçüncü taraf ortaklara aktarılmaktadır. Ayrıştırma şirket içinde yapıldığında, bu ücret elenmekte ve yerini ton başına yaklaşık 200–280 EUR'luk doğrudan kontrol edilebilir operasyonel maliyetler almakta, böylece ton başına brüt marjlar yaklaşık 150–300 EUR'dan (aracılık) 520–820 EUR'a (kendi ayrıştırması) genişlemektedir. Mevcut kaynak tabanında şirket bu geçişi gerçekleştirememektedir: ayrıştırma tesisi, birikmiş nakit rezervlerini aşan ekipman, kalite kontrol altyapısı, lisanslama ve işletme sermayesi olarak 575.000 EUR gerektirmektedir. Aracılık işi geçiş boyunca ve sonrasında paralel olarak faaliyet göstermeye devam etmekte ve faiz yükümlülüklerini bağımsız olarak karşılayan kendi kendine yeten bir gelir tabanı sağlamaktadır.

Yönetim, bu nedenle 2026–2027'yi toplayıcı-aracı-tüccardan toplayıcı-ayrıştırıcı-tüccara kontrollü bir geçiş olarak — ekipman kısıtlamasını kaldıran ekipman odaklı bir yatırım programıyla finanse edilen — ve daha düşük değerli fraksiyonlarda aracılık kanalının devam eden operasyonuyla birleştirerek kurgulamaktadır. Talep tarafı temeli belgelenmiştir: 5 ülkede 8 isimlendirilmiş karşı tarafta 1.110.000–1.310.000 EUR'luk yıllıklandırılmış alım potansiyeli, 3 imzalı sözleşme (730.000–810.000 EUR) ve 5 resmileştirilmiş niyet mektubunu (380.000–500.000 EUR) içermektedir. Plan, spekülatif bir piyasa bahsinden ziyade, ölçülü, boru hattı destekli bir dikey entegrasyonu yansıtmaktadır.

Temel büyüme girişimleri ve uygulama sırası

SIA Ramotti'nin büyüme planı tek bir operasyonel geçiş üzerine kuruludur: Riga bölgesinde lisanslı bir ayrıştırma tesisi kurmak ve 2026'nın 2. çeyreğinden itibaren yüksek değerli e-atık fraksiyonlarının şirket içi ayrıştırmasına başlamak. Geçiş, şirketin şu anda sahip olmadığı dört yetenek oluşturmasını gerektirmektedir: lisanslı bir tesis (tesisler belirlendi, kiralama finansmana bağlı), işleme ekipmanı (ayrıştırma, ayırma ve malzeme elleçleme makinelerinde 445.000 EUR), ayrıştırma iş gücü (devreye alma aşamasında işe alınacak 4–6 eğitimli operatör) ve doğrudan kalite kontrol altyapısı (XRF analiz cihazı, kantarmı, tartılar, lot takip sistemleri). Şirketin mühendisi — 2025'ten beri zaten personelde — ayrıştırma hattı tasarımı, ekipman şartnamesi ve operasyonel hazırlıktan sorumludur; Kategori B çevre izni başvurusu hazırlık aşamasındadır ve 3–6 aylık standart işleme süreleri mevcuttur.

Ayrıştırma tesisi, şirketin mevcut tedarik tabanına göre kalibre edilmiş, yıllık yaklaşık 300–400 ton e-atık girişi kapasitesi için tasarlanmıştır. Fraksiyon yönlendirme stratejisi, en yüksek değerli materyali (PCB'ler, konektör tertibatları, bakır sargılar) ton başına marjların en geniş olduğu şirketin kendi ayrıştırma hattına yönlendirirken, daha düşük değerli fraksiyonlar (demir hurdası, alüminyum, artık atık) aracılık kanalı üzerinden üçüncü taraf ortaklara gitmeye devam etmektedir. Ramp-up yörüngesi devreye alma takvimini izlemektedir: 2026 2. çeyrekte 30–50 ton (devreye alma), 3. çeyrekte 60–90 ton, 4. çeyrekte 70–100 ton, 2027'de 300–400 tonluk tam yıllık verime ulaşmaktadır. Öngörülen ayrıştırma geliri 2026'da (kısmi yıl) 1.200.000 EUR ve 2027'de (tam yıl) 2.736.000 EUR olup, sırasıyla %28,0 ve %32,0 harmanlanmış brüt marjlara sahiptir.

Alıcı boru hattı talep tarafı durumunu doğrulamaktadır. Üç imzalı sözleşme — NOVITERA UAB (değerli metal geri kazanımı, ~360.000 EUR/yıl), Metruna UAB (ikincil malzeme ticareti, 120.000–150.000 EUR/yıl) ve Boliden Group / Rönnskär (endüstriyel izabe tesisi, 250.000–300.000 EUR/yıl) — 730.000–810.000 EUR'luk sözleşmeli bir taban sağlamaktadır. Baltic Recycling UAB, ALL Recycling SIA, Kat-Metal Oy (Finlandiya), Holland Recycling B.V. (Hollanda) ve kademeli bir NOVITERA genişlemesi ile 5 ek LOI, 1 Temmuz 2026'ya kadar operasyonel hazırlığa bağlı dönüşüm mekanizmalarıyla 380.000–500.000 EUR eklemektedir. Tüm satın alma taahhütleri, ikincil hammadde piyasasındaki standart uygulamalarla tutarlı olarak kalite şartlıdır.

Finansman talebi ve gelirlerin kullanımı

SIA Ramotti, aracılıktan şirket içi ayrıştırmaya geçmek için gereken ayrıştırma ve ayırma ekipmanı, kalite kontrol altyapısı, çevre lisanslama ve ilk işletme sermayesini finanse etmek için 575.000 EUR'luk bir kredi tesisi aramaktadır. Yatırım doğası gereği ekipman yoğundur: tesisin yaklaşık %92'si (530.000 EUR) belirli modeller, miktarlar ve piyasada doğrulanabilir fiyatlandırma ile maddi, tanımlanabilir fiziksel varlıklara yönlendirilmektedir. Şirketin kendi işletme nakit akışı personel maliyetlerini, tesis kirasını ve devam eden operasyonel giderleri karşılamaktadır — kredi gelirleri, kalıcı üretken kapasite yaratan ve maddi bir teminat tabanı görevi gören sermaye varlıklarına yoğunlaştırılmıştır.

Yatırım Kategorisi

Tutar (EUR)

Toplamın %'si

Kaldırılan Büyüme Kısıtlaması

Ayrıştırma ve ayırma ekipmanı

445.000

%77,4

Üretim kapasitesi: manuel söküm, mekanik ayırma, malzeme elleçleme, tesis altyapısı

Tartım, analitik ve depolama ekipmanı

85.000

%14,8

Kalite kontrol, fraksiyon sınıflandırma, lot oluşturma ve sertifikasyon

Lisanslama ve uyum

15.000

%2,6

Kategori B çevre izni, mevzuat dokümantasyonu, izleme

İşletme sermayesi

30.000

%5,2

İlk ayrıştırılmış çıktı geliri öncesinde ilk e-atık tedariki

TOPLAM

575.000

%100,0


Tüm ekipman şartnameleri, Avrupa endüstriyel ekipman kataloglarına göre bağımsız olarak doğrulanabilir durumdadır. Fiyatlandırma standart ticari aralıklar içinde doğrulanmıştır. Ekipman öncelikli tahsis, tesisin büyük kısmının tanımlanmış ikincil piyasa geri kazanım değerlerine sahip maddi, teminat altına alınabilir varlıklar yaratmasını sağlamaktadır.

Alıcı hattı — 2026

Katılım

Segment

Yıllıklandırılmış değer (EUR)

Durum

NOVITERA, UAB (Litvanya)

PCB'ler, değerli metaller

~360.000

İmzalı sözleşme

Metruna, UAB (Litvanya)

Elektronik hurdası, demir dışı

120.000–150.000

İmzalı sözleşme

Boliden / Rönnskär (İsveç)

İzabe sınıfı PCB'ler

250.000–300.000

İmzalı sözleşme

Sözleşmeli toplam


730.000–810.000


NOVITERA — artımlı (Litvanya)

Şartname sınıfı ayrıştırılmış

90.000–120.000

LOI imzalandı

Baltic Recycling UAB (Litvanya)

Elektronik hurdası, demir dışı

75.000–95.000

LOI imzalandı

ALL Recycling SIA (Letonya)

Alüminyum, demir dışı

75.000–95.000

LOI imzalandı

Kat-Metal Oy (Finlandiya)

Değerli metal elektroniği

60.000–90.000

LOI imzalandı

Holland Recycling B.V. (Hollanda)

PCB'ler, sınıflandırılmış panolar

80.000–100.000

LOI imzalandı

LOI toplamı


380.000–500.000


Toplam boru hattı


1.110.000–1.310.000


Sonuç

SIA Ramotti'nin 2026–2027 büyüme planı, 2019'dan beri Baltık e-atık değer zincirinde faaliyet gösteren ve yedi yıllık aracılık faaliyeti boyunca ticari uygulanabilirliğini kanıtlamış bir işletme içindeki dikey entegrasyon adımı olarak tanımlanabilir. Şirket pazar odağını, tedarik mantığını veya alıcı tabanını değiştirmiyor. Şu anda üçüncü taraf işleme ortaklarına yaptırdığı ayrıştırma adımını içselleştiriyor — şu anda aktarılan işleme spreadini (ton başına yaklaşık 350–500 EUR) yakalıyor ve yerini, vazgeçilen marjdan yapısal olarak daha düşük olan doğrudan kontrol edilebilir operasyonel maliyetlerle değiştiriyor.

Plan, tanımlanmış, boru hattı destekli bir talep tabanına ticari olarak dayandırılmıştır ve operasyonel olarak spesifiktir. Alıcı taahhütlerini tek, ölçülebilir bir uygulama yoluna dönüştürmektedir: ayrıştırma tesisini inşa etmek, Kategori B iznini almak, ekipmanı kurmak, ayrıştırma ekibini işe alıp eğitmek ve 5 ülkede 8 sözleşmeli ve LOI destekli alıcı için şartname sınıfı çıktı lotları üretmeye başlamak. Boru hattı nicelleştirilmiştir (8 karşı taraf, 5 ülke, 5 alıcı türünde 1.110.000–1.310.000 EUR) ve her katılım tanımlanmış bir materyal kapsamı, kalite şartlı satın alma parametreleri ve kredi tesisinin ele aldığı tanımlanmış bir kapasite engelleyici içermektedir. Yalnızca sözleşmeli taban (NOVITERA, Metruna ve Boliden'den 730.000–810.000 EUR) yapısal bir talep tabanı sağlamaktadır.

Finansman talebi aynı disiplinli mantığı izlemektedir. 575.000 EUR'luk tesis, bu geçiş için önemli olan dört kategori ile sınırlandırılmıştır: ayrıştırma ekipmanı (%77,4), kalite kontrol altyapısı (%14,8), lisanslama (%2,6) ve işletme sermayesi (%5,2). Yaklaşık %92'si maddi, doğrulanabilir varlıklara yönlendirilmektedir. Temel uygulama koşulları açıktır: ayrıştırma tesisini zamanında devreye almak (2026'nın 2. çeyreği), Kategori B iznini almak ve şirketin premium fiyatlandırma için gereken kalite düzeyinde şartname sınıfı lotlar üretebileceğini alıcılara kanıtlamak. Temel riskler — devreye alma takvimi bağımlılığı, ayrıştırma performansının kanıtlanmamış olması, LOI dönüşüm olasılığı, kilit kişi konsantrasyonu ve emtia fiyatı riski — ilk dikey entegrasyon adımını atan bir mikro işletmenin tipik özelliğidir ve şirketin borçsuz başlangıç pozisyonu, aracılık işinin devam eden nakit üretimi ve marj iyileşmesinin yapısal doğası ile kısmen hafifletilmektedir.

Kredinin Tanımı

E-atık aracılığından şirket içi ayrıştırma operasyonlarına planlanan geçişi gerçekleştirmek ve mevcut ekipman ve tesis kısıtlamasını kaldırmak için, SIA Ramotti 575.000 EUR tutarında vadeli bir kredi tesisi elde etmeyi amaçlamaktadır. Tesis, hedeflenmiş bir ekipman tedariki ve tesis kurulum aracı olarak tasarlanmıştır: ayrıştırma tesisini kurmak ve devreye almak için gereken ayrıştırma ve ayırma makinelerini, kalite kontrol ve analitik altyapıyı, çevresel lisanslamayı ve işletme sermayesini finanse etmektedir. Çekim yapısı, yatırım programının operasyonel sırasını yansıtmaktadır, bu nedenle fon, her bir harcama kategorisi operasyonel olarak gerekli hale geldiğinde kullanılabilir durumdadır ve boşta tutulmamaktadır. Kredi, geçmiş yükümlülükleri yeniden finanse etmek, genel şirket genel giderlerini finanse etmek veya kendi nakit akışından kendi kendine yeten aracılık işini desteklemek için tasarlanmamıştır.

Gösterge niteliğindeki tesis şartları

Parametre

Değer

Toplam kredi tutarı

575.000 EUR

Dilim sayısı

6

Faiz oranı

Yıllık %21,0 (sabit)

Dilim başına kredi vadesi

9 ay

Servis

Çekilen tutarlar üzerinden aylık faiz ödemeleri

Anapara geri ödemesi

Dilim başına vadede tek seferde geri ödeme

Toplam faiz maliyeti

90.563 EUR

Toplam geri ödeme (anapara + faiz)

665.563 EUR

Dilim takvimi ve tahsis

Dilim

Tutar (EUR)

Tahsis

1

100.000

Temel ayrıştırma ve ayırma ekipmanı: çift şaftlı parçalayıcı, kablo granülatörü, PCB söküm makinesi, manyetik tambur ayırıcı; tesis kira sözleşmesi imzalandığında ve Kategori B izin başvurusu VVD'ye sunulduğunda çekim

2

100.000

Mekanik ayırma ve işleme ekipmanı: girdap akımı ayırıcı, titreşimli elek, bantlı konveyörler, kablo soyma makinesi, toz toplama sistemi; 1. Dilim ekipmanı sipariş edildiğinde ve tesis hazırlığı başladığında çekim

3

100.000

Manuel söküm altyapısı: ESD korumalı ve pnömatik aletli 6 donanımlı istasyon, el aletleri, KKD, depolama konteynerleri, fraksiyon kutuları, tehlikeli madde muhafazası, basınçlı hava sistemi; 2. Dilim ekipmanı teslim edildiğinde ve elektrik kurulumu başladığında çekim

4

90.000

Malzeme elleçleme ve tesis altyapısı: elektrikli forklift, transpaletler, elektrik kurulumu ve güç dağıtımı, havalandırma, aydınlatma, yükleme rampası ekipmanı, CCTV, takım dolapları; ayrıştırma hattı ekipmanı kurulduğunda ve altyapı kapsamı doğrulandığında çekim

5

85.000

Tartım, analitik ve kalite kontrol ekipmanı: el tipi XRF analiz cihazı, taşınabilir kantarmı, platform ve tezgah tartıları, endüstriyel raflar, BT altyapısı, etiket sistemi, QC istasyonu, test sarf malzemeleri; ayrıştırma hattı devreye alındığında ve ilk test lotları işlendiğinde çekim

6

100.000

Lisanslama ve uyum (Kategori B izin ücretleri, çevresel dokümantasyon, izleme kurulumu) + 12 aylık yedek parça ve sarf malzemesi stoku + ilk hammadde tedariki için işletme sermayesi (30.000 EUR); izin dokümantasyonu hazır olduğunda ve ayrıştırma tesisi ticari verim için operasyonel olarak hazır olduğunda çekim

Toplam

575.000


Tesis, ayrıştırma tesisi kurulumunun fiilen nasıl yürütüldüğüyle eşleşecek şekilde yapılandırılmıştır. Altı dilim operasyonel sıraya karşılık gelmektedir: önce temel ayrıştırma makineleri (1. Dilim), mekanik ayırmanın tamamlanması (2. Dilim), manuel söküm ve depolama altyapısı (3. Dilim), malzeme elleçleme ve tesis sistemleri (4. Dilim), kalite kontrol ve analitik paketi (5. Dilim) ve son olarak lisanslama, yedek parçalar ve işletme sermayesi (6. Dilim). Bu tasarım, her bir çekimi tanımlanmış bir proje adımına — sipariş etme, teslim etme, kurma, devreye alma ve başlatma — bağlamaktadır, böylece finansman, amaçları karıştırmadan veya önemli tutarları çekilmemiş veya boşta bırakmadan doğrudan ayrıştırma tesisi kurulumu ve pratik aktivasyonu için kullanılır. Faiz yalnızca ödenen tutarlar üzerinden tahakkuk eder, bu da ramp-up aşamasındaki etkin maliyeti düşürür ve her çekim, ödemeyi belirli bir tedarik veya yatırım faaliyetine bağlayan belgesel kanıtlarla (tedarikçi faturaları, proformalar, satınalma siparişleri, teslimat onayları, izin belgeleri) desteklenir.

Risk puanlaması

Toplam risk puanıBBB
Borç/Öz sermaye oranı4.00
LTV (Kredi/Değer Oranı)115%
Kredi geçmişi8 / 10
Teminat türüŞirket Varlıkları

BBB notu (dördüncü kademe), Baltık e-atık pazarında yedi yıllık kesintisiz faaliyeti, kesintisiz faaliyet kârlılığını ve bu krediden önce sıfır finansal borcu yansıtırken; ince özkaynak tabanı ve şirketin tesis bazlı ayrıştırmaya ilk adımı bunu dengelemektedir.

  • D/E (Borç/özkaynak) oranının 4 olması yüksektir ve € 575.000 tutarındaki krediye karşı € 142.345’lik özkaynak tabanını yansıtır;
  • LTV’nin %115 olması, tasfiye değerindeki fiziki teminatın anaparanın %86,9’unu karşıladığı anlamına gelir (baz değerde %130,4);
  • Kredi geçmişi puanı 8/10.

Dikkate alınması gerekenler:

  • şirketin kendi ayrıştırma tesisini işletme geçmişi yoktur ve 30–%35 hedef marjlar sektör ölçütleridir;
  • faaliyete başlama, Category B çevre iznine ve Q2 2026’da devreye almaya bağlıdır;
  • sekiz alıcı anlaşmasından beşi niyet mektubudur ve tüm alımlar kaliteye bağlıdır;
  • çıktı fiyatları bakır ve değerli metalleri takip eder ve tüm kilit ilişkiler tek ortak-CEO’dadır.

Güçlü yönler, kısıtlar ve uygulama riskleri

Şirketin temel güçlü yönleri; yedi yıllık malzeme düzeyinde uzmanlık, planlanan tesisi paralel satın alma genişlemesi olmadan besleyebilecek yerleşik bir Baltık tedarik tabanı, çeşitlendirilmiş bir alıcı portföyü, iyileşen marjlar (2023–2025 döneminde %8,1’den %17,8’e) ve finansal borcu sıfır olan, sermaye yoğun olmayan bir yapı içinde kesintisiz faaliyet kârlılığıdır.

Kısıtlar da aynı derecede açıktır: ince bir özkaynak tabanı (EUR 142.345), tek ortak-CEO’da kilit kişi yoğunlaşması, ayrıştırma tesisi işletme geçmişinin olmaması — öngörülen 30–%35 brüt marjlar tesiste kanıtlanmış değil, sektör ölçütlerine dayalıdır — ve sınırlı üç yıllık finansal geçmiş. Başlıca uygulama riskleri; devreye alma takvimi (Q2 2026), Category B çevre izni (standart işlem süresi 3–6 ay), mekanizmaları 1 Temmuz 2026’ya kadar operasyonel hazırlığa bağlı olan niyet mektuplarının sözleşmeye dönüşmesi ve emtia fiyatı riskidir. Tüm satın alma taahhütleri kaliteye bağlıdır; bu, ikincil hammadde piyasasında standart bir uygulamadır.

Bu riskler; sıfır borçlu başlangıç konumu, aracılık işinin süregelen nakit üretimi ve marj iyileşmesinin yapısal niteliğiyle kısmen hafifletilmektedir. Aracılık işi tek başına 1,4× temel faiz karşılama oranı sağlar (EUR 90.563 yıllık faize karşı 2025 vergi öncesi kârı EUR 127.411); dolayısıyla ayrıştırmanın devreye girişi gecikse bile faiz ödenebilir. Anapara geri ödemesi dahil borç servisinin rahatça karşılanması ise ayrıştırma faaliyetinin genel olarak projeksiyonlara uygun performans göstermesini gerektirir.

Finansallar

Gelir 2025€ 1,0 Mn
Brüt marj 2025%17,8
Net kâr 2025€ 93.949
Alıcı portföyü€ 1,11–1,31 Mn
€ bin
€656 B656
−21%€519 B519
+93%€1002 B1002
+114%€2148 B*2148*
+59%€3420 B*3420*
2023202420252026F2027F

* 2026–2027 yönetim tahminleridir ve yeni kendi ayrıştırma hattını içerir

Atık Yönetimi (Kopya)

Ramotti 2023’ten bu yana kârlı bir aracılık işi yürütüyor ve Q2 2026’dan itibaren kendi ayrıştırma hattını ekliyor. Tahmin, 3’ü imzalı sözleşmeli olmak üzere 8 karşı taraftan oluşan € 1,11–1,31 Mn’lik bir alıcı portföyüne dayanıyor.

Büyüyen gelir

  • Gelir, hacimden daha kaliteli malzemeye geçilen 2024’teki düşüşün ardından 2023’teki € 656.329’dan 2025’te € 1.001.592’ye yükseldi.
  • Kendi ayrıştırmanın eklenmesiyle gelirin 2026’da € 2.148.000, 2027’de € 3.420.000 olması öngörülüyor.
  • Aracılık kanalı paralel olarak 2026’da yaklaşık € 948.000 seviyesinde devam ediyor.

İyileşen marjlar

  • Brüt marj 2023’te %8,1’den 2024’te %13,7’e ve 2025’te %17,8’e yükseldi.
  • Kendi ayrıştırma, şu anda işleme ortaklarına ödenen ücreti şirkette tutarak öngörülen marjı 2026’da %28,0’e, 2027’de %32,0’ye çıkarıyor.
  • Net kâr 2025’te € 93.949’a ulaştı; bu %9,4 marja karşılık geliyor.

Yalın maliyet yapısı

  • Faaliyet giderleri 2023–2025 döneminde gelirin 1,6–%5,1’i düzeyinde kaldı.
  • 2024 ve 2025’teki net kâr, aktifleştirilmek yerine gider yazılan € 43.435 ve € 33.462 tutarındaki ayrıştırma ekipmanı nedeniyle azaldı.

Pazar

Avrupa e-atık yönetimi pazarı yaklaşık € 27,9 Mr değerinde ve yılda %5,0 büyüyor; elektronikten değerli metal geri kazanımı ise € 6,2 Mr’lık küresel bir pazar. Letonya, %65 AEEE toplama hedefini tutturan üç AB ülkesinden biri ve AB’nin kritik hammaddeler için 2030 geri dönüşüm hedefi, mevzuata uygun toplayıcılara talebi artırıyor. Başlıca riskler, oynak bakır ve paladyum fiyatları ile koşulları belirleyen az sayıda büyük rafineridir.

Finansal performans

Sunulan rakamlara göre SIA Ramotti, genişleyen Baltık tedarik ağı ve daha yüksek değerli, PCB açısından zengin ve bakır içeren fraksiyonlara bilinçli geçişle ticari ölçeğini EUR 656.329’dan (2023) EUR 1.001.592’ye (2025) çıkaran bir aracılık işletmesidir. 2024’teki gelir düşüşü (−%20,9) hacimden kaliteye yönelik bir tercihti — aynı yıl brüt marj %8,1’den %13,7’e yükseldi — ve ardından 2025’te güçlü bir toparlanma geldi (+%93,0). 2026–2027 tahmini geçişi yansıtır: aracılık kanalı yaklaşık EUR 948.000 (2026) ve EUR 684.000 (2027) seviyesinde devam ederken, kendi bünyesinde ayrıştırma EUR 1.200.000 (2026F) ve EUR 2.736.000 (2027F) ile gelir tablosuna girer ve toplam geliri EUR 2.148.000 ve EUR 3.420.000’e taşır. Yıllara göre gelir artışı: −%20,9 (2024), +%93,0 (2025), +%114,5 (2026F), +%59,2 (2027F).

Gelir tablosu, EUR (2023–2027)

Gösterge2023202420252026 (A)2026 (F)2027 (F)
Gelir656.329519.0661.001.59285.9692.148.0003.420.000
— aracılık656.329519.0661.001.59285.969948.000684.000
— kendi ayrıştırma————1.200.0002.736.000
Satışların maliyeti603.019448.193823.14969.0191.546.2002.325.600
Brüt kâr53.31070.873178.44316.950601.8001.094.400
Faaliyet giderleri10.20924.20951.0324.860168.000252.000
Vergi öncesi kâr43.10146.664127.41112.090433.800842.400
Faiz giderleri————90.56334.500
Diğer giderler—43.43533.462———
Gelir vergisi——————
Net kâr43.1013.22993.94912.090343.238807.900

Büyüme ve marj göstergeleri

Gösterge2023202420252026F2027F
Brüt kâr marjı%8,1%13,7%17,8%28,0%32,0
Net kâr marjı%6,6%0,6%9,4%16,0%23,6
Faaliyet giderlerinin gelire oranı%1,6%4,7%5,1%7,8%7,4
Faiz karşılama (FVÖK / faiz)———5,8×25,4×

2023–2025 dönemindeki gelir artışı, tedarik tabanı oluşturan erken aşamadaki bir aracılık işletmesinin doğrusal olmayan seyrini izler. 2024’teki EUR 519.066’ya daralma, yapısal bir talep bozulmasını değil, tedarik akışındaki dalgalanmayı ve daha kaliteli satın almaya bilinçli geçişi yansıtır; 2025’te EUR 1.001.592’ye toparlanma bunu doğrulamaktadır. Tahmin, aracılık kanalının yaklaşık mevcut seviyesinde devam edeceğini, en yüksek değerli fraksiyonlar kendi ayrıştırmaya yönlendirildikçe hafifçe azalacağını ve ayrıştırma hattının EUR 1,2–2,7 Mn ekleyeceğini varsaymaktadır.

Brüt marj, satın alma optimizasyonu ve ton başına farkların en geniş olduğu PCB açısından zengin ve bakır içeren fraksiyonlara geçişle %8,1’den (2023)%13,7’e (2024) ve %17,8’e (2025) istikrarlı biçimde yükseldi. Tahmindeki %28,0 ve %32,0’ye sıçrama, 32–%35 brüt marjlı kendi ayrıştırma gelirinin karışıma girmesinden kaynaklanmaktadır. İyileşme yapısaldır — aracılık marjlarını 14–%18’de tutan üçüncü taraf işleme ücretlerinin ortadan kalkması — ve iki kanaldan herhangi birinde agresif fiyatlama varsayımlarının sonucu değildir.

Maliyet yapısı ve net kâr

Faaliyet giderleri, ayrıştırmaya geçişi hazırlamak için 2025’te işe alınan özel mühendis dahil, 2023’teki EUR 10.209’dan (gelirin %1,6’i) 2025’te EUR 51.032’ye (%5,1) yükseldi. Tahmin, lisanslı bir tesisin maliyetleri — kira, 4–6 operatörlük ayrıştırma ekibi, çevre uyumu, sigorta ve ekipman amortismanı — için EUR 168–252K’ya (gelirin 7,8–%7,4’ü) çıkmaktadır. 2026’dan 2027’ye gelire oranla düşen faaliyet gideri, büyük ölçüde sabit olan tesis genel giderlerinin büyüyen gelir tabanına yayılmasıyla oluşan faaliyet kaldıracını göstermektedir.

2024 (EUR 43.435) ve 2025 (EUR 33.462) yıllarındaki “Diğer giderler”, ayrıştırma tesisine yönelik hazırlık ekipmanı için yapılan yatırım harcamalarıdır ve yönetim hesaplarında aktifleştirilmek yerine gider olarak kaydedilmiştir. Bu, her iki yılda da raporlanan net kârı düşürmüştür: EUR 43.101 (2023), EUR 3.229 (2024) ve EUR 93.949 (2025, %9,4 net marj); vergi öncesi kâr ise — EUR 46.664 (2024) ve EUR 127.411 (2025) — aracılık modelinin temel kârlılığını daha iyi yansıtmaktadır. Tahmin, 2026F’de EUR 343.238 (%16,0) ve 2027F’de EUR 807.900 (%23,6) net kâr öngörmektedir.

Faiz gideri, önerilen EUR 575.000 tutarındaki kredinin 9 ay boyunca yıllık %21,0 faizini yansıtacak şekilde 2026F’de sıfırdan EUR 90.563’e çıkar; toplam FVÖK bunu 5,8× karşılar. Ardından 2026 faaliyet nakit akışından yapılan kısmi anapara geri ödemesi bakiyeyi azalttıkça faiz 2027F’de EUR 34.500’e düşer ve karşılama oranı 25,4×’e yükselir. Bu, yeniden finansman yerine faaliyet nakit akışından kısmi geri ödeme yapılacağını varsaymaktadır.

Büyüme planı

2025 sonuçları — EUR 1.001.592 gelir, %17,8 brüt marj, EUR 127.411 vergi öncesi kâr — aracılık modelinin işlediğini ve şirketin bir sonraki aşamanın operasyonel olarak sağlam temellere dayandığı bir ölçeğe ulaştığını doğrulamaktadır. Büyüme planı yabancı bir alana yönelim değil, aynı değer zinciri, tedarikçi ilişkileri ve alıcı kanalları içinde dikey entegrasyondur: şu anda üçüncü taraf ortaklara yaptırılan ayrıştırma adımının doğrudan kontrolünü almak.

Aracılık modelinde şirket yaklaşık 14–%18 brüt marjlık bir aracılık farkı elde ederken, ton başına yaklaşık EUR 350–500 işleme ücreti ortaklara gider. Kendi bünyesinde bu ücretin yerini ton başına yaklaşık EUR 200–280 tutarında doğrudan kontrol edilebilir faaliyet maliyetleri alır ve ton başına brüt marj yaklaşık EUR 150–300’den (aracılık) EUR 520–820’ye (kendi ayrıştırma) genişler. Tesis; ekipman, kalite kontrol altyapısı, lisanslama ve işletme sermayesi için EUR 575.000 gerektirir ve bu tutar birikmiş nakit rezervlerini aşmaktadır. Aracılık işi, kendi kendini finanse eden bir gelir tabanı olarak paralel şekilde faaliyetini sürdürür.

Temel girişimler ve devreye alma

Geçiş, şirketin henüz sahip olmadığı dört kabiliyet gerektirir: Riga bölgesinde lisanslı bir tesis (mekân belirlendi, kira sözleşmesi finansmana bağlı), işleme ekipmanı (ayrıştırma, separasyon ve malzeme taşıma makinelerine EUR 445.000), devreye almada işe alınacak 4–6 operatörlük bir ayrıştırma ekibi ve doğrudan kalite kontrol (XRF analizörü, kantar, teraziler, parti takibi). Mühendis hat tasarımı, ekipman spesifikasyonu ve operasyonel hazırlıktan sorumludur; Category B çevre izni başvurusu hazırlanmaktadır.

Tesis, mevcut tedarik tabanına göre ayarlanmış şekilde başlangıçta yılda 300–400 ton e-atık girdisi için tasarlanmıştır. En yüksek değerli malzeme (PCB’ler, konnektör grupları, bakır sargılar) şirketin kendi hattına giderken, daha düşük değerli fraksiyonlar (demirli hurda, alüminyum, kalıntı atık) aracılık yoluyla işlenmeye devam eder. Planlanan işleme hacmi: Q2 2026’da 30–50 ton (devreye alma), Q3’te 60–90 ton, Q4’te 70–100 ton ve 2027 yılının tamamı için 300–400 ton. Öngörülen ayrıştırma geliri 2026’da EUR 1.200.000 (kısmi yıl) ve 2027’de EUR 2.736.000’dir.

Alıcı portföyü — 2026

Talep tarafı, 5 ülkedeki 8 adı belirtilmiş karşı tarafla EUR 1.110.000–1.310.000 yıllık alım potansiyeline sahip bir portföyle belgelenmiştir: 3 imzalı sözleşme (EUR 730.000–810.000) ve 5 resmileştirilmiş niyet mektubu (EUR 380.000–500.000). Her anlaşma tanımlı bir malzeme kapsamı, kaliteye bağlı alım parametreleri ve tesisin ortadan kaldırdığı belirli bir kapasite kısıtı içerir.

AnlaşmaSegmentYıllık değer, EURDurum
NOVITERA, UAB (Litvanya)PCB’ler, değerli metaller~360.000İmzalı sözleşme
Metruna, UAB (Litvanya)Elektronik hurda, demir dışı120.000–150.000İmzalı sözleşme
Boliden / Rönnskär (İsveç)İzabe kalitesinde PCB’ler250.000–300.000İmzalı sözleşme
Sözleşmeli ara toplam730.000–810.000
NOVITERA — ek hacim (Litvanya)Spesifikasyona uygun ayrıştırılmış90.000–120.000Niyet mektubu imzalandı
Baltic Recycling UAB (Litvanya)Elektronik hurda, demir dışı75.000–95.000Niyet mektubu imzalandı
ALL Recycling SIA (Letonya)Alüminyum, demir dışı75.000–95.000Niyet mektubu imzalandı
Kat-Metal Oy (Finlandiya)Değerli metal içeren elektronik60.000–90.000Niyet mektubu imzalandı
Holland Recycling B.V. (Hollanda)PCB’ler, sınıflandırılmış kartlar80.000–100.000Niyet mektubu imzalandı
Niyet mektubu ara toplamı380.000–500.000
Toplam portföy1.110.000–1.310.000

Yalnızca NOVITERA, Metruna ve Boliden’den gelen sözleşmeli taban bile tesisin çıktısı için yapısal bir talep tabanı sağlamaktadır.

Pazar değerlendirmesi

SIA Ramotti tek bir segmentte — atık elektrikli ve elektronik eşya (AEEE) toplama, aracılık ve ticareti — faaliyet gösterir, ancak bu segmentin iki katmanına maruzdur: tedarik, ayrıştırma ve ticaretin bağlamı olarak Avrupa e-atık yönetimi pazarı ve çıktı karışımının en yüksek marjlı kısmı olarak değerli metal geri kazanımı alt segmenti (altın, gümüş ve paladyum içeren PCB açısından zengin fraksiyonlar). Her ikisi de AB düzeyindeki olumlu etkenlerden yararlanmaktadır: AEEE Direktifi revizyonu, Kritik Hammaddeler Yasası ve artan e-atık hacimleri.

Avrupa e-atık yönetimi

Mordor Intelligence, Avrupa e-atık yönetimi pazarını yaklaşık EUR 27,9 Mr (2024) olarak değerlendirmekte ve %5,0 yıllık bileşik büyüme oranıyla 2030’a kadar yaklaşık EUR 37,5 Mr’a ulaşmasını beklemektedir. Elektronik geri dönüşüm ve işlemeye odaklanan daha dar bir tanım, Market Research Future tarafından yaklaşık EUR 7,9 Mr (2024) olarak değerlendirilmekte olup 2035’e kadar yıllık bileşik büyüme oranı yaklaşık %13,4’tür. Metaller pazar gelirinin yaklaşık 47–%52’sini oluşturur. Avrupa, kayıtlı e-atık geri dönüşümünde tüm bölgelerin önündedir (2024’te yaklaşık %42,5), ancak AEEE Direktifi’nin %65 hedefinin oldukça altında kalmaktadır — AB genelinde toplama oranı 2022’de %40,6 idi (Avrupa Çevre Ajansı).

AEEE Direktifi (2012/19/EU) ağırlık bazında %65 toplama zorunluluğu getirir; Avrupa Komisyonu değerlendirmesini 2 Temmuz 2025’te yayımlamıştır ve daha sıkı GÜS denetimi ve zorunlu işleme kalite standartlarıyla Aralık 2026’ya kadar bir revizyon sunması beklenmektedir. AB Kritik Hammaddeler Yasası (23 Mayıs 2024’te yürürlüğe girdi, Mart 2026’da değiştirildi), stratejik hammaddeler için 2030’a kadar %25 yurt içi geri dönüşüm hedefi koymakta olup paladyum, altın ve bakırı doğrudan kapsamaktadır; Çin’in galyum, germanyum, grafit ve antimon üzerindeki ihracat kısıtlamaları (2023–2024) ise AB mevzuatına uygun ikincil tedarikçilere olan talebi güçlendirmiştir. Küresel e-atık üretimi 2022’de 62 milyon tona ulaşmış, kayıtlı geri kazanım EUR 83,4 Mr’lık teorik potansiyele karşı yaklaşık EUR 25,7 Mr değer yakalamıştır.

PCB’lerden değerli metal geri kazanımı

Küresel e-atıktan değerli metal geri kazanımı pazarı yaklaşık EUR 6,2 Mr (2024, Data Bridge Market Research) değerinde olup %5,8 yıllık bileşik büyüme oranıyla 2032’ye kadar yaklaşık EUR 9,7 Mr’a ulaşması beklenmektedir. Gelirin %70’inden fazlasını altın, pazar payının %46,3’ünü ise Ramotti’nin çıktı akışına en yakın kaynak kategorisi olan tüketici elektroniği oluşturmaktadır. Karışık tüketici elektroniği PCB’leri ton başına yaklaşık 90–200 gram altın, 150–200 kilogram bakır ve yaklaşık 400 gram gümüş içerir; 2025 spot fiyatlarıyla toplam değerli metal değeri ton başına EUR 10.000–18.000’dir. PCB fraksiyonları, rafinasyon maliyetlerini yansıtacak şekilde içerdikleri değere göre önemli bir iskontoyla (tipik olarak ton başına EUR 2.000–6.000) işlem görür; toplayıcının ticari mantığı, daha iyi parti kalitesi ve doğru sınıflandırmayla bu farkı daraltmaktır.

Avrupalı e-atık aracıları tipik olarak 8–%18 brüt marj elde eder: PCB açısından zengin ve bakır içeren fraksiyonlara odaklananlar aralığın üst ucunda (14–%18), demirli ve düşük değerli demir dışı hurdada çalışanlar ise 8–%12 seviyesindedir. Dikey entegre toplayıcı–ayrıştırıcı–tüccarlar ayrıştırılmış çıktıda 25–%40 elde eder — ayrıştırma farkını yakalamaktan gelen 10–20 yüzde puanlık yapısal bir avantaj. Kurumsal ve ticari kaynaklardan gelen PCB açısından zengin ve demir dışı malzemenin anlamlı bir pay oluşturduğu Ramotti’nin Baltık AEEE akışı, şirketi aracılık aralığının üst kısmına yakın konumlandırmaktadır.

Letonya ve Baltık ülkeleri

Letonya, Bulgaristan ve Slovakya ile birlikte hem 2022’de hem de 2023’te %65 AEEE toplama hedefini tutturan yalnızca üç AB üye devletinden biridir (Eurostat). Bu, işleyen bir kayıtlı toplama altyapısını ve mevzuata uygun toplayıcılar için daha iyi hammadde kalitesini yansıtır; ancak tedarik rekabetini de yoğunlaştırır. Avro Bölgesi üyeliği (Ocak 2014’ten bu yana) Almanya, İsveç ve Hollanda’daki alıcılara yapılan ihracatta döviz çevirme maliyetlerini ortadan kaldırır, Schengen üyeliği ise sınır ötesi lojistiği kolaylaştırır. Letonya, İskandinav ve Kuzey Avrupa işleme tesislerine besleyici bir pazar işlevi görür: Boliden (İsveç) ve Aurubis (Almanya), Baltık toplayıcılarından gelen PCB açısından zengin konsantrenin başlıca varış noktalarıdır.

Rekabet üç kademede yapılanmıştır: 1. kademe bölgesel entegre oyuncular (CRONIMET Nordic: EUR 144,5 Mn ciro, 2024’te 251.000+ ton işleme; Metruna: Baltık genelinde AEEE uzmanı); 2. kademe orta ölçekli Letonyalı işleyiciler (TM Recycling, E-collect, ALL Recycling); ve 3. kademe genel hurda tüccarları (Euro Lom, ELECO, Jumets, Refonda). Ramotti, 2. kademenin giriş noktasında yer alır — ticaret için lisanslıdır ancak henüz işleme için değil — ve hammadde fiyatlaması, lojistik erişimi, mevzuat uyumu ve alıcı spesifikasyonlarına göre çıktı kalitesi üzerinden rekabet eder. Kritik zorluk, yerleşik 2. kademe işleyicilerle eşit koşullarda rekabet eden lisanslı entegre bir operatöre geçiştir.

Fırsatlar

  • AEEE düzenlemelerinin sıkılaşması. Daha yüksek zorunlu toplama oranları ve işleme standartları kayıtlı zincire giren malzemeyi artıracak ve lisanslı toplayıcılar için hammaddeyi genişletecektir; Letonya’nın hedefin üzerindeki performansı, operatörlerinin uyum maliyetlerini üstlenmek yerine hacim artışından yararlanmasını sağlamaktadır.
  • Kritik Hammaddeler Yasası kaynaklı toplayıcı talebi. 2030 için %25 geri dönüşüm hedefi ve Çin’in ihracat kısıtlamaları, PCB açısından zengin çıktıya sahip AB merkezli AEEE toplayıcılarının stratejik değerini artırmıştır; Umicore, Boliden ve Aurubis Avrupa’daki hammadde tedariklerini genişletmektedir.
  • PCB fiyat primi. Bir ton karışık tüketici elektroniği PCB’si tahminen EUR 10.000–18.000 değerinde değerli metal içerir; daha saf ve tutarlı spesifikasyonlu partiler teslim eden operatörler rafinerinin risk iskontosunu daraltır ve bu değerin daha büyük kısmını yakalar.
  • Baltık lojistik konumu. Letonya, İsveç, Almanya ve Hollanda’daki büyük ikincil rafineriler ile büyüyen Orta ve Doğu Avrupa e-atık hacimleri arasında yer alır; avro, ihracatta döviz çevirme maliyetlerini ortadan kaldırır.

Zorluklar

  • Emtia fiyatı oynaklığı. Bakır Mayıs ile Eylül 2024 arasında yaklaşık %12, paladyum ise Ocak 2023 ile Ocak 2025 arasında %40’tan fazla düştü; bu da satın alma ile satış arasında tutulan stokun değerini doğrudan etkilemektedir.
  • Ölçek asimetrisi. CRONIMET Nordic’in EUR 144,5 Mn’lik cirosu, Ramotti’nin faaliyetlerinin kat kat üzerindedir; bu da hammadde fiyatlamasını ve alıcı ilişkilerinin derinliğini etkiler.
  • Rafinasyon düzeyinde alıcı yoğunlaşması. Umicore, Boliden ve Aurubis, Kuzey ve Batı Avrupa’daki PCB açısından zengin AEEE işleme kapasitesinin büyük kısmını elinde tutar; zincirin başındaki toplayıcılar fiyat kabul eden konumdadır.
  • Kayıt dışı rekabet. AEEE’yi genel hurdayla karıştırmak, kayıt dışı işleyicilerin lisanslama maliyetlerinden ve GÜS katkılarından kaçınarak tedarikçilere daha fazla ödeme yapmasına olanak tanır — bu, AB üye devletlerinin çoğunda süregelen bir çarpıklıktır.

Teminat dağılımı

Kredi ile finanse edilen ayrıştırma ve separasyon ekipmanı · €445K€219.5K
Kredi ile finanse edilen ayrıştırma ve separasyon ekipmanı€445,000
Mevcut makine, ekipman ve diğer sabit varlıklar€219,520
Kredi ile finanse edilen tartı, analiz ve depolama ekipmanı€85,000
Toplam rehin€749,520Yeni ekipmanın satın alma bedeli ile mevcut varlıkların 2025 bilanço değeri.

€ 575.000 tutarındaki kredi, satın aldığı ekipmanla ve şirketin mevcut sabit varlıklarıyla teminat altındadır.

1. Krediyle alınan yeni ayrıştırma ekipmanı — € 530.000

Kredinin yaklaşık %92’si tanımlanabilir endüstriyel ekipman alımına gider:

  • parçalayıcılar, girdap akımlı separatörler, kablo granülatörleri ve malzeme taşıma makineleri — € 445.000;
  • XRF analizörleri, kantarlar, teraziler ve depolama — € 85.000;
  • aktif Avrupa ikinci el pazarlarına sahip yerleşik üreticiler tarafından üretilmiştir.

2. Mevcut sabit varlıklar — € 219.520

  • 2025 bilançosunda € 180.000 değerle kayıtlı makine ve ekipman.
  • Şirketin diğer sabit varlıkları.
  • Bu katman, yeni tesisin kurulmasına bağlı değildir.

55–%75 geri kazanım iskontolarıyla tasfiye değerinde teminatın karşılaması tahmin edilen oranlar:

  • € 575.000 anaparanın %86,9’u (baz değerde %130,4);
  • € 665.563 toplam geri ödemenin %75,1’i.

Açık, rehne konu edilebilecek bir varlık bırakmayan € 45.000 tutarındaki işletme sermayesi ve lisanslama maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Tesis çalışmaya başladığında koruma, varlık değerinden kurulu ekipmanın nakit akışına kayar.

Kredi teminatı

EUR 575.000 tutarındaki kredi, mevcut sabit varlık tabanını — 2025 bilançosundaki makine, ekipman ve diğer sabit varlıklar, EUR 219.520 — kredi ile yeni satın alınan ayrıştırma, separasyon ve kalite kontrol ekipmanıyla (kredinin EUR 530.000’lik kısmı) birleştiren konsolide bir paketle teminat altına alınmıştır. Teminat, baz değerde (mevcut varlıklar için bilanço defter değeri, yeni ekipman için satın alma veya fatura bedeli) ve düzenli bir zorunlu satışa yaklaşan, varlık kategorisine göre 55–%75 geri kazanım iskontolarıyla muhafazakâr bir tasfiye değerinde sunulmuştur. İşletme sermayesi (EUR 30.000, kredinin %5,2’si) ve lisanslama maliyetleri (EUR 15.000, %2,6), ayrılabilir somut bir kalıntı bırakmadan faaliyetlerde tüketildikleri için rehne konu tabanın dışında tutulmuştur.

Teminat kaynağıBaz değer, EURTasfiye değeri, EUREUR 575.000’in karşılanma oranı (tasfiye)
Kredi ile finanse edilen ekipman (ana ayrıştırma %70, kalite kontrol ve analiz %75, kalan altyapı %55)530.000349.915%60,9
Mevcut operasyonel varlıklar (makine ve ekipman %70, diğer sabit varlıklar %60)219.520149.712%26,0
Toplam fiziki teminat749.520499.627%86,9

Karşılama göstergeleri

GöstergeBaz değerTasfiye değeri
Toplam teminatEUR 749.520EUR 499.627
EUR 575.000 anaparanın karşılanma oranı%130,4%86,9
EUR 665.563 toplam geri ödemenin karşılanma oranı%112,6%75,1

Tasfiye değerinde tam karşılamaya kalan açık, rehne konu olmayan işletme sermayesi ve lisanslama bileşenlerinden (EUR 45.000) ve heterojen küçük altyapı kalemlerine uygulanan muhafazakâr %55 iskontodan kaynaklanmaktadır. Baz değer esasında karşılama, anaparanın %130’unu ve toplam geri ödemenin %112’sini aşmaktadır. Paket esas olarak aktif Avrupa ikinci el pazarlarına sahip yerleşik üreticilerin, belgelenmesi ve izlenmesi kolay, tanımlanabilir endüstriyel ekipmanlarına dayanır — parçalayıcılar, girdap akımlı separatörler, kablo granülatörleri, XRF analizörleri, kantarlar ve malzeme taşıma makineleri. Mevcut makine ve ekipman (EUR 180.000 defter değeri, EUR 126.000 tasfiye değeri), kredinin kullanımından bağımsız ek bir katman sağlar. Tesis devreye alındıkça teminat, kurulu ekipmanın gelir üretme kapasitesi ve alıcı portföyüyle desteklenir; böylece kredi vadesi boyunca risk koruması tasfiye değerinden faaliyet nakit akışı karşılamasına kayar.

Finansman talebi ve fonların kullanımı

Kredi, aracılıktan kendi bünyesinde ayrıştırmaya geçiş için gereken ayrıştırma ve separasyon ekipmanını, kalite kontrol altyapısını, çevre lisanslamasını ve başlangıç işletme sermayesini finanse eder. Yaklaşık %92’si (EUR 530.000), belirli modelleri, miktarları ve piyasada doğrulanabilir fiyatları olan, Avrupa endüstriyel ekipman kataloglarıyla karşılaştırılmış somut ve tanımlanabilir varlıklara gider. Personel, tesis kirası ve süregelen faaliyet maliyetleri şirketin kendi faaliyet nakit akışıyla karşılanır.

Yatırım kategorisiEUR%Ortadan kaldırılan büyüme kısıtı
Ayrıştırma ve separasyon ekipmanı445.000%77,4Üretim kapasitesi: manuel sökme, mekanik ayrıştırma, malzeme taşıma, tesis altyapısı
Tartı, analiz ve depolama ekipmanı85.000%14,8Kalite kontrol, fraksiyon sınıflandırması, parti oluşturma ve sertifikasyon
Lisanslama ve uyum15.000%2,6Category B çevre izni, mevzuat belgeleri, izleme
İşletme sermayesi30.000%5,2İlk ayrıştırılmış çıktı gelirinden önce başlangıç e-atık alımı
Toplam575.000%100,0

Kredinin tanımı

SIA Ramotti, hedefe yönelik ekipman alımı ve tesis kurulumu aracı olarak tasarlanmış EUR 575.000 tutarında bir vadeli kredi kullanmaktadır. Çekiliş yapısı programın operasyonel sırasını izler; böylece fonlar, her harcama kategorisi gerekli hale geldiğinde kullanılabilir olur ve atıl tutulmaz. Kredi, geçmiş yükümlülükleri yeniden finanse etmez, genel giderleri veya kendi nakit akışıyla kendini finanse eden aracılık işini desteklemez.

Gösterge niteliğindeki kredi koşulları

ParametreDeğer
Toplam kredi tutarıEUR 575.000
Dilim sayısı6
Faiz oranıYıllık %21,0 (sabit)
Dilim başına kredi vadesi9 ay
ÖdemelerKullanılan tutarlar üzerinden aylık faiz ödemeleri
Anapara geri ödemesiHer dilim için vade sonunda tek seferde
Toplam faiz maliyetiEUR 90.563
Toplam geri ödeme (anapara + faiz)EUR 665.563

Dilim takvimi ve dağılımı

DilimEURKullanımÇekiliş ön koşulu
1100.000Temel ayrıştırma ve separasyon ekipmanı: çift şaftlı parçalayıcı, kablo granülatörü, PCB sökme makinesi, manyetik tamburlu separatörTesis kira sözleşmesinin imzalanması ve Category B izin başvurusunun VVD’ye sunulması
2100.000Mekanik ayrıştırma ve işleme: girdap akımlı separatör, titreşimli elek, bantlı konveyörler, kablo soyma makinesi, toz toplama sistemiDilim 1 ekipmanının sipariş edilmesi ve tesis hazırlığına başlanması
3100.000Manuel sökme altyapısı: ESD korumalı ve pnömatik aletli 6 donanımlı çalışma istasyonu, el aletleri, KKD, depolama konteynerleri, fraksiyon kutuları, tehlikeli madde muhafazası, basınçlı hava sistemiDilim 2 ekipmanının teslim edilmesi ve elektrik tesisatına başlanması
490.000Malzeme taşıma ve tesis altyapısı: elektrikli forklift, transpaletler, elektrik tesisatı ve güç dağıtımı, havalandırma, aydınlatma, yükleme rampası ekipmanı, CCTV, alet dolaplarıAyrıştırma hattı ekipmanının kurulması ve altyapı kapsamının onaylanması
585.000Tartı, analiz ve kalite kontrol: el tipi XRF analizörü, portatif kantar, platform ve masa terazileri, endüstriyel raflar, BT altyapısı, etiket sistemi, kalite kontrol istasyonu, test sarf malzemeleriAyrıştırma hattının devreye alınması ve ilk test partilerinin işlenmesi
6100.000Lisanslama ve uyum (Category B izin harçları, çevre belgeleri, izleme kurulumu), 12 aylık yedek parça ve sarf malzemesi stoku ve başlangıç hammaddesi için işletme sermayesi (EUR 30.000)İzin belgelerinin hazır olması ve tesisin ticari işleme için operasyonel olarak hazır olması
Toplam575.000

Altı dilim kurulum sürecini izler: önce temel ayrıştırma makineleri, ardından mekanik separasyon, manuel sökme ve depolama, malzeme taşıma ve tesis sistemleri, kalite kontrol donanımı ve son olarak lisanslama, yedek parçalar ve işletme sermayesi. Her çekiliş tanımlı bir proje adımına — sipariş, teslimat, kurulum, devreye alma ve başlatma — bağlıdır ve belgesel kanıtlarla (tedarikçi faturaları, proformalar, satın alma siparişleri, teslimat onayları, izin belgeleri) desteklenir. Faiz yalnızca kullandırılan tutarlar üzerinden işler; bu da devreye alma döneminde efektif maliyeti düşürür.

Kredi nasıl ödenir

012345678901234567890,012345678901234567890012345678901234567890012345678901234567890 USDC yatırımınız 9 aylık bir tahvil gibi işler: aylık faiz ödemeleri, ardından 012345678901234567890. ayda anapara iadesi.

TarihFaizAnaparaToplam
Net kâr+012345678901234567890.012345678901234567890012345678901234567890 USDC
Toplam getiri012345678901234567890.012345678901234567890012345678901234567890 USDC

Borçlu

SIA RamottiRiga, Letonya · 2019 yılında kuruldu
SIA Ramotti

SIA Ramotti, 30 Ocak 2019'da kurulmuş (reģ. nr. 42103088650), elektronik atık toplama, aracılık ve ticareti yapan bir Letonya şirketidir. Şirket, kuruluşundan bu yana Baltık elektronik atık pazarında faaliyet göstermektedir; başlangıçta e-atık değer zinciri içinde çeşitli ticari modelleri test etmiş, ardından 2023'ten itibaren faaliyetlerini belirleyen toplayıcı–aracı–tüccar modelinde yoğunlaşmıştır. Yedi yıllık kesintisiz faaliyeti boyunca SIA Ramotti; Letonya, Litvanya ve Estonya'yı kapsayan bir tedarik ağı kurmuş, AB genelindeki son aşama geri dönüşüm işleyicileri ve metalurji tesisleriyle ticari ilişkiler geliştirmiş ve e-atık değer zincirinin her halkasına ilişkin pratik bir anlayış edinmiştir — toplama aşamasındaki karışık elektronik atığın bileşimi ve fiyat dinamiklerinden, ayıklama ve fraksiyon hazırlamanın ekonomisine, rafinaj aşamasındaki sanayi alıcılarının spesifikasyon gereksinimleri ve ödeme oranı yapılarına kadar.

Sicil No: 42103088650www.ramotti.com

Şirket hakkında

SIA Ramotti, 30 Ocak 2019 tarihinde kurulmuş, e-atık toplama, aracılık ve ticareti yapan bir Letonya şirketidir. Şirket başlangıçta e-atık değer zinciri içinde çeşitli ticari modelleri denemiş, ardından 2023’ten itibaren faaliyetlerini belirleyen toplayıcı–aracı–tüccar modelinde yoğunlaşmıştır. Yedi yıllık kesintisiz faaliyeti boyunca Letonya, Litvanya ve Estonya’yı kapsayan bir tedarik ağı kurmuş, AB genelinde alt zincirdeki geri dönüşüm işleyicileri ve metalurji tesisleriyle ilişkiler geliştirmiş ve zincirin her halkasına dair pratik bir anlayış edinmiştir — toplama aşamasında karışık elektronik atığın bileşimi ve fiyatlandırmasından, ayrıştırma ve fraksiyon hazırlamanın ekonomisine, rafinasyon ucundaki endüstriyel alıcıların spesifikasyonlarına ve ödeme oranı yapılarına kadar.

Şirket kendisini genel bir hurda tüccarı olarak değil, fraksiyon düzeyinde uzmanlığa sahip, e-atık alanında uzmanlaşmış bir aracı olarak konumlandırmaktadır: metal açısından zengin elektronik atığı rekabetçi maliyetle tedarik eder, malzemeyi geri kazanılabilir metal içeriğine göre sınıflandırır ve spesifikasyona uygun partileri her fraksiyonun en iyi koşulları elde ettiği alıcı türüne — değerli metal geri dönüşümcüsü, endüstriyel izabe tesisi, ikincil alaşım üreticisi veya uzman PCB işleyicisi — yerleştirir. Şirket şu anda saf aracılıktan entegre toplayıcı–ayrıştırıcı–tüccar modeline tanımlı bir geçiş sürecini yürütmektedir; kendi lisanslı ayrıştırma tesisi Q2 2026 için planlanmıştır.

Kurumsal tanımlayıcılar: SIA Ramotti, Letonya limited şirketi (Sabiedrība ar ierobežotu atbildību); Reģistrācijas Nr. 42103088650; PVN Nr. LV42103088650; kayıtlı adres Baltā iela 24 – 49, Rīga, LV-1055, Letonya; sermaye EUR 2.800.

Ortaklık yapısı, liderlik ve yönetişim

Natālija Kuzmiča-Poliščuka CEO ve tek ortaktır (%100). Onun yönetiminde şirket, 2019’da iş modellerini deneyen bir pazara giriş girişiminden, beş ülkeye yayılan sözleşmeli bir alıcı portföyüyle EUR 1,0 Mn yıllık gelir elde eden ticari olarak aktif bir e-atık aracılık işletmesine dönüşmüştür.

Ticari ve operasyonel kontrol, tüm temel tedarikçi ve alıcı ilişkilerini elinde tutan ve satın alma, fiyatlandırma ve stratejiyi yöneten CEO’da toplanmıştır. Bu durum, satın alma zamanlamasının ve fiyat pazarlığının hızlı tepki gerektirdiği işlem odaklı bir piyasada karar alma hızı sağlar; ancak erken aşamadaki, sahibi tarafından yönetilen mikro işletmelere özgü kilit kişi yoğunlaşmasını da beraberinde getirir.

İş modeli ve gelir mekanizması

İşletme tek iş kollu ancak çift kanallıdır. Şirket, Baltık tedarik ortaklarından karışık elektronik atık satın alır ve spesifikasyona uygun çıktı fraksiyonlarını endüstriyel geri dönüşüm ve metalurji işleyicilerine satar. Mevcut aracılık modelinde fiziksel ayrıştırma lisanslı üçüncü taraf ortaklara yaptırılmaktadır; Ramotti satın almadan satışa kadar ticari zinciri kontrol eder ve karışık girdi maliyeti ile ayrıştırılmış çıktı değeri arasındaki farkı elde eder. Q2 2026’dan itibaren fiziksel dönüşümü kendi lisanslı tesisine taşıyacak ve şu anda işleme ortaklarıyla paylaştığı ayrıştırma marjının tamamını kendinde tutacaktır.

Gelir işlem bazlıdır: her sevkiyat tartılır, fraksiyona göre sınıflandırılır ve ton başına anlaşılan fiyattan faturalandırılır; abonelik veya sabit ücret bileşeni yoktur. Süreklilik, yerleşik alıcı ilişkilerinden ve işleyicilerin tutarlı hammaddeye yönelik yapısal talebinden gelir. Geliri iki çıktı kategorisi belirler:

  • Değerli metal içeren fraksiyonlar — geri kazanılabilir altın, gümüş ve paladyum içeren PCB’ler, konnektör grupları ve bileşen yoğun kartlar; karışımdaki en yüksek ton başı fiyatlarla uzman değerli metal geri dönüşümcülerine satılır.
  • Baz metal fraksiyonları — bakır sargılar, alüminyum şasiler, çelik kasalar ve diğer demirli ve demir dışı bileşenler; LME referanslı fiyatlarla baz metal geri dönüşümcülerine satılır.

Ton başına yaklaşık EUR 300–500’e satın alınan karışık e-atık, ton başına yaklaşık EUR 1.200–1.800 değerinde karma ayrıştırılmış çıktı sağlar. Aracılık modelinde bu farkın önemli bir kısmı ayrıştırma ücreti olarak işleme ortağına gider (brüt marj 14–%18); kendi bünyesinde ayrıştırma, şirketin farkın tamamını elde tutmasını sağlar (hedef brüt marj 30–%35).

Ürün portföyü ve coğrafi kapsam

Çıktı portföyü, atılmış ev aletleri, tüketici elektroniği ve endüstriyel ekipmanlardan elde edilen, malzeme bileşimi ve metal içeriğine göre sınıflandırılmış ayrıştırılmış e-atık fraksiyonlarından oluşur:

FraksiyonKaynakFiyat, ton başına EUR
PCB’ler ve konnektör yoğun gruplarKartlar ve bileşenler1.000–6.000, kaliteye ve değerli metal yoğunluğuna göre
Bakır içeren fraksiyonlarMotorlar, sargılar ve kablolarTemiz soyulmuş bakır için 4.500–5.500
Alüminyum fraksiyonlarıŞasiler ve soğutucular900–1.200
Çelik ve demirli fraksiyonlarKasalar ve demirli bileşenler150–250

Tedarik Letonya, Litvanya ve Estonya’yı kapsar. Çıktı AB genelinde satılır; hedef pazarlar alıcının konumuna göre belirlenir: Litvanya ve Finlandiya’da değerli metal geri dönüşümcüleri, İsveç’te bir endüstriyel izabe tesisi, Letonya’da ikincil alaşım üreticileri ve Hollanda’da uzman PCB işleyicileri.

Temel müşteriler ve pazara giriş

Ramotti, endüstriyel ikincil hammadde pazarında B2B satış yapar. Pazara giriş doğrudan ve ilişki odaklıdır: malzeme Baltık tedarikçi ağı üzerinden temin edilir, ayrıştırılmış çıktı ise yerleşik ilişkiler aracılığıyla alt zincirdeki alıcılara yerleştirilir; fiyatlar parti bileşimi, fraksiyon saflığı ve geçerli piyasa referanslarına göre belirlenir.

2026 alıcı portföyü beş alıcı türünü kapsar: değerli metal geri kazanımı (NOVITERA UAB, Kat-Metal Oy), bölgesel ikincil malzeme ticareti (Metruna UAB, Baltic Recycling UAB), endüstriyel izabe kalitesinde işleme (Boliden Group / Rönnskär), ikincil alüminyum alaşım üretimi (ALL Recycling SIA) ve uzman PCB geri dönüşümü (Holland Recycling B.V.).

Tedarik, ortaklar ve organizasyon

Uygulama modeli aracılık döneminde “tedarik et, organize et, yerleştir” şeklindedir; tesis devreye alındığında “tedarik et, ayrıştır, yerleştir” olacaktır. Karışık e-atık, 2019’dan bu yana geliştirilen bir Baltık ağından gelir — ekipman geri dönüşümü ve bertaraf kabiliyetine sahip şirketler, ömrünü tamamlamış elektronikleri toplayan konsolidatörler ve kurumsal bertaraf programları. Ortak tabanının, tesisin kapasitesini (tam kapasitede yılda 300–400 ton) satın almayı paralel olarak genişletmeye gerek kalmadan karşılamaya yeterli olduğu bildirilmektedir. Tesiste şirket manuel sökme ve mekanik ayrıştırmayı kendisi yapacak; dışa yönelik nakliye harici lojistik sağlayıcılarda kalacaktır.

Mevcut dört kişilik ekip; CEO (ticari ilişkiler, satın alma, strateji), bir iş geliştirme müdürü (tedarikçi ve alıcı geliştirme), özel bir mühendis (ayrıştırma hattı tasarımı, ekipman spesifikasyonu, tesisin devreye alınması) ve bir idari asistandan oluşur. Yatırım programı, eğitimli 4–6 ayrıştırma operatörüyle ekibi 8–10 kişiye çıkarır ve lisanslı bir tesisin gerektirdiği resmi süreçleri, yetki devrini ve çevre uyum prosedürlerini getirir. 2025’ten beri kadroda bulunan mühendis, ilk aşamada tesisi yönetecektir.

Yıllık faiz
21 %
Vade
9 ay
Net kâr
Kupon
+0 USDC
Toplam getiri0.00012345678901234567890.012345678901234567890012345678901234567890 USDC
Yatırım yapmak için kayıt ol