Westlip Credit, CBK lisanslı bir Kenya dijital kredi sağlayıcısıdır. Yeni bireysel, KOBİ ve faktoring kredilerini finanse etmek için 14 dilimde € 4,05 Mn topluyor — fonların tamamı kredi portföyüne gidiyor ve şirketin kendi nakit akışıyla geri ödeniyor.

Westlip Credit Ltd, altı aylık fiili faaliyet verilerini 2028'e kadar model tabanlı bir projeksiyonla birleştiren erken aşama bir finansal profil sunmaktadır. 15 Temmuz 2025'teki kuruluşundan 24 Aralık 2025'teki lisanslamasına kadar olan hazırlık dönemi tamamen sahibinin sermayesinden finanse edilmiş olup, herhangi bir kredi verme, kredi portföyü veya dış borç bulunmamaktadır ve şirket, lisanslama anında 234.182 EUR'luk bir başlangıç nakit pozisyonu ile operasyonel aşamasına girmiştir. İlk altı aylık kredi verme dönemi (Aralık 2025 - Mayıs 2026), 6.153 kredi, 1.103.720 EUR tutarında ödeme ve 163.973 EUR gelir üretmiş olup, vergi öncesi sadece 11.912 EUR'luk bir zararla — gelirlerin yaklaşık %7'si — lansmandan sonraki altı ay içinde operasyonel başabaş noktasına ulaşmış veya yaklaşmıştır; gerçekleşen temerrütler ödemelerin yaklaşık %2,8'ine eşdeğerdir. Finansal model daha sonra, kredi defterinin 4.050.000 EUR'luk dış program üzerinde 2026 sonunda 3,63 milyon EUR'luk bir zirveye ulaşması ve ardından bu program geri ödendikçe daralmasıyla, her tahmin yılında faaliyet karı — 2026'da 491.679 EUR, 2027'de 1.306.357 EUR ve 2028'de 177.584 EUR — öngörmektedir. Faiz geliri, 2026'da 1.890.302 EUR'dan 2027'de 4.815.201 EUR'ya — 2,5 kat artış — yükselmekte, ardından finanse edilen defterin azaltılmasıyla 2028'de 3.841.920 EUR'ya gerilemektedir.
Tüm rakamlar EUR cinsinden sunulmuştur. Şirket, tüm dönemlere eşit olarak uygulanan yaklaşık 149,7 KES/EUR'luk tek bir sabit varsayılan kur üzerinden euroya dönüştürülen Kenya şilini ile faaliyet göstermektedir, böylece dönemler arası döviz kuru hareketleri euro serisini etkilememektedir; şilin euro karşısında dalgalı olduğundan, euro eşdeğerleri, euro bazlı bir yatırımcı için kredi defterinin şilin cinsinden ekonomisini etkilemeyen bir kur çevrim hassasiyeti taşımaktadır. %30,0'lık Kenya kurumlar vergisi, pozitif vergilendirilebilir kara uygulanmakta olup zarar edilen dönemlerde vergi tahakkuk ettirilmemektedir. Lisanslama anındaki 234.182 EUR'luk başlangıç nakit pozisyonu, yaklaşık 6.680 EUR'luk (1.000.000 KES) ödenmiş sermaye ve sahibi tarafından katkıda bulunulan ve hissedar kredisi yerine özsermaye olarak değerlendirilen ek fonları içermektedir. Tahmin ufku (Haziran 2026 - Aralık 2028), fiyatlandırma, temerrüt davranışı, portföy ölçeklendirme ve dış borç kullanımı için lansman aşaması varsayımlarını yansıtmaktadır; altı aylık fiili veriler, modelin erken varsayımlarının başlangıç operasyonel deneyimiyle karşılaştırılmasına olanak tanımaktadır, ancak kohort temerrüt performansı sadece sonraki çeyreklerde ortaya çıkacağından henüz tam bir olgunlaşmış döngüyle karşılaştırılmasına olanak tanımamaktadır.
Lansman öncesi dönem (Temmuz–Aralık 2025)
15 Temmuz 2025'teki kuruluştan 24 Aralık 2025'teki lisanslamaya kadar olan dönem, şirketin gerekli onay ve kayıtları aldığı, kredi, uyum ve veri koruma politikalarını geliştirdiği, kredi platformunu inşa edip test ettiği hazırlık aşamasıydı. Düzenleyici kilometre taşları ardışıktı: Temmuz 2025'te Kenya Merkez Bankası tarafından şirket adının onaylanması, Kasım 2025'te Kişisel Verileri Koruma Komiserliği Ofisi'ne veri sorumlusu olarak kayıt ve Aralık 2025'te Dijital Kredi Sağlayıcı lisansının verilmesi. Bu dönemde herhangi bir kredi portföyü veya dış borç bulunmamaktaydı ve katlanılan sınırlı kurulum maliyetleri şirketin hesaplarında ayrı olarak raporlanmamıştır; inşa süreci tamamen sahibinin sermayesinden finanse edilmiştir. Lisans verilmeden önce şirket bir borçlu hattı oluşturmuş ve kredi vermenin gecikmeden başlayabilmesi için ilgili belgeleri hazırlamış, böylece operasyonel aşama Aralık 2025'te lisanslama ile yükümlülüksüz bir başlangıç pozisyonundan başlamıştır.
Mevcut fiili veriler (Aralık 2025 – Mayıs 2026)
Hat | Kredi sayısı | Hacim (EUR) | Ortalama bilet (EUR) | Hacim payı |
Bireysel (tüketici) | 6.061 | 659.491 | ~108 | %59,8 |
İşletme (KOBİ) | 84 | 402.510 | ~4.800 | %36,5 |
Faktoring | 8 | 41.719 | ~5.200 | %3,8 |
Toplam | 6.153 | 1.103.720 | ~179 | %100,0 |
Bireysel hat, sayı olarak 6.153 kredinin 6.061'ini — %98,5 — oluşturmakta, ancak yaklaşık 100 EUR'luk küçük ortalama bileti yansıtarak değer bazında ödemelerin %59,8'ini temsil etmektedir, oysa işletme ve faktoring hatları yaklaşık 4.700 EUR ve 5.550 EUR'luk önemli ölçüde daha büyük ortalama biletler taşımaktadır. Altı ay boyunca şirket 163.973 EUR gelir, buna karşılık 30.895 EUR doğrudan kredi maliyeti, 114.351 EUR işletme gideri ve 30.639 EUR gerçekleşen kredi temerrüdü kaydetmiştir. Temerrütler, origasyonda tanınan karşılıklar yerine dönem içinde kristalleşen fiili kayıplardır ve ödemelerin yaklaşık %2,8'ine eşittir; bireysel hattın kısa vadesi göz önüne alındığında, bu defterin büyük bir kısmı dönem içinde zaten vadeye ulaşmış, daha uzun vadeli işletme ve faktoring riskleri ise tam olarak olgunlaşmamıştır. Dönem, 11.912 EUR'luk — gelirlerin yaklaşık %7'si — vergi öncesi zararla ve karlı aylarda aylık vergi uygulamasından kaynaklanan 3.829 EUR'luk vergi yükünün ardından 15.741 EUR'luk net zararla kapanmıştır. Kredi defteri Mayıs 2026'da 211.916 EUR ile kapanmış olup, bu rakam kümülatif ödemenin çok altındadır ve kısa vadeli bireysel hattın hızlı rotasyonunu yansıtmaktadır. Bu altı ay şirketin tek operasyonel geçmişini oluşturmakta olup doğrusal olarak tahmin edilmemelidir, çünkü portföy hala oluşum aşamasındadır ve daha uzun vadeli kohortlar henüz olgunlaşmamıştır.
Tahmini gelir tablosu (Haziran 2026 – Aralık 2028)
Gösterge (EUR) | 2026F | 2027F | 2028F |
Faiz geliri (gelir) | 1.890.302 | 4.815.201 | 3.841.920 |
Dış finansman maliyeti | (255.571) | (169.154) | – |
Net faiz geliri | 1.634.731 | 4.646.047 | 3.841.920 |
Tahmini kredi kayıpları (temerrütler) | (639.338) | (1.852.748) | (1.733.155) |
Riske göre ayarlanmış net faiz geliri | 995.393 | 2.793.299 | 2.108.765 |
Doğrudan kredi maliyetleri | (192.313) | (668.942) | (923.182) |
İşletme giderleri | (311.400) | (818.000) | (1.008.000) |
Faaliyet karı (vergi öncesi) | 491.679 | 1.306.357 | 177.584 |
Vergi (kurumlar vergisi, %30,0) | (142.898) | (391.907) | (53.275) |
Net kar | 348.781 | 914.450 | 124.309 |
Metrik | 2026F | 2027F | 2028F |
Vergi öncesi marj (faaliyet karı / gelir) | %26,0 | %27,1 | %4,6 |
Net marj (net kar / gelir) | %18,5 | %19,0 | %3,2 |
Gelire oranla maliyet (işletme giderleri / gelir) | %16,5 | %17,0 | %26,2 |
Doğrudan maliyet oranı (doğrudan maliyetler / gelir) | %10,2 | %13,9 | %24,0 |
İhraçta zarar (kredi kayıpları / ödeme) | %6,0 | %10,5 | %10,0 |
Borç-özsermaye oranı (yıl sonu) | 6,7x | 0,0x | 0,0x |
Kapanış ödenmemiş portföy (EUR) | 3.626.605 | 1.354.100 | 1.498.178 |
Kapanış nakit (EUR) | 626.490 | 113.444 | 93.675 |
Kısa vadeli bireysel defter yılda birçok kez rotasyon yaptığı için, ortalama ödenmemiş portföy üzerinden geleneksel bir getiri temsil edici olmayacaktır; yukarıdaki operasyonel metrikler gelir, ihraç ve yıl sonu bilançosuna karşı ifade edilmiştir. Şirketin, sektör için tipik olan lansman yılı zararlarının aksine, ilk faaliyet yılından itibaren tam yıl bazında karlı olması öngörülmektedir; verilerdeki erken aylık zararlar 2026'nın ikinci yarısındaki güçlü ölçeklenmeyle dengelenmektedir. Gelir, dış finansmanla desteklenen portföy ölçeklenmesi ile 2027'ye kadar artmakta ve daha sonra dış borcun 2027 sonunda tamamen geri ödenmesi ve finanse edilen kredi defterinin daralmasıyla 2028'de düşmektedir, bu da yeni ihraçlar yüksek seviyede devam etse bile faiz gelirini azaltmaktadır. Toplam ihraç 2026'da 10,7 milyon EUR'dan 2027 ve 2028 yıllarının her birinde yaklaşık 17,5 milyon EUR'ya ölçeklenmekte, karışım belirgin bir şekilde bireysel hatta doğru kaymaktadır — işletme payı %53,9'dan %33,5'e, faktoring payı %20,2'den %3,2'ye düşerken, bireysel hattın payı %25,8'den %63,4'e yükselmektedir. Ödenmemiş defter 2026 sonunda 3,63 milyon EUR'da zirve yapmakta ve daha sonra şirket özkaynağı tarafından desteklenen bir seviyeye indirilen daha uzun vadeli işletme ve faktoring riskleri (işletme 2026 sonunda 2,41 milyon EUR, faktoring 0,92 milyon EUR ile kapanmıştır) nedeniyle 2027 ve 2028 sonunda 1,35 milyon EUR ve 1,50 milyon EUR'ya daralmaktadır.
Doğrudan kredi maliyetleri ve işletme giderleri aktiviteyle birlikte büyümekte — doğrudan maliyetler 192.313 EUR'dan 923.182 EUR'ya ve işletme giderleri 311.400 EUR'dan 1.008.000 EUR'ya — ödeme hacmiyle ölçeklenen edinme, işlem ve servis maliyetlerini yansıtmaktadır. Gelire oranla maliyet oranı 2026 ve 2027'de %16,5 ve %17,0'da tutulmuş, 2028'de sadece gelir düştüğü için %26,2'ye yükselmiş olup maliyet tabanı orantısız şekilde genişlememiştir; doğrudan maliyet oranı aynı temelde tahmin boyunca %10,2'den %24,0'a yükselmektedir. Tahmini ihraçta zarar oranı 2026'da %6,0'dan 2027'de %10,5'e ve 2028'de %10,0'a yükselmekte — ilk altı ayda gerçekleşen %2,8'in ve banka kıyaslamalarının çok üzerinde — bu yüksek riskli bireysel segmenti ve yükselen sistemik kredi temerrüt ortamını yansıtmaktadır; model, karlılığını sağlamak için skorlamada varsayılan bir iyileşmeye güvenmek yerine bu muhafazakar, iyileşmeyen zarar varsayımını benimsemektedir.
Kaldıraç mütevazı ve kendi kendini söndürendir. Borç-özsermaye oranı 2026 çekim süresince yaklaşık 8,8x'te zirve yapmakta ve 2026 sonunda 6,7x'te durmaktadır — yaklaşık 552.000 EUR özsermaye üzerinden 3.700.000 EUR dış borç — ardından borç tamamen geri ödendiğinde 2027'de sıfıra düşmektedir. Özsermaye tabanı, lansmanda 234.182 EUR ve 2026 sonunda yaklaşık 0,55 milyon EUR ile küçüktür, bu da olumsuz kredi veya likidite sonuçlarını emme kapasitesini sınırlamaktadır ve tahmin süresince başka bir özsermaye enjeksiyonu varsayılmamaktadır; şirket 2026 inşa sürecini dış programdan finanse etmekte ve yeni bir sermaye enjeksiyonu yerine faaliyet nakit akışından geri ödemektedir. Yıl sonu nakit pozisyonu boyunca pozitif kalmaktadır — 2026 sonunda 626.490 EUR, 2027 sonunda 113.444 EUR ve 2028 sonunda 93.675 EUR — yıl içi dip noktalar daha düşüktür. %30,0'lık Kenya kurumlar vergisi, lansman yılında aylık vergi uygulamasını yansıtan 2026'da yaklaşık %29,1'lik efektif oranla ve sonrasında %30,0'la pozitif karda uygulanmaktadır.
Dış finansman yapısı
Gösterge (EUR) | 2026F | 2027F | 2028F |
Açılış dış borç bakiyesi | 0 | 3.700.000 | 0 |
Yeni dış borç çekimi | 4.050.000 | 0 | 0 |
Geri ödenen dış borç | (350.000) | (3.700.000) | 0 |
Kapanış dış borç bakiyesi | 3.700.000 | 0 | 0 |
Dış finansman maliyeti (G&Z) | 255.571 | 169.154 | 0 |
Dış finansman, 2026'da on dört dilimde çekilen 4.050.000 EUR'luk bir programdan oluşmakta olup, iki fiyatlandırma bandında yedi aylık balalar olarak yapılandırılmıştır — yedi dilimde %22,9 yıllık faizle 2.750.000 EUR ve yedi dilimde %16,9 yıllık faizle 1.300.000 EUR, yaklaşık yıllık %21,0 ağırlıklı ortalama maliyet. Bu, spreadin önemli bir kısmını tüketen ve portföy ekonomisi zayıflarsa daha sıkı bir kısıtlama haline gelebilecek pahalı bir sermaye maliyetidir. Dilimler vadesinde yeniden finanse edilmemektedir: her biri vadesi geldiğinde geri ödenmektedir, bu nedenle yığın 2026'da tamamen çekilmekte ve 2027 sonuna kadar sıfıra amorti edilmektedir. Programın ömrü boyunca toplam faiz 424.725 EUR'dur — 2026'da 255.571 EUR ve 2027'de 169.154 EUR — ve 2026'da 350.000 EUR ve 2027'de 3.700.000 EUR'luk geri ödemeler tesisi tamamen kapatarak şirketi 2027 sonundan itibaren borçsuz bırakmaktadır. Bu profil — 2026 portföy inşasını finanse etmek için çekilen ve sonra tamamen geri ödenen mütevazı kaldıraç — şirketin finansmanını sürekli refinanse edilen bir borç yığınından ayırmaktadır ve hem faiz maliyetinin hem de finanse edilen portföyün 2026'dan sonra düşmesinin temel nedenidir.
Kredi servis edilebilirliği — 4.050.000 EUR finansman programı
Bu memorandumda değerlendirilen tesis, tek bir dilim yerine şirketin 4.050.000 EUR'luk tüm dış finansman programıdır. Program üzerindeki faiz toplam 424.725 EUR'dur ve vadesi geldiği her iki dönemde de faaliyet kazançları tarafından rahatlıkla karşılanmaktadır: faiz ve vergi öncesi kazançlar, finansman maliyetini Haziran–Aralık 2026 tahmin döneminde yaklaşık 2,9 kat ve 2027'de 8,7 kat karşılamaktadır. Faiz, bu nedenle, nakit rezervlerinden veya yeni çekimlerden ziyade faaliyet karından karşılanmaktadır — bu, zarardaki bir artış sırasında faizi sermayeden finanse etmek zorunda olan bir lansman aşaması kredi vereninden farklı bir pozisyondur.
Anapara, dilimlerin kademeli yedi aylık vadeleri boyunca amorti edilmektedir — Aralık 2026'da 350.000 EUR ve Ocak-Haziran 2027'de 3.700.000 EUR geri ödenmiştir — ve her dilim vadesi geldiğinde şirketin kendi nakit üretimiyle geri ödenmektedir. Model yeniden finansman varsaymamaktadır ve dış borç bakiyesi Haziran 2027 sonuna kadar sıfıra ulaşmaktadır; bu nedenle anapara geri ödemesi, yeni borç kullanılabilirliğine veya tesisin döndürülmesine bağlı değildir, bu da vadesinde refinanse edilmesi gereken tek bir baladan yapısal bir ayrımdır.
Aylık nakit akışı projeksiyonu, çekim ve geri ödeme dönemi boyunca nakit pozisyonunun pozitif kaldığını göstermekte olup, programın ömrü içindeki en sıkı ay sonu noktası, geri ödeme penceresi sırasında yaklaşık 36.771 EUR, aylık 1,0 milyon EUR'un üzerinde öngörülen portföy tahsilatlarıyla desteklenmektedir; daha geniş veri serisi, program çekilmeden önce Mayıs 2026'da yaklaşık 6.525 EUR ve geri ödendikten sonra Eylül 2027'de 12.925 EUR gibi daha düşük dip noktaları göstermektedir. Yatırımcının efektif riski bu nedenle, vadesinde yeniden finansman kullanılabilirliğinden ziyade, Haziran 2026 ile Haziran 2027 arasındaki pencerede şirketin öngörülen portföy tahsilatlarını ve zarar oranlarını gerçekleştirmesidir. Temel finansal riskler, yapısal iş modeli risklerinden ziyade lansman aşaması uygulama ve kredi riskleridir — yüksek ve artan tahmini zarar oranı, kısa operasyonel geçmiş, küçük özsermaye tabanı, şilin cinsinden getiri için euro çevrim hassasiyeti ve daha güçlü 2026 ve 2027 sonuçlarının sonradan geri çekilen kaldıraca bağımlılığı. Modelin zarar, ihraç ve maliyet varsayımları öngörüldüğü gibi gerçekleşirse, tesis hem faiz hem de anapara açısından servis edilmektedir; zarar yörüngesinde veya ihraç rampasında maddi bir bozulma, kazançları ve güvenlik marjını daraltacaktır.
Stratejik büyüme mantığı
Westlip Credit Ltd, büyüme aşamasına tamamlanmış düzenleyici yetkilendirme ve altı aylık operasyonel verilerle tanımlanan bir konumdan girmektedir: 15 Temmuz 2025'teki kuruluş, 24 Aralık 2025'te Kenya Merkez Bankası tarafından Dijital Kredi Sağlayıcı olarak lisanslama (Lisans No. CBK/DCP/2025/194) ve tamamen sahibinin sermayesinden finanse edilen Aralık 2025'ten itibaren kredi verme. İlk altı ayı boyunca (Aralık 2025 - Mayıs 2026) şirket 1.103.720 EUR ödeme için 6.153 kredi oluşturmuş, bireysel hatta yaklaşık %4,5 ve işletme hattında %1,0'ın altında kontrol edilen hat düzeyinde temerrüt oranları ve gelişen bir tekrar eden borçlu tabanı ile — sigortalama ve tutma modelinin ilk yönsel doğrulaması. Büyüme planı, aynı operasyonel modeli — üç ürün hattı, aynı özel platform ve aynı sigortalama — iki güçlendirici yönde organize edilmiş, önemli ölçüde daha yüksek hacimde genişletmekte ve ölçeklendirmektedir: bireysel (tüketici) hattı (küçük biletli, kısa vadeli, otomatik) ve birleşik işletme (KOBİ) ve faktoring hatları (daha büyük biletli, daha uzun veya rotatif, manuel sigortalı). Stratejik mantık, mevcut ürün seti genelinde Kenya'da penetrasyon derinliğidir, düşük riskli işletme hattına ilk aşamada öncelik verilmiştir; şirketin mevcut lisanslı kapsamı içindeki ek kredi ürünlerinin tanıtımı, plan için bir ön koşuldan ziyade sonraki bir seçenek olarak ele alınmaktadır.
Stratejik zamanlama, Pazar Değerlendirmesi bölümünde belgelenen üç yapısal faktörle desteklenmektedir — GSYİH'nin yaklaşık %31,6'sında (2023) yetersiz penetrasyona sahip resmi kredi, yaklaşık 17,8 milyar EUR'luk (19,3 milyar USD) bir KOBİ finansman açığı ve yaklaşık 26 milyar EUR'luk (28,7 milyar USD) tanımlanmış bir potansiyele karşı doğmakta olan bir faktoring pazarı — parasal gevşeme ile birleştiğinde, Merkez Bankası faiz oranı %8,75'e düşürüldüğü ve özel sektör kredisi büyümeye döndüğü için, ve lisanssız kredi verenler hariç tutulduğundan lisanslı, uyumlu bir operatörü kademeli olarak tercih eden sıkılaşan bir lisanslama rejimi. Finansal modelde belgelenen nicel yörünge: toplam ihraç ilk altı ayda 1,1 milyon EUR'dan 2026 yılının tamamında 10,7 milyon EUR'ya, 2027 ve 2028'de her birinde yaklaşık 17,5 milyon EUR'ya ölçeklenmekte; ödenmemiş portföy 2026 sonunda 3,63 milyon EUR'da zirve yapmakta ve daha sonra borçla finanse edilen defter özsermaye ölçeğine indirildiğinde 2027 ve 2028 sonunda 1,35 milyon EUR ve 1,50 milyon EUR'ya daralmaktadır; ve operasyonel sonuç her tahmin yılında kardır — 2026'da 491.679 EUR, 2027'de 1.306.357 EUR ve 2028'de 177.584 EUR.
İşletme hattı büyümesi
İşletme (KOBİ) ve faktoring hatlarına ilk aşamada öncelik verilmekte ve 2026 ihracına daha büyük katkı sağlamaktadır — 5,79 milyon EUR'luk işletme ihracı (toplamın %53,9'u), 2027'de 7,32 milyon EUR'ya büyürken 2028'de 5,81 milyon EUR'ya gevşemekte ve 2,17 milyon EUR'luk faktoring (%20,2), 2028'e kadar 0,55 milyon EUR'ya düşmektedir — daha düşük temerrüt oranını (%1,0'ın altında) ve daha öngörülebilir nakit akışını taşıyarak, işletme defteri 2026 sonunda 2,41 milyon EUR ödenmemiş tutara ulaşmaktadır. Merkezi operasyonel değişiklik, işletme hattının verimini sınırlayan analist kapasite tavanını kaldıran, daha büyük riskler için manuel durum tespiti tutulurken mobil para işlemi ve Kredi Referans Bürosu verilerinin kullanıldığı, şu anda manuel olan işletme hattının otomasyonudur; faktoring, düşük riski ve açtığı KOBİ ilişkileri nedeniyle kasıtlı olarak mütevazı, düşen bir ölçekte tutulmaktadır. Bireysel hat, daha hızlı ölçeklenen vektördür — ihraç 2026'da 2,77 milyon EUR'dan (%25,8) 2027'de 8,96 milyon EUR'ya ve 2028'de 11,01 milyon EUR'ya yükselerek, ihraç payını %63,4'e çıkarmaktadır — yeni borçlular için daha sıkı giriş kuralları, temiz bir geri ödeme kaydı kuruldukça artan dereceli bir başlangıç limiti ve sürekli skorlama yeniden kalibrasyonu ile daha temkinli bir şekilde ölçeklenmekte, ayrıca daha yüksek limitler, daha hızlı onay, tercihli fiyatlandırma, tamamlama bonusları ve ödeme erteleme esnekliği ile (şu anda hattın yaklaşık %15'i) tekrar eden borçlu tabanının büyümesi sağlanmaktadır. Pazarlama ve edinme harcamaları, düşük maliyetli ve bir dereceye kadar borçlu ön seçimi taşıyan yönlendirme ve ilişki kanallarına ağırlık veren bir kanal karışımıyla tutarlı olarak, ihraç boyunca küçük bir payda tutulmaktadır.
Yatırım tahsisi — kredi gelirlerinin kullanımı
4.050.000 EUR'luk önerilen tesisin tamamı portföy oluşumuna — üç kredi hattı genelinde yeni kredi origasyonlarının finansmanına — tahsis edilmekte olup, işletme giderleri, teknoloji geliştirme, ekipman veya kredi dışı herhangi bir amaç için kullanılmamaktadır. Bölünme, büyümenin erken aşamasında daha düşük riskli işletme ve faktoring hatlarını ağırlıklandırırken, bireysel hattın genişlemesini finanse etmekte ve talep geliştikçe zarf içinde ayarlama esnekliği sağlamaktadır. Programın yedi aylık dilim yapısı, genel olarak finanse edilen defterin vadesiyle — bireysel krediler günlerden birkaç aya kadar, işletme kredileri ise birden on iki aya kadar sürmektedir — uyumludur, böylece her dilim tarafından finanse edilen krediler, dilimin ömrü içinde döngülerini büyük ölçüde tamamlamaktadır; kaldırılan kısıtlama, finanse edilen krediler vadesine ulaşıp geri ödendiğinde ve aynı sermaye programın sınırları içinde yeni origasyonlara dönüştüğünde, dönen bir işletme sermayesi kısıtlamasıdır.
Tahsis kategorisi | Tutar (EUR) | Toplamın %'si | Kaldırılan büyüme kısıtlaması |
İşletme ve faktoring portföy oluşumu | 2.430.000 | %60,0 | KOBİ ve faktoring origasyonunda işletme sermayesi limiti — büyümenin erken aşamasında öncelikli, düşük riskli hatlar, bağlayıcı kısıtlamanın kredi defterini finanse etmek için mevcut sermaye olduğu yer. |
Bireysel portföy oluşumu | 1.620.000 | %40,0 | Bireysel hat origasyonunda işletme sermayesi limiti — şirketin risk kontrol disiplini altında yüksek hacimli tüketici defterinin büyümesini finanse eder. |
Toplam | 4.050.000 | %100,0 | Portföy oluşumuna %100; işletme giderlerine, ekipmana veya kredi dışı herhangi bir amaca tahsis yok. |
Edinme kanalları
Edinme stratejisi, birincil büyüme kolu olarak büyük ölçekli ücretli pazarlamanın kasıtlı olarak önlenmesi ve düşük maliyetli, mobil para yerlisi kanallar portföyü ile değiştirilmesi üzerine inşa edilmiştir — iki yapısal seçimi yansıtır: müşteri edinme maliyeti sınırlı bir spread üzerinde çalışan bir kredi veren için hassas bir değişkendir, bu nedenle şirket maliyeti sadece tamamlanmış bir kredide doğan veya hiç dış maliyeti olmayan kanalları önceliklendirir; ve kanal karışımı, edinme anında borçlu kalitesini artırmak için seçilmiştir, çünkü yönlendirme ve ilişki kanalları, ücretli kanalların yapmadığı bir dereceye kadar ön seçimli borçlular getirmektedir. Kenya'daki kredilerin yaklaşık onda sekizi dijital kanallar aracılığıyla oluşturulmaktadır, bu nedenle lisanslı bir dijital kredi veren şube ağı olmadan müşterileri edinebilir ve hizmet verebilir, en düşük maliyetli kanallar kapasite sınırlarına yaklaştıkça daha ölçeklenebilir ancak daha yüksek maliyetli kanallar ekleyebilir.
Kanal | Birincil hat | Maliyet profili | Hacim rolü |
Uygulama mağazası ve doğrudan dijital (uygulama, USSD, web sitesi) | Bireysel | Düşük; organik | Bireysel borçlular için birincil keşif ve işe alım kanalı |
Yönlendirme programı | Bireysel; işletme ikincil | Sıfıra yakın, dönüşümde | Sosyal ön seçimli bileşik ağızdan ağza edinme |
Kredi toplayıcılar ve karşılaştırma platformları | Bireysel | Kredi başına komisyon | Fiyat karşılaştırma segmentine ölçeklenebilir yapısal dağıtım |
Dijital performans pazarlaması | Bireysel | Ücretli, yalın tutulmuş | Düşük maliyetli kanalların sınırlı olduğu yerde kapasite doldurucu erişim |
KOBİ ilişkisi ve ortak ağları | İşletme ve faktoring | İlişki tabanlı | KOBİ nüfusuna kalite odaklı origasyon |
Doğrudan sektör erişimi | İşletme | Satış ekibi zamanı | Tanımlanmış sektörler içinde hedeflenmiş ilişki geliştirme |
Segmentler arası iç yönlendirme | İşletme ↔ bireysel | Sıfır dış maliyet | Mevcut borçlu tabanı üzerinde yaşam boyu değer çarpanı |
Sermaye yapısı ve kaldıraç profili
Büyüme planı, ödenmiş sermayede daha fazla artış öngörmemektedir: şirket lansmanını ve erken operasyonlarını sahibinin 234.182 EUR'luk özsermaye katkısından finanse etmekte ve 2026 portföy inşasını 4.050.000 EUR'luk dış programdan finanse etmekte olup, tahmin süresince planlanan bir özsermaye enjeksiyonu bulunmamaktadır. Bu durumun yarattığı kaldıraç kontrollü ve geçicidir — şirket program çekilmeden önce ve geri ödendikten sonra kaldıracısızdır ve aktif dönem içinde borç-özsermaye oranı ilk dilim Haziran 2026'da çekildiğinde yaklaşık 1,8x'ten başlamakta, dilimler elde tutulan kazançlardan daha hızlı biriktiğinden Ekim 2026'da yaklaşık 8,8x'lik bir zirveye yükselmekte, 2026 sonunda 6,7x'te durmakta (yaklaşık 552.000 EUR özsermaye üzerinden 3.700.000 EUR dış borç) ve ardından geri ödeme süreci boyunca Mayıs 2027'ye kadar yaklaşık 0,5x'e düşmekte ve program tamamen geri ödendiğinde Haziran 2027'den itibaren sıfıra inmektedir.
Referans noktası | Borç-özsermaye |
İlk çekim, Haziran 2026 (dış borç 350.000 EUR) | 1,8x |
Zirve kaldıraç, Ekim 2026 (dış borç 2.750.000 EUR) | 8,8x |
Yıl sonu 2026 (dış borç 3.700.000 EUR) | 6,7x |
Mayıs 2027 (program büyük ölçüde geri ödendi) | 0,5x |
Haziran 2027 sonrası (tamamen geri ödendi) | 0,0x |
Bu, banka dışı bir kredi veren için mütevazı bir kaldıraç profilidir ve belirleyici özelliği, zirvenin geçici ve kendi kendini söndüren olmasıdır: tesis döndürüldüğü sürece kaldıracı yüksek tutan sürekli refinanse edilen bir borç yığınının aksine, şirketin kaldıracı sadece 2026 portföy inşasını finanse etmek için yükselmekte ve daha sonra faaliyet nakit akışından tamamen geri ödenmekte, şirketi 2027 ortasından itibaren borçsuz bırakmaktadır. Özsermayeyi daha fazla artırmama kararı mevcut mülkiyeti korumakta ve modelin, programın bir sermaye tamponu gerektirmek yerine faaliyet nakit akışından servis edildiğini ve geri ödendiğini göstermesini yansıtmaktadır; şirket gelecekte kanıtlanmış performansa karşı özsermaye artırma seçeneğini elinde tutmaktadır, ancak tahmin buna bağlı değildir.
Sonuç
Westlip Credit Ltd'nin büyüme planı, küçük ölçekte kanıtlanmış bir operasyonel modeli — özel platformda üç kredi hattı, sigortalama liderliğinde banka dışı dijital kredi veren pozisyonu ve hat düzeyinde kontrol edilen temerrütleri gösteren altı aylık operasyonel veriler — toplam ihracı 2026'da 10,7 milyon EUR'dan 2027 ve 2028 yıllarının her birinde yaklaşık 17,5 milyon EUR'ya çıkaran, ödenmemiş portföyün 2026 sonunda 3,63 milyon EUR'da zirve yaptığı ve dış program geri ödendiğinde şirketin kendi sermayesi tarafından desteklenen bir seviyeye daraldığı bir işlem hacminde ölçeklendirmektedir. Plan yeni coğrafyalara veya kurumsal yeniden yapılandırmaya bağlı değildir; düşük maliyetli dağıtım kanalları aracılığıyla belgelenmiş birim ekonomisinin düzenli ölçeklendirilmesine, elverişli yapısal sürücülere sahip yetersiz penetrasyona uğramış bir Kenya kredi pazarına — büyük bir KOBİ finansman açığı, gelişmekte olan bir faktoring pazarı, parasal gevşeme ve uyumlu operatörleri destekleyen bir lisanslama rejimi — karşı faaliyet göstermeye bağlıdır. Planı tek bir finansman aracı taşımaktadır: 4.050.000 EUR'luk program, %60'ı işletme ve faktoring hatlarına, %40'ı bireysel hatta tahsis edilmiştir, 2026 portföy inşasını finanse eder ve 2027 ortasına kadar faaliyet nakit akışından tamamen geri ödenir, özsermaye enjeksiyonu gerektirmez ve tamamen çözülen yaklaşık 8,8x'lik geçici bir kaldıraç zirvesine sahiptir. Başlıca riskler yapısal risklerden ziyade uygulama ve kredi riskleridir — bireysel hat temerrüt kontrolünü ölçekli olarak sunmak, işletme hattı otomasyonunu yürütmek ve finanse edilen pencere boyunca öngörülen origasyon ve tahsilat programını karşılamak — kısmen ayrıntılı aylık model, daha düşük riskli işletme hattı arkasında büyümenin sıralanması, risk altındaki bakiyeleri sınırlayan bireysel defterin kısa vadesi ve üç hat genelindeki çeşitlendirme ile hafifletilmektedir.
Şirketin daha önce bu Yönetici Özetinde belgelenen bireysel, işletme ve faktoring hatları genelindeki kredi portföyünün oluşumunu finanse etmek için, Westlip Credit Ltd, iki sabit yıllık faiz oranında bir dizi sabit bala dilimi olarak yapılandırılmış 4.050.000 EUR'luk bir vadeli kredi tesisi almayı amaçlamaktadır — %23,1 yıllık faizle 2.750.000 EUR ve %16,9 yıllık faizle 1.300.000 EUR, yaklaşık %20,0 ağırlıklı ortalama maliyet. Tesis, yedi ardışık dönem boyunca on dört dilimlik sabit bir programda çekilmektedir — her dönemde iki dilim, her bir fiyatlandırma bandında bir tane — ve her çekilen dilim bağımsız bir yedi aylık bala vadesi ve aylık sadece faiz servisi taşımaktadır. Faiz sadece fiilen çekilen tutarlar üzerinden tahakkuk etmektedir, bu nedenle aylık faiz yükümlülüğü tesis başlangıcında maksimuma ulaşmak yerine kümülatif çekimlerle uyumlu olarak büyümekte, bu da hem kredi vereni hem de borçluyu kredi portföyüne henüz konuşlandırılmamış sermaye üzerindeki taşıma maliyetinden korumaktadır. Tesis işletme giderleri, teknoloji geliştirme, ekipman veya kredi dışı herhangi bir amaç için kullanılmamaktadır — çekilen sermayenin %100'ü üç hat genelinde portföy oluşumuna konuşlandırılmakta, %60'ı işletme ve faktoring hatlarına, %40'ı bireysel hatta bölünmektedir — ve sürekli refinanse edilen bir tesisin aksine, anaparası vadesinde döndürülmek yerine şirketin kendi nakit üretimiyle geri ödenmektedir.
Gösterge tesis şartları
Parametre | Değer |
Toplam tesis | EUR 4.050.000 |
Çekim yapısı | Yedi ardışık dönemde on dört sabit dilim (dönem başına iki) |
Fiyatlandırma | Yıllık %23,1 ile 2.750.000 EUR; yıllık %16,9 ile 1.300.000 EUR (her ikisi de sabit; ağırlıklı ortalama ~%20,0) |
Dilim başına vade | Her dilimin çekiminden itibaren yedi ay |
Servis | Çekilen anapara üzerinden aylık sadece faiz |
Anapara geri ödemesi | Her dilimin vadesinde bala (çekiminden yedi ay sonra) |
Toplam faiz maliyeti (tam program) | EUR 427.475 |
Toplam geri ödeme (anapara ve faiz) | EUR 4.424.475 |
Gelirlerin kullanımı | %100 portföy oluşumuna (üç hat genelinde kredi origasyonları); %60 işletme ve faktoring, %40 bireysel; işletme gideri, ekipman veya kredi dışı kullanım yok |
Çekim yapısı
Tesis, yedi ardışık dönemde on dört dilimlik sabit bir programda çekilmekte olup, her dönemde iki dilim — biri yıllık %23,1, diğeri yıllık %16,9 faizle. Program aşağıda belirtilmiştir.
Dönem | %23,1 ile (EUR) | %16,9 ile (EUR) | Dönem toplamı (EUR) | Kümülatif (EUR) |
Birinci | 250.000 | 100.000 | 350.000 | 350.000 |
İkinci | 350.000 | 200.000 | 550.000 | 900.000 |
Üçüncü | 350.000 | 200.000 | 550.000 | 1.450.000 |
Dördüncü | 450.000 | 200.000 | 650.000 | 2.100.000 |
Beşinci | 450.000 | 200.000 | 650.000 | 2.750.000 |
Altıncı | 450.000 | 200.000 | 650.000 | 3.400.000 |
Yedinci | 450.000 | 200.000 | 650.000 | 4.050.000 |
Toplam | 2.750.000 | 1.300.000 | 4.050.000 |
Dilimler portföy oluşumu ilerledikçe çekilmekte, böylece sermaye boşta tutulmak yerine yeni origasyonlara konuşlandırılmaktadır: dönem çekimi ilk dönemde 350.000 EUR'dan dördüncü ila yedinci dönemlerin her birinde 650.000 EUR'ya yükselmekte ve kümülatif çekimler yedinci dönemde tam 4.050.000 EUR'ya ulaşmaktadır. Her dilim kendi yedi aylık vade saatini çekiminden itibaren başlatmakta, tek bir konsantre bala yerine kademeli bir geri ödeme profili üretmektedir; aylık faiz yükümlülüğü yedinci dönemde maksimum 64.608 EUR'ya — maksimum 3.700.000 EUR ödenmemiş bakiye üzerinde, çünkü ilk dönem dilimi son dilimler çekilirken vadeye ulaşmaktadır — yükselmekte ve on üçüncü döneme kadar sıfıra inmekte, programın ömrü boyunca toplam 427.475 EUR faizle. Faiz, faaliyet kazançları tarafından rahatlıkla karşılanmakta olup, faiz ve vergi öncesi kazançlar finansman maliyetini 2026'da yaklaşık 2,9 kat ve 2027'de 8,7 kat karşılamakta ve anapara, refinansmandan ziyade şirketin kendi nakit üretimiyle — sürekli portföy amortismanı, faaliyet karı ve boyunca pozitif kalan nakit pozisyonuyla — geri ödenmektedir. Yedi aylık dilim vadesi bu nedenle varlık tarafı nakit getirilerini yükümlülük tarafı geri ödeme yükümlülükleriyle uyumlu hale getirmekte ve yatırımcının efektif riski, vadesinde refinansman kullanılabilirliğinden ziyade öngörülen portföy tahsilatlarının teslimine yöneliktir.
A notu (üçüncü kademe), Kenya Merkez Bankası denetimindeki lisanslı faaliyete, temerrütlerin sınırlı kaldığı altı aylık fiili kredi verme deneyimine ve her tahmin yılında kârlı olan, kredinin yeniden finansmanla değil şirketin kendi nakit akışıyla geri ödendiği bir modele dayanmaktadır.
Dikkate alınması gerekenler:
Başlıca kısıtlar gerçektir ve kabul edilmektedir:
Bunlar, iş modeline yönelik yapısal zorluklar değil, bu profildeki düzenlemeye tabi banka dışı bir kredi kuruluşu için başlangıç aşamasına özgü uygulama ve kredi riskleridir. Ayrıntılı aylık model, büyümenin daha düşük riskli ticari kolun ardından sıralanması, riskteki bakiyeleri sınırlayan bireysel portföyün kısa vadesi ve üç kol arasındaki çeşitlendirme bu riskleri kısmen hafifletir. Model, kârlılığı sağlamak için daha iyi skorlamaya güvenmek yerine muhafazakâr ve iyileşmeyen bir kayıp varsayımı benimser. Kayıp, kredi verme ve maliyet varsayımları öngörüldüğü gibi gerçekleşirse kredinin hem faizi hem de anaparası ödenir; kayıp seyrinde veya kredi verme artışında belirgin bir bozulma ise kazançları ve güvenlik marjını daraltır.
* 2026–2028 yönetim tahminleridir; dış finansman programı geri ödendikçe portföy 2028’de küçülür

Westlip Aralık 2025’te kredi vermeye başladı. Projeksiyonları, altı aylık fiili veriyi 2028’e kadar uzanan bir modelle birleştiriyor; bu modelde finanse edilen kredi portföyü 2026 sonunda zirveye ulaşıyor ve dış finansman programı geri ödendikçe küçülüyor.
Kenya, dünyanın en gelişmiş mobil kredi pazarlarından biri: yalnızca Fuliza, Mart 2026’ya kadar olan bir yılda yaklaşık € 9,8 Mr kullandırdı ve Merkez Bankası 227 Dijital Kredi Sağlayıcısını lisansladı. Kayıtlı kredi GSYH’nin yalnızca yaklaşık %31,6’sı, KOBİ finansman açığı yaklaşık € 17,8 Mr ve faktoring € 26 Mr’lik potansiyele karşı henüz başlangıç aşamasında. Başlıca risk kredi kalitesi: bankacılık sektöründe takipteki kredi oranı Ocak 2026’da %15,5 idi.
Westlip, altı aylık fiili faaliyet verisini 2028’e kadar uzanan model bazlı bir projeksiyonla birleştiren erken aşama bir finansal profil sunmaktadır. Finansal model her tahmin yılında faaliyet kârı öngörmektedir — 2026’da EUR 491.679, 2027’de EUR 1.306.357 ve 2028’de EUR 177.584 — kredi portföyü EUR 4.050.000 tutarındaki dış finansman programıyla 2026 sonunda EUR 3,63 milyon zirvesine ulaşır, ardından program geri ödendikçe küçülür. Faiz geliri 2026’daki EUR 1.890.302’den 2027’de EUR 4.815.201’e çıkar — 2,5× artış — ve finanse edilen portföy azaltıldıkça 2028’de EUR 3.841.920’ye geriler.
Tüm rakamlar EUR olarak sunulmuş olup tüm dönemlere uygulanan, euro başına yaklaşık KES 149,7 olan tek bir sabit kurla Kenya şilininden çevrilmiştir; bu nedenle dönemler arası kur hareketleri euro serisini etkilemez. Pozitif vergiye tabi kâra %30,0 Kenya kurumlar vergisi uygulanır. Tahmin (Haziran 2026 – Aralık 2028) fiyatlandırma, temerrüt davranışı, portföy ölçeklenmesi ve dış borç kullanımına ilişkin başlangıç aşaması varsayımlarını yansıtır; altı aylık fiili veri, ilk varsayımların ilk deneyimle karşılaştırılmasına olanak tanır, ancak henüz tam olgunlaşmış bir döngüyle karşılaştırılmasına değil.
Kuruluştan lisans alımına kadar şirket gerekli onayları ve kayıtları aldı, kredi, uyum ve veri koruma politikalarını geliştirdi ve kredi platformunu kurup test etti. Kilometre taşları sıralıydı: Temmuz 2025’te şirket adının Kenya Merkez Bankası tarafından onaylanması, Kasım 2025’te Veri Koruma Komiserliği nezdinde veri sorumlusu olarak kayıt ve Aralık 2025’te Dijital Kredi Sağlayıcısı lisansı. Bu dönemde kredi portföyü veya dış borç bulunmuyordu. Lisanstan önce şirket, kredi vermenin gecikmeden başlayabilmesi için bir borçlu havuzu oluşturdu ve belgeleri hazırladı.
| Kol | Kredi sayısı | Hacim (EUR) | Ort. tutar (EUR) | Hacimdeki pay |
|---|---|---|---|---|
| Bireysel (tüketici) | 6.061 | 659.491 | ~108 | %59,8 |
| Ticari (KOBİ) | 84 | 402.510 | ~4.800 | %36,5 |
| Faktoring | 8 | 41.719 | ~5.200 | %3,8 |
| Toplam | 6.153 | 1.103.720 | ~179 | %100,0 |
Bireysel kol, sayı bakımından 6.153 kredinin 6.061’ini —%98,5 — oluşturur, ancak yaklaşık EUR 100 olan küçük ortalama tutarı nedeniyle değer bakımından kullandırımın %59,8’ini temsil eder; ticari ve faktoring kolları ise yaklaşık EUR 4.700 ve EUR 5.550 ile belirgin biçimde daha büyük ortalama tutarlar taşır. Altı ay boyunca şirket, EUR 30.895 doğrudan kredi maliyeti, EUR 114.351 faaliyet gideri ve EUR 30.639 gerçekleşmiş kredi temerrüdüne karşılık EUR 163.973 gelir kaydetti — dönem içinde kesinleşen fiili kayıplar, kullandırımın yaklaşık %2,8’ine denk gelir. Kol bazında temerrüt oranları bireysel kolda yaklaşık %4,5, ticari kolda ise %1,0’in altındaydı. Bireysel kolun kısa vadesi göz önüne alındığında, bu portföyün büyük kısmı zaten vadesine ulaşmışken, daha uzun vadeli ticari ve faktoring pozisyonları tam olarak olgunlaşmamıştı.
Dönem EUR 11.912 vergi öncesi zararla kapandı — gelirin yaklaşık %7’si, faaliyet başabaş noktasında veya ona yakın — ve kârlı aylarda verginin aylık uygulanmasından kaynaklanan EUR 3.829 vergi gideri sonrasında net zarar EUR 15.741 oldu. Kredi portföyü Mayıs 2026’yı, bireysel kolun hızlı devir hızını yansıtacak şekilde kümülatif kullandırımın oldukça altında, EUR 211.916 ile kapattı. Bu altı ay şirketin tek faaliyet geçmişidir ve doğrusal olarak ileriye taşınmamalıdır.
| Gösterge (EUR) | 2026F | 2027F | 2028F |
|---|---|---|---|
| Faiz geliri (hasılat) | 1.890.302 | 4.815.201 | 3.841.920 |
| Dış fonlama maliyeti | (255.571) | (169.154) | — |
| Net faiz geliri | 1.634.731 | 4.646.047 | 3.841.920 |
| Öngörülen kredi kayıpları (temerrütler) | (639.338) | (1.852.748) | (1.733.155) |
| Riske göre düzeltilmiş net faiz geliri | 995.393 | 2.793.299 | 2.108.765 |
| Doğrudan kredi maliyetleri | (192.313) | (668.942) | (923.182) |
| Faaliyet giderleri | (311.400) | (818.000) | (1.008.000) |
| Faaliyet kârı (vergi öncesi) | 491.679 | 1.306.357 | 177.584 |
| Vergi (kurumlar vergisi, %30,0) | (142.898) | (391.907) | (53.275) |
| Net kâr | 348.781 | 914.450 | 124.309 |
| Gösterge | 2026F | 2027F | 2028F |
|---|---|---|---|
| Vergi öncesi marj (faaliyet kârı / gelir) | %26,0 | %27,1 | %4,6 |
| Net marj (net kâr / gelir) | %18,5 | %19,0 | %3,2 |
| Gider/gelir oranı (faaliyet giderleri / gelir) | %16,5 | %17,0 | %26,2 |
| Doğrudan maliyet oranı (doğrudan maliyetler / gelir) | %10,2 | %13,9 | %24,0 |
| Kullandırıma göre kayıp (kredi kayıpları / kullandırım) | %6,0 | %10,5 | %10,0 |
| Borç/özkaynak (yıl sonu) | 6,7× | 0,0× | 0,0× |
| Dönem sonu açık portföy (EUR) | 3.626.605 | 1.354.100 | 1.498.178 |
| Dönem sonu nakit (EUR) | 626.490 | 113.444 | 93.675 |
Kısa vadeli bireysel portföy yılda birçok kez döndüğünden, ortalama portföy üzerinden geleneksel bir getiri temsili olmaz; göstergeler gelir, kullandırım ve yıl sonu bilançosuna göre ifade edilmiştir. Şirketin, sektöre özgü ilk yıl zararlarının aksine ilk faaliyet yılından itibaren tam yıl bazında kârlı olması öngörülmektedir. Gelir, dış fonlamayla desteklenen portföy ölçeklenmesiyle 2027’ye kadar artar; dış borç geri ödenip finanse edilen portföy küçüldükçe, yeni kullandırım yüksek düzeyde devam etse bile 2028’de düşer.
Toplam kullandırım 2026’daki EUR 10,7 milyondan 2027 ve 2028’in her birinde yaklaşık EUR 17,5 milyona çıkar; karışım bireysel kola doğru kayar — ticari kolun payı %53,9’dan %33,5’e, faktoringin payı %20,2’den %3,2’ye düşerken bireysel kolun payı %25,8’den %63,4’e yükselir. Açık portföy 2026 sonunda EUR 3,63 milyon ile zirveye ulaşır (ticari EUR 2,41 milyon, faktoring EUR 0,92 milyon), ardından 2027 ve 2028 sonunda EUR 1,35 milyon ve EUR 1,50 milyona, yani şirketin kendi sermayesiyle desteklenen bir seviyeye geriler.
Doğrudan kredi maliyetleri EUR 192.313’ten EUR 923.182’ye, faaliyet giderleri ise EUR 311.400’den EUR 1.008.000’e kullandırım hacmine paralel olarak artar. Gider/gelir oranı 2026 ve 2027’de %16,5 ve %17,0’de sınırlı kalır ve 2028’de yalnızca gelir düştüğü için %26,2’ye yükselir. Kullandırıma göre öngörülen kayıp 2026’daki %6,0’dan 2027’de %10,5’e ve 2028’de %10,0’a çıkar — ilk altı ayda gerçekleşen %2,8’in üzerinde ve banka ölçütlerinin oldukça üzerinde —; bu, yüksek riskli bireysel segmenti ve sistemdeki yüksek takipteki kredi ortamını yansıtır. Vergi, başlangıç yılında verginin aylık uygulanması nedeniyle 2026’da yaklaşık %29,1, sonrasında %30,0 efektif oranla işler.
| Gösterge (EUR) | 2026F | 2027F | 2028F |
|---|---|---|---|
| Dönem başı dış borç bakiyesi | 0 | 3.700.000 | 0 |
| Kullanılan yeni dış borç | 4.050.000 | 0 | 0 |
| Geri ödenen dış borç | (350.000) | (3.700.000) | 0 |
| Dönem sonu dış borç bakiyesi | 3.700.000 | 0 | 0 |
| Dış fonlama maliyeti (gelir tablosu) | 255.571 | 169.154 | 0 |
Dış fonlama, 2026 boyunca on dört dilimde kullanılan EUR 4.050.000 tutarında bir programdır; iki fiyat bandında yedi aylık, vade sonu tek ödemeli dilimler olarak yapılandırılmıştır — yedi dilimde yıllık %22,9 ile EUR 2.750.000 ve yedi dilimde yıllık %16,9 ile EUR 1.300.000; ağırlıklı ortalama maliyet yıllık yaklaşık %21,0. Dilimler vadede yeniden finanse edilmez: her biri vadesi geldiğinde geri ödenir; böylece toplam tutar 2026’da tamamen kullanılır ve 2027 sonuna kadar sıfıra iner. Program süresince toplam faiz EUR 424.725’tir — 2026’da EUR 255.571 ve 2027’de EUR 169.154 — ve 2026’da EUR 350.000 ile 2027’de EUR 3.700.000 tutarındaki geri ödemeler krediyi tamamen kapatarak şirketi borçsuz bırakır. Bu, faiz farkının önemli bir kısmını tüketen pahalı bir sermaye maliyetidir ve portföy ekonomisi zayıflarsa daha sıkı bir kısıt haline gelir.
Faiz, ödendiği her iki dönemde de faaliyet kazançlarıyla rahatça karşılanır: faiz ve vergi öncesi kâr, fonlama maliyetini Haziran–Aralık 2026 tahmin döneminde yaklaşık 2,9 kat, 2027’de ise 8,7 kat karşılar. Anapara, kademeli yedi aylık vadeler aracılığıyla itfa edilir — Aralık 2026’da EUR 350.000 ve Ocak–Haziran 2027 arasında EUR 3.700.000 — ve her dilim şirketin kendi nakit üretiminden geri ödenir. Model yeniden finansman varsaymaz; dolayısıyla anapara geri ödemesi yeni borç bulunabilirliğine bağlı değildir.
Aylık nakit akışı projeksiyonu, kullanım ve geri ödeme dönemi boyunca nakit pozisyonunu pozitif tutar; program süresi içindeki en sıkı ay sonu noktası Mart 2027’de yaklaşık EUR 36.771’dir ve ayda EUR 1,0 milyonun üzerinde öngörülen portföy tahsilatlarıyla desteklenir; daha geniş seri, program kullanılmadan önce Mayıs 2026’da yaklaşık EUR 6.525 ve geri ödendikten sonra Eylül 2027’de EUR 12.925 ile daha düşük dip noktaları gösterir. Yatırımcının fiili riski, vadede yeniden finansman bulunabilirliğine değil, Haziran 2026 – Haziran 2027 aralığında öngörülen tahsilat ve kayıp oranlarının gerçekleşmesine bağlıdır.
Büyüme planı aynı işletme modelini — üç ürün kolu, aynı özel platform ve aynı kredi değerlendirmesi — belirgin biçimde daha yüksek hacimde genişletir ve iki yön etrafında düzenlenir: bireysel kol (küçük tutarlı, kısa vadeli, otomatik) ve birleşik ticari ve faktoring kolları (daha büyük tutarlı, daha uzun vadeli veya döner, manuel değerlendirmeli). Stratejik mantık, mevcut ürün yelpazesiyle Kenya’da daha derin pazar nüfuzudur; ilk aşamada daha düşük riskli ticari kola öncelik verilir; mevcut lisans kapsamındaki yeni ürünler bir ön koşul değil, sonraki bir seçenektir.
Zamanlama; GSYH’nin yaklaşık %31,6’sı düzeyindeki kayıtlı kredi (2023), yaklaşık EUR 17,8 milyarlık KOBİ finansman açığı ve yaklaşık EUR 26 milyar olarak belirlenen potansiyele karşı henüz gelişmekte olan faktoring pazarıyla desteklenmektedir — buna Merkez Bankası faizinin %8,75’e indirilmesi ve özel sektör kredilerinin yeniden büyümeye geçmesiyle gelen parasal gevşeme ve lisanssız kredi verenler dışlandıkça uyumlu operatörleri kayıran sıkılaşan lisans rejimi eklenir.
Ticari ve faktoring kolları 2026 kullandırımına en büyük katkıyı sağlar: EUR 5,79 milyonluk ticari kullandırım (toplamın %53,9’u) 2027’de EUR 7,32 milyona çıkar ve 2028’de EUR 5,81 milyona geriler; EUR 2,17 milyonluk faktoring (%20,2) ise 2028’e kadar EUR 0,55 milyona düşer. Bu kollar daha düşük temerrüt oranı (%1,0’in altında) ve daha öngörülebilir nakit akışı taşır. Temel operasyonel değişiklik, ticari kolun mobil para işlem verileri ve Kredi Referans Bürosu verileri kullanılarak otomasyonudur; daha büyük pozisyonlar için manuel durum tespiti korunur. Faktoring, düşük riski ve açtığı KOBİ ilişkileri nedeniyle bilinçli olarak mütevazı ve azalan bir ölçekte tutulur.
Bireysel kol daha hızlı ölçeklenen alandır — kullandırım 2026’daki EUR 2,77 milyondan (%25,8) 2027’de EUR 8,96 milyona ve 2028’de EUR 11,01 milyona yükselerek kullandırımdaki payını %63,4’e çıkarır. Yeni borçlular için daha sıkı giriş kuralları, yalnızca temiz bir geri ödeme geçmişiyle artan kademeli başlangıç limiti ve sürekli skorlama kalibrasyonu ile temkinli şekilde ölçeklenir; buna daha yüksek limitler, daha hızlı onay, ayrıcalıklı fiyatlandırma, tamamlama bonusları ve ödeme erteleme esnekliği yoluyla tekrar eden borçlu tabanının (şu anda kolun yaklaşık %15’i) büyütülmesi eşlik eder.
Plan, ödenmiş sermayede ek bir artış öngörmemektedir: başlangıç ve ilk faaliyetler sahibinin EUR 234.182 tutarındaki özkaynak katkısıyla, 2026 portföy oluşumu ise dış finansman programıyla finanse edilir. Bunun yarattığı kaldıraç sınırlı ve geçicidir — şirket program kullanılmadan önce ve geri ödendikten sonra borçsuzdur.
| Referans noktası | Borç/özkaynak |
|---|---|
| İlk kullanım, Haziran 2026 (dış borç EUR 350.000) | 1,8× |
| En yüksek kaldıraç, Ekim 2026 (dış borç EUR 2.750.000) | 8,8× |
| 2026 yıl sonu (yaklaşık EUR 552.000 özkaynağa karşı EUR 3.700.000 dış borç) | 6,7× |
| Mayıs 2027 (program büyük ölçüde geri ödenmiş) | 0,5× |
| Haziran 2027 ve sonrası (tamamen geri ödenmiş) | 0,0× |
Kredi yenilendiği sürece kaldıracı yüksek tutan, sürekli yeniden finanse edilen bir borç yapısının aksine, şirketin kaldıracı yalnızca 2026 portföy oluşumunu finanse etmek için yükselir ve ardından faaliyet nakit akışından tamamen geri ödenir; böylece şirket 2027 ortasından itibaren borçsuz kalır. Ek özkaynak toplamama kararı mevcut ortaklık yapısını korur; şirket, kanıtlanmış performansa dayanarak ileride özkaynak toplama seçeneğini elinde tutar, ancak tahmin buna bağlı değildir.
Westlip, Kenya’da üç finansal hizmet pazarında — bireysel dijital krediler, ticari krediler ve faktoring — faaliyet göstermektedir; bu pazarlar düzenleyici çerçeve, platform ve sermaye tabanını paylaşır, ancak büyüklük, olgunluk, rekabet yapısı ve düzenleyici risk açısından belirgin biçimde farklılaşır. Kenya, şirketin faaliyet gösterdiği tek ülkedir.
Kenya, Safaricom’un M-Pesa’sı aracılığıyla neredeyse evrensel mobil para yaygınlığı üzerine kurulu, dünyanın en gelişmiş mobil kredi pazarlarından biridir. Hacim bakımından banka-telekom mobil kredileri baskındır — Safaricom’un NCBA ve KCB ile sunduğu M-Pesa kredili mevduat ürünü Fuliza, Mart 2026’ya kadar olan bir yılda yaklaşık EUR 9,8 milyar (KES 1,46 trilyon) kullandırmış, bu yıllık %49,3 artış anlamına gelmiş ve yaklaşık 7,9 milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştır; KCB’nin mobil kredi portföyü 2025’te yaklaşık EUR 3,6 milyar (KES 544 milyar), NCBA’nın dijital ekosistemi ise 2024’te yaklaşık EUR 6,7 milyar (KES 1,0 trilyon) kullandırmıştır. Lisanslı dijital kredi sağlayıcı segmenti büyük ve parçalıdır: Merkez Bankası, Mart 2022’den bu yana yapılan 800’den fazla başvurudan Nisan 2026’ya kadar 227 Dijital Kredi Sağlayıcısını lisanslamıştır ve lisanslı sağlayıcılar Şubat 2026’ya kadar 7,5 milyon kredide kümülatif olarak yaklaşık EUR 892 milyon (KES 133,5 milyar) kullandırmıştır. Kayıtlı kredi erişimi düşük kalmaya devam etmektedir — özel sektöre yurt içi kredi 2023’te GSYH’nin yaklaşık %31,6’sı düzeyindeydi ve 2025 tarihli bir TransUnion anketi, potansiyel borçluların neredeyse onda yedisinin maliyet nedeniyle başvurmaktan kaçındığını ortaya koydu — bu arada üç lisanslı Kredi Referans Bürosu (TransUnion, Metropol ve Creditinfo) alternatif veriye dayalı kredi değerlendirmesi için veri temelini sağlamaktadır.
Pazar üç kademeden oluşur: M-Pesa menüsüne yerleştirilmiş banka-telekom ürünleri (Fuliza, M-Shwari, KCB M-Pesa ve Timiza); Tala, Branch ve Zenka gibi büyük bağımsız dijital kredi sağlayıcılar; ve Westlip’in erişim, hız ve lisanslı, şeffaf davranış üzerinden rekabet ettiği daha geniş lisanslı sağlayıcılar kitlesi. Şirketin konumu lisanslı statüsüne, üç ürünlü yelpazesine — üçüncü kademe sağlayıcıların çoğu yalnızca bireysel kredi sunar — ve kredi referansına dayalı kredilendirmeye dayanır; başlıca zorluğu ölçek ve marka bilinirliğidir.
KOBİ’ler Kenya’daki işletmelerin %90’ından fazlasını, GSYH’nin tahminen 33–%40’ını ve küçük ölçekli tarım dışındaki istihdamın çoğunu oluşturur ve kayıtlı kredi tarafından belirgin biçimde yetersiz hizmet alır. FSD Kenya, çoğu kayıt dışı olan yaklaşık beş milyon küçük işletmeye karşılık KOBİ finansman açığını yaklaşık EUR 17,8 milyar (USD 19,3 milyar) olarak tahmin etmektedir. Kenya bankaları 2025’te KOBİ’lere yaklaşık EUR 1,0 milyar (KES 153 milyar) kullandırmış ve KOBİ kredilerinin riskini azaltmak için devlet destekli Kenya Credit Guarantee Company kurulmuştur. Mobil para ve dijital ödeme kayıtları, kredi verenlerin resmi tablolar yerine gözlemlenen nakit akışına göre değerlendirme yapmasına olanak tanır — Westlip’in uyguladığı yaklaşım budur. Ticari bankalar (KCB, Equity, Co-operative Bank, NCBA) değer bakımından baskındır, ancak daha büyük ve teminatlı kredilere yoğunlaşır; kalkınma destekli sağlayıcılar ve mikrofinans kuruluşları segmentin bir kısmına daha uzun kayıt süreçleriyle hizmet verir; Zanifu ve Pezesha gibi fintech’ler ise üye işyeri işletme sermayesini hedefler. Westlip küçük tutarlı uçta rekabet eder; zorluğu, mevcut ticari kredi sürecinin manuel ve analiste bağlı yapısıdır.
Afrika’da faktoring hacmi 2024’te yaklaşık EUR 50 milyara (USD 58 milyar) ulaşarak 2017’de kaydedilen EUR 21,6 milyarın iki katından fazlasına çıktı; kıtada yaklaşık 200 faktoring şirketi bulunmakla birlikte toplamın %80’inden fazlası Güney Afrika’ya aittir; Afreximbank, yaklaşık EUR 276 milyar (USD 300 milyar) olan Afrika KOBİ finansman açığına karşı en az EUR 240 milyar hedeflemektedir. Kenya pazarı erken aşamadadır: Uluslararası Finans Kurumu’nun bir çalışması, oldukça sınırlı mevcut faaliyete karşı yaklaşık EUR 26 milyar (USD 28,7 milyar) faktoring ve tedarik zinciri finansmanı potansiyeli belirlemiştir. Kayıtlı faktoring ağırlıklı olarak birkaç bankanın dış ticaret finansmanı birimleri ve yeni gelişen fatura finansmanı fintech’leri tarafından sunulmaktadır; bu alana odaklanmış bağımsız sağlayıcılar nadirdir. Westlip’in zorlukları, faktoringin bir işletme sermayesi aracı olarak düşük bilinirliği ve bankaların dış ticaret finansmanı birimlerine göre küçük ölçeğidir.
Central Bank of Kenya (Amendment) Act 2021 ve Digital Credit Providers Regulations 2022, yağmacı fiyatlandırma, şeffaf olmayan ücretler ve agresif tahsilata yanıt olarak daha önce düzenlenmemiş dijital kredi sağlayıcıları CBK denetimi altına aldı. Lisanslı sağlayıcılar kredi politikalarını, davranış kurallarını ve fiyatlandırma modellerini sunmak, kredinin toplam maliyetini açıklamak, olumsuz büro raporlamasından önce borçluları bilgilendirmek ve uygunluk ile veri koruma standartlarını karşılamak zorundadır. Ağustos 2025’te CBK, en az KES 20 milyon ödenmiş sermayeye sahip sağlayıcılara tam lisans ve KES 500.000’e kadar yıllık harçlar öngören Mevduat Kabul Etmeyen Kredi Sağlayıcıları yönetmelik taslağını yayımladı. Makro arka plan destekleyicidir — politika faizi Ağustos 2024’teki %13,0’ten Şubat 2026’ya kadar %8,75’e düştü, enflasyon Ocak 2026’da %4,4 oldu, özel sektör kredileri Eylül 2025 itibarıyla yıllık yaklaşık %5 büyüdü ve 2025’te yaklaşık %4,9 olan reel GSYH büyümesinin 2026’da %5,5 ve 2027’de %5,6 olması öngörülüyor —; ancak bankacılık sisteminin brüt takipteki kredi oranı Ocak 2026’da yüksek bir seviye olan %15,5’te bulunuyordu (Ağustos 2025’teki %17,6’dan düşüş) ve başlıca makro riskler, GSYH’nin yaklaşık 4,8–%5,9’u düzeyindeki bütçe açığı ve yüksek olarak değerlendirilen borç sıkıntısı riskiyle mali niteliktedir.
€ 4,05 Mn tutarındaki program, Westlip’in mevcut ve gelecekteki kredi alacakları üzerinde birinci dereceden rehinle teminat altındadır. Bir dijital kredi sağlayıcısı olarak şirketin önemli sabit varlıkları yoktur: üretken varlığı kredi portföyüdür.
Kredi kayıpları ve tahsilat maliyetleri için %15,0 kesinti sonrasında rehinli havuz yine de şunları karşılar:
Karşılama tasarım gereği kısmidir. Kredi nakit akışıyla — portföy geri ödemeleri ve faaliyet kârıyla — ödenir; alacaklar ise zarar koruması sağlar.
EUR 4.050.000 tutarındaki krediyi teminat altına almak için Westlip tek katmanlı bir teminat paketi sunar: şirketin mevcut ve gelecekteki kredi alacakları üzerinde birinci dereceden rehin; tahsilat hesabı üzerinde koşula bağlı hesap kontrolü düzenlemesiyle desteklenir. Rehin sabit varlıklar yerine alacaklar üzerine kurulmuştur, çünkü lisanslı bir Dijital Kredi Sağlayıcısının rehne konu edilebilecek önemli sabit varlıkları yoktur — üretken varlık tabanı kredi portföyünün kendisidir. Tanımlı tetikleyici olaylarda (ödeme temerrüdü, taahhüt ihlali, önemli olumsuz değişiklik) kredi veren, portföyün geri ödemelerinin aktığı tahsilat hesabına doğrudan erişim elde eder. Paket şirketin özkaynağına veya nakit bakiyelerine dayanmaz ve kredinin tamamı, kullandırıldığı anda rehne konu alacaklara dönüşür.
Alacaklar baz değerde, yani rehinli kredilerin açık anaparası üzerinden, ve muhafazakâr bir tasfiye değerinde sunulmuştur — modelin öngördüğü 6,0–%10,5 kullandırıma göre kayıp oranı dikkate alınarak, beklenen kredi kayıpları ile tahsilat ve icra maliyetleri için baz değerden %15,0 kesinti yapılmıştır. Karşılama oranı kredi süresinin en sıkı noktasında ölçülür: rehinli havuzun EUR 3.626.605 ile en büyük ve kredi riskinin en yüksek olduğu yedinci dönemdeki tam kullanım.
| Karşılama göstergesi | Değer |
|---|---|
| Rehinli havuz — baz değer | EUR 3.626.605 |
| Rehinli havuz — tasfiye değeri (%15,0 kesinti sonrası) | EUR 3.082.614 |
| Baz değer / en yüksek açık bakiye (EUR 3.700.000) | %98,0 |
| Tasfiye değeri / en yüksek açık bakiye (EUR 3.700.000) | %83,3 |
| Baz değer / toplam program (EUR 4.050.000) | %89,5 |
| Tasfiye değeri / toplam program (EUR 4.050.000) | %76,1 |
Her kredi, şirketin kredi yönetim sisteminde borçlu düzeyinde tanımlanabilir; açık anapara, ödeme durumu ve vade yaşı talep üzerine erişilebilir. Havuzun kısa vadesi, tipik bir kredinin kredi süresi içinde büyük ölçüde itfa olması ve anaparasının yeni rehinli kredilere dönmesi anlamına gelir; böylece havuz durağan değil, sürekli yenilenir. EUR 3.700.000 olan en yüksek açık bakiye toplam programın altındadır, çünkü son dilim kullanılırken ilk dilimin vadesi dolar.
| LTV göstergesi | Hesaplama | Katsayı |
|---|---|---|
| En yüksek açık bakiye / teminat (baz değer) | 3.700.000 / 3.626.605 | 1,02 |
| En yüksek açık bakiye / teminat (tasfiye değeri) — çalışma göstergesi | 3.700.000 / 3.082.614 | 1,20 |
| Toplam program / teminat (baz değer) | 4.050.000 / 3.626.605 | 1,12 |
| Toplam program / teminat (tasfiye değeri) | 4.050.000 / 3.082.614 | 1,31 |
| Toplam geri ödeme / teminat (tasfiye değeri) | 4.474.725 / 3.082.614 | 1,45 |
Kredi/değer oranı her esasta 1,0’ı aşmaktadır: rehinli alacaklar krediyi tamamen karşılamaz. Bu durum, kredinin varlık tasfiyesiyle güvence altına alınmaktan çok nakit akışıyla ödenen bir kredi olmasını yansıtır — açık, sürekli portföy itfası ve faaliyet nakit akışıyla kapatılır; alacaklar ise kısmi zarar koruması sağlar. Kredinin rehne konu olmayan bir kısmı yoktur; dolayısıyla eksiklik, fonların başka amaçlara aktarılmasını değil, muhafazakâr %15,0 kesintiyi ve yüksek kayıp ortamını yansıtır. Pratik icra mekanizması, kredi verene portföyün zorla satışını gerektirmeden rehinli portföyden gelen tahsilatları sağlayan koşula bağlı hesap kontrolüdür. Havuz kümülatif kullanımlarla genişlemek yerine krediler geri ödendikçe yenilendiğinden, karşılama oranı kredi süresince belirgin şekilde güçlenmez.
EUR 4.050.000 tutarındaki kredinin tamamı portföy oluşumuna — üç kolda yeni kredilerin finansmanına — tahsis edilmiştir ve faaliyet giderleri, teknoloji geliştirme, ekipman veya kredi dışı herhangi bir amaç için kullanılmaz. Dağılım, ilk büyüme aşamasında daha düşük riskli ticari ve faktoring kollarına ağırlık verir ve talep geliştikçe toplam tutar içinde ayarlama esnekliği sağlar. Yedi aylık dilim yapısı, finanse edilen portföyün vadesiyle genel olarak uyumludur; böylece her dilimle finanse edilen krediler büyük ölçüde dilimin süresi içinde döngüsünü tamamlar ve aynı sermaye yeni kredilere döner.
| Tahsis kategorisi | Tutar (EUR) | Toplamdaki % | Ortadan kaldırılan büyüme kısıtı |
|---|---|---|---|
| Ticari ve faktoring portföyü oluşumu | 2.430.000 | %60,0 | KOBİ ve faktoring kredilerinde işletme sermayesi sınırı — ilk büyüme aşamasında öncelikli, daha düşük riskli kollar. |
| Bireysel portföy oluşumu | 1.620.000 | %40,0 | Bireysel kol kredilerinde işletme sermayesi sınırı — yüksek hacimli tüketici portföyünün büyümesini şirketin risk kontrolleri çerçevesinde finanse eder. |
| Toplam | 4.050.000 | %100,0 | Faaliyet giderleri, ekipman veya kredi dışı herhangi bir amaca tahsis yoktur. |
Westlip, iki sabit yıllık faiz oranıyla bir dizi sabit, vade sonu tek ödemeli dilim olarak yapılandırılmış EUR 4.050.000 tutarında bir vadeli kredi almayı amaçlamaktadır —%23,1 ile EUR 2.750.000 ve %16,9 ile EUR 1.300.000; ağırlıklı ortalama maliyet yaklaşık %20,0. Kredi, ardışık yedi dönemde, her dönemde her fiyat bandından birer tane olmak üzere ikişer dilimle, on dört dilimlik sabit bir takvime göre kullanılır; her dilimin bağımsız yedi aylık vade sonu tek ödemeli vadesi ve yalnızca faiz içeren aylık ödemeleri vardır. Faiz yalnızca fiilen kullanılan tutarlar üzerinden işler; bu nedenle aylık yükümlülük başlangıçta zirveye çıkmak yerine kümülatif kullanımlarla birlikte artar.
| Parametre | Değer |
|---|---|
| Toplam kredi | EUR 4.050.000 |
| Kullanım yapısı | Ardışık yedi dönemde on dört sabit dilim (dönem başına iki) |
| Fiyatlandırma | Yıllık %23,1 ile EUR 2.750.000; yıllık %16,9 ile EUR 1.300.000 (her ikisi sabit; ağırlıklı ortalama ~%20,0) |
| Dilim başına vade | Her dilimin kullanımından itibaren yedi ay |
| Ödemeler | Kullanılan anapara üzerinden aylık, yalnızca faiz |
| Anapara geri ödemesi | Her dilimin vadesinde tek seferde |
| Toplam faiz maliyeti (tam takvim) | EUR 427.475 |
| Fonların kullanımı | %100 portföy oluşumuna;%60 ticari ve faktoring, %40 bireysel |
| Dönem | %23,1 ile | %16,9 ile | Dönem toplamı | Kümülatif |
|---|---|---|---|---|
| Birinci | 250.000 | 100.000 | 350.000 | 350.000 |
| İkinci | 350.000 | 200.000 | 550.000 | 900.000 |
| Üçüncü | 350.000 | 200.000 | 550.000 | 1.450.000 |
| Dördüncü | 450.000 | 200.000 | 650.000 | 2.100.000 |
| Beşinci | 450.000 | 200.000 | 650.000 | 2.750.000 |
| Altıncı | 450.000 | 200.000 | 650.000 | 3.400.000 |
| Yedinci | 450.000 | 200.000 | 650.000 | 4.050.000 |
| Toplam | 2.750.000 | 1.300.000 | 4.050.000 |
Dilimler portföy oluşumu ilerledikçe kullanılır; böylece sermaye atıl beklemek yerine yeni kredilere gider. Her dilim kendi yedi aylık vade sürecini başlatır ve tek bir yoğunlaşmış ödeme yerine kademeli bir geri ödeme profili oluşturur; aylık faiz yükümlülüğü yedinci dönemde — EUR 3.700.000 azami açık bakiye üzerinden — EUR 64.608 zirvesine ulaşır ve on üçüncü döneme kadar sıfıra iner. Yedi aylık vade, varlık tarafındaki nakit getirilerini yükümlülük tarafındaki geri ödemelerle uyumlu hale getirir ve anapara yeniden finansmandan değil, şirketin kendi nakit üretiminden geri ödenir.
012345678901234567890,012345678901234567890012345678901234567890012345678901234567890 USDC yatırımınız 7 aylık bir tahvil gibi işler: aylık faiz ödemeleri, ardından 012345678901234567890. ayda anapara iadesi.
| Tarih | Faiz | Anapara | Toplam |
|---|

Westlip Credit Ltd, Kenya pazarının dijital kredi segmentinde, bireysel (tüketici) kredileri, işletme (KOBİ) kredileri ve faktoring olmak üzere üç kredi hattında faaliyet gösteren, tek bir düzenleyici çerçeve ve işletim platformu altında çalışan, Kenyalı bir banka dışı kredi sağlayıcısıdır. 15 Temmuz 2025 tarihinde Nairobi'de kurulmuş (kayıt numarası PVT-JZUAL2QE) ve 24 Aralık 2025 tarihinde Kenya Merkez Bankası tarafından Dijital Kredi Sağlayıcısı olarak lisanslanmıştır (Lisans No. CBK/DCP/2025/194). Şirket, lisanslama sonrasında kredi vermeye başlamış olup, bu memorandumun tarihi itibarıyla altı aylık fiili işletim verisine — Aralık 2025'ten Mayıs 2026'ya kadar — sahiptir. Tamamlanmış bir düzenleyici yetkilendirme, belgelenmiş kredi, uyumluluk ve veri koruma çerçeveleri, tamamen satın alınmış tescilli bir kredi yönetim sistemi ve tamamen sahibinin sermayesinden finanse edilen, dış borcu olmayan bir bilanço ile faaliyete geçmiştir. Şirket, Kenyalı perakende kredilerinin hacimce büyük kısmını oluşturan banka ve telekom mobil kredi ürünleri ile büyük, parçalı küçük lisanslı dijital kredi sağlayıcıları arasındaki konumunda, lisanslı bağımsız bir banka dışı dijital kredi sağlayıcısı olarak konumlanmıştır; aynı zamanda ticari bankaların yeterince hizmet vermediği küçük işletme segmentini ve Kenya'da henüz gelişmekte olan faktoring pazarını ele almaktadır.
Westlip Credit Ltd, Kenya pazarının dijital kredi segmentinde tek bir düzenleyici çerçeve ve işletim platformu altında üç kredi kolunda — bireysel (tüketici) krediler, ticari (KOBİ) krediler ve faktoring — faaliyet gösteren, banka dışı bir Kenya kredi kuruluşudur. 15 Temmuz 2025’te Nairobi’de kurulan ve 24 Aralık 2025’te Kenya Merkez Bankası tarafından Dijital Kredi Sağlayıcısı olarak lisanslanan şirket, lisans alımının ardından kredi vermeye başlamış olup Aralık 2025 – Mayıs 2026 dönemini kapsayan altı aylık fiili faaliyet verisine sahiptir. Şirket faaliyete; tamamlanmış düzenleyici yetkilendirme, belgelenmiş kredi, uyum ve veri koruma çerçeveleri, tamamen satın alınmış özel bir kredi yönetim sistemi ve dış borç olmaksızın tamamen sahibinin sermayesiyle finanse edilmiş bir bilançoyla başlamıştır.
Şirket dijital temelli kurulmuştur: kredi başvurusu, skorlama, kullandırım, geri ödeme takibi ve tahsilat kendi kredi yönetim sistemi üzerinden yürütülür; mobil para ödemeleri, Kredi Referans Bürosu erişimi, kimlik doğrulama ve tek kullanımlık şifre doğrulaması için üçüncü taraf sağlayıcılar entegre edilmiştir. Kredilendirme tamamen mobil kanallar — bir akıllı telefon uygulaması ve bir USSD kodu — üzerinden yürütülür, kullandırım ve tahsilat mobil para ile yapılır; bu nedenle şirket şube ağı olmadan faaliyet gösterir. Değer önerisi, başlangıçta yapılan üç yapısal tercihe dayanır: sonradan uyarlanan uyum yerine kredi vermeye başlandığı andan itibaren lisanslı ve denetlenen statü; işlem başına lisans bağımlılığı olmadan skorlama mantığı, ürün kuralları ve müşteri deneyimi üzerinde kontrol sağlayan, tamamen şirkete ait özel bir platform; ve kullandırımdan önce kredinin toplam maliyetinin açıklandığı ve geri ödeme verilerinin Kredi Referans Bürolarına raporlandığı şeffaf fiyatlandırma.
| Parametre | Değer |
|---|---|
| Ülke | Kenya |
| Sicil numarası | PVT-JZUAL2QE |
| Kuruluş tarihi | 15.07.2025 |
| Hukuki yapı | Özel limited şirket |
| Kayıtlı adres | Ninety Eight Riverside Drive, Merchant Square, Riverside Drive, Chiromo, Westlands, Nairobi (P.O. Box 30564 G.P.O., Nairobi) |
| İnternet sitesi | westlipgroup.com |
| Düzenleyici statü | Kenya Merkez Bankası lisanslı Dijital Kredi Sağlayıcısı (Lisans No. CBK/DCP/2025/194); Veri Koruma Komiserliği nezdinde kayıtlı veri sorumlusu (Kayıt No. 167-926A-81C0) |
| Ödenmiş sermaye | KES 1.000.000 (yaklaşık EUR 6.680) |
Westlip Credit Ltd tamamen tek bir kişiye aittir: Caroline Wanjiku Chuchu sermayenin %100,0’ını elinde tutmakta ve aynı zamanda şirketin tek yöneticisidir. Sahibi tarafından yönetilen bir yönetişim modeli içinde işin yönetim fonksiyonlarını — ticari, operasyon, risk, uyum denetimi ve finansal raporlama — yürütmekte; on beş kişiye kadar çekirdek bir ekip ve temel olmayan fonksiyonların çoğunun dış kaynaklara devredilmesiyle desteklenmektedir.
Kurumsal faaliyet geçmişi olmayan bir kuruluş için başlıca güvence kaynağı, tamamlanmış düzenleyici yetkilendirmesi ve belgelenmiş işletim çerçevesidir: Kenya Merkez Bankası’nın lisanslama süreci iş modelini, kredi politikasını, davranış kurallarını ve fiyatlandırma modelini, ayrıca ortaklık ve yönetimin uygunluk ve dürüstlüğünü inceler. Sahibi tarafından yönetilen yapı, başlangıç ve ölçeklenme aşamasında karar netliği ve hızı sağlar; bunun bedeli ise açıkça kabul edilen ve — çekirdek ekip, belgelenmiş prosedürler ve işletim mantığını içeren şirkete ait platform aracılığıyla — kısmen hafifletilen ancak ortadan kaldırılmayan kilit kişi bağımlılığıdır.
Westlip, sermayeyi tek bir düzenleyici çerçeve ve şirkete ait birleşik bir platform altında üç kola yönlendiren, bilanço içi bir kredi modeliyle çalışır:
Gelir, bireysel ve ticari portföylerden elde edilen faiz geliri ile faktoring alacaklarından elde edilen iskonto gelirinden oluşur; net marj, brüt faiz gelirinden portföy yönetim maliyeti, kredi kayıpları ve dış fonlama maliyetinin düşülmesiyle bulunur. Bireysel kol en yüksek aylık faizle en geniş farkı taşırken, ticari ve faktoring kolları daha büyük, daha düşük faizli veya daha kısa vadeli pozisyonlarda daha dar farklar kazanır.
Kuruluştan lisans alımına kadar geçen süre, tamamen sahibinin sermayesiyle finanse edilen, kredi verilmeyen ve dış borç bulunmayan bir hazırlık dönemiydi. Şirket faaliyete EUR 234.182 başlangıç nakit pozisyonuyla girdi — ödenmiş sermaye artı ortak kredisi olarak değil özkaynak olarak kabul edilen ek sahip fonları — yani temiz ve yükümlülüksüz bir başlangıç.
Üç kolun tamamı aynı özel kredi yönetim sistemi, aynı skorlama altyapısı ve aynı kara para aklamayla mücadele ve müşterini tanı çerçevesi üzerinde çalışır; lisanslı Kredi Referans Büroları, M-Pesa mobil para ağı, kimlik doğrulama ve tek kullanımlık şifre mesajlaşmasıyla entegredir ve değerlendirmenin derinliği pozisyon büyüklüğüne göre artar.
Faaliyetler yalnızca Kenya’da, neredeyse evrensel mobil para altyapısı üzerinde tek ülkeli bir iş olarak yürütülür; bu da sınır ötesi düzenleyici karmaşıklığı ortadan kaldırır ve tamamen dijital kredi verme ve tahsilatı destekler. Şirketin ekonomisi Kenya şilini cinsindendir ve euro başına yaklaşık KES 149,7 olan tek bir sabit varsayılan kurla euroya çevrilir; şilin euroya karşı dalgalandığından, euro rakamları euro bazlı bir yatırımcı için kur çevrim duyarlılığı taşır, ancak bu durum kredi portföyünün şilin cinsinden ekonomisini etkilemez.
Bireysel kol, kayıtlı kredi erişiminin düşük olduğu bir pazarda bireysel borçlulara hizmet verir; ticari kol, yaklaşık EUR 17,8 milyar (USD 19,3 milyar) olarak tahmin edilen Kenya KOBİ finansman açığı karşısında ticari bankaların yeterince hizmet vermediği küçük işletmelere yönelir; faktoring ise işletme sermayesi ihtiyacı olan küçük işletme müşterilerine hizmet verirken ticari kredilere dönüşebilecek ilişkiler de açar.
Pazara giriş modeli, büyük ölçekli ücretli pazarlamayı temel büyüme aracı olarak kullanmaktan kaçınır. Sınırlı bir faiz farkıyla çalışan bir kredi kuruluşu için müşteri edinme maliyeti hassas bir değişkendir; bu nedenle şirket, maliyeti yalnızca tamamlanmış bir kredide oluşan ya da hiçbir dış maliyet taşımayan kanallara öncelik verir — referans ve ilişki kanalları da ücretli kanalların sağlamadığı ölçüde önceden elenmiş borçlular getirir. Kenya’da kredilerin yaklaşık onda sekizi dijital kanallardan verilmektedir; dolayısıyla lisanslı bir dijital kredi sağlayıcı şubesiz müşteri edinip hizmet verebilir ve daha maliyetli kanalları yalnızca en ucuz yöntem sınırına ulaştığında ekler.
| Kanal | Ana kol | Maliyet profili | Hacimdeki rolü |
|---|---|---|---|
| Uygulama mağazası ve doğrudan dijital (uygulama, USSD, internet sitesi) | Bireysel | Düşük; organik | Bireysel borçlular için ana keşif ve kayıt kanalı |
| Referans programı | Bireysel; ikincil olarak ticari | Neredeyse sıfır, dönüşüm halinde | Sosyal ön elemeyle katlanarak büyüyen tavsiye yoluyla edinim |
| Kredi toplayıcıları ve karşılaştırma platformları | Bireysel | Kredi başına komisyon | Fiyat karşılaştırma segmentine ölçeklenebilir dağıtım |
| Dijital performans pazarlaması | Bireysel | Ücretli, sınırlı tutulur | Düşük maliyetli kanalların yetersiz kaldığı yerde kapasiteyi dolduran erişim |
| KOBİ ilişki ve iş ortağı ağları | Ticari ve faktoring | İlişkiye dayalı | KOBİ kitlesine kalite odaklı kredi verme |
| Doğrudan sektörel erişim | Ticari | Satış ekibi zamanı | Belirli sektörlerde hedefli ilişki geliştirme |
| Segmentler arası iç yönlendirme | Ticari ↔ bireysel | Sıfır dış maliyet | Mevcut borçlu tabanında müşteri yaşam boyu değerini katlayan unsur |
Şirket, kredi hacminin önüne geçmek yerine onunla birlikte ölçeklenecek şekilde yapılandırılmış, on beş kişiye kadar yalın bir çekirdek ekiple çalışır. Şirket içi fonksiyonlar; kredi değerlendirme ve risk yönetimini — ticari ve faktoring pozisyonlarında manuel durum tespiti dahil —, şirkete ait platformun işletimi ve bakımını, tahsilat ve müşteri desteğini, ayrıca uyum, kara para aklamayla mücadele ve müşterini tanı prosedürlerini kapsar. Defter tutma ve yasal muhasebe, hukuki danışmanlık, yasal denetim, kredilendirmenin dayandığı harici veri ve doğrulama hizmetleri ve ileri aşama tahsilat dış kaynaklardan sağlanır.
Büyüme aşaması için planlanan başlıca operasyonel değişiklik, şu anda manuel olan ticari kolun otomasyonudur; bu, daha yüksek tutarlı kredilerde analist kapasitesi sınırını kaldırır ve kredi hacminin personel sayısında orantılı bir artış olmadan ölçeklenmesini sağlar. Ek sermaye artırımı planlanmamaktadır.