Zaloguj sięZarejestruj się
  • Przegląd
  • Pierwotny
  • Wtórny
  • Cryptolending
  • Moje inwestycje
  • Token
  • Więcej
    Ligi
    Transakcje
    Program poleceń
    Pomoc i opinie
    Twitter
    Telegram
    LinkedIn
  • Przegląd
  • Pierwotny
  • Wtórny
  • Cryptolending
  • Moje inwestycje
  • Token
  • Więcej
Zaloguj sięZarejestruj się
PrzeglądPierwotnyWtórnyCryptolendingInwestycje
PrzeglądPierwotnyWtórnyCryptolendingMoje inwestycjeToken
LigiTransakcjeProgram poleceńPomoc i opinie
TwitterTelegramLinkedIn
4.6Trustpilot
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Pomoc i opinie
  • Platforma WEB2
🛠 PrzemysłID: 860

VALIYAN

772USDC
2.57% z 30,000 USDC
Ocena ryzykaAA
Oprocentowanie roczne17.90 %
Okres10 miesiące
Wygasa
Zarejestruj się, aby inwestować
Przegląd
Ocena ryzyka
Finanse
Zabezpieczenie
Pożyczkobiorca
Ponad 25 lat rentownej działalności

VALIYAN Ltd. to bułgarski producent mebli klasy premium i wykonawca wyposażenia FF&E pod klucz dla operatorów hotelowych. Spółka pozyskuje 2,3 mln €, aby przenieść swój zakład o powierzchni 10 000 m² w Sofii na poziom Przemysłu 4,0 i wprowadzić do własnej produkcji cztery technologie wykończenia premium.

772USDC
2.57% z 30,000 USDC
Ocena ryzyka: AA10 miesiące17.90 %
VALIYAN
AI Translated

VALIYAN LTD to bułgarski producent mebli z segmentu premium oraz wykonawca FF&E (mebli, wyposażenia i sprzętu) pod klucz dla międzynarodowych operatorów hotelowych, sieci ośrodków wellness, klientów korporacyjnych i detalicznych oraz właścicieli luksusowych nieruchomości mieszkalnych. Założona w Sofii w listopadzie 1999 roku przez dwóch partnerów, którzy rozpoczęli działalność w małym wynajętym warsztacie, firma rozwinęła się przez ponad ćwierć wieku w międzynarodowego dostawcę realizującego pełny cykl produkcyjny — rozwój koncepcji i dokumentację techniczną, cięcie, produkcję elewacji, lakierowanie wykończeniowe, tapicerkę i montaż, logistykę międzynarodową oraz instalację na miejscu — we własnym kompleksie produkcyjnym o powierzchni 10 000 m² w Sofii. Ukończyła kilkaset projektów na swoim rynku macierzystym i trzynastu europejskich rynkach eksportowych, realizuje co najmniej pięć programów wdrożeniowych w wielu lokalizacjach rocznie i odnotowuje stale wysoki udział powracających klientów. Proponowane finansowanie wspiera kolejny etap sekwencji rozwoju, którą firma wielokrotnie realizowała w kolejnych cyklach inwestycyjnych: przejście zakładu na architekturę Przemysłu 4.0, wraz z technologiami wykończeniowymi z segmentu premium.

Zatrudnienie przekracza 120 osób, z czego większość pracuje w produkcji. Propozycją handlową jest odpowiedzialność: klient zawiera umowę z jednym kontrahentem na zaprojektowany, wyprodukowany, dostarczony i zainstalowany pakiet wnętrz, a firma odpowiada za całość zgodnie ze specyfikacją — podczas gdy w innym przypadku klient musiałby koordynować stolarstwo, tapicerkę, oświetlenie, tekstylia, metaloplastykę, kamień i instalację jako oddzielne umowy i ponosić odpowiedzialność za interfejsy między nimi. Firma posiada certyfikaty ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, FSC i EMAS — próg kwalifikacji dostawców dla międzynarodowych operatorów hotelowych — i otrzymała instytucjonalne uznanie jako jedna z najbardziej ekologicznych firm przemysłowych w kraju za systemy oszczędzania energii i przetwarzania odpadów w swoim zakładzie.

Identyfikatory korporacyjne: VALIYAN LTD (ВАЛИЯН ООД), bułgarska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; EIK 130122979; VAT BG130122979; zarejestrowana 02.11.1999; siedziba 7 Obelsko Shose Street, dzielnica Lulin, Sofia 1360, Bułgaria; kapitał zakładowy 2 556 EUR, w pełni opłacony, w równych częściach należący do dwóch założycieli. Profil opiera się na statutowych sprawozdaniach finansowych firmy, raporcie zarządczym za styczeń-sierpień 2026, biznesplanie i dokumentacji korporacyjnej przeglądanej dla memorandum inwestycyjnego.

Własność, Przywództwo i Zarządzanie

Firma jest własnością i jest zarządzana przez jej założycieli, Valentina Nikołaeva Georgiewa i Yankula Georgiewa Yankova, z których każdy posiada 50% kapitału i mandat dyrektora z prawem do wyłącznej reprezentacji — ten sam dwuosobowy model dyrektorski, który prowadzi firmę od 1999 roku bez udokumentowanych zakłóceń. Obowiązki dzielą się według obszarów: jeden dyrektor kieruje projektowaniem i stroną biznesową skierowaną do klienta, drugi produkcją, a sprawy handlowe i finansowe są dzielone. Codzienne zarządzanie operacyjne i publiczna reprezentacja firmy przeszły na zespół drugiej generacji liderów handlowych i technicznych, podczas gdy założyciele zachowują kontrolę właścicielską i kierunek strategiczny — przejście, które firma zgłasza jako ukończone bez zakłóceń. Koncentracja strategii i głównych relacji z klientami u dwóch właścicieli-menedżerów daje firmie szybkość podejmowania decyzji kosztem zależności od kluczowych osób, co jest strukturalnym kompromisem dla producenta rodzinnego na tę skalę i jest łagodzone przez kierowników funkcjonalnych i warstwę średniego szczebla zarządzania poniżej dyrektorów.

Model Biznesowy i Mechanizmy Przychodów

VALIYAN produkuje na zamówienie — nic nie jest wytwarzane na magazyn — i sprzedaje jeden pionowo zintegrowany rdzeń produkcyjny poprzez pięć wzmacniających się formatów handlowych:

  • Kompleksowe kontrakty projektowe FF&E — główne źródło przychodów: kompletne pakiety wnętrz zaprojektowane, wyprodukowane, dostarczone i zainstalowane w ramach jednego kontraktu dla hoteli, obiektów wellness, korporacyjnych i specjalistycznych nieruchomości, w tym programy wdrożeniowe w wielu lokalizacjach, w których jedna zatwierdzona specyfikacja jest replikowana w szeregu obiektów.
  • Indywidualne wnętrza mieszkalne — kompletne wyposażenie luksusowych rezydencji, realizowane za pośrednictwem wiodących pracowni architektonicznych i salonu firmowego w Sofii, z marżami powyżej średniej firmy.
  • Kolekcje katalogowe własnej marki — standaryzowana linia mebli tapicerowanych produkowanych na zamówienie w konfigurowalnych opcjach tkanin, skóry i wykończeń, z krótkim cyklem zamówienia i bez powtarzającego się inżynieringu.
  • Współprace z projektantami — wspólne linie z zaproszonymi międzynarodowymi projektantami i architektami, w tym nagradzane projekty prezentowane na wiodących wystawach branżowych; format buduje reputację i sieć projektantów, która przekazuje zamówienia na projekty.
  • Produkcja OEM — meble na zamówienie, zamawiane przez międzynarodowe studia projektowe pod własną nazwą dla ich klientów końcowych, rosnący format, którego ekonomia opiera się na powtarzających się zamówieniach bez pozyskiwania nowych klientów.

Ceny są ustalane na podstawie ekonomiki projektu, a nie cennika: każda oferta zawiera pełny koszt pakietu — materiały, własną produkcję, prace podwykonawców, logistykę i instalację — i dodaje marżę w trzech punktach: na produkcji wewnętrznej, na koordynacji komponentów podwykonawczych oraz na zarządzaniu całym projektem. Struktura płatności zmniejsza ryzyko cyklu: zaliczka w wysokości co najmniej 30% przy podpisaniu umowy, transze pośrednie związane z kamieniami milowymi produkcji i instalacji oraz ostateczne rozliczenie po akceptacji. Ceny materiałów są ustalane z dostawcami w momencie wyceny, dzięki czemu marża nie jest narażona na ruchy cen między ofertą a produkcją, a każdy kontrakt, krajowy i eksportowy, jest denominowany i rozliczany w euro. Powtarzalne przychody opierają się na relacjach: operatorzy hotelowi wracają w cyklu odnawiania zapasów pokoi co 7–10 lat, jeden dostarczony standard marki przekłada się na serie wdrożeń, klienci korporacyjni wracają przy rozbudowie i renowacji, a w pracach rezydencjalnych pracownia architektoniczna — a nie klient końcowy — jest powracającym kontrahentem.

Portfolio Produktów i Zasięg Geograficzny

Portfolio jest zorganizowane w cztery grupy produktów, połączone w jeden pakiet „pod klucz” w projektach hotelarskich, wellness, korporacyjnych i detalicznych, oraz w konfiguracji, jakiej wymaga każda nieruchomość w pracach rezydencjalnych:

  • Meble skrzyniowe i meble w zabudowie — rdzeń produkcji: szafy, komody, stoły, lady recepcyjne, minibary i zagłówki, kuchnie, moduły łazienkowe, panele ścienne, systemy drzwiowe i zabudowy, produkowane z palety od drewna litego i forniru certyfikowanego FSC po kompozyty z litej powierzchni, mosiądz, stal nierdzewną, szkło, kamień i marmur.
  • Meble tapicerowane — zamówienia projektowe według indywidualnych specyfikacji oraz własna linia katalogowa sof i foteli, produkowane na własnej linii tapicerskiej kompleksu.
  • Komponenty i integracja FF&E — oświetlenie, zasłony i tekstylia, lustra, elementy dekoracyjne i specjalne wykończenia, wykonywane częściowo wewnętrznie, a częściowo za pośrednictwem wyspecjalizowanych podwykonawców w ramach jednej umowy z klientem — warstwa, która zamienia dostawę mebli w kompletne wnętrze.
  • Meble designerskie i współprace — nagradzana linia stworzona z międzynarodowymi studiami projektowymi; firma zadebiutowała na wiodącej światowej wystawie meblowej w ramach narodowego stoiska.

Bułgaria jest rynkiem macierzystym i największym, gdzie firma jest obecna we wszystkich czterech segmentach klientów. Ukończone projekty obejmują trzynaście rynków eksportowych — Austrię, Niemcy, Szwajcarię, Francję, Wielką Brytanię, Włochy, Holandię, Danię, Belgię, Węgry, Rumunię, Chorwację i Norwegię — z regionem DACH jako największym klastrem eksportowym. Dostawy odbywają się drogą lądową w ramach jednolitego rynku bez procedur celnych; zamówienia spoza UE docierają poprzez kanał studiów projektowych OEM. Hiszpania, Portugalia, Grecja, Polska, Czechy, Słowenia i Skandynawia są zidentyfikowane do ekspansji, która ma nastąpić poprzez relacje z operatorami i studiami nawiązane na obecnych rynkach.

Kluczowi Klienci, Grupa Docelowa i Strategia Rynkowa

Firma sprzedaje B2B do łańcuchów dostaw projektów pięciu grup nabywców: międzynarodowych operatorów hotelowych, kontraktujących zarówno programy odnowy wyposażenia pokoi, jak i nowe otwarcia i wdrożenia; sieci ośrodków wellness i spa, obsługiwane seriami nieruchomości według wspólnej specyfikacji; właścicieli nieruchomości mieszkalnych premium, współpracujących za pośrednictwem wiodących pracowni architektonicznych; klientów korporacyjnych i detalicznych, zlecających siedziby główne, biura, luksusowe przestrzenie handlowe i specjalistyczne placówki edukacyjne; oraz międzynarodowych studiów projektowych w formacie OEM. Struktura nabywcy kształtuje sprzedaż: w branży hotelarskiej dział projektowy lub techniczny marki określa specyfikację, podczas gdy deweloper, właściciel lub firma zarządzająca płaci, a jeden dostarczony standard marki kwalifikuje firmę do obsługi innych nieruchomości i deweloperów tej marki; w pracach korporacyjnych i rezydencjalnych pracownia architektoniczna jest strażnikiem, a jedna pracownia zazwyczaj przynosi sekwencję projektów dla różnych klientów końcowych. W tym podsumowaniu klienci i kontrahenci są opisani rolą, a nie nazwami, każdy jest zidentyfikowany w memorandum inwestycyjnym. Udokumentowany plan wzrostu wynosi 16 100 000 EUR w dziesięciu zleceniach z dziewięcioma różnymi kontrahentami — 2 870 000 EUR w realizacji, 6 790 000 EUR w dokumentacji z uzgodnionymi warunkami handlowymi i 6 440 000 EUR na podstawie listów intencyjnych, z czego około 47,9% z powracającymi klientami — i jest przedstawiony w sekcji Plan Wzrostu niniejszego podsumowania.

Platforma Produkcyjna i Struktura Organizacyjna

Model wykonawczy utrzymuje krytyczny łańcuch wartości w firmie: inżynieria i znajomość standardów marki, obróbka CNC na piętnastu centrach, produkcja fasad, lakierowanie wykończeniowe na linii odzyskującej do 97% ciepła procesowego, cykl tapicerski, zarządzanie projektami i własne ekipy instalacyjne firmy. Prace pomocnicze i specjalistyczne — oświetlenie, tekstylia, specjalności kamieniarskie i metalowe, transport międzynarodowy, pośrednictwo celne — są zlecane ustalonej puli partnerów profilowych zintegrowanych ze strukturą projektową firmy. Zakład działa w oparciu o produkcję fotowoltaiczną z magazynowaniem energii w bateriach, chłodzenie geotermalne, odzyskiwanie wody deszczowej i centralną wentylację, z systemem ERP nad przepływem produkcji. Proponowany program inwestycyjny bezpośrednio odpowiada na wiążące ograniczenia platformy: zautomatyzowany przepływ materiałów, druga linia wykończeniowa i zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym zwielokrotniają liczbę programów, które zakład może realizować równolegle, a cztery technologie wykończeniowe premium internalizują podwykonawcze, wyżej wartościowe pozycje specyfikacji.

Podsumowanie

VALIYAN to dojrzały, pełnozakresowy operator przemysłowy: ponad dwadzieścia pięć lat ciągłej działalności, własny i certyfikowany kompleks produkcyjny o powierzchni 10 000 m², kilkaset ukończonych projektów na rynku krajowym i trzynastu rynkach eksportowych, historia dostaw zgodnych ze standardami marki międzynarodowych operatorów hotelowych oraz model biznesowy, który łączy marżę produkcyjną, koordynacyjną i integracyjną w ramach jednego kontraktu. Jego ograniczenia są strukturalne dla producenta rodzinnego tej skali, a każde z nich ma czynnik łagodzący: strategia i kluczowe relacje z klientami koncentrują się u dwóch właścicieli-założycieli, równoważone podziałem funkcjonalnym między nimi, niższymi szczeblami zarządzania i zakończonym przejściem pokoleniowym; cała produkcja zależy od pojedynczego, ubezpieczonego zakładu w Sofii; portfel zamówień jest odbudowywany poprzez cykle relacji, a nie umowy ramowe, rozłożone na cztery segmenty klientów i pięć formatów handlowych; a hotelarstwo, największy segment, porusza się wraz z cyklem inwestycji hotelowych, łagodzone, ale nie kompensowane przez przepływy korporacyjne, rezydencjalne i OEM. Firma przystępuje do proponowanego finansowania z historią rentownych operacji i obsługiwanych linii kredytowych, a także z instrumentem skierowanym na kolejny etap sekwencji inwestycyjnej, którą wielokrotnie realizowała w przeszłości.

Zabezpieczenie kredytu


W celu zabezpieczenia proponowanego finansowania w wysokości 2 300 000 EUR, VALIYAN oferuje skonsolidowany pakiet zabezpieczeń zbudowany na dwóch warstwach twardych aktywów: sprzęcie nabytym w ramach programu inwestycyjnego finansowanego kredytem, oferowanym jako zabezpieczenie zastawne pierwszej kolejności, oraz istniejącej bazie aktywów operacyjnych firmy — gruncie, budynkach, maszynach i instalacjach technicznych kompleksu produkcyjnego w Sofii. Zabezpieczenie jest przedstawione według wartości bazowej (koszt zakupu z faktury dla nowego sprzętu, aktualna wartość odtworzeniowa dla istniejących aktywów) oraz konserwatywnej wartości likwidacyjnej na zasadzie uporządkowanej sprzedaży przymusowej, z określonymi odzyskaniami w wysokości 40–75% w zależności od kategorii aktywów. Z kwoty finansowania, 1 900 400 EUR (82,6%) jest przeznaczone na tangible, numerowane seryjnie wyposażenie, które stanowi zastawną podstawę finansowaną kredytem; pozostałe 399 600 EUR (17,4%), obejmujące oprogramowanie, integrację, dostawę i uruchomienie, są konsumowane na licencje i usługi, nie generują oddzielnego zbywalnego aktywa i są wyłączone z bazy zabezpieczeń. Firma nie zgłosiła żadnych obciążeń istniejącej bazy aktywów; ranking i rejestracja zabezpieczenia zostaną ustalone w dokumentacji finansowania.

Podsumowanie twardych zabezpieczeń (EUR)

Źródło zabezpieczenia

Wartość bazowa

Wartość likwidacyjna

Pokrycie kapitału (likwidacja)

Wyposażenie finansowane kredytem (zastaw pierwszej kolejności)

1 900 400

1 420 675

61,8%

Istniejące aktywa operacyjne (grunt, budynki, maszyny, instalacje)

28 399 520

17 951 526

7,8×

RAZEM (twarde zabezpieczenia)

30 299 920

19 372 201

8,4×

Skala istniejącej bazy jest cechą definiującą pakiet. Kompleks w Sofii wchodzi w skład zabezpieczenia po aktualnej wartości odtworzeniowej wynoszącej 28 399 520 EUR: uzbrojona działka przemysłowa o powierzchni około 18 000 m² (2 500 000 EUR, 75% odzysku), specjalnie wybudowany, ubezpieczony obiekt produkcyjny o powierzchni 10 000 m² wraz z częścią administracyjną (6 630 000 EUR, 70%), jedenaście grup maszyn produkcyjnych o łącznej wartości 12 425 730 EUR (70%) — maszyny do obróbki drewna wiodących europejskich producentów z ugruntowanym paneuropejskim rynkiem wtórnym, z parkiem obróbczym CNC i nestingowym o wartości 4 445 000 EUR — oraz instalacje techniczne zakładu o wartości 6 843 790 EUR, wycenione konserwatywnie na 40%, ponieważ ich wartość możliwa do zrealizowania wynika głównie z przynależności do kompleksu nieruchomości. Warstwa finansowana kredytem dodaje dziewięć sekcji wyposażenia z Planu Wzrostu: numerowane seryjnie, poparte fakturami, ubezpieczalne aktywa produkcyjne, które pozostają w siedzibie firmy przez cały okres kredytowania, wycenione na 75% odzysku w stosunku do ustalonych rynków wtórnych dla maszyn do obróbki drewna, wykończeniowych i robotycznych, z osprzętem MES w standardowej 50% zniżce na sprzęt IT.

Pokrycie kapitału i całkowitego zobowiązania do spłaty

Metryka pokrycia

Wartość bazowa

Wartość likwidacyjna

Twarde zabezpieczenie vs 2 300 000 EUR kapitału

13,2×

8,4×

Twarde zabezpieczenie vs 2 711 125 EUR całkowitej spłaty (kapitał + odsetki)

11,2×

7,1×

Na konserwatywnej podstawie likwidacyjnej pakiet zapewnia wielokrotne pokrycie finansowania z samych twardych aktywów: zastawiony nowy sprzęt pokrywa 61,8% kapitału samodzielnie, istniejąca baza operacyjna pokrywa kapitał 7,8 razy samodzielnie, a połączone twarde zabezpieczenia pokrywają kapitał 8,4x i pełne zobowiązanie do spłaty, kapitał i odsetki, 7,1x — nie są wymagane żadne dodatkowe warstwy zapasów ani należności, aby osiągnąć pełne pokrycie. Pakiet jest zabezpieczony aktywami krytycznymi dla produkcji, co jest zgodne z celem pożyczki i proste do udokumentowania, ubezpieczenia i monitorowania, a jego siła rośnie w miarę realizacji programu: każde wypłacenie środków przekształca się bezpośrednio w zastawiony aktyw zainstalowany w kompleksie i ubezpieczony na rzecz kredytodawcy. Podstawowym źródłem spłaty pozostaje operacyjny przepływ środków pieniężnych firmy, a zabezpieczenie zapewnia ochronę przed ryzykiem spadkowym na poziomie wielokrotności ekspozycji.

VALIYAN LTD została założona2 lis 1999
Rozpoczęcie aktywnej działalności/produkcji1 sty 2000
Minimalny cel15,000 USDC
Inwestorzy4
Wypłaty odsetekmiesięczna
Spłaty kapitałujednorazowa
Całkowite płatności10 miesiące

Szczegóły

AI Translated

Wyniki finansowe

Na podstawie raportowanych danych, VALIYAN wykazuje stale rosnącą i konsekwentnie rentowną działalność: wolumen produkcji wzrósł z 3 886 328 EUR (2023) do 5 010 148 EUR (2024), utrzymał ten poziom na kwocie 5 004 014 EUR (2025) i wzrasta do 6 123 651 EUR (2026F) oraz 6 593 590 EUR (2027F) w miarę uruchamiania mocy produkcyjnych dodanych w ramach proponowanej inwestycji. Każdy okres w zbiorze danych zamknął się zyskiem netto — od 643 205 EUR do 840 752 EUR w latach historycznych oraz 1 268 210 EUR w samym okresie styczeń–sierpień 2026 — przy marżach brutto na poziomie 29,9–32,3% w latach 2023–2025 oraz podwyższonym profilu w 2026 r., co wyjaśniono poniżej poprzez harmonogram realizacji.

Wzrost produkcji rok do roku wynosi: +28,9% (2024), (0,1%) (2025), +22.4% (2026F), +7,7% (2027F).

Uwaga dotycząca odczytu dotyczy wszystkich tabel w tej sekcji. Firma produkuje na zamówienie i raportuje wolumen produkcji — przychody plus zmiana w produkcji w toku — ponieważ projekt, który pod koniec roku jest jeszcze w trakcie realizacji, wykazuje przychód dopiero po dostawie i odbiorze. Wolumen produkcji mierzy to, co zostało wyprodukowane w danym okresie, niezależnie od terminu dostawy, i każda marża poniżej jest na nim obliczana. To tłumaczy różnicę w raportowanych przychodach między 2025 r. (2 950 666 EUR, z 2 053 348 EUR dodanymi do produkcji w toku) a 2026 r. (7 732 862 EUR, kiedy projekty te zostały dostarczone i zafakturowane): aktywność na przestrzeni tych dwóch lat była stabilna i rosnąca, a zmienił się jedynie harmonogram dostaw.

Najważniejsze elementy rachunku zysków i strat w EUR (2023–2025)

Metryka

2023

2024

2025

Przychody

5 058 211

5 264 773

2 950 666

— w tym przychody z produktów

4 988 164

5 109 340

2 846 362

— w tym przychody z usług

70 047

155 433

104 304

Zmiana w produkcji w toku

(1 171 883)

(254 625)

2 053 348

Wolumen produkcji

3 886 328

5 010 148

5 004 014

Koszt sprzedaży

(2 663 590)

(3 391 375)

(3 506 180)

Zysk brutto

1 222 738

1 618 773

1 497 834

Koszty operacyjne

(413 876)

(338 499)

(335 668)

EBITDA

808 862

1 280 274

1 162 166

Amortyzacja

(395 229)

(433 576)

(503 111)

EBIT

413 633

846 698

659 055

Przychody finansowe

664 679

191 222

175 884

Koszty finansowe

(214 743)

(213 209)

(191 734)

— w tym odsetki od istniejących instrumentów

(213 720)

(210 141)

(189 689)

— w tym pozostałe koszty finansowe

(1 023)

(3 068)

(2 045)

Wynik finansowy netto

449 936

(21 987)

(15 850)

Zysk przed opodatkowaniem

863 569

824 711

643 205

Podatek dochodowy

(22 817)

(23 209)

—

Zysk netto

840 752

801 502

643 205

Rzeczywiste wyniki za bieżący rok w EUR (styczeń–sierpień 2026)

Metryka

2026 (Sty–Sie)

Przychody

5 514 259

— w tym przychody z produktów

5 348 831

— w tym przychody z usług

165 428

Zmiana w produkcji w toku

(1 284 987)

Wolumen produkcji

4 229 272

Koszt sprzedaży

(2 336 943)

Zysk brutto

1 892 329

Koszty operacyjne

(225 957)

EBITDA

1 666 372

Amortyzacja

(371 130)

EBIT

1 295 242

Przychody finansowe

126 081

Koszty finansowe

(120 137)

Wynik finansowy netto

5 944

Zysk przed opodatkowaniem

1 301 186

Podatek dochodowy

(32 976)

Zysk netto

1 268 210

Osiem miesięcy roku 2026, za które przedstawiono raport, przewyższa EBIT i zysk netto za cały rok każdego z lat historycznych, ponieważ projekty przeniesione z 2025 r. zostały dostarczone i zafakturowane, a kwota 1 284 987 EUR została uwolniona z produkcji w toku.

Prognoza rachunku zysków i strat w EUR (2026F–2027F)

Metryka

2026F (Wrz–Gru)

2026F (Cały rok)

2027F

Przychody

2 218 603

7 732 862

6 740 748

— w tym przychody z produktów

2 152 045

7 500 876

6 538 526

— w tym przychody z usług

66 558

231 986

202 222

Zmiana w produkcji w toku

(324 224)

(1 609 211)

(147 158)

Wolumen produkcji

1 894 379

6 123 651

6 593 590

Koszt sprzedaży

(1 183 196)

(3 520 139)

(4 249 662)

Zysk brutto

711 183

2 603 512

2 343 928

Koszty operacyjne

(112 978)

(338 935)

(421 730)

EBITDA

598 205

2 264 577

1 922 198

Amortyzacja

(185 565)

(556 695)

(613 776)

EBIT

412 640

1 707 882

1 308 422

Przychody finansowe

63 040

189 121

189 121

Koszty finansowe

(169 701)

(289 838)

(472 687)

— w tym odsetki od istniejących instrumentów

(60 068)

(180 205)

(171 195)

— w tym odsetki od proponowanego instrumentu

(109 633)

(109 633)

(301 492)

Wynik finansowy netto

(106 661)

(100 717)

(283 566)

Zysk przed opodatkowaniem

305 979

1 607 165

1 024 856

Podatek dochodowy

(7 755)

(40 731)

—

Zysk netto

298 224

1 566 434

1 024 856

Wskaźniki wzrostu i marży

Metryka

2023

2024

2025

2026 Sty–Sie

2026F Wrz–Gru

2026F Cały rok

2027F

Wzrost produkcji

—

28,9%

(0,1%)

—

—

22,4%

7,7%

Marża zysku brutto

31,5%

32,3%

29,9%

44,7%

37,5%

42,5%

35,5%

Koszty operacyjne / Produkcja

10,6%

6,8%

6,7%

5,3%

6,0%

5,5%

6,4%

Marża EBITDA

20,8%

25,6%

23,2%

39,4%

31,6%

37,0%

29,2%

Marża EBIT

10,6%

16,9%

13,2%

30,6%

21,8%

27,9%

19,8%

Marża netto

21,6%

16,0%

12,9%

30,0%

15,7%

25,6%

15,5%

Trendy produkcji, przychodów i marży brutto

Trajektoria rozwoju to kontrolowane skalowanie, a nie zmienność: skok o 28,9% w 2024 r., celowe utrzymanie poziomu w 2025 r., podczas gdy duży blok zamówień pozostawał w produkcji do dostawy w 2026 r., oraz prognozowany wzrost o 22,4% i 7,7% w miarę uruchamiania zwiększonych mocy. Marża brutto pokazuje tę samą historię, jeśli odczytamy lata 2025 i 2026 jako pojedynczy cykl produkcji i dostawy: część marży wypracowanej w 2025 r. została zaksięgowana w momencie dostawy w 2026 r., więc skonsolidowana marża z obu lat — zysk brutto w wysokości 4 101 346 EUR przy produkcji 11 127 665 EUR, czyli 36,9% — jest wartością reprezentatywną. Podwyższone odczyty dla pojedynczych okresów w 2026 r. (44,7% w styczniu–sierpniu, 42,5% za cały rok) są odpowiednikiem niższych przychodów raportowanych w 2025 r., a prognoza na 2027 r. na poziomie 35,5% to normalizacja w kierunku poziomu skonsolidowanego, który już został osiągnięty, a nie poprawa, którą trzeba dopiero udowodnić.

Sama prognoza została ustalona w sposób konserwatywny. Produkcja jest prognozowana w oparciu o moce produkcyjne, którymi zakład będzie dysponował w każdym okresie, oraz przy wolumenie, co do którego zarząd jest pewny, że go dostarczy — nie poprzez przydzielanie portfela zamówień z Planu Wzrostu do okresów prognozowych. Ten portfel, wraz ze stałym napływem mniejszych zamówień mieszkaniowych, korporacyjnych i OEM, reprezentuje większy popyt niż ten, który wchłoną dwa lata prognozowane, więc założenia nie zakładają pełnej konwersji portfela ani konwersji według wartości orientacyjnych i lepiej czytać je jako minimum wyznaczone przez moce produkcyjne niż jako szacunek maksimum, jakie mógłby przynieść portfel zamówień.

Struktura kosztów i koszty operacyjne

Koszt sprzedaży obejmuje materiały i osprzęt pozyskiwany dla projektu, bezpośrednie koszty pracy produkcyjnej oraz podwykonawstwo prac FF&E, przy czym materiały są głównym komponentem. Cechą wyróżniającą bazę kosztową jest dyscyplina operacyjna: koszty ogólne utrzymano na poziomie 335 668–413 876 EUR rocznie w latach 2023–2025 w ujęciu bezwzględnym, podczas gdy produkcja wzrosła z 3,9 mln EUR do 5,0 mln EUR, co sprawiło, że stosunek kosztów operacyjnych do produkcji spadł z 10,6% (2023) do 6,7–6,8% i do 5,3–6,0% w 2026 r. Prognoza na 2027 r. na poziomie 421 730 EUR (6,4% produkcji) mieści się w już wykazanym zakresie — dźwignia operacyjna w prognozie jest tą, którą firma już osiągnęła, a nie tą, którą zakłada.

Obciążenia poniżej EBITDA i dynamika zysku netto

Amortyzacja wzrasta z 503 111 EUR (2025) do 556 695 EUR (2026F) i 613 776 EUR (2027F), gdy nowy sprzęt wchodzi do harmonogramu obok istniejącej bazy. Odsetki od istniejących instrumentów spadają przez trzy kolejne lata — z 213 720 EUR (2023) do 189 689 EUR (2025), kontynuując spadek do 180 205 EUR (2026F) i 171 195 EUR (2027F) — jest to obsługiwane, amortyzujące się dziedzictwo zadłużenia. Od września 2026 r. proponowany instrument dodaje 27 408,33 EUR miesięcznie, co modelowano konserwatywnie jako w pełni wykorzystane od pierwszego miesiąca; przy wypłacie transz instrumentu powiązanej z realizacją, zrealizowany koszt w 2026 r. byłby na poziomie prognozowanym lub niższym. Efektywna stawka podatku dochodowego wynosi 0–2,8% zysku przed opodatkowaniem, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zastępuje własny harmonogram amortyzacji podatkowej odpisem księgowym, a odpisy generowane przez kolejne inwestycje sprzętowe zmniejszają wynik podatkowy — do zera w 2025 r. i, na tej samej zasadzie, w 2027F. W rezultacie zysk netto utrzymuje się między 643 205 EUR a 840 752 EUR w latach historycznych, osiąga 1 566 434 EUR w 2026F przy dostawach z przeniesienia i stabilizuje się na poziomie 1 024 856 EUR w 2027F — marża netto 15,5%, zgodnie z poziomem 12,9–16,0% w latach 2024–2025.

Plan Wzrostu VALIYAN LTD

VALIYAN wchodzi w okres wzrostu 2026–2027 z ugruntowaną bazą operacyjną: kompleksem produkcyjnym o powierzchni 10 000 m² w Sofii, mieszczącym piętnaście centrów obróbczych CNC, linie oklejania i wiercenia, wewnętrzną linię wykończeniową, dział tapicerski oraz system ERP; siłą roboczą liczącą ponad 120 osób; certyfikatami ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, FSC i EMAS; oraz historią dostaw w Bułgarii i trzynastu europejskich rynkach eksportowych zgodnie ze standardami marek międzynarodowych operatorów hotelowych, z co najmniej pięcioma programami wdrożeniowymi w wielu lokalizacjach realizowanymi każdego roku. Zakład już teraz prowadzi kilka projektów równolegle, a dwa ograniczenia wyznaczają obecnie limit wzrostu. Liczba programów, które może prowadzić jednocześnie, jest ograniczona ręcznym przepływem materiałów, przezbrajaniem między partiami projektowymi i jedną linią wykończeniową. Ponadto cztery technologie wykończeniowe, które stały się standardem w specyfikacjach hotelarstwa premium i mieszkalnictwa — bezszwowe oklejanie laserowe, trójwymiarowe fasady prasowane membranowo, bezpośredni druk UV i robotyczne wykańczanie złożonych geometrii — są obecnie albo zlecane podwykonawcom, albo pomijane w ofercie. To harmonogram, a nie napływ zamówień, jest czynnikiem ograniczającym: popyt już teraz wywiera presję na przepustowość równoległą zakładu.

Program inwestycyjny na 2026 r. rozwiązuje oba ograniczenia poprzez dziewięć sekcji sprzętowych w dwóch grupach, które rozszerzają istniejący zakład w jeden kompleks produkcyjny Przemysłu 4.0. Pięć sekcji zwiększa przepustowość: robotyczny załadunek i rozładunek centrów CNC, automatyczny magazyn płyt, integracja przenośnikowa cięcia, oklejania i wiercenia w przepływ typu „partia-jednostka” ze śledzeniem części RFID, druga linia wykończeniowa z robotycznym natryskiwaniem i pionową wieżą suszącą oraz system zarządzania produkcją z cyfrowym bliźniakiem nałożonym na ERP. Cztery sekcje wprowadzają technologie wykończenia premium do zakładu, przekształcając prace, które obecnie opuszczają firmę jako koordynacja podwykonawcza, w marżę produkcyjną. Plan nie wprowadza firmy w żaden nowy produkt i, poza hiszpańskimi zamówieniami w ramach ram umowy jednego istniejącego klienta, w żaden nowy rynek: struktura organizacyjna, system zarządzania projektami i model klienta pozostają niezmienione, podczas gdy zakład mnoży liczbę programów, które może prowadzić jednocześnie, i rozszerza specyfikacje, które może przyjąć. Sprzęt ma zostać dostarczony do końca 2026 r., aby uruchomienie wyprzedziło okno dostaw H1 2027 wynikające z portfela zamówień.

Program opiera się na portfelu kontraktów o wartości 16 100 000 EUR obejmującym dziesięć zaangażowań z dziewięcioma odrębnymi kontrahentami — każdy zidentyfikowany z nazwy i rejestracji w memorandum inwestycyjnym i opisany w niniejszym podsumowaniu według roli i rynku — wszystkie w segmencie hotelarskim, obejmujące pełne spektrum od budżetowych i studenckich mieszkań po hotele pięciogwiazdkowe i luksusowe: trzy kontrakty w realizacji (2 870 000 EUR), cztery kontrakty w dokumentacji z uzgodnionymi warunkami handlowymi i dokumentami kontraktowymi w przygotowaniu do podpisu (6 790 000 EUR) oraz trzy listy intencyjne (6 440 000 EUR). Stosunek portfela do finansowania: 7,0×. Trzech z dziewięciu kontrahentów to klienci powracający, a ich zaangażowania wynoszą 7 710 000 EUR, ~47,9% portfela — powtarzalność modelu biznesowego oparta na relacjach jest widoczna w samym portfelu zamówień.

Wniosek o finansowanie i przeznaczenie środków

Całkowity program inwestycyjny wynosi 2 419 050 EUR, z czego 2 300 000 EUR finansowane jest z proponowanego instrumentu, a 119 050 EUR ze środków własnych firmy. Instrument pokrywa w całości sprzęt produkcyjny o wartości 1 900 400 EUR — dziewiętnaście pozycji w dziewięciu sekcjach, każda to nazwany model uznanego europejskiego lub międzynarodowego producenta, wyceniony na podstawie ofert dostawców — oraz 399 600 EUR kosztów oprogramowania, integracji, dostawy i uruchomienia, które wprowadzają sprzęt do eksploatacji jako zintegrowaną linię. Cały sprzęt jest instalowany w istniejącym kompleksie w Sofii i integruje się z zainstalowanym parkiem maszynowym oraz systemem ERP.

Alokacja środków z pożyczki (EUR)

Sekcja inwestycyjna

Kwota

% całości

Usunięte ograniczenie wzrostu

A1. Robotyczny załadunek i rozładunek centrów CNC

119 800

5,2%

Ręczny załadunek ogranicza piętnaście centrów CNC do jednozmianowej obsługi.

A2. Automatyczny magazyn i podawanie płyt

245 900

10,7%

Ręczna obsługa płyt między magazynem a maszynami wyznacza tempo podawania.

A3. Integracja przepływu typu „partia-jednostka”

255 000

11,1%

Przezbrajanie między partiami projektowymi; projekty przetwarzane sekwencyjnie, a nie równolegle.

A4. Zintegrowana linia wykończeniowa (aplikacja i suszenie)

524 900

22,8%

Jedna linia wykończeniowa obsługuje jeden program wykończeniowy na raz i ogranicza produkcję lakierowaną.

A5. Sprzęt MES na hali produkcyjnej

18 500

0,8%

Brak wglądu w czasie rzeczywistym lub kontroli przepływów równoległych.

B1. Oklejanie krawędzi laserowe

234 600

10,2%

Krawędzie bezspoinowe (zero-line) nie mogą być produkowane na istniejącym parku.

B2. Prasowanie membranowe fasad trójwymiarowych

148 700

6,5%

Fasady zakrzywione i reliefowe nie mogą być produkowane wewnętrznie.

B3. Cyfrowy druk UV na elementach meblowych

208 200

9,1%

Nadrukowany wystrój jest zlecany podwykonawcom we wszystkich segmentach i niesie tylko marżę koordynacyjną.

B4. Robotyczna komórka wykończeniowa dla części trójwymiarowych

144 800

6,3%

Wykańczanie części zakrzywionych i trójwymiarowych jest ręczne i niepowtarzalne w serii.

Oprogramowanie, integracja, dostawa, instalacja i uruchomienie (udział finansowany z instrumentu)

399 600

17,4%

Bez oprogramowania sterującego i uruchomienia sprzęt nie działa jako zintegrowana linia.

SUMA

2 300 000

100,0%


Portfel Handlowy

Rozróżnia się trzy etapy pewności. Kontrakty w realizacji tworzą bazę na 2026 r. i są wykonalne na istniejącym sprzęcie. Kontrakty w dokumentacji, z uzgodnionymi warunkami handlowymi i dokumentami w przygotowaniu do podpisu, tworzą warstwę wzrostu na lata 2026–2027 i zależą od przepustowości, którą dodaje inwestycja. Listy intencyjne obejmują dwa programy seryjne i jeden nowy kurort na lata 2026–2028; niosą one niższą pewność kontraktową i są traktowane jako prawdopodobne, a nie zobowiązujące.

Portfel handlowy (EUR)

#

Kontrahent

Projekt

Kraj

EUR

Status

1

Firma deweloperska hotelowa

Nowy hotel marki upscale globalnego operatora, 217 kluczy

AT

1 200 000

W realizacji

2

Inwestor nieruchomości typu family-office (właściciel)

Luksusowa konwersja zabytkowa pod marką kolekcji międzynarodowego operatora, ~90 kluczy

FR

900 000

W realizacji

3

Deweloper nieruchomości

Konwersja na markę lifestyle upscale globalnego operatora, 96 kluczy

IT

770 000

W realizacji


Suma częściowa — kontrakty w realizacji



2 870 000


4

Właściciel-operator kurortu (klient powracający)

Pięciogwiazdkowy alpejski kurort wellness, pełna renowacja, 127 kluczy

AT

1 270 000

W dokumentacji

5

Firma inwestycyjno-zarządzająca hotelarstwem

Seryjna konwersja jedenastu nieruchomości z jednego portfela na trzy marki globalnego operatora, 1 808 kluczy

DE/BE/FR

4 500 000

W dokumentacji

6

Deweloper nieruchomości

Hotel klasy średniej globalnego operatora w prestiżowej inwestycji wielofunkcyjnej przy nabrzeżu, ~170 kluczy

DE

510 000

W dokumentacji

7

Paneuropejski inwestor nieruchomości (właściciel)

Luksusowa konwersja zabytkowa pod marką kolekcji międzynarodowego operatora, 57 kluczy

FR

510 000

W dokumentacji


Suma częściowa — kontrakty w dokumentacji



6 790 000


8

Operator hosteli (klient powracający)

Flagowy hostel designerski, 610 pokoi / 2 500 łóżek

DE

915 000

List intencyjny

9

Właściciel-operator kurortu (klient powracający)

Nowy kurort rodzinny premium, 132 klucze

DE

725 000

List intencyjny

10

Operator mieszkań studenckich i colivingu (klient powracający)

Seryjne ramy wyposażenia dla portfela ~16 000 łóżek

FR/ES

4 800 000

List intencyjny


Suma częściowa — listy intencyjne



6 440 000



Całkowity portfel



16 100 000


Struktura portfela odzwierciedla sposób sprzedaży firmy. Jej kontrahentami są strony płacące w strukturze nabywców segmentu — deweloperzy, właściciele nieruchomości, firma zarządzająca właściciela i właściciele-operatorzy — podczas gdy specyfikacje pochodzą ze standardów marek czterech globalnych grup hotelowych oraz z praktyk projektowych kierujących każdym projektem. Dwa seryjne programy ramowe — konwersja jedenastu nieruchomości i ramy dla mieszkań studenckich — odpowiadają za 9 300 000 EUR, ~57,8% całości, i są formatem, dla którego wymiarowana jest inwestycja: jedna zatwierdzona specyfikacja powielana w serii nieruchomości, zamawiana według harmonogramów otwarcia. Wartości na klucz w ramach zaangażowań w pojedyncze nieruchomości oraz wdrożenia śledzą segmenty bez wyjątku, od około 1 500 EUR za hostel budżetowy do 9 000–10 000 EUR za luksusowe i pięciogwiazdkowe obiekty — wartości budowane na podstawie specyfikacji, a nie ustalane z góry jako cel. Pod względem geograficznym portfel mieści się w istniejącym obwodzie firmy: żadne zaangażowanie nie zależy od rynku, na którym firma wcześniej nie dostarczała, z wyjątkiem hiszpańskiej części ram dla mieszkań studenckich, osiągniętej przez istniejącego klienta, a całość mieści się w strefie euro i strefie Schengen.

Portfel Zamówień Poza Planem i Prognozą

Portfel zamówień to udokumentowany portfel wzrostu, a nie całość portfela zamówień. Przedstawia główne zaangażowania warstwy wzrostu; regularny napływ projektów hotelarskich, mieszkaniowych, korporacyjnych i OEM — kontraktowanych w mniejszych indywidualnych wartościach przez kanały operatorów, architektów i biur projektowych, w Bułgarii i na rynkach eksportowych — trwa równolegle z tymi zaangażowaniami i stanowi bazę, którą zakład niósł przez każdy rok swojej historii. Portfel nie zawiera żadnej bułgarskiej nieruchomości: rynek krajowy, największy dla firmy, jest obsługiwany w całości przez ten regularny przepływ.

Prognoza przychodów została ustalona konserwatywnie wobec tego popytu. Produkcja jest prognozowana na podstawie tego, co zakład może wyprodukować w każdym okresie i na podstawie wolumenu, co do którego zarząd jest pewny dostarczenia, a nie przez sumowanie portfela zamówień: powyższe zaangażowania, wraz z regularnym przepływem zamówień, reprezentują więcej pracy niż wchłoną dwa lata prognozowane. Projekcja nie zakłada, że każdy kontrakt zostanie podpisany, ani że każdy skonwertuje się według swojej wartości orientacyjnej, a zaangażowanie, które jest opóźnione, ograniczone w zakresie lub niezakończone, jest uwzględnione w prognozie, zamiast wymagać jej rewizji. Prognoza jest zatem celowo ustawiona poniżej poziomu, jaki wspierałby portfel zamówień — to podłoga wyznaczona przez moce produkcyjne i pewność dostawy, a nie sufit.

Podsumowanie

Plan wzrostu wspiera instrument w wysokości 2 300 000 EUR w ramach programu inwestycyjnego o wartości 2 419 050 EUR, ustrukturyzowanego wokół zdefiniowanej inwestycji sprzętowej, która usuwa konkretne, nazwane ograniczenia w ugruntowanym zakładzie. Jest zakotwiczony w platformie produkcyjnej budowanej od 1999 r., w dziewiętnastu wycenionych elementach sprzętu, które się z nią integrują, oraz w komercyjnie ugruntowanym portfelu o wartości 16 100 000 EUR w trzech poziomach pewności, z czego ~47,9% z powracającymi klientami. Inwestycja tworzy zarówno moce operacyjne, jak i namacalne, ubezpieczalne aktywa produkcyjne, a trzy kontrakty w realizacji są wykonalne na istniejącym zakładzie, więc baza na 2026 r. nie zależy od harmonogramu uruchomienia.

Główne ryzyka realizacji są charakterystyczne dla tego rodzaju programu zwiększania mocy: koncentracja w dwóch programach ramowych (~57,8% portfela) i w jednej grupie kontrahentów, dwie piąte portfela udokumentowane listami intencyjnymi oraz jednoczesność uruchamiania sprzętu i okna dostaw H1 2027. Są one łagodzone przez strukturę samego planu. Wszyscy trzej kontrahenci z listów intencyjnych to klienci powracający, a same kontrakty na etapie dokumentacji wynoszą 9 660 000 EUR, ~60,0% portfela. Sprzęt obsługuje każdy kontrakt w zakładzie, a nie tylko ramy, więc moce nie zostaną bezużyteczne, jeśli jeden program się opóźni. Kontrakty projektowe są finansowane zaliczkami od klientów w wysokości co najmniej 30% i płatnościami za kamienie milowe, ramy są zlecane nieruchomość po nieruchomości, a instalacja, uruchomienie, szkolenie i rezerwa na nieprzewidziane wydatki są ujęte w budżecie programu i wykonywane przez inżynierów serwisowych producentów.

Pozycja, którą buduje plan, to pozycja europejskiego partnera FF&E pod klucz na poziomie premium, działającego na architekturze produkcyjnej Przemysłu 4.0 i zdolnego do obsługi równoległych seryjnych programów i pojedynczych projektów w tym samym czasie. Poza udokumentowanym portfelem, rozwój trwa sprawdzonymi ścieżkami: przejście od pierwszych projektów do serii zamówień na dziewięciu kolejnych rynkach europejskich, gdzie firma już dostarczała, wejście na rynki przyległe przez istniejące relacje z operatorami oraz rozszerzenie katalogu marek własnych, współpracy z projektantami i kanałów OEM obok biznesu projektowego.

Opis pożyczki

Aby zrealizować plan wzrostu na lata 2026–2027 i usunąć dwa zidentyfikowane tam ograniczenia — limit liczby programów, które zakład może prowadzić równolegle, oraz specyfikacje wykończeniowe, których nie może produkować wewnętrznie — VALIYAN zamierza uzyskać pożyczkę inwestycyjną w wysokości 2 300 000 EUR. Instrument jest zaprojektowany jako pojedynczy pakiet nakładów inwestycyjnych finansujący w całości dziewięciosekcyjny program sprzętowy oraz udział finansowany z instrumentu w kosztach oprogramowania, integracji i uruchomienia, które wprowadzają go do eksploatacji jako zintegrowaną linię; pozostała część programu jest finansowana ze środków własnych firmy. Jest to instrument celowy: ugruntowany biznes finansuje własne operacje i kapitał obrotowy projektu poprzez zaliczki od klientów i płatności za kamienie milowe, a instrument finansuje wyłącznie jednorazowy program sprzętowy. Struktura wypłat odzwierciedla etapowe składanie zamówień na sprzęt i praktyczną kolejność instalacji, więc finansowanie jest dostępne wtedy, gdy jest potrzebne, a nie pozostaje bezużyteczne.

Orientacyjne warunki instrumentu

Parametr

Wartość

Łączny instrument

2 300 000 EUR

Liczba transz

15

Stopa procentowa

17,9% w skali roku (stała)

Okres pożyczki na transzę

15 miesięcy od wypłaty

Obsługa

Miesięczne odsetki od wypłaconego kapitału

Spłata kapitału

Jednorazowa (bullet) w terminie zapadalności transzy

Całkowity koszt odsetek (jeśli w pełni wykorzystany przez 15 miesięcy)

514 625 EUR

Całkowita spłata (kapitał + odsetki)

2 814 625 EUR

Harmonogram transz i alokacja (EUR)

Transza

Kwota

Alokacja

Warunek wypłaty

1–3

450 000

(3 × 150 000)

Robotyczna komórka załadunku CNC (A1) i automatyczny magazyn płyt (A2), z powiązanym udziałem w dostawie i instalacji

Podpisane umowy z dostawcami; wystawione faktury zaliczkowe na komórkę załadunku i magazyn płyt

4–5

300 000

(2 × 150 000)

Integracja przepływu typu „partia-jednostka” (A3) i sprzęt MES (A5), z powiązanym udziałem w dostawie i instalacji

Sprzęt fazy 1 zamówiony lub w produkcji; potwierdzone warunki dostawcy przenośników, bufora i terminali

6–9

600 000

(4 × 150 000)

Druga linia wykończeniowa (A4): robot natryskowy z przenośnikiem, wieża susząca i kontrola linii, z powiązanym udziałem w instalacji

Sprzęt przepływu materiałów dostarczony lub w transporcie; zawarta umowa z dostawcą linii wykończeniowej

10–13

600 000

(4 × 150 000)

Centrum oklejania krawędzi laserowego (B1), prasa membranowa (B2) i drukarka UV płaska (B3), z powiązanym udziałem w dostawie

Rozpoczęta instalacja linii wykończeniowej; potwierdzone warunki dostawcy rozszerzenia możliwości

14–15

350 000

(150 000 + 200 000)

Robotyczna komórka wykończeniowa (B4) oraz saldo oprogramowania, integracji i uruchomienia finansowane z instrumentu

Zainstalowany główny automatyczny kontur; rozpoczęta integracja i uruchomienie połączonego przepływu

Suma

2 300 000



Instrument jest ustrukturyzowany tak, aby pasował do tego, jak faktycznie realizowane są nakłady inwestycyjne. Piętnaście transz jest pogrupowanych w pięć faz wypłaty, które podążają za sekwencją instalacji łańcucha produkcyjnego — najpierw fundament przepływu materiałów, potem integracja przepływu i jego warstwa kontrolna, potem przepustowość wykończeniowa, potem technologie rozszerzające możliwości, a na końcu saldo uruchomienia — z każdą wypłatą warunkowaną udokumentowanym postępem realizacji, który sprawia, że kolejna kategoria wydatków staje się operacyjnie konieczna. Odsetki naliczane są tylko od kwot faktycznie wypłaconych, więc miesięczne zobowiązanie rośnie w zdefiniowanych krokach, gdy kapitał jest przekształcany w aktywa produkcyjne, zamiast osiągać swoje maksimum przy uruchomieniu, a każda transza zapada piętnaście miesięcy po swojej własnej wypłacie — po uruchomieniu sfinansowanych sekcji i po upływie okna dostaw kontraktów warstwy wzrostu, w momencie, w którym rozszerzony zakład generuje rozliczenia z zakończonych projektów. Ta konstrukcja łączy każdą wypłatę z zdefiniowanym etapem projektu, bez mieszania celów i pozostawiania istotnych kwot niewypłaconych lub bezczynnych.

Ocena ryzyka

Całkowity wynik ryzykaAA
Dług do kapitału własnego0.32
LTV12%
Historia kredytowa9 / 10
Rodzaj zabezpieczeniaIstniejące aktywa operacyjne

Rating AA (drugi poziom) opiera się na ponad 25 latach nieprzerwanej, rentownej działalności, własnym certyfikowanym kompleksie produkcyjnym i zabezpieczeniu, które wielokrotnie pokrywa finansowanie. Każdy raportowany okres od 2023 roku zamknął się zyskiem netto, a istniejące kredyty bankowe są obsługiwane bez zakłóceń.

  • D/E (stosunek zadłużenia do kapitału własnego) na poziomie 0,32 jest niski jak na producenta przemysłowego;
  • LTV na poziomie 12% oznacza, że zabezpieczenie rzeczowe w wartości likwidacyjnej pokrywa finansowanie w wysokości 2,3 mln € ok. 8,4 raza;
  • Ocena historii kredytowej: 9/10.

Warto pamiętać, że:

  • strategia i relacje z kluczowymi klientami są skoncentrowane w rękach dwóch założycieli-właścicieli;
  • cała produkcja odbywa się w jednym ubezpieczonym zakładzie w Sofii;
  • hotelarstwo (największy segment) podąża za cyklem inwestycji hotelowych;
  • ok. 58% portfela przypada na dwa seryjne programy ramowe.

Ryzyka realizacji i czynniki je ograniczające

Główne ryzyka realizacji są typowe dla programu zwiększania mocy tego rodzaju: koncentracja w dwóch programach ramowych (~57,8% portfela) i w jednej grupie kontrahentów, dwie piąte portfela udokumentowane listami intencyjnymi oraz zbieżność w czasie uruchamiania sprzętu i okna dostaw w H1 2027.

Ogranicza je sama struktura planu. Wszyscy trzej kontrahenci z listami intencyjnymi są powracającymi klientami, a same zlecenia zakontraktowane i będące na etapie dokumentacji wynoszą 9 660 000 EUR, czyli ~60,0% portfela. Sprzęt obsługuje każdy kontrakt w zakładzie, a nie tylko programy ramowe, więc moce nie pozostaną niewykorzystane, jeśli jeden program się opóźni. Kontrakty projektowe są finansowane zaliczkami klientów w wysokości co najmniej 30% i płatnościami etapowymi, programy ramowe są realizowane obiekt po obiekcie, a montaż, uruchomienie, szkolenia i rezerwa na nieprzewidziane wydatki są ujęte w budżecie programu i wykonywane przez inżynierów serwisowych producentów. Trzy kontrakty w realizacji można wykonać na obecnym wyposażeniu zakładu, więc baza na 2026 rok nie zależy od harmonogramu uruchomienia.

Finanse

Wartość produkcji 20255,00 mln €
Zysk netto 2026 od początku roku1,27 mln €
Marża brutto36,9%
Portfel16,1 mln €
€ mln
€3.89 mln3.89
+29%€5.01 mln5.01
−0%€5.00 mln5.00
+22%€6.12 mln*6.12*
+8%€6.59 mln*6.59*
2023202420252026F2027F

* Lata 2026–2027 to prognozy zarządu; zysk netto za 2026 rok obejmuje projekty wyprodukowane w 2025 roku i dostarczone w 2026 roku

VALIYAN

VALIYAN ma obecnie portfel o wartości 16,1 mln € obejmujący 10 projektów hotelowych. Zarząd stosuje jednak ostrożne prognozy i nie zakłada, że cały portfel przełoży się na przychody. Poniższe prognozy wzrostu opierają się więc głównie na dostępnych mocach produkcyjnych spółki.

Rosnąca produkcja

  • Wartość produkcji wzrosła z 3,89 mln € w 2023 roku do 5,01 mln € w 2024 roku — o 28,9%.
  • W 2025 roku wartość produkcji utrzymała się na poziomie ok. 5,0 mln €, ponieważ kilka dużych projektów było jeszcze w produkcji i zostało ukończonych oraz dostarczonych w 2026 roku.
  • W miarę uruchamiania nowych mocy produkcyjnych wartość produkcji ma osiągnąć 6,12 mln € w 2026 roku i 6,59 mln € w 2027 roku.

Wysoka rentowność

  • Spółka osiągała zysk netto w każdym roku w latach 2023–2025, w przedziale od 643 tys. € do 841 tys. €.
  • W samym okresie styczeń–sierpień 2026 roku zysk netto wyniósł 1,27 mln €, dzięki dostawom projektów przeniesionych z 2025 roku.
  • Marża brutto w latach 2025–2026 wynosi ok. 37%.
  • Prognoza na 2027 rok zakłada nieco niższą marżę na poziomie 35,5%, uznawanym za normalny dla tej działalności.

Lepsza efektywność kosztowa

  • Roczne koszty ogólne pozostały względnie stabilne na poziomie 336 tys. €–414 tys. €, mimo wzrostu produkcji.
  • W rezultacie koszty operacyjne spadły z 10,6% wartości produkcji do poniżej 7%.

Rynek

Europejskie meble kontraktowe to rynek o wartości 47,3 mld €, rosnący o ~4,6% rocznie, a jego największym zastosowaniem końcowym jest hotelarstwo. Liczba otwarć hoteli w Europie rośnie z 259 w 2025 roku do prognozowanych 319 w 2026 roku — każde wymaga pełnego pakietu FF&E z nieprzekraczalnym terminem — a luka 3 mln miejsc w akademikach dodaje popyt na seryjne programy ramowe. Głównym ryzykiem jest cykl: wydatki na FF&E są odkładane jako pierwsze, gdy finansowanie hoteli staje się trudniej dostępne.

Wyniki finansowe

Według raportowanych danych VALIYAN to stabilnie rosnąca, konsekwentnie rentowna działalność: wartość produkcji wzrosła z 3 886 328 EUR (2023) do 5 010 148 EUR (2024), utrzymała ten poziom w wysokości 5 004 014 EUR (2025) i ma wzrosnąć do 6 123 651 EUR (2026F) oraz 6 593 590 EUR (2027F), w miarę uruchamiania mocy sfinansowanych z pożyczki. Każdy okres zamknął się zyskiem netto — od 643 205 EUR do 840 752 EUR w latach historycznych i 1 268 210 EUR w samym okresie styczeń–sierpień 2026 roku. Wzrost wartości produkcji rok do roku: +28,9% (2024), (0,1%) (2025), +22,4% (2026F), +7,7% (2027F).

Do każdej z poniższych tabel odnosi się jedna uwaga. Spółka produkuje na zamówienie i raportuje wartość produkcji — przychody powiększone o zmianę stanu produkcji w toku — ponieważ projekt, który na koniec roku jest jeszcze w produkcji, rozpoznaje przychód dopiero przy dostawie i odbiorze. Wartość produkcji mierzy to, co wyprodukowano w danym okresie, niezależnie od terminu dostawy, i od niej liczone są wszystkie marże. Wyjaśnia to wahania raportowanych przychodów między 2025 rokiem (2 950 666 EUR, przy 2 053 348 EUR dodanych do produkcji w toku) a 2026 rokiem (7 732 862 EUR, gdy te projekty zostały dostarczone i zafakturowane): aktywność w obu latach była stabilna i rosnąca, zmienił się jedynie harmonogram dostaw.

Rachunek zysków i strat, EUR (2023–2025)

Wskaźnik202320242025
Przychody5 058 2115 264 7732 950 666
— przychody ze sprzedaży produktów4 988 1645 109 3402 846 362
— przychody z usług70 047155 433104 304
Zmiana stanu produkcji w toku(1 171 883)(254 625)2 053 348
Wartość produkcji3 886 3285 010 1485 004 014
Koszt sprzedaży(2 663 590)(3 391 375)(3 506 180)
Zysk brutto1 222 7381 618 7731 497 834
Koszty operacyjne(413 876)(338 499)(335 668)
EBITDA808 8621 280 2741 162 166
Amortyzacja(395 229)(433 576)(503 111)
EBIT413 633846 698659 055
Przychody finansowe664 679191 222175 884
Koszty finansowe(214 743)(213 209)(191 734)
— odsetki od istniejących kredytów(213 720)(210 141)(189 689)
— pozostałe koszty finansowe(1 023)(3 068)(2 045)
Wynik na działalności finansowej449 936(21 987)(15 850)
Zysk przed opodatkowaniem863 569824 711643 205
Podatek dochodowy(22 817)(23 209)—
Zysk netto840 752801 502643 205

Dane rzeczywiste za styczeń–sierpień 2026

Wskaźnik2026 (sty–sie)
Przychody5 514 259
— przychody ze sprzedaży produktów5 348 831
— przychody z usług165 428
Zmiana stanu produkcji w toku(1 284 987)
Wartość produkcji4 229 272
Koszt sprzedaży(2 336 943)
Zysk brutto1 892 329
Koszty operacyjne(225 957)
EBITDA1 666 372
Amortyzacja(371 130)
EBIT1 295 242
Przychody finansowe126 081
Koszty finansowe(120 137)
Wynik na działalności finansowej5 944
Zysk przed opodatkowaniem1 301 186
Podatek dochodowy(32 976)
Zysk netto1 268 210

Osiem miesięcy już zaraportowanych za 2026 rok przewyższa całoroczny EBIT i zysk netto każdego roku historycznego, ponieważ projekty przeniesione, wyprodukowane w 2025 roku, zostały dostarczone i zafakturowane, a z produkcji w toku zwolniono 1 284 987 EUR.

Prognoza 2026F–2027F

Wskaźnik2026F (wrz–gru)2026F (cały rok)2027F
Przychody2 218 6037 732 8626 740 748
— przychody ze sprzedaży produktów2 152 0457 500 8766 538 526
— przychody z usług66 558231 986202 222
Zmiana stanu produkcji w toku(324 224)(1 609 211)(147 158)
Wartość produkcji1 894 3796 123 6516 593 590
Koszt sprzedaży(1 183 196)(3 520 139)(4 249 662)
Zysk brutto711 1832 603 5122 343 928
Koszty operacyjne(112 978)(338 935)(421 730)
EBITDA598 2052 264 5771 922 198
Amortyzacja(185 565)(556 695)(613 776)
EBIT412 6401 707 8821 308 422
Przychody finansowe63 040189 121189 121
Koszty finansowe(169 701)(289 838)(472 687)
— odsetki od istniejących kredytów(60 068)(180 205)(171 195)
— odsetki od proponowanej pożyczki(109 633)(109 633)(301 492)
Wynik na działalności finansowej(106 661)(100 717)(283 566)
Zysk przed opodatkowaniem305 9791 607 1651 024 856
Podatek dochodowy(7 755)(40 731)—
Zysk netto298 2241 566 4341 024 856

Wskaźniki wzrostu i marż

Wskaźnik2023202420252026 sty–sie2026F wrz–gru2026F cały rok2027F
Wzrost wartości produkcji—28,9%(0,1%)——22,4%7,7%
Marża zysku brutto31,5%32,3%29,9%44,7%37,5%42,5%35,5%
OPEX / wartość produkcji10,6%6,8%6,7%5,3%6,0%5,5%6,4%
Marża EBITDA20,8%25,6%23,2%39,4%31,6%37,0%29,2%
Marża EBIT10,6%16,9%13,2%30,6%21,8%27,9%19,8%
Marża netto21,6%16,0%12,9%30,0%15,7%25,6%15,5%

Trajektoria to kontrolowane zwiększanie skali, a nie zmienność: skok o 28,9% w 2024 roku, świadomie utrzymany poziom w 2025 roku, gdy duża partia zamówień pozostawała w produkcji z dostawą w 2026 roku, oraz prognozowany wzrost o 22,4% i 7,7% w miarę uruchamiania rozbudowanych mocy. Marża brutto pokazuje to samo, jeśli lata 2025 i 2026 odczytać jako jeden cykl produkcji i dostaw, który faktycznie tworzą: reprezentatywną wartością jest łączna marża za oba lata — zysk brutto w wysokości 4 101 346 EUR przy wartości produkcji 11 127 665 EUR, czyli 36,9%. Podwyższone odczyty z pojedynczych okresów 2026 roku (44,7% w okresie styczeń–sierpień, 42,5% za cały rok) są odpowiednikiem niższych przychodów raportowanych w 2025 roku, a prognoza na 2027 rok na poziomie 35,5% oznacza normalizację w kierunku już osiągniętego poziomu łącznego.

Prognoza jest ostrożna. Wartość produkcji prognozowana jest na podstawie mocy, jakimi zakład będzie dysponował w każdym okresie, i na poziomie wolumenu, którego realizacji zarząd jest pewny — a nie poprzez przypisanie portfela kontraktów do okresów prognozy. Ten portfel, wraz z regularnym napływem mniejszych zamówień mieszkaniowych, korporacyjnych i OEM, stanowi większy popyt, niż są w stanie wchłonąć dwa lata prognozy, dlatego prognozę lepiej traktować jako dolną granicę wyznaczoną przez moce produkcyjne niż jako szacunek maksimum, jakie mógłby dać portfel zamówień.

Obciążenia poniżej EBITDA i zysk netto

Amortyzacja rośnie z 503 111 EUR (2025) do 556 695 EUR (2026F) i 613 776 EUR (2027F), w miarę jak nowy sprzęt wchodzi do planu amortyzacji. Odsetki od istniejących kredytów maleją od trzech kolejnych lat — z 213 720 EUR (2023) do 189 689 EUR (2025), a dalej do 180 205 EUR (2026F) i 171 195 EUR (2027F) — to obsługiwane, amortyzowane zadłużenie z przeszłości. Od września 2026 roku proponowana pożyczka dodaje 27 408,33 EUR miesięcznie, w modelu ostrożnie założono pełne wykorzystanie od pierwszego miesiąca; przy wypłacie transz powiązanej z postępem realizacji faktyczny koszt w 2026 roku byłby równy prognozowanemu lub niższy.

Efektywne obciążenie podatkiem dochodowym wynosi 0–2,8% zysku przed opodatkowaniem, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zastępuje księgową amortyzację własnym harmonogramem amortyzacji podatkowej, a odliczenia wynikające z kolejnych inwestycji w sprzęt obniżają podstawę opodatkowania — do zera w 2025 roku i, na tej samej zasadzie, w 2027F. W rezultacie zysk netto utrzymuje się w przedziale od 643 205 EUR do 840 752 EUR w latach historycznych, osiąga 1 566 434 EUR w 2026F dzięki dostawom przeniesionych projektów i stabilizuje się na poziomie 1 024 856 EUR w 2027F — przy marży netto 15,5%, zgodnej z poziomem 12,9–16,0% z lat 2024–2025.

Plan rozwoju

VALIYAN wchodzi w lata 2026–2027 z ugruntowaną bazą operacyjną i dwoma ograniczeniami, które obecnie wyznaczają granicę wzrostu. Liczbę programów, które zakład może realizować jednocześnie, ogranicza ręczny przepływ materiałów, przezbrajanie między partiami projektowymi i jedna linia wykończeniowa. Ponadto cztery technologie wykończenia, które stały się standardowymi pozycjami w specyfikacjach premium dla hoteli i mieszkań — bezszwowe oklejanie krawędzi laserem, trójwymiarowe fronty prasowane membranowo, bezpośredni druk UV i zrobotyzowane wykończenie złożonych kształtów — są dziś zlecane podwykonawcom albo pomijane w ofercie. Czynnikiem ograniczającym jest harmonogram, a nie napływ zamówień: popyt już teraz dochodzi do granic równoległych mocy zakładu.

Program inwestycyjny na 2026 rok odpowiada na oba ograniczenia poprzez dziewięć sekcji sprzętowych w dwóch grupach — pięć zwiększających przepustowość i cztery przenoszące wykończenia premium do własnej produkcji (wyszczególnione w części o zabezpieczeniu, w punkcie Wniosek o finansowanie i przeznaczenie środków). Plan nie wprowadza spółki w żaden nowy produkt i — poza hiszpańskimi zamówieniami w ramach programu ramowego jednego z obecnych klientów — na żaden nowy rynek. Dostawa sprzętu jest zaplanowana do końca 2026 roku, tak aby uruchomienie nastąpiło przed oknem dostaw portfela w H1 2027.

Portfel handlowy

Program opiera się na portfelu kontraktów o wartości 16 100 000 EUR obejmującym dziesięć zleceń od dziewięciu różnych kontrahentów — wszystkie w segmencie hotelarskim, od obiektów ekonomicznych i akademików po obiekty pięciogwiazdkowe i luksusowe. Wyróżnia się trzy stopnie pewności: kontrakty w realizacji tworzą bazę na 2026 rok i można je wykonać na obecnym wyposażeniu; kontrakty na etapie dokumentacji, z uzgodnionymi warunkami handlowymi i dokumentami w przygotowaniu do podpisu, tworzą warstwę wzrostu na lata 2026–2027; listy intencyjne obejmują dwa programy seryjne i jeden nowo budowany resort na lata 2026–2028 i są traktowane jako prawdopodobne, a nie wiążące. Relacja portfela do finansowania:7,0×. Trzech z dziewięciu kontrahentów to powracający klienci, a ich zlecenia wynoszą 7 710 000 EUR, czyli ~47,9% portfela.

#KontrahentProjektKrajEURStatus
1Spółka deweloperska z branży hotelowejNowo budowany hotel marki upscale globalnego operatora, 217 pokoiAT1 200 000W realizacji
2Inwestor nieruchomościowy typu family officeLuksusowa adaptacja zabytkowego obiektu pod marką kolekcji międzynarodowego operatora, ~90 pokoiFR900 000W realizacji
3DeweloperPrzebudowa pod markę lifestyle upscale globalnego operatora, 96 pokoiIT770 000W realizacji
Suma częściowa — w realizacji2 870 000
4Właściciel i operator resortu (powracający klient)Pięciogwiazdkowy alpejski resort wellness, pełna renowacja, 127 pokoiAT1 270 000Na etapie dokumentacji
5Spółka inwestycyjna i zarządzająca w branży hotelowejSeryjna przebudowa jedenastu obiektów pod trzy marki globalnego operatora, 1 808 pokoiDE/BE/FR4 500 000Na etapie dokumentacji
6Deweloper nieruchomościHotel klasy średniej globalnego operatora w prestiżowej inwestycji nadbrzeżnej, ~170 pokoiDE510 000Na etapie dokumentacji
7Paneuropejski inwestor nieruchomościowyLuksusowa adaptacja zabytkowego obiektu pod marką kolekcji międzynarodowego operatora, 57 pokoiFR510 000Na etapie dokumentacji
Suma częściowa — na etapie dokumentacji6 790 000
8Operator hosteli (powracający klient)Flagowy hostel designerski, 610 pokoi / 2 500 łóżekDE915 000List intencyjny
9Właściciel i operator resortu (powracający klient)Nowo budowany rodzinny resort klasy premium, 132 pokojeDE725 000List intencyjny
10Operator akademików i coliving (powracający klient)Seryjny program ramowy dostaw mebli dla portfela inwestycji obejmującego ~16 000 łóżekFR/ES4 800 000List intencyjny
Suma częściowa — listy intencyjne6 440 000
Łączny portfel16 100 000

Kontrahentami są podmioty płacące w strukturze nabywców tego segmentu — deweloperzy, właściciele nieruchomości, firma zarządzająca w imieniu właściciela oraz właściciele-operatorzy — natomiast specyfikacje wynikają ze standardów marek czterech globalnych grup hotelowych i pracowni projektowych prowadzących poszczególne projekty. Dwa seryjne programy ramowe — przebudowa jedenastu obiektów i program dla akademików — odpowiadają za 9 300 000 EUR, czyli ~57,8% całości, i to pod ten format została zwymiarowana inwestycja. Wartości w przeliczeniu na pokój bez wyjątku odpowiadają klasom segmentu — od ok. 1 500 EUR w przypadku ekonomicznego hostelu do 9 000 EUR–10 000 w obiektach luksusowych i pięciogwiazdkowych. Żadne zlecenie nie zależy od rynku, na którym spółka wcześniej nie realizowała dostaw, z wyjątkiem hiszpańskiej części programu dla akademików, pozyskanej za pośrednictwem obecnego klienta; cały portfel znajduje się w strefie euro i strefie Schengen.

Portfel to udokumentowana część wzrostu, a nie całość zamówień: regularny napływ projektów hotelowych, mieszkaniowych, korporacyjnych i OEM — kontraktowanych w mniejszych jednostkowych wartościach w Bułgarii i na rynkach eksportowych — trwa równolegle z tymi zleceniami i stanowi bazowe obciążenie, które zakład realizował w każdym roku swojej historii. Portfel nie obejmuje żadnej nieruchomości w Bułgarii: rynek krajowy, największy dla spółki, jest w całości obsługiwany w ramach tego regularnego napływu.

Ocena rynku

VALIYAN działa na europejskim rynku mebli kontraktowych jako producent mebli na zamówienie i wykonawca FF&E pod klucz. Obraz rynku ma dwa wymiary: europejski segment mebli kontraktowych, który rośnie szybciej niż cała branża meblarska, a którego największym zastosowaniem końcowym jest hotelarstwo, oraz bułgarski rynek krajowy, na którym spółka należy do największych wyspecjalizowanych graczy rozdrobnionej branży. Czynnikami popytu najważniejszymi dla portfela zamówień są europejski cykl inwestycji hotelowych, znajdujący się na rekordowym poziomie i przyspieszający w latach 2026–2027, oraz strukturalnie niedoinwestowany sektor akademików.

Europejskie meble kontraktowe i cykl hotelarski

Cały europejski rynek mebli wyceniany jest na ok. 211 mld EUR w 2025 roku i według prognoz osiągnie 282 mld EUR do 2034 roku przy CAGR ~3,3% (IMARC). Rynkiem dostępnym dla spółki są meble kontraktowe — meble zamawiane przez firmy i instytucje w ramach kontraktów projektowych — wyceniane na ok. 47,3 mld EUR w 2025 roku i rosnące do 70,7 mld EUR do 2034 roku przy CAGR ~4,6% (Market Data Forecast); Technavio prognozuje roczny wzrost o 5,1% w latach 2024–2029 i wskazuje hotelarstwo jako największy segment zastosowań końcowych w Europie. Niemcy i Francja, dwa największe krajowe rynki kontraktowe z udziałem ~18,2% każdy, należą również do największych rynków inwestycji hotelowych w Europie i leżą na sprawdzonej trasie logistyki drogowej spółki z Sofii.

Popyt w hotelarstwie utrzymuje się na rekordowym poziomie. Na koniec Q1 2026 europejski portfel budów hoteli obejmował 1 731 projektów z 255 354 pokojami, a liczba otwarć rośnie: w 2025 roku otwarto 259 hoteli, a na 2026 rok prognozuje się 319, na 2027 rok — 311 (Lodging Econometrics); każdy z nich wymaga kompletnego pakietu FF&E z nieprzekraczalnym terminem. Struktura przesuwa się w górę: budżety FF&E rosną z ok. 4 600 EUR–9 200 na pokój w klasie średniej do 11 000 EUR–20 200 w klasie upscale i od 32 200 EUR do ponad 53 400 EUR w klasie luksusowej (DataDrivenAEC), więc wzrost skoncentrowany w wyższych klasach premiuje dostawców zdolnych spełnić specyfikacje wykończeń premium. Meble skrzyniowe w hotelach są wymieniane w narzuconych przez marki cyklach co 7–10 lat, niezależnie od stanu wizualnego, a europejscy nabywcy przechodzą na krótsze, regionalne łańcuchy dostaw (CSIL), co sprzyja dostawcom produkującym w UE.

Akademiki i coliving

W Europie brakuje ok. 3 mln miejsc w akademikach, a w ciągu pięciu lat luka ma się powiększyć o kolejne 200 000, przy prywatnych zasobach budowanych specjalnie dla studentów wynoszących zaledwie ok. 0,8 mln miejsc; JLL szacuje inwestycje potrzebne do zamknięcia tej luki na ok. 450 mld EUR, a liczba studentów w UE i Wielkiej Brytanii, wynosząca 21,7 mln, ma wzrosnąć o kolejne ~10% do roku akademickiego 2030/31. Każde łóżko wymaga standaryzowanego pakietu mebli produkowanego seryjnie — to profil produkcji seryjnej, pod który zwymiarowana jest modernizacja spółki, i sektor stojący za programem ramowym dla akademików w jej portfelu.

Rynek krajowy i pozycja konkurencyjna

Bułgarska branża meblarska wyprodukowała w 2024 roku wyroby o wartości ok. 535 mln EUR — rekordowej — zatrudniając ok. 22 000 osób w rozdrobnionej bazie małych i średnich producentów. Konsumpcja krajowa osiągnęła szczyt na poziomie ok. 503 mln EUR, import ustanowił rekord w wysokości 471 mln EUR, z Chinami na czele z udziałem 30%, a eksport o wartości 501 mln EUR trafia głównie do Rumunii, Grecji i Polski. Rynek krajowy rośnie, ale jest mały w porównaniu z europejskim popytem dostępnym dla spółki, a presja importowa, która uderza w producentów rynku masowego, nie dociera z tą samą siłą do certyfikowanego segmentu projektowego, ponieważ zakupy dla markowych hoteli rozstrzygane są na podstawie zgodności ze specyfikacją i niezawodności dostaw, a nie ceny katalogowej.

Dwie zmiany strukturalne wzmocniły pozycję bułgarskiego eksportera: pełne członkostwo w strefie Schengen od 1 stycznia 2025 roku zniosło kontrole na granicach lądowych na korytarzach drogowych do Europy Środkowej i Zachodniej, a przyjęcie euro od 1 stycznia 2026 roku dopełniło ujednolicenie przychodów i kosztów w jednej walucie. Unijne rozporządzenie w sprawie wylesiania, certyfikacja łańcucha dostaw (FSC, ISO 14001, EMAS) i standardy marek międzynarodowych operatorów hotelowych tworzą łącznie barierę wejścia, którą certyfikowane łańcuchy dostaw pokonują znacznie łatwiej niż niecertyfikowane.

Konkurencja jest uporządkowana według typu dostawcy, a nie kraju. Na górze przedziału cenowego markowe europejskie domy projektowe — B&B Italia, Poltrona Frau, Pedrali, Wittmann — dominują w widocznej części luksusowych przestrzeni wspólnych, ale opierają się na katalogu: indywidualne pakiety dla całych obiektów i montaż transgraniczny nie są ich podstawowym modelem. Na końcu nastawionym na cenę stoją lokalne stolarnie, tureccy wykonawcy pod klucz i chińscy eksporterzy, którzy wyznaczają poziom cen, ale rzadko spełniają wymogi certyfikacji, standardów marek i montażu transgranicznego w markowych programach seryjnych. VALIYAN konkuruje w środkowej grupie producentów mebli kontraktowych na zamówienie i wykonawców FF&E pod klucz jako dostawca z UE, zajmując górną część tej grupy, w której spotykają się programy seryjne i złożone prace na zamówienie.

Szanse

  • Przyspieszający cykl otwarć. Liczba otwarć hoteli rośnie z 259 (2025) do prognozowanych 319 (2026) i 311 (2027), z koncentracją w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji i Portugalii — w obszarze dostaw spółki i dokładnie w okresie, w którym uruchamiane są jej zwiększone moce.
  • Przesunięcie portfela w stronę premium. Rekordowa liczba projektów w klasach upper upscale i luxury przesuwa strukturę w stronę budżetów FF&E na poziomie ok. 11 000 EUR–53 400 na pokój, gdzie marżę generują możliwości produkcji na zamówienie i złożone wykończenia — to część rynku najmniej dostępna dla dostawców konkurujących ceną.
  • Strukturalny rynek odnowień. Narzucone przez marki cykle wymiany co 7–10 lat sprawiają, że zainstalowane wyposażenie markowych pokoi hotelowych w Europie tworzy powtarzalny rynek niezależny od nowych inwestycji, co sprzyja obecnym dostawcom z kwalifikacjami marek.
  • Luka podażowa w akademikach. Niedobór 3 mln miejsc i szacowane potrzeby inwestycyjne w wysokości 450 mld EUR stanowią podstawę wieloletniego programu budowy realizowanego w seriach ramowych — dokładnie w formacie, który przewiduje plan spółki.
  • Przewaga dostawcy z UE na rynku nearshoringu. Przejście na krótsze, regionalne łańcuchy dostaw, wzmocnione członkostwem w Schengen i przyjęciem euro, zamienia lokalizację spółki w argument handlowy: dostawy drogowe wewnątrz UE bez utrudnień granicznych, fakturowanie w walucie nabywcy i domyślna zgodność z przepisami UE.

Wyzwania

  • Nakłady inwestycyjne hoteli są cykliczne. Wydatki na FF&E ponoszone są na końcu projektów deweloperskich i odkładane jako pierwsze, gdy finansowanie staje się trudniej dostępne; rekordowa liczba 604 projektów na wczesnym etapie planowania to zbiór zamiarów, a nie zobowiązań, a spadek europejskiego rynku mebli w 2023 roku (−3,5%, CSIL) pokazuje wrażliwość sektora na cykl.
  • Strukturalna konkurencja kosztowa ze strony dostawców spoza UE. Tureccy producenci mebli kontraktowych łączą niskie koszty z bliskością, a chińscy eksporterzy wyznaczają poziom cen w każdym przetargu nastawionym na cenę; spółka nie konkuruje na ich poziomach cenowych, ale ich obecność ogranicza premię, jaką może pobierać certyfikowany dostawca z UE.
  • Wykwalifikowana kadra jest czynnikiem ograniczającym. Izba branżowa wymienia niedobór wykwalifikowanych pracowników wśród głównych problemów sektora, a zbliżanie się poziomu płac z czasem zmniejsza regionalną przewagę kosztową — to jedna z presji, którą ma równoważyć program automatyzacji.
  • Rynek o umiarkowanym wzroście. Meble kontraktowe rosną o ~4,6–5,1% rocznie; wzrost na skalę planowaną przez spółkę musi pochodzić ze zdobywania udziałów w segmentach hotelowym i seryjnym, a nie wyłącznie ze wzrostu rynku.
  • Koszty regulacyjne i przejściowe. Unijne rozporządzenie w sprawie wylesiania zwiększa koszty dokumentacji i należytej staranności w całym łańcuchu drzewnym, a przejście na euro wiąże się z obowiązkiem podwójnego podawania cen do sierpnia 2026 roku; oba czynniki mocniej obciążają mniejszych dostawców, ale dla spółki również nie są bezkosztowe.

Struktura zabezpieczenia

Maszyny produkcyjne (11 grup, park CNC) · €12.4M€6.8M€6.6M
Maszyny produkcyjne (11 grup, park CNC)€12,425,730
Instalacje techniczne zakładu€6,843,790
Zakład produkcyjny, 10 000 m²€6,630,000
Działka przemysłowa, 18 000 m²€2,500,000
Sprzęt finansowany z pożyczki (zastaw z pierwszeństwem)€1,900,400
Łącznie zastawione€30,299,920Wartość odtworzeniowa kompleksu w Sofii plus wartość zakupu nowego sprzętu. Zarejestrowane za pośrednictwem Maclear AG.

Finansowanie w wysokości 2,3 mln € jest zabezpieczone znacznymi aktywami rzeczowymi należącymi do VALIYAN.

1. Nowe maszyny zakupione ze środków pożyczki — 1,9 mln €

Większość pożyczki, 1,9 mln €, zostanie przeznaczona na zakup nowego sprzętu produkcyjnego.

  • Maszyny będą jednoznacznie identyfikowane numerami seryjnymi i fakturami.
  • Będą ubezpieczone i pozostaną w zakładzie produkcyjnym VALIYAN w Sofii.
  • Pożyczkodawca otrzymuje zabezpieczenie na tych maszynach z pierwszeństwem zaspokojenia.

Nowe maszyny zakupione ze środków pożyczki są więc zastawione jako zabezpieczenie.

2. Istniejący zakład i sprzęt

VALIYAN zastawia również swój istniejący kompleks przemysłowy w Sofii, który obejmuje:

  • 18 000 m² gruntu przemysłowego
  • zakład produkcyjny o powierzchni 10 000 m²
  • istniejące maszyny produkcyjne, w tym sprzęt CNC
  • pozostałe instalacje techniczne

Pożyczkodawca nie opiera się więc wyłącznie na nowych maszynach. Zabezpieczenie zapewniają również istniejący zakład i sprzęt spółki.

Nawet po zastosowaniu tych ostrożnych wycen zabezpieczenie według szacunków pokrywa:

  • 8,4× kapitał pożyczki w wysokości 2,3 mln €
  • 7,1× łączną kwotę spłaty w wysokości 2,71 mln €

Oznacza to, że zabezpieczenie rzeczowe znacznie przewyższa kwotę pożyczki. Spółka nie musi uwzględniać zapasów ani nieopłaconych faktur klientów, aby osiągnąć taki poziom pokrycia.

Pozostałe 0,4 mln € finansowania przeznaczone jest na oprogramowanie, integrację i uruchomienie. Koszty te nie tworzą odrębnego aktywa rzeczowego, które można by łatwo sprzedać, dlatego nie są uwzględniane w wyliczeniu zabezpieczenia. Zabezpieczenie jest rejestrowane za pośrednictwem Maclear AG. Każda wypłata z finansowania służy zakupowi lub montażowi aktywa, które zostaje zastawione i ubezpieczone na rzecz pożyczkodawcy.

Zabezpieczenie pożyczki

Finansowanie w wysokości 2 300 000 EUR jest zabezpieczone skonsolidowanym pakietem opartym na dwóch warstwach aktywów rzeczowych: sprzęcie nabytym w ramach programu inwestycyjnego finansowanego z pożyczki, oferowanym jako zastaw z pierwszeństwem zaspokojenia, oraz istniejącej bazie aktywów operacyjnych spółki — gruncie, budynkach, maszynach i instalacjach technicznych kompleksu produkcyjnego w Sofii. Zabezpieczenie przedstawiono w wartości bazowej (koszt zakupu według faktury dla nowego sprzętu, bieżąca wartość odtworzeniowa dla istniejących aktywów) oraz w ostrożnej wartości likwidacyjnej przy uporządkowanej sprzedaży wymuszonej, z określonymi poziomami odzysku 40–75% w zależności od kategorii aktywów.

Z finansowania 1 900 400 EUR (82,6%) przeznaczono na materialny sprzęt z numerami seryjnymi, który tworzy finansowaną z pożyczki bazę możliwą do zastawienia; pozostałe 399 600 EUR (17,4%), obejmujące oprogramowanie, integrację, dostawę i uruchomienie, nie tworzy odrębnego aktywa możliwego do odzyskania i jest wyłączone z bazy zabezpieczeń. Spółka nie zgłosiła żadnych obciążeń istniejącej bazy aktywów; pierwszeństwo i rejestracja zabezpieczenia zostaną określone w dokumentacji finansowania.

Podsumowanie zabezpieczeń rzeczowych, EUR

Źródło zabezpieczeniaWartość bazowaWartość likwidacyjnaPokrycie kapitału (likwidacyjnie)
Sprzęt finansowany z pożyczki (zastaw z pierwszeństwem)1 900 4001 420 67561,8%
Istniejące aktywa operacyjne (grunt, budynki, maszyny, instalacje)28 399 52017 951 5267,8×
Łączne zabezpieczenie rzeczowe30 299 92019 372 2018,4×

Skala istniejącej bazy jest cechą definiującą pakiet. Kompleks w Sofii wchodzi do zabezpieczenia według bieżącej wartości odtworzeniowej 28 399 520 EUR: uzbrojona działka przemysłowa o powierzchni ok. 18 000 m² (2 500 000 EUR, odzysk 75%), specjalnie wybudowany, ubezpieczony zakład produkcyjny o powierzchni 10 000 m² wraz z częścią administracyjną (6 630 000 EUR, 70%), jedenaście grup maszyn produkcyjnych o łącznej wartości 12 425 730 EUR (70%) — maszyny do obróbki drewna wiodących europejskich producentów z ugruntowanym ogólnoeuropejskim rynkiem wtórnym, z parkiem maszyn CNC i nestingowych o wartości 4 445 000 EUR na czele — oraz instalacje techniczne zakładu o wartości 6 843 790 EUR, ujęte ostrożnie na poziomie 40%, ponieważ ich wartość możliwa do uzyskania wynika głównie z bycia częścią kompleksu nieruchomości. Warstwa finansowana z pożyczki dodaje dziewięć sekcji sprzętowych z planu rozwoju przy odzysku 75%, a sprzęt MES na hali produkcyjnej ze standardowym dla sprzętu IT dyskontem 50%.

Pokrycie kapitału i łącznego zobowiązania do spłaty

Wskaźnik pokryciaW wartości bazowejW wartości likwidacyjnej
Zabezpieczenie rzeczowe względem kapitału 2 300 000 EUR13,2×8,4×
Zabezpieczenie rzeczowe względem łącznej spłaty 2 711 125 EUR (kapitał + odsetki)11,2×7,1×

Przy ostrożnej wycenie likwidacyjnej pakiet zapewnia wielokrotne pokrycie finansowania samymi aktywami rzeczowymi: zastawiony nowy sprzęt sam pokrywa 61,8% kapitału, istniejąca baza operacyjna samodzielnie pokrywa kapitał 7,8 raza, a łączne zabezpieczenie rzeczowe pokrywa kapitał 8,4×, a pełne zobowiązanie do spłaty 7,1× — nie są potrzebne żadne dodatkowe warstwy w postaci zapasów czy należności. Pakiet wzmacnia się w miarę realizacji programu: każda wypłata przekłada się bezpośrednio na zastawione aktywo zainstalowane w kompleksie i ubezpieczone na rzecz pożyczkodawcy. Głównym źródłem spłaty pozostają przepływy pieniężne z działalności operacyjnej spółki, a zabezpieczenie zapewnia ochronę na wypadek niekorzystnego scenariusza o wartości wielokrotnie przekraczającej ekspozycję.

Wniosek o finansowanie i przeznaczenie środków

Łączna wartość programu inwestycyjnego wynosi 2 419 050 EUR, z czego 2 300 000 EUR finansuje pożyczka, a 119 050 EUR — środki własne spółki. Finansowanie w całości pokrywa sprzęt produkcyjny o wartości 1 900 400 EUR — dziewiętnaście pozycji w dziewięciu sekcjach, każda to konkretny model uznanego europejskiego lub międzynarodowego producenta, wyceniony na podstawie ofert dostawców — oraz 399 600 EUR kosztów oprogramowania, integracji, dostawy i uruchomienia, dzięki którym sprzęt zaczyna działać jako zintegrowana linia. Cały sprzęt zostanie zainstalowany w istniejącym kompleksie w Sofii i zintegrowany z obecnym parkiem maszynowym oraz systemem ERP.

Sekcja inwestycjiEUR%Usuwane ograniczenie wzrostu
A1. Zrobotyzowany załadunek i rozładunek centrów CNC119 8005,2%Ręczny załadunek ogranicza piętnaście centrów CNC do pracy jednozmianowej pod nadzorem operatora.
A2. Zautomatyzowany magazyn i podawanie płyt245 90010,7%Ręczne przemieszczanie płyt między magazynem a maszynami wyznacza tempo podawania.
A3. Integracja przepływu dla partii jednostkowych255 00011,1%Przezbrajanie między partiami projektowymi; projekty realizowane kolejno, a nie równolegle.
A4. Zintegrowana linia wykończeniowa (nakładanie i suszenie)524 90022,8%Jedna linia wykończeniowa realizuje jeden program wykończenia naraz i ogranicza produkcję elementów lakierowanych.
A5. Sprzęt MES na hali produkcyjnej18 5000,8%Brak wglądu i kontroli nad równoległymi przepływami w czasie rzeczywistym.
B1. Laserowe oklejanie krawędzi234 60010,2%Na obecnym parku maszynowym nie da się wykonać bezszwowych krawędzi (bez widocznej spoiny).
B2. Prasowanie membranowe trójwymiarowych frontów148 7006,5%Frontów giętych i reliefowych nie da się wykonać we własnym zakresie.
B3. Cyfrowy druk UV na elementach mebli208 2009,1%Dekory drukowane są zlecane podwykonawcom we wszystkich segmentach i dają jedynie marżę koordynacyjną.
B4. Zrobotyzowana cela wykończeniowa do elementów trójwymiarowych144 8006,3%Wykończenie elementów giętych i trójwymiarowych jest ręczne i niepowtarzalne w produkcji seryjnej.
Oprogramowanie, integracja, dostawa, montaż i uruchomienie399 60017,4%Bez oprogramowania sterującego i uruchomienia sprzęt nie działa jako zintegrowana linia.
Razem2 300 000100,0%

Opis pożyczki

Aby zrealizować plan rozwoju na lata 2026–2027, VALIYAN zaciąga pożyczkę inwestycyjną w wysokości 2 300 000 EUR, pomyślaną jako jeden pakiet nakładów inwestycyjnych: w całości finansuje ona dziewięciosekcyjny program sprzętowy oraz finansowaną z pożyczki część kosztów oprogramowania, integracji i uruchomienia, natomiast ugruntowana działalność sama finansuje bieżące operacje i kapitał obrotowy projektów z zaliczek klientów i płatności etapowych. Struktura wypłat odzwierciedla etapowe składanie zamówień na sprzęt i praktyczną kolejność montażu, dzięki czemu środki są dostępne wtedy, gdy są potrzebne, i nie leżą bezczynnie.

Orientacyjne warunki finansowania

ParametrWartość
Łączna kwota finansowania2 300 000 EUR
Liczba transz15
Oprocentowanie17,9% w skali roku (stałe)
Okres pożyczki dla każdej transzy15 miesięcy od wypłaty
ObsługaComiesięczna spłata wyłącznie odsetek od wypłaconego kapitału
Spłata kapitałuJednorazowo w terminie zapadalności transzy
Łączny koszt odsetek (przy pełnym wykorzystaniu przez 15 miesięcy)514 625 EUR
Łączna kwota spłaty (kapitał + odsetki)2 814 625 EUR

Harmonogram i podział transz, EUR

TranszaKwotaPrzeznaczenieWarunek wypłaty
1–3450 000 (3 ×150 000)Zrobotyzowana cela załadunku CNC (A1) i zautomatyzowany magazyn płyt (A2) wraz z odpowiadającą im częścią kosztów dostawy i montażuPodpisane umowy z dostawcami; wystawione faktury zaliczkowe na celę załadunku i magazyn płyt
4–5300 000 (2 ×150 000)Integracja przepływu dla partii jednostkowych (A3) i sprzęt MES na hali produkcyjnej (A5)Sprzęt z etapu 1 zamówiony lub w produkcji; potwierdzone warunki dostawców przenośników, buforów i terminali
6–9600 000 (4 ×150 000)Druga linia wykończeniowa (A4): robot natryskowy z przenośnikiem, wieża susząca i sterowanie liniąSprzęt do przepływu materiałów dostarczony lub w transporcie; zawarta umowa z dostawcą linii wykończeniowej
10–13600 000 (4 ×150 000)Centrum laserowego oklejania krawędzi (B1), prasa membranowa (B2) i płaska drukarka UV (B3)Rozpoczęty montaż linii wykończeniowej; potwierdzone warunki dostawców technologii rozszerzających możliwości
14–15350 000 (150 000 +200 000)Zrobotyzowana cela wykończeniowa (B4) oraz finansowana z pożyczki pozostała część kosztów oprogramowania, integracji i uruchomieniaZamontowany główny zautomatyzowany ciąg; rozpoczęta integracja i uruchomienie połączonego przepływu
Razem2 300 000

Piętnaście transz pogrupowano w pięć etapów wypłat, które odpowiadają kolejności montażu ciągu produkcyjnego — najpierw podstawa przepływu materiałów, następnie integracja przepływu i jej warstwa sterowania, potem moce wykończeniowe, dalej technologie rozszerzające możliwości, a na końcu pozostała część uruchomienia — przy czym każda wypłata jest uzależniona od udokumentowanego postępu realizacji, który sprawia, że kolejna kategoria wydatków staje się operacyjnie niezbędna. Odsetki naliczane są wyłącznie od faktycznie wypłaconych kwot, więc miesięczne zobowiązanie rośnie w określonych krokach w miarę zamiany kapitału na aktywa produkcyjne, a każda transza zapada piętnaście miesięcy po własnej wypłacie — po uruchomieniu finansowanych sekcji i po upływie okna dostaw kontraktów z warstwy wzrostu.

Jak spłacana jest pożyczka

Twoja inwestycja 012345678901234567890,012345678901234567890012345678901234567890012345678901234567890 USDC działa jak obligacja na 10 mies.: odsetki co miesiąc, a kapitał wraca w miesiącu 012345678901234567890.

DataOdsetkiKapitałSuma
Zysk netto+012345678901234567890.012345678901234567890012345678901234567890 USDC
Łączny zwrot012345678901234567890.012345678901234567890012345678901234567890 USDC

Pożyczkobiorca

VALIYAN LTDSofia, Bułgaria · założona w 1999
VALIYAN LTD

VALIYAN LTD to bułgarski producent mebli segmentu premium oraz wykonawca „pod klucz” w zakresie FF&E (mebli, wyposażenia i sprzętu) dla międzynarodowych operatorów hoteli, sieci ośrodków wellness, klientów korporacyjnych i detalicznych oraz właścicieli nieruchomości mieszkalnych premium. Założona w Sofii w listopadzie 1999 roku przez dwóch partnerów, którzy zaczynali w małym wynajmowanym warsztacie, firma rozwinęła się przez ponad ćwierć wieku w międzynarodowego dostawcę realizującego pełen cykl produkcyjny — od opracowania koncepcji i dokumentacji technicznej, przez cięcie, produkcję fasad, lakierowanie wykończeniowe, tapicerowanie i montaż, po logistykę międzynarodową i instalację na miejscu — we własnym kompleksie produkcyjnym o powierzchni 10 000 m² w Sofii. Firma zrealizowała kilkaset projektów na rynku krajowym i na trzynastu europejskich rynkach eksportowych, uruchamia co najmniej pięć wieloobiektowych programów wdrożeniowych rocznie i odnotowuje stale wysoki udział klientów powracających. Proponowane finansowanie dotyczy kolejnego etapu sekwencji rozwoju, którą firma wielokrotnie realizowała w kolejnych cyklach inwestycyjnych: przejścia zakładu na architekturę Przemysłu 4.0, wraz z technologiami wykończeniowymi segmentu premium.

Nr rejestracyjny: 130122979valiyan.com

O spółce

VALIYAN LTD to bułgarski producent mebli z segmentu premium i wykonawca pod klucz w zakresie FF&E (meble, wyposażenie stałe i sprzęt) dla międzynarodowych operatorów hotelowych, sieci ośrodków wellness, klientów korporacyjnych i handlowych oraz właścicieli nieruchomości mieszkaniowych klasy premium. Założona w Sofii w listopadzie 1999 roku przez dwóch wspólników, którzy zaczynali w małym wynajętym warsztacie, spółka rozwinęła się w międzynarodowego dostawcę realizującego pełny cykl produkcji — od opracowania koncepcji i dokumentacji technicznej, przez rozkrój, produkcję frontów, lakierowanie wykończeniowe, tapicerowanie i montaż, po logistykę międzynarodową i instalację na miejscu — we własnym kompleksie produkcyjnym o powierzchni 10 000 m² w Sofii.

Spółka zrealizowała kilkaset projektów na rynku krajowym i na trzynastu europejskich rynkach eksportowych, co roku prowadzi co najmniej pięć programów wdrożeń w wielu obiektach i odnotowuje stale wysoki udział powracających klientów. Zatrudnia ponad 120 osób, w większości w produkcji. Posiada certyfikaty ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, FSC i EMAS — próg kwalifikacji dostawców stosowany przez międzynarodowych operatorów hotelowych — i została wyróżniona jako jedna z najbardziej ekologicznych firm przemysłowych w kraju za systemy oszczędzania energii i przetwarzania odpadów w swoim zakładzie.

Dane identyfikacyjne spółki: VALIYAN LTD (ВАЛИЯН ООД), bułgarska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością; EIK 130122979; numer VAT BG130122979; data rejestracji 02.11.1999; siedziba: ulica Obelsko Shose 7, dzielnica Lyulin, Sofia 1360, Bułgaria; kapitał zakładowy 2 556 EUR, w pełni opłacony, w równych częściach należący do dwóch założycieli.

Własność, kierownictwo i ład korporacyjny

Spółka jest własnością jej założycieli, Valentin Nikolaev Georgiev i Yankul Georgiev Yankov, którzy nią zarządzają; każdy z nich posiada 50% kapitału oraz mandat dyrektora z prawem samodzielnej reprezentacji — to ten sam model dwóch dyrektorów, który funkcjonuje w spółce od 1999 roku bez udokumentowanych zakłóceń. Jeden z dyrektorów kieruje projektowaniem i kontaktami z klientami, drugi produkcją; sprawy handlowe i finansowe są wspólne.

Bieżące zarządzanie operacyjne i reprezentację publiczną spółki przejął zespół drugiego pokolenia liderów handlowych i technicznych, a założyciele zachowują kontrolę właścicielską i kierunek strategiczny. Koncentracja strategii i głównych relacji z klientami w rękach dwóch właścicieli-menedżerów zapewnia szybkość decyzji kosztem zależności od kluczowych osób — to kompromis strukturalnie wpisany w rodzinnego producenta tej skali, ograniczany przez kierowników działów i warstwę kadry średniego szczebla pod dyrektorami.

Model biznesowy i mechanizm przychodów

VALIYAN produkuje na zamówienie — nic nie powstaje na magazyn — i sprzedaje jeden zintegrowany pionowo rdzeń produkcyjny w pięciu wzajemnie wzmacniających się formatach handlowych:

  • Kontrakty projektowe FF&E pod klucz — główne źródło przychodów: kompletne pakiety wyposażenia wnętrz projektowane, produkowane, dostarczane i montowane w ramach jednej umowy, w tym programy wdrożeń w wielu obiektach, w których jedna zatwierdzona specyfikacja jest powielana w serii nieruchomości.
  • Indywidualne wnętrza mieszkalne — kompleksowe umeblowanie luksusowych rezydencji, pozyskiwane za pośrednictwem wiodących pracowni architektonicznych i salonu w Sofii, z marżami powyżej średniej spółki.
  • Kolekcje katalogowe pod własną marką — standaryzowana linia mebli tapicerowanych produkowanych na zamówienie z konfigurowalnymi opcjami tkanin, skór i wykończeń, z krótkim cyklem zamówienia i bez powtarzania prac projektowych.
  • Współpraca z projektantami — wspólne linie z zaproszonymi międzynarodowymi projektantami i architektami, prezentowane na wiodących targach branżowych; format ten buduje reputację i sieć projektantów, przez którą napływają zamówienia projektowe.
  • Produkcja OEM — meble na zamówienie międzynarodowych studiów projektowych pod ich własną nazwą; to rosnący format, którego ekonomika opiera się na powtarzalnych zamówieniach bez konieczności pozyskiwania nowych klientów.

Wycena opiera się na ekonomice projektu, a nie na cenniku: każda oferta obejmuje pełny koszt pakietu — materiały, własną produkcję, prace podwykonawców, logistykę i montaż — i dolicza marżę w trzech miejscach: na własnej produkcji, na koordynacji komponentów od podwykonawców oraz na zarządzaniu projektem jako całością.

Struktura płatności ogranicza ryzyko cyklu: zaliczka w wysokości co najmniej 30% przy podpisaniu umowy, transze pośrednie powiązane z etapami produkcji i montażu oraz rozliczenie końcowe przy odbiorze. Ceny materiałów są ustalane z dostawcami na etapie oferty, a każdy kontrakt, krajowy i eksportowy, jest denominowany i rozliczany w euro. Powtarzalne przychody opierają się na relacjach: operatorzy hotelowi wracają w 7–10-letnim cyklu odnawiania wyposażenia pokoi, jeden zrealizowany standard marki przekłada się na serie wdrożeń, a w projektach mieszkaniowych stałym kontrahentem jest pracownia architektoniczna, a nie klient końcowy.

Portfel produktów i zasięg geograficzny

Portfel jest podzielony na cztery grupy produktów, łączone w jeden pakiet pod klucz w projektach hotelowych, wellness, korporacyjnych i handlowych:

  • Meble skrzyniowe i zabudowy — rdzeń produkcji: szafy, szafki, stoły, lady recepcyjne, moduły minibarów i zagłówki, kuchnie, moduły łazienkowe, panele ścienne, systemy drzwiowe i zabudowy zintegrowane, z certyfikowanego FSC drewna litego i forniru, kompozytów mineralnych, mosiądzu, stali nierdzewnej, szkła, kamienia i marmuru.
  • Meble tapicerowane — zamówienia projektowe według indywidualnej specyfikacji oraz linia sof i foteli pod własną marką, produkowane na własnej linii tapicerskiej kompleksu.
  • Komponenty FF&E i integracja — oświetlenie, zasłony i tekstylia, lustra, elementy dekoracyjne i wykończenia specjalne, częściowo we własnym zakresie, a częściowo przez wyspecjalizowanych podwykonawców w ramach jednej umowy z klientem.
  • Meble designerskie i współprace — nagradzana linia tworzona z międzynarodowymi studiami projektowymi; spółka zadebiutowała na najważniejszych światowych targach meblowych w ramach stoiska narodowego.

Bułgaria jest rynkiem macierzystym i największym, na którym spółka jest obecna we wszystkich czterech segmentach klientów. Zrealizowane projekty obejmują trzynaście rynków eksportowych — Austrię, Niemcy, Szwajcarię, Francję, Wielką Brytanię, Włochy, Holandię, Danię, Belgię, Węgry, Rumunię, Chorwację i Norwegię — przy czym największym klastrem eksportowym jest region DACH. Dostawy odbywają się transportem drogowym w ramach jednolitego rynku, bez procedur celnych; zamówienia spoza UE napływają kanałem OEM przez studia projektowe. Hiszpania, Portugalia, Grecja, Polska, Czechy, Słowenia i Skandynawia zostały wskazane jako kierunki ekspansji poprzez relacje z operatorami i studiami nawiązane na obecnych rynkach.

Kluczowi klienci i dotarcie do rynku

Spółka sprzedaje w modelu B2B do projektowych łańcuchów dostaw pięciu grup nabywców: międzynarodowych operatorów hotelowych, zamawiających zarówno programy odnowy wyposażenia pokoi, jak i nowe otwarcia; sieci ośrodków wellness i spa, obsługiwanych seriami obiektów według wspólnej specyfikacji; właścicieli nieruchomości mieszkaniowych klasy premium, współpracujących za pośrednictwem wiodących pracowni architektonicznych; klientów korporacyjnych i handlowych, zamawiających siedziby, biura, powierzchnie handlowe premium i specjalistyczne obiekty edukacyjne; oraz międzynarodowych studiów projektowych w formacie OEM.

Struktura nabywców kształtuje sprzedaż: w hotelarstwie specyfikację określa dział projektowy lub techniczny marki, a płaci deweloper, właściciel lub firma zarządzająca, przy czym jeden zrealizowany standard marki kwalifikuje spółkę do innych obiektów i deweloperów tej marki; w projektach korporacyjnych i mieszkaniowych decydującą rolę odgrywa pracownia architektoniczna, a jedna pracownia zwykle przynosi serię projektów dla różnych klientów końcowych. Klienci i kontrahenci są tu opisani według roli, a nie z nazwy — każdy z nich jest wskazany w memorandum inwestycyjnym.

Platforma produkcyjna

Model realizacji utrzymuje krytyczny łańcuch wartości we własnych rękach: wiedzę inżynieryjną i znajomość standardów marek, obróbkę CNC w piętnastu centrach, produkcję frontów, lakierowanie wykończeniowe na linii odzyskującej do 97% ciepła procesowego, cykl tapicerski, zarządzanie projektami oraz własne ekipy montażowe. Prace pomocnicze i wąsko wyspecjalizowane — oświetlenie, tekstylia, specjalne elementy z kamienia i metalu, transport międzynarodowy, obsługa celna — są zlecane sprawdzonej grupie partnerów zintegrowanych ze strukturą projektu.

Zakład korzysta z instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii, chłodzenia geotermalnego, odzysku wody deszczowej i centralnego odciągu, a przepływem produkcji zarządza system ERP. Proponowana inwestycja bezpośrednio odpowiada na kluczowe ograniczenia platformy: zautomatyzowany przepływ materiałów, druga linia wykończeniowa i zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym zwielokrotniają liczbę programów, które zakład może realizować równolegle, a cztery technologie wykończenia premium przenoszą do własnej produkcji pozycje specyfikacji o wyższej wartości, obecnie zlecane podwykonawcom.

Oprocentowanie roczne
17.90 %
Okres
10 miesiące
Zysk netto
Voucher
+0 USDC
Łączny zwrot0.00012345678901234567890.012345678901234567890012345678901234567890 USDC
Zarejestruj się, aby inwestować