TAZU CREDIT LIMITED prezentuje profil finansowy na wczesnym etapie, który łączy osiem miesięcy rzeczywistych danych operacyjnych z projekcją opartą na modelu do 2028 roku. Przygotowawczy okres przed uruchomieniem, od momentu założenia spółki 29 sierpnia 2025 r. do uzyskania licencji 24 grudnia 2025 r., był w całości finansowany z kapitału właścicieli, bez udzielania kredytów, bez portfela kredytowego i bez zadłużenia zewnętrznego. W fazę operacyjną w momencie uzyskania licencji firma weszła z początkową pozycją gotówkową w wysokości 122 300 EUR. Jej pierwsze osiem miesięcy udzielania kredytów (od stycznia do sierpnia 2026 r.) zaowocowało udzieleniem 140 pożyczek, wypłatami na sumę 349 081 EUR i przychodami w wysokości 41 864 EUR, kończąc okres z zyskiem przed opodatkowaniem w wysokości 4 603 EUR — co stanowi około 11,0% przychodów. Firma osiągnęła rentowność w pierwszym roku działalności, nie odnotowując w tym okresie żadnych strat kredytowych. Model finansowy prognozuje zysk przed opodatkowaniem w każdym z prognozowanych lat — 57 207 EUR w 2026 r., 973 334 EUR w 2027 r. i 538 310 EUR w 2028 r. — w miarę jak portfel kredytowy wzrośnie do poziomu 1,49 mln EUR pod koniec 2026 r. w ramach programu zewnętrznego o wartości 2 450 000 EUR, a następnie ulegnie normalizacji w miarę spłaty tego programu. Przychody z odsetek wzrosną z 313 714 EUR w 2026 r. do 2 174 383 EUR w 2027 r. — co stanowi 6,9-krotny wzrost — po czym spadną do 1 341 659 EUR w 2028 r., w miarę jak finansowany portfel będzie ograniczany do poziomu wspieranego przez kapitał własny spółki.
Wszystkie dane przedstawiono w EUR. Firma działa w szylingach kenijskich, przeliczanych na euro według jednej stałej założonej stawki około 149,9 KES za euro, stosowanej jednolicie do wszystkich okresów, dzięki czemu żadne zmiany kursów walut między okresami nie wpływają na serię w euro; ponieważ szyling jest walutą płynną w stosunku do euro, ekwiwalenty w euro niosą ze sobą wrażliwość na przeliczenie walutowe dla inwestora bazującego na euro, co nie wpływa na ekonomikę portfela kredytowego wyrażoną w szylingach. Kenijski podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 30,0% jest stosowany do skumulowanego dodatniego zysku podlegającego opodatkowaniu, przy czym straty poniesione przed rozpoczęciem działalności i w pierwszych miesiącach są przenoszone na kolejne okresy. Początkowa pozycja gotówkowa w wysokości 122 300 EUR w momencie uzyskania licencji obejmuje wpłacony kapitał zakładowy w wysokości około 3 336 EUR (500 000 KES) oraz dodatkowe środki wniesione przez właścicieli z oszczędności osobistych, traktowane jako kapitał własny, a nie jako pożyczka od akcjonariuszy. Horyzont prognozy (wrzesień 2026 r. – grudzień 2028 r.) odzwierciedla założenia dla fazy uruchomienia dotyczące wyceny, zachowań związanych z niewykonaniem zobowiązań, skalowania portfela i zaciągania długu zewnętrznego; osiem miesięcy rzeczywistych danych pozwala porównać początkowe założenia modelu z pierwszymi doświadczeniami operacyjnymi, ale nie z pełnym cyklem, ponieważ wyniki dotyczące niewykonania zobowiązań dla poszczególnych kohort pojawią się dopiero w kolejnych kwartałach.
Okres przed uruchomieniem (sierpień–grudzień 2025)
Okres od założenia spółki 29 sierpnia 2025 r. do uzyskania licencji 24 grudnia 2025 r. był fazą przygotowawczą, w której firma uzyskała niezbędne zatwierdzenia i rejestracje, opracowała ramy kredytowe i zapewnienia zgodności oraz przygotowała platformę pożyczkową online. Kamienie milowe regulacyjne zakończyły się 24 grudnia 2025 r., kiedy Centralny Bank Kenii wydał zarówno zatwierdzenie nazwy firmy, jak i licencję Digital Credit Provider; firma jest dodatkowo zarejestrowana jako administrator danych w Urzędzie Komisarza Ochrony Danych. W tym okresie nie istniał portfel pożyczkowy ani dług zewnętrzny, a ograniczone koszty założenia zostały sfinansowane w całości z kapitału właścicieli. Udzielanie pożyczek rozpoczęło się w styczniu 2026 r., w ciągu kilku tygodni od przyznania licencji, w związku z czym faza operacyjna rozpoczyna się od nieobciążonej pozycji startowej.
Aktualne dane (styczeń–sierpień 2026)
Linia | Liczba pożyczek | Wolumen (EUR) | Śr. kwota (EUR) | Udział w wolumenie |
Indywidualna (konsumencka) | 118 | 248 057 | ~2 102 | 71,1% |
Biznesowa (MŚP) | 22 | 101 024 | ~4 592 | 28,9% |
Suma | 140 | 349 081 | ~2 494 | 100,0% |
Linia indywidualna odpowiada za 118 ze 140 pożyczek — 84,3% — i za 71,1% wypłat pod względem wartości, przy średniej kwocie około 2 102 EUR, co jest wartością o rząd wielkości wyższą niż typowa kwota pożyczki cyfrowej dla rynku masowego, podczas gdy linia biznesowa niesie ze sobą większą średnią kwotę około 4 592 EUR przy 22 pożyczkach. W ciągu ośmiu miesięcy firma odnotowała przychody w wysokości 41 864 EUR, przy bezpośrednich kosztach kredytowych wynoszących 4 162 EUR i wydatkach operacyjnych 33 099 EUR, kończąc okres z zyskiem przed opodatkowaniem w wysokości 4 603 EUR — około 11,0% przychodów — a po uwzględnieniu podatku w wysokości 335 EUR od skumulowanego zysku osiągniętego w sierpniu, zyskiem netto 4 269 EUR. W tym okresie nie odnotowano żadnych przypadków niewykonania zobowiązań: każda ekspozycja była osobiście oceniana, a przy wolumenie 140 pożyczek jakość bazy klientów może być utrzymana poprzez indywidualną selekcję. Portfel pożyczkowy na koniec sierpnia 2026 r. wyniósł 116 710 EUR, znacznie poniżej skumulowanych wypłat, co odzwierciedla szybki obrót linii indywidualnej o krótkim terminie zapadalności.
Te osiem miesięcy stanowi jedyną historię operacyjną firmy i nie należy ich ekstrapolować w sposób liniowy. Zerowy wskaźnik strat jest funkcją skali w takim samym stopniu jak oceny kredytowej: portfel 140 ręcznie wybranych pożyczkobiorców nie jest reprezentatywny dla lejka, który firma musi otworzyć, aby wdrożyć program zewnętrzny, a w miarę multiplikacji miesięcznych operacji, pula klientów będzie się powiększać, a poziomy niewykonania zobowiązań będą rosnąć w kierunku norm rynkowych. Model w związku z tym nie ekstrapoluje rzeczywistych doświadczeń dotyczących strat: wprowadza założenia dotyczące niewykonania zobowiązań na poziomie linii w wysokości 8,0% (indywidualna) i 4,0% (biznesowa) od momentu skalowania we wrześniu 2026 r., zmniejszając je do 4,0% i 2,0% do 2028 r. w miarę dojrzewania oceny — co stanowi celowo konserwatywne odejście od rzeczywistych wyników, a nie ich kontynuację. Kohorty biznesowe o dłuższym terminie zapadalności również nie w pełni dojrzały w rzeczywistym okresie.
Prognozowany rachunek zysków i strat (wrzesień 2026 – grudzień 2028)
Wskaźnik (EUR) | 2026F | 2027F | 2028F |
Przychody z odsetek (przychód) | 313 714 | 2 174 383 | 1 341 659 |
Koszt finansowania zewnętrznego | (59 292) | (177 804) | — |
Netto przychody z odsetek | 254 422 | 1 996 579 | 1 341 659 |
Prognozowane straty kredytowe (defaults) | (63 908) | (476 804) | (196 589) |
Skorygowane o ryzyko netto przychody z odsetek | 190 514 | 1 519 775 | 1 145 070 |
Bezpośrednie koszty kredytowe | (31 607) | (105 441) | (72 760) |
Wydatki operacyjne | (101 699) | (441 000) | (534 000) |
Zysk operacyjny (przed opodatkowaniem) | 57 207 | 973 334 | 538 310 |
Podatek (CIT, 30,0%) | (16 116) | (292 000) | (161 493) |
Zysk netto | 41 092 | 681 334 | 376 817 |
Metryka | 2026F | 2027F | 2028F |
Marża przed opodatkowaniem (zysk operacyjny / przychód) | 18,2% | 44,8% | 40,1% |
Marża netto (zysk netto / przychód) | 13,1% | 31,3% | 28,1% |
Koszty do przychodów (wydatki operacyjne / przychód) | 32,4% | 20,3% | 39,8% |
Wskaźnik kosztów bezpośrednich (koszty bezpośrednie / przychód) | 10,1% | 4,8% | 5,4% |
Strata na emisji (straty kredytowe / wypłaty) | 2,3% | 6,3% | 3,5% |
Debt-to-equity (koniec roku) | 8,8× | 0,0× | 0,0× |
Końcowy stan portfela (EUR) | 1 486 550 | 810 950 | 1 165 000 |
Końcowy stan gotówki (EUR) | 73 354 | 30 288 | 53 055 |
Ponieważ indywidualny portfel o krótkim terminie zapadalności obraca się kilka razy w roku, konwencjonalna rentowność średniego stanu portfela nie byłaby reprezentatywna; powyższe metryki operacyjne są wyrażone w stosunku do przychodów, emisji i bilansu na koniec roku. Firma jest rentowna w skali całego roku od pierwszego roku działalności — rzeczywisty zysk ze stycznia-sierpnia jest przenoszony na silnie rosnący czwarty kwartał 2026 r. — w przeciwieństwie do strat w roku uruchomienia typowych dla tego sektora. Przychody rosną do 2027 r. w wyniku skalowania portfela wspieranego przez finansowanie zewnętrzne, a następnie spadają w 2028 r., ponieważ dług zewnętrzny jest w całości spłacany do października 2027 r., a finansowany portfel pożyczkowy kurczy się, co zmniejsza dochody odsetkowe, nawet jeśli nowe emisje utrzymują się na wysokim poziomie. Łączna emisja rośnie z 2 794 081 EUR w 2026 r. do 7 547 000 EUR w 2027 r. i 5 620 000 EUR w 2028 r., przy czym mix pozostaje zdominowany przez pożyczki indywidualne — udział linii indywidualnej w emisji zmienia się z 63,3% na 70,8%, a następnie 66,2%, przy czym linia biznesowa stanowi pozostałą część. Portfel pożyczkowy osiąga szczyt na poziomie 1,49 mln EUR pod koniec 2026 r., kurczy się do 0,81 mln EUR pod koniec 2027 r. w miarę spłaty programu i odbudowuje się do 1,17 mln EUR pod koniec 2028 r. z zysków zatrzymanych.
Bezpośrednie koszty kredytowe i wydatki operacyjne rosną wraz z aktywnością — koszty bezpośrednie z 31 607 EUR do 72 760 EUR, a wydatki operacyjne z 101 699 EUR do 534 000 EUR — te ostatnie odzwierciedlają planowaną rozbudowę zespołu osobistych menedżerów klientów i wewnętrznego personelu IT. Wskaźnik kosztów do przychodów poprawia się z 32,4% w 2026 r. do 20,3% w 2027 r., a następnie rośnie do 39,8% w 2028 r., ponieważ przychody w 2028 r. normalizują się po lewarowanym szczycie w 2027 r., podczas gdy powiększony zespół jest utrzymywany; wskaźnik kosztów bezpośrednich spada z 10,1% do około 5% w miarę wzrostu wolumenów. Prognozowana strata na emisji rośnie z 2,3% w 2026 r. do 6,3% w 2027 r., a następnie spada do 3,5% w 2028 r. — jest to celowe odejście od zerowych zrealizowanych strat z pierwszych ośmiu miesięcy, co odzwierciedla rozszerzenie lejka klientów wraz z mnożeniem wolumenów; model opiera się na założeniach dotyczących dojrzewania oceny tylko stopniowo, zamiast na utrzymywaniu poziomów strat z okresu uruchomienia na dużą skalę.
Dźwignia finansowa jest umiarkowana i samowygasająca. Wskaźnik debt-to-equity osiąga szczyt około 8,8-krotności na przełomie 2026–2027 — dług zewnętrzny 1 400 000 EUR przy kapitale własnym około 159 904 EUR pod koniec 2026 r. — i spada do zera do października 2027 r., gdy program jest w całości spłacany; w 2028 r. dług nie występuje. Baza kapitału własnego jest niewielka, wynosząc 122 300 EUR w momencie uruchomienia i około 159 904 EUR pod koniec 2026 r., co ogranicza zdolność do absorpcji niekorzystnych wyników kredytowych lub płynnościowych, a w prognozie nie założono żadnych dalszych wstrzyknięć kapitału: firma finansuje budowę portfela z programu zewnętrznego i spłaca go z operacyjnych przepływów pieniężnych, z kapitałem własnym odbudowywanym poprzez zyski zatrzymane do około 841 238 EUR pod koniec 2027 r. i 1 218 055 EUR pod koniec 2028 r. Pozycja gotówkowa na koniec roku pozostaje dodatnia przez cały czas — 73 354 EUR pod koniec 2026 r., 30 288 EUR pod koniec 2027 r. i 53 055 EUR pod koniec 2028 r. — przy znacznie niższych minimach w ciągu roku. Kenijski podatek dochodowy w wysokości 30,0% jest stosowany od skumulowanego zysku dodatniego, przy efektywnej stawce około 28,2% w 2026 r. — co odzwierciedla przeniesienie straty z okresu przed rozpoczęciem działalności w 2025 r. — i 30,0% w kolejnych latach.
Struktura finansowania zewnętrznego
Wskaźnik (EUR) | 2026F | 2027F | 2028F |
Stan zadłużenia zewnętrznego na otwarcie | 0 | 1 400 000 | 0 |
Nowy zaciągnięty dług zewnętrzny | 1 400 000 | 1 050 000 | 0 |
Spłacony dług zewnętrzny | — | (2 450 000) | 0 |
Stan zadłużenia zewnętrznego na zamknięcie | 1 400 000 | 0 | 0 |
Koszt finansowania zewnętrznego (P&L) | 59 292 | 177 804 | 0 |
Finansowanie zewnętrzne obejmuje program o wartości 2 450 000 EUR, wykorzystywany w czternastu transzach — dwie miesięcznie od września 2026 r. do marca 2027 r. — ustrukturyzowanych jako płatności jednorazowe w dwóch pasmach cenowych: 1 400 000 EUR w siedmiu transzach po 200 000 EUR przy 22,9% rocznie na pięć miesięcy oraz 1 050 000 EUR w siedmiu transzach po 150 000 EUR przy 16,9% rocznie na siedem miesięcy, co daje średnioważony koszt około 20,3% rocznie. Jest to kosztowny kapitał, który pochłania znaczną część marży i stałby się ściślejszym ograniczeniem, gdyby ekonomika portfela osłabła. Transze nie są refinansowane w momencie zapadalności: każda jest spłacana w terminie, więc zadłużenie osiąga szczyt 2 050 000 EUR w marcu 2027 r. i amortyzuje się do zera do października 2027 r. Całkowite odsetki w okresie trwania programu wynoszą 237 096 EUR — 59 292 EUR w 2026 r. i 177 804 EUR w 2027 r. — a spłaty 2 450 000 EUR w okresie od lutego do października 2027 r. całkowicie zamykają tę linię, pozostawiając firmę wolną od długu od października 2027 r. Ten profil — umiarkowana dźwignia finansowa zaciągnięta w celu sfinansowania budowy portfela, a następnie w całości spłacona — odróżnia finansowanie firmy od stale refinansowanego stosu długu i jest głównym powodem, dla którego zarówno koszty odsetek, jak i finansowany portfel spadają po szczycie w 2027 r.
Obsługiwalność pożyczek — program finansowania 2 450 000 EUR
Ocenianą w niniejszym memorandum linią jest cały zewnętrzny program finansowania spółki o wartości 2 450 000 EUR, a nie pojedyncza transza. Odsetki od programu wynoszą łącznie 237 096 EUR i są pokrywane przez zarobki operacyjne w obu okresach, w których występują: zysk przed odsetkami i podatkami pokrywa koszt finansowania około 1,9 razy w okresie wypłat wrzesień–grudzień 2026 i około 6,5 razy w 2027 r. Odsetki są zatem obsługiwane z zysku operacyjnego, a nie z rezerw gotówkowych lub nowych wypłat — jest to sytuacja odmienna od pożyczkodawcy na etapie uruchomienia, który musi finansować odsetki z kapitału w trakcie deficytowego rozruchu.
Kapitał amortyzuje się poprzez naprzemienne pięcio- i siedmiomiesięczne zapadalności transz — 2 450 000 EUR spłacone w okresie od lutego do października 2027 r. — przy czym każda transza jest spłacana z własnej generacji gotówki firmy, gdy staje się wymagalna. Model nie zakłada refinansowania, a stan zadłużenia zewnętrznego osiąga zero do października 2027 r.; spłata kapitału nie zależy zatem od dostępności nowego długu ani od rolowania linii, co stanowi strukturalną różnicę w stosunku do pojedynczej pożyczki typu bullet, która musi zostać zrefinansowana w momencie zapadalności.
Miesięczna prognoza przepływów pieniężnych pokazuje, że pozycja gotówkowa pozostaje dodatnia w każdym miesiącu okresu wypłat i spłat, wspierana przez wpływy z portfela, które wynoszą 0,4–0,9 mln EUR miesięcznie w oknie spłat (osiągając szczyt 912 528 EUR w kwietniu 2027 r.); najciaśniejszy punkt przed programem — około 6 370 EUR pod koniec sierpnia 2026 r. — jest łagodzony przez pierwsze wypłaty we wrześniu. Wewnątrz okna programu bufory na koniec miesiąca spadają poniżej 10 000 EUR w trzech punktach, a najniższe z nich — około 8 416 EUR w sierpniu 2027 r. i 558 EUR w październiku 2027 r. — przypadają na ostatnie miesiące harmonogramu spłat, gdy większość programu została już wycofana, a pozostałe zobowiązanie wynosi 300 000 EUR lub mniej, a nie na szczycie stosu długu. Punkty te znajdują się również ponad rok w prognozie statycznej: miesięczna emisja jest największym uznaniowym wypływem firmy, wielokrotnie przewyższającym najcieńszy bufor, więc płynność wewnątrz miesiąca pozostaje zarządzalna poprzez dostosowywanie nowej pożyczkowej akcji kredytowej do wpływów w miarę rozwoju sytuacji w ciągu roku. Efektywna ekspozycja inwestora dotyczy zatem realizacji prognozowanych wpływów i wskaźników strat w okresie od września 2026 r. do października 2027 r., a nie dostępności refinansowania w momencie zapadalności. Głównymi ryzykami finansowymi są wykonanie na etapie uruchomienia i ryzyko kredytowe — wskaźnik strat przewidywany do wzrostu z poziomu zero wraz ze wzrostem wolumenów, krótka historia operacyjna, niewielka baza kapitału własnego, wrażliwość przeliczenia na euro zysków w szylingach oraz zależność szczytowego wyniku w 2027 r. od dźwigni finansowej, która jest następnie wycofywana — zamiast ryzyka strukturalnego modelu biznesowego. Jeśli założenia modelu dotyczące strat, emisji i kosztów zostaną zrealizowane zgodnie z prognozami, linia zostanie obsłużona zarówno pod względem odsetek, jak i kapitału; istotne pogorszenie trajektorii strat lub tempa emisji ograniczyłoby zarobki i margines bezpieczeństwa.
Plan rozwoju TAZU CREDIT LIMITED
TAZU CREDIT LIMITED wchodzi w fazę wzrostu z pozycji określonej przez zakończone autoryzacje regulacyjne i osiem miesięcy danych operacyjnych: założenie 29 sierpnia 2025 r., uzyskanie licencji przez Centralny Bank Kenii jako Digital Credit Provider 24 grudnia 2025 r. (Licencja nr CBK/DCP/2025/189) oraz udzielanie pożyczek od stycznia 2026 r. w całości sfinansowane z kapitału właścicieli. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy firma udzieliła 140 pożyczek na kwotę 349 081 EUR bez odnotowanych przypadków niewykonania zobowiązań i z rentownym wynikiem — co jest pierwszą kierunkową walidacją modelu oceny kredytowej i serwisu w segmencie premium. Plan rozwoju rozszerza i skaluje ten sam model operacyjny — dwie linie produktów, ta sama platforma internetowa i szyny M-Pesa, oraz ta sama osobiście przeglądana ocena kredytowa — przy znacznie wyższym wolumenie, zorganizowany wokół dwóch wzmacniających się kierunków: linia indywidualna (konsumencka), cel strategiczny, przy kwotach premium i krótkich terminach, oraz linia biznesowa (MŚP) przy większych kwotach i dłuższych terminach poddanych ręcznej due diligence. Strategiczna logika to głębia penetracji w Kenii w ramach obecnego zestawu produktów; brak nowych produktów lub regionów jest warunkiem wstępnym planu. Technologia jest celowo pozycjonowana w tej logice nie jako siła napędowa sprzedaży, ale jako platforma maksymalnego komfortu dla pożyczkobiorców: planowany program rozwoju dodaje funkcje zbudowane wokół wygody i dyscypliny spłat, których celem jest utrzymanie niskiego poziomu niewykonania zobowiązań i utrzymanie bazy klientów premium w miarę skalowania portfela, uzupełniając, a nie zastępując relację osobistą, która znajduje się w centrum modelu.
Strategiczny harmonogram jest wspierany przez czynniki strukturalne udokumentowane w sekcji Ocena Rynku — formalna penetracja kredytowa na poziomie około 31,6% PKB (2023), średnia pożyczka licencjonowanego DCP na poziomie około 120 EUR, która pozostawia niszowe kredyty premium z kwotami średniej wielkości słabo obsłużone w porównaniu do średniej TAZU wynoszącej 2 102 EUR, oraz luka finansowania MŚP w wysokości około 17,8 mld EUR (19,3 mld USD) — w połączeniu z luzowaniem monetarnym, ponieważ stopa Centralnego Banku została obniżona do 8,75%, a kredytowanie sektora prywatnego powróciło do wzrostu, oraz zaostrzającym się reżimem licencyjnym, który stopniowo sprzyja licencjonowanemu, przestrzegającemu przepisów operatorowi. Ilościowa trajektoria jest udokumentowana w modelu finansowym: łączna emisja rośnie z 349 081 EUR w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy do 2 794 081 EUR w całym 2026 r., 7 547 000 EUR w 2027 r. i 5 620 000 EUR w 2028 r.; portfel osiąga szczyt 1,49 mln EUR pod koniec 2026 r., kurczy się do 0,81 mln EUR pod koniec 2027 r. w miarę wygaszania portfela finansowanego długiem i odbudowuje do 1,17 mln EUR pod koniec 2028 r. z zysków zatrzymanych; wynik operacyjny to zysk przed opodatkowaniem w każdym prognozowanym roku — 57 207 EUR w 2026 r., 973 334 EUR w 2027 r. i 538 310 EUR w 2028 r.
Rozwój linii biznesowej
Linia indywidualna jest priorytetem i większym kontrybutorem w całym okresie — emisja 1 769 057 EUR w 2026 r. (63,3% całości) rosnąca do 5 343 000 EUR w 2027 r. (70,8%) przed spadkiem do 3 720 000 EUR w 2028 r. (66,2%), przy czym portfel indywidualny osiąga 881 750 EUR na koniec 2026 r. Jest on skalowany zgodnie z ustaloną dyscypliną ryzyka firmy, a nie poprzez automatyzację poszerzającą lejek: ściślejsze zasady wejścia dla nowych pożyczkobiorców, stopniowy limit startowy, który rośnie tylko po ustanowieniu czystej historii spłat, oraz osobista ocena każdej ekspozycji, z retencją opartą na relacji z menedżerem i planowanych funkcjach komfortu i dyscypliny spłat, a nie na konkurencji cenowej. Linia biznesowa rośnie równolegle — emisja 1 025 024 EUR w 2026 r. (36,7%) rosnąca do 2 204 000 EUR w 2027 r. i 1 900 000 EUR w 2028 r., przy średniej kwocie rosnącej z 4 592 EUR w stronę około 9 500–10 000 EUR, przy portfelu biznesowym na poziomie 604 800 EUR na koniec 2026 r. — zachowując ręczną due diligence przy każdej ekspozycji. Zmianą operacyjną, która niesie ten wolumen, jest plan zatrudnienia po finansowaniu: osobisty menedżerowie klientów, aby model relacyjny skalował się wraz z liczbą pożyczkobiorców, oraz wewnętrzny personel IT do realizacji programu platformy; proces oceny kredytowej jest obecnym sufitem przepustowości, a liczba pracowników jest zwiększana przed wolumenem, który obsługują. Wydatki na marketing i pozyskiwanie są utrzymywane na niskim udziale w emisji, zgodnie z miksem kanałów ważonym w stronę skierowań i relacji, które niosą niskie koszty i pewien stopień preselekcji pożyczkobiorców.
Alokacja inwestycji — wykorzystanie wpływów z pożyczek
Proponowana linia w wysokości 2 450 000 EUR jest w całości przeznaczona na budowę portfela — finansowanie nowych emisji pożyczek w obu liniach kredytowych — i nie jest wykorzystywana na wydatki operacyjne, rozwój technologii, sprzęt ani żadne cele inne niż pożyczkowe. Podział waży linię indywidualną, zgodnie z prognozowanym miksem emisji w oknie wdrożeniowym, z elastycznością w dostosowywaniu się w ramach koperty w miarę rozwoju popytu. Struktura transz 5- i 7-miesięcznych programu szeroko pokrywa się z terminami zapadalności finansowanego portfela — kohorty indywidualne trwają około 2–4 miesięcy, a biznesowe około 4–5 miesięcy — dzięki czemu pożyczki finansowane przez każdą transzę w znacznym stopniu kończą swój cykl w okresie życia transzy; usuniętym ograniczeniem jest ograniczenie kapitału obrotowego, ponieważ finansowane pożyczki dojrzewają i są spłacane, a ten sam kapitał jest ponownie wykorzystywany do nowych emisji w ramach limitów programu.
Kategoria alokacji | Kwota (EUR) | % całości | Usunięte ograniczenie wzrostu |
Budowa portfela indywidualnego | 1 715 000 | 70,0% | Limit kapitału obrotowego na emisję linii indywidualnej — linia premium o znaczeniu strategicznym, gdzie wiążącym ograniczeniem jest kapitał dostępny na finansowanie portfela pożyczkowego. |
Budowa portfela biznesowego | 735 000 | 30,0% | Limit kapitału obrotowego na emisję MŚP — finansuje wzrost większego portfela biznesowego pod ręczną due diligence. |
Suma | 2 450 000 | 100,0% | 100% na budowę portfela; brak alokacji na wydatki operacyjne, sprzęt lub cele inne niż pożyczkowe. |
Kanały pozyskiwania
Strategia pozyskiwania jest zbudowana na celowym unikaniu marketingu płatnego na dużą skalę jako głównej dźwigni wzrostu, zastąpionego portfelem niskokosztowych kanałów opartych na relacjach — co odzwierciedla dwa wybory strukturalne: koszty pozyskania klienta są zmienną wrażliwą dla pożyczkodawcy działającego przy skończonej marży, więc firma priorytetyzuje kanały, których koszty są ponoszone tylko przy ukończonej pożyczce lub które nie niosą ze sobą żadnych kosztów zewnętrznych; a klientela złożona z przedsiębiorców, menedżerów wyższego szczebla i profesjonalistów jest osiągana dzięki reputacji, poleceniom i sieciom osobistym, a nie poprzez masowe lejki reklamowe, przynosząc pożyczkobiorców z pewnym stopniem preselekcji, której płatne kanały nie mają. Emisja odbywa się przez platformę internetową firmy, a wypłaty i spłaty przez M-Pesa, więc miks kanałów działa bez sieci oddziałów; firma celowo nie prowadzi kanału USSD, zgodnie z rozważną, wspieraną dokumentacją aplikacją przy swoich rozmiarach kwot.
Kanał | Główna linia | Profil kosztów | Rola wolumenowa |
Bezpośredni cyfrowy (platforma web) | Indywidualna | Niskie; organiczne | Główny kanał odkrywania i onboardingu dla pożyczkobiorców indywidualnych |
Program poleceń i poczta pantoflowa | Indywidualna; biznesowa pomocniczo | Bliskie zeru, przy konwersji | Komponowane pozyskiwanie z selekcją społeczną w segmencie premium |
Sieć relacji osobistych menedżerów | Indywidualna | Relacyjne | Wysokiej jakości originerings i retencja wśród zamożnych pożyczkobiorców prywatnych |
Sieci relacji MŚP i partnerów | Biznesowa | Relacyjne | Originerings w populacji małych firm |
Cyfrowy marketing efektywnościowy | Indywidualna | Płatny, utrzymywany oszczędnie | Zasięg wypełniający luki tam, gdzie kanały niskokosztowe są ograniczone |
Skierowania wewnętrzne między segmentami | Biznesowa ↔ indywidualna | Zerowy koszt zewnętrzny | Mnożnik wartości życiowej w istniejącej bazie pożyczkobiorców |
Struktura kapitału i profil dźwigni
Plan rozwoju nie przewiduje dalszego wzrostu kapitału wpłaconego i — co stanowi celową cechę planu — po programie nie planuje się dalszego finansowania zewnętrznego: firma finansuje swoje uruchomienie z wkładu kapitałowego właścicieli w wysokości 122 300 EUR, finansuje budowę portfela w latach 2026–2027 z programu zewnętrznego w wysokości 2 450 000 EUR, a następnie działa na własnym kapitale. Model finansowy pokazuje, że firma działa wystarczająco na tej podstawie — jest rentowna w 2028 r. bez żadnych kosztów finansowania — kosztem niższych wolumenów emisji, niż pozwoliłaby na to ciągła dźwignia finansowa (5 620 000 EUR w 2028 r. bez dźwigni w porównaniu do 7 547 000 EUR w 2027 r. z dźwignią); prognoza nie zależy od żadnej nowej linii, refinansowania czy zastrzyku kapitałowego. Dźwignia finansowa wytworzona przez program jest ograniczona i tymczasowa — firma nie posiada dźwigni przed zaciągnięciem programu i po jego spłacie, a w aktywnym okresie wskaźnik długu do kapitału własnego zaczyna się od około 3,0-krotności, gdy pierwsze transze są zaciągane we wrześniu 2026 r., rośnie do szczytu około 8,8-krotności w styczniu 2027 r., gdy transze kumulują się szybciej niż zyski zatrzymane, wynosi 8,8-krotności na koniec 2026 r. (dług zewnętrzny 1 400 000 EUR przy kapitale około 159 904 EUR), a następnie spada w okresie spłaty do około 2,7-krotności do maja 2027 r. i do zera od października 2027 r., gdy program jest w pełni spłacony.
Punkt odniesienia | Debt-to-equity |
Pierwsza wypłata, wrzesień 2026 (dług zewnętrzny 350 000 EUR) | 3,0× |
Koniec roku 2026 (dług zewnętrzny 1 400 000 EUR) | 8,8× |
Szczyt dźwigni, styczeń 2027 (dług zewnętrzny 1 750 000 EUR) | 8,8× |
Maj 2027 (program w trakcie spłaty; dług zewnętrzny 1 350 000 EUR) | 2,7× |
Październik 2027 i później (w pełni spłacony) | 0,0× |
Jest to umiarkowany profil dźwigni finansowej dla pożyczkodawcy niebankowego, a jego cechą definiującą jest to, że szczyt jest przejściowy i samowygasający: w przeciwieństwie do stale refinansowanego stosu długu, który utrzymuje dźwignię na podwyższonym poziomie tak długo, jak linia jest rolowana, dźwignia finansowa firmy rośnie tylko w celu sfinansowania budowy portfela, a następnie jest w całości spłacana z operacyjnych przepływów pieniężnych, pozostawiając firmę wolną od długu od października 2027 r. Decyzja o niepozyskiwaniu dalszego kapitału ani długu chroni istniejącą strukturę właścicielską i odzwierciedla dowód modelu, że program jest obsługiwany i spłacany z operacyjnych przepływów pieniężnych, a nie wymaga bufora kapitałowego ani kolejnej linii wspierającej.
Podsumowanie
Plan rozwoju TAZU CREDIT LIMITED skaluje model operacyjny, który został już sprawdzony na małą skalę — dwie linie pożyczkowe na jednej platformie, pozycja pożyczkodawcy w segmencie premium z osobistą oceną oraz osiem miesięcy rentownych danych operacyjnych bez odnotowanych niewypłacalności — przy wolumenie transakcji, który zwiększa łączną emisję z 2 794 081 EUR w 2026 r. do 7 547 000 EUR w 2027 r. i 5 620 000 EUR w 2028 r., przy czym portfel osiąga szczyt 1,49 mln EUR na koniec 2026 r., a następnie kurczy się do poziomu wspieranego przez własny kapitał spółki, gdy zewnętrzny program jest spłacany. Plan nie zależy od nowych regionów, nowych produktów ani restrukturyzacji instytucjonalnej; zależy od uporządkowanego skalowania udokumentowanej ekonomii jednostkowej poprzez niskokosztową dystrybucję opartą na relacjach, wspieraną przez program platformy mający na celu wygodę pożyczkobiorcy i dyscyplinę spłat, na tle niedopenetrowanego kenijskiego rynku kredytowego z korzystnymi czynnikami strukturalnymi — słabo obsłużoną niszową ofertą premium, dużą luką w finansowaniu MŚP, luzowaniem monetarnym i reżimem licencyjnym sprzyjającym zgodnym operatorom. Plan jest realizowany za pomocą jednego instrumentu finansowania: programu 2 450 000 EUR, przydzielonego w 70,0% do linii indywidualnej i w 30,0% do linii biznesowej, finansującego budowę portfela i spłacanego w całości z operacyjnych przepływów pieniężnych do października 2027 r., bez zastrzyków kapitałowych i bez konieczności refinansowania, z przejściową szczytową dźwignią finansową na poziomie około 8,8-krotności, która w pełni wygasa. Głównymi ryzykami są ryzyka operacyjne i kredytowe, a nie strukturalne — utrzymanie kontroli nad niewypłacalnością w miarę wielokrotnego rozszerzania lejka klientów, skalowanie modelu osobistej oceny i menedżerów poprzez planowane zatrudnienie oraz dotrzymanie prognozowanego harmonogramu emisji i spłat w okresie finansowania — częściowo mitygowane przez granularny model miesięczny, krótki termin zapadalności portfela indywidualnego, który ogranicza saldo ryzyka, osobisty przegląd każdej ekspozycji oraz funkcje platformy zaprojektowane do wspierania dyscypliny spłat na dużą skalę.
Opis pożyczki
W celu sfinansowania formowania portfela pożyczkowego firmy w liniach indywidualnej i biznesowej udokumentowanych wcześniej w niniejszym streszczeniu, TAZU CREDIT LIMITED zamierza uzyskać linię kredytową w wysokości 2 450 000 EUR ustrukturyzowaną jako serię stałych transz typu bullet przy dwóch stałych rocznych stopach procentowych — 1 400 000 EUR przy 22,9% rocznie i 1 050 000 EUR przy 16,8% rocznie, przy średnioważonym koszcie około 20,3%. Linia jest zaciągana zgodnie ze stałym harmonogramem czternastu transz w siedmiu kolejnych okresach — dwie transze w każdym okresie, jedna w każdym z dwóch pasm cenowych — przy czym każda transza 22,9% ma niezależną siedmiomiesięczną zapadalność typu bullet, każda transza 16,9% niezależną pięciomiesięczną zapadalność typu bullet, a obie są obsługiwane przez miesięczne płatności odsetkowe. Odsetki naliczane są tylko od faktycznie wykorzystanych kwot, więc miesięczne zobowiązanie odsetkowe rośnie zgodnie z kumulatywnymi wypłatami, zamiast osiągać maksimum w momencie rozpoczęcia linii, co chroni zarówno pożyczkodawcę, jak i pożyczkobiorcę przed kosztami przenoszenia kapitału, który nie został jeszcze wdrożony do portfela pożyczkowego. Linia nie jest wykorzystywana na wydatki operacyjne, rozwój technologii, sprzęt ani cele inne niż pożyczkowe — 100% wykorzystanego kapitału jest wdrażane w formowanie portfela w obu liniach, w podziale 70% na linię indywidualną i 30% na linię biznesową — i, w przeciwieństwie do ciągle refinansowanej linii, jej kapitał jest spłacany z własnej generacji gotówki firmy, a nie rolowany w momencie zapadalności.
Wskazujące warunki linii
Parametr | Wartość |
Łączna linia | 2 450 000 EUR |
Struktura wypłat | Czternaście stałych transz w siedmiu kolejnych okresach (dwie na okres) |
Wycena | 1 400 000 EUR przy 22,9% rocznie; 1 050 000 EUR przy 16,8% rocznie (obie stałe; średnia ważona ~20,3%) |
Termin zapadalności na transzę | Siedem miesięcy (transze 22,9%) i pięć miesięcy (transze 16,9%) od wypłaty każdej transzy |
Obsługa | Miesięczne odsetki od wypłaconego kapitału |
Spłata kapitału | Bullet w terminie zapadalności każdej transzy (pięć lub siedem miesięcy po jej wypłacie) |
Wykorzystanie wpływów | 100% na budowę portfela (emisje pożyczek w dwóch liniach); 70% indywidualne, 30% biznesowe; brak wykorzystania na koszty operacyjne, sprzęt lub cele inne niż pożyczkowe |
Struktura wypłat
Linia jest zaciągana zgodnie ze stałym harmonogramem czternastu transz w siedmiu kolejnych okresach, dwie transze w każdym okresie — jedna w wysokości 200 000 EUR przy 22,9% rocznie na pięć miesięcy i jedna w wysokości 150 000 EUR przy 16,9% rocznie na siedem miesięcy. Harmonogram przedstawiono poniżej.
Okres | Przy 22,9% (EUR) | Przy 16,9% (EUR) | Suma okresu (EUR) | Skumulowana (EUR) |
Pierwszy | 200 000 | 150 000 | 350 000 | 350 000 |
Drugi | 200 000 | 150 000 | 350 000 | 700 000 |
Trzeci | 200 000 | 150 000 | 350 000 | 1 050 000 |
Czwarty | 200 000 | 150 000 | 350 000 | 1 400 000 |
Piąty | 200 000 | 150 000 | 350 000 | 1 750 000 |
Szósty | 200 000 | 150 000 | 350 000 | 2 100 000 |
Siódmy | 200 000 | 150 000 | 350 000 | 2 450 000 |
Suma | 1 400 000 | 1 050 000 | 2 450 000 | — |