Zaloguj sięZarejestruj się
  • Pierwotny
  • Wtórny
  • Cryptolending
  • Token
  • Moje inwestycje
  • Więcej
    Ligi
    Transakcje
    Program poleceń
    Pomoc i opinie
    Twitter
    Telegram
    LinkedIn
  • Pierwotny
  • Wtórny
  • Cryptolending
  • Token
  • Moje inwestycje
  • Więcej
Zaloguj sięZarejestruj się
PierwotnyWtórnyCryptolendingInwestycje
PierwotnyWtórnyCryptolendingTokenMoje inwestycje
LigiTransakcjeProgram poleceńPomoc i opinie
TwitterTelegramLinkedIn
Trustpilot
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Pomoc i opinie
  • Platforma WEB2
🧰 UsługiID: 781

Gospodarka odpadami (kopia)

100USDC
0.67% z 15,000 USDC
Ocena ryzykaBBB
Oprocentowanie roczne21 %
Okres9 miesiące
Wygasa
Zarejestruj się, aby inwestować
Przegląd
Ocena ryzyka
Finanse
Zabezpieczenie
Pożyczkobiorca
Od pośrednictwa w handlu elektroodpadami do własnego sortowania

SIA Ramotti pozyskuje 575 000 € na wyposażenie i uzyskanie licencji dla własnego zakładu sortowania elektroodpadów w okolicach Rygi, dzięki czemu zachowa całą marżę z sortowania, którą obecnie dzieli z zewnętrznymi partnerami przetwórczymi.

100USDC
0.67% z 15,000 USDC
Ocena ryzyka: BBB9 miesiące21 %
Gospodarka odpadami (kopia)
AI Translated
SIA Ramotti to łotewska firma zajmująca się zbiórką, pośrednictwem i obrotem e-odpadami, zarejestrowana 30 stycznia 2019 r. (nr rej. 42103088650). Od momentu powstania firma działa na bałtyckim rynku elektrośmieci, początkowo testując różne modele komercyjne w ramach łańcucha wartości e-odpadów, zanim skonsolidowała się wokół modelu kolektor–broker–handlowiec, który definiuje jej działalność od 2023 roku. Przez siedem lat ciągłej aktywności SIA Ramotti zbudowała sieć pozyskiwania obejmującą Łotwę, Litwę i Estonię, nawiązała relacje handlowe z przetwórcami recyklingowymi i zakładami metalurgicznymi w całej UE oraz rozwinęła praktyczne zrozumienie każdego ogniwa łańcucha wartości e-odpadów — od składu i dynamiki cen mieszanych odpadów elektronicznych na etapie zbiórki, przez ekonomię sortowania i przygotowania frakcji, aż po wymogi specyfikacyjne i struktury płatności nabywców przemysłowych na etapie rafinacji. Obecnie firma realizuje przejście od czystego pośrednictwa do zintegrowanego modelu kolektor–sorter–handlowiec, z planami uruchomienia własnego licencjonowanego zakładu sortowania w II kwartale 2026 r. Firma działa z kompaktowym zespołem czterech stałych pracowników — właściciela-menedżera (CEO), menedżera ds. rozwoju biznesu, inżyniera linii sortowniczej oraz asystenta administracyjnego — z planami zatrudnienia 4–6 operatorów sortowania po uruchomieniu zakładu. SIA Ramotti pozycjonuje się nie jako ogólny handlarz złomem, ale jako wyspecjalizowany pośrednik w dziedzinie e-odpadów z ekspertyzą na poziomie frakcji: model biznesowy opiera się na zdolności do pozyskiwania bogatych w metale odpadów elektronicznych po konkurencyjnych kosztach, dokładnej klasyfikacji materiału według zawartości odzyskiwalnych metali i dostarczaniu partii wyjściowych o określonej specyfikacji do odpowiedniego typu odbiorcy końcowego — recyklera metali szlachetnych, hutnika przemysłowego, producenta stopów wtórnych lub specjalistycznego przetwórcy PCB — gdzie każda frakcja uzyskuje najlepsze warunki handlowe. Ta zdolność do kierowania frakcjami odróżnia firmę od niespecjalistycznych zbieraczy złomu i stanowi fundament komercyjny dla przejścia do sortowania we własnym zakresie. Identyfikatory korporacyjne: Reģistrācijas Nr. 42103088650. PVN Nr. LV42103088650. Adres zarejestrowany: Baltā iela 24 – 49, Rīga, LV-1055, Łotwa. Forma prawna: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA). Kapitał zakładowy: 2 800 EUR. Strona internetowa: ramotti.com. [Własność, przywództwo i zarządzanie] SIA Ramotti działa jako przedsiębiorstwo zarządzane przez właściciela, ze scentralizowanym przywództwem i jasną odpowiedzialnością za wykonanie. Natālija Kuzmiča-Poliščuka pełni funkcję CEO i jedynego udziałowca (100%). Pod jej kierownictwem firma rozwinęła się z etapu wejścia na rynek w 2019 roku do komercyjnie aktywnego brokera e-odpadów generującego 1,0 mln EUR rocznego przychodu, z zakontraktowanym portfelem odbiorców obejmującym pięć krajów. Kontrola handlowa i operacyjna jest zakotwiczona w osobie CEO, która utrzymuje wszystkie główne relacje z dostawcami i nabywcami oraz kieruje decyzjami dotyczącymi zaopatrzenia, cen i strategii — struktura zarządzania, która zapewnia szybkość podejmowania decyzji na rynku transakcyjnym, gdzie czas zaopatrzenia i negocjacje cenowe wymagają szybkiej reakcji, ale tworzy koncentrację kluczowych osób, charakterystyczną dla wczesnych faz mikroprzedsiębiorstw zarządzanych przez właścicieli.
SIA Ramotti została założona30 sty 2019
Rozpoczęcie aktywnej działalności/produkcji1 cze 2019
Minimalny cel7,500 USDC
Inwestorzy1
Wypłaty odsetekmiesięczna
Spłaty kapitałujednorazowa
Całkowite płatności9 miesiące

Szczegóły

AI Translated

Wyniki finansowe

Z przedstawionych danych wynika, że SIA Ramotti buduje operację brokerską osiągającą skalę komercyjną, wzrost z 656 329 EUR (2023) do 1 001 592 EUR (2025), co jest napędzane przez rozszerzającą się sieć pozyskiwania surowców w regionie bałtyckim oraz celowe przesunięcie w stronę bardziej wartościowych frakcji bogatych w PCB i miedź. Spadek przychodów w 2024 roku (−20,9%) był wynikiem wymiany wolumenu na jakość — marża brutto poprawiła się w tym samym roku z 8,1% do 13,7% — po czym nastąpiło gwałtowne odbicie w 2025 roku (+93,0%), co potwierdziło bazową trajektorię komercyjną. Prognoza na lata 2026–2027 wprowadza przejście strukturalne: kanał brokerski utrzymuje się na poziomie około 948 000 EUR (2026) i 684 000 EUR (2027), podczas gdy nowa operacja sortowania wewnętrznego wchodzi do rachunku zysków i strat z kwotą 1 200 000 EUR (2026F) i 2 736 000 EUR (2027F), co daje łączny przychód w wysokości 2 148 000 EUR (2026F) i 3 420 000 EUR (2027F). Rentowność jest dodatnia przez cały okres historyczny, z istotnym wzrostem w 2025 roku (zysk netto 93 949 EUR, marża 9,4%), gdy model brokerski osiąga dojrzałość komercyjną, oraz dalszą prognozowaną poprawą w latach 2026–2027, gdy linia sortowania o wyższej marży przyczyni się do mieszanego wyniku.

Wzrost przychodów rok do roku wynosi: −20,9% (2024), +93,0% (2025), +114,5% (2026F), +59,2% (2027F).

Najważniejsze elementy rachunku zysków i strat w EUR (2023–2027)

Wskaźnik

2023

2024

2025

2026 (A)

2026 (F)

2027 (F)

Przychody

656 329

519 066

1 001 592

85 969

2 148 000

3 420 000

  Przychody — brokerka

656 329

519 066

1 001 592

85 969

948 000

684 000

  Przychody — sortowanie własne

—

—

—

—

1 200 000

2 736 000

Koszt własny sprzedaży (COGS)

603 019

448 193

823 149

69 019

1 546 200

2 325 600

Zysk brutto

53 310

70 873

178 443

16 950

601 800

1 094 400

Koszty operacyjne (OPEX)

10 209

24 209

51 032

4 860

168 000

252 000

Zysk przed opodatkowaniem

43 101

46 664

127 411

12 090

433 800

842 400

Koszty odsetek

—

—

—

—

90 563

34 500

Pozostałe koszty

—

43 435

33 462

—

—

—

Podatek dochodowy

—

—

—

—

—

—

Zysk netto

43 101

3 229

93 949

12 090

343 238

807 900

Wskaźniki wzrostu i marży

Wskaźnik

2023

2024

2025

2026F

2027F

Marża zysku brutto

8,1%

13,7%

17,8%

28,0%

32,0%

Marża zysku netto

6,6%

0,6%

9,4%

16,0%

23,6%

OPEX jako % przychodów

1,6%

4,7%

5,1%

7,8%

7,4%

Pokrycie odsetek (EBIT/odsetki)

—

—

—

5,8×

25,4×

Trendy przychodów i marży brutto

Wzrost przychodów w latach 2023–2025 przebiega według nieliniowej trajektorii charakterystycznej dla wczesnoetapowych operacji brokerskich budujących bazę dostaw. Skurczenie się w 2024 roku (−20,9% do 519 066 EUR) odzwierciedla zmienność strumieni dostaw i celowe przesunięcie w stronę zakupów wyższej jakości i wyższej marży, a nie strukturalne pogorszenie popytu; gwałtowne odbicie w 2025 roku (+93,0% do 1 001 592 EUR) to potwierdza. Prognoza na lata 2026–2027 zakłada, że kanał brokerski będzie kontynuował działalność na obecnym poziomie (nieznacznie spadając, ponieważ najcenniejsze frakcje są przekierowywane do sortowania własnego), przy czym linia sortowania doda 1,2–2,7 mln EUR z lejka sprzedażowego wspartego 3 wykonanymi kontraktami i 5 sformalizowanymi listami intencyjnymi.

Marże brutto wykazują stałą poprawę z 8,1% (2023) do 13,7% (2024) i 17,8% (2025), co odzwierciedla postępującą optymalizację zakupów i zmianę miksu produkcji w stronę frakcji bogatych w PCB i miedź, gdzie marże na tonie są najwyższe. Prognoza na lata 2026–2027 przewiduje dalszy skok do 28,0% i 32,0%, ponieważ operacja sortowania przyczynia się do wyższych marż przychodów (32–35% marży brutto przy sortowaniu własnym) w mieszanym miksie. Poprawa marży jest strukturalna — napędzana eliminacją opłat za przetwarzanie przez strony trzecie, które obecnie obniżają marże brokerskie do 14–18% — a nie agresywnymi założeniami cenowymi w obu kanałach.

Struktura kosztów i wydatki operacyjne

Zachowanie OPEX odzwierciedla szczupłą, zarządzaną przez właściciela operację brokerską, stopniowo budującą zdolności operacyjne. W latach 2023–2025 wydatki operacyjne wzrosły z 10 209 EUR (1,6% przychodów) do 51 032 EUR (5,1%), uwzględniając koszt inżyniera zatrudnionego w 2025 roku w celu przygotowania przejścia na linię sortowania. Prognoza na lata 2026–2027 przewiduje istotny skok do 168–252 tys. EUR, co stanowi 7,8–7,4% przychodów — odzwierciedlając koszty prowadzenia licencjonowanego zakładu sortowania (czynsz za obiekt, zespół sortujący 4–6 operatorów, zgodność z przepisami ochrony środowiska, ubezpieczenie, amortyzacja sprzętu). Spadający wskaźnik OPEX-do-przychodów od 2026 do 2027 roku pokazuje dźwignię operacyjną, gdy w dużej mierze stałe koszty ogólne obiektu są rozkładane na rosnącą bazę przychodów.

Uwaga strukturalna: pozycja „Pozostałe koszty” w 2024 roku (43 435 EUR) i 2025 roku (33 462 EUR) reprezentuje nakłady inwestycyjne na sprzęt przygotowawczy dla planowanego zakładu sortowania, zaksięgowane jako bieżące wydatki w rachunkach zarządczych zamiast kapitalizacji. Takie traktowanie obniżyło raportowany zysk netto w obu latach — zysk przed opodatkowaniem w wysokości 46 664 EUR (2024) i 127 411 EUR (2025) dokładniej odzwierciedla bazową rentowność modelu brokerskiego przed jednorazowymi nakładami inwestycyjnymi.

Obciążenia poniżej EBIT i dynamika zysku netto

Zysk netto wykazuje wyraźny dwufazowy wzorzec. W latach 2023–2025 rentowność końcowa była dodatnia, ale skompresowana: 43 101 EUR (2023), 3 229 EUR (2024, po 43 435 EUR na zakup sprzętu) i 93 949 EUR (2025, po 33 462 EUR na zakup sprzętu). Niewielki wynik w 2024 roku odzwierciedla świadome inwestowanie nadwyżki operacyjnej w sprzęt przygotowawczy, a nie pogorszenie komercyjne — zysk przed opodatkowaniem faktycznie wzrósł z 43 101 EUR do 46 664 EUR. Przełom w 2025 roku (93 949 EUR, 9,4% marży netto) potwierdza dźwignię operacyjną, gdy model brokerski osiąga skalę. Prognoza na lata 2026–2027 przewiduje dalszą ekspansję do 343 238 EUR (16,0%) i 807 900 EUR (23,6%), napędzaną przez wkład operacji sortowania w mieszaną marżę. Dwie pozycje w linii poniżej EBIT wymagają uwagi:

Koszty odsetek rosną z poziomu zera do 90 563 EUR w 2026F, co odzwierciedla proponowaną linię kredytową na 575 000 EUR przy 21,0% rocznie przez 9 miesięcy. Jest to zgodne z warunkami pożyczki opisanymi w tym memorandum. Obciążenie odsetkowe jest komfortowo pokryte: łączny EBIT pokrywa odsetki 5,8-krotnie. Sam biznes brokerski zapewnia bazowe pokrycie odsetek 1,4-krotnie (PBT w 2025 roku 127 411 EUR vs roczne odsetki 90 563 EUR), zapewniając, że odsetki mogą być obsługiwane nawet w przypadku opóźnień w rozruchu sortowania; komfortowa obsługa zadłużenia, w tym spłata kapitału, wymaga, aby operacja sortowania działała zgodnie z prognozami.

Odsetki następnie spadają do 34 500 EUR w 2027F, gdy częściowa spłata kapitału z przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej w 2026 roku zmniejsza saldo zadłużenia. Pokrycie wzrasta do 25,4-krotności. Ten wzorzec jest zgodny z harmonogramem sześciu transz i spłaty jednorazowej opisanym w warunkach pożyczki i zakłada częściową spłatę z przepływów pieniężnych operacyjnych, a nie refinansowanie.

Plan rozwoju SIA Ramotti

SIA Ramotti działa na bałtyckim rynku elektroodpadów od 2019 roku, budując sieć pozyskiwania na Łotwie, Litwie i w Estonii oraz nawiązując relacje handlowe z przetwórcami recyklingu i zakładami metalurgicznymi w całej UE. Wyniki finansowe z 2025 roku — przychody 1 001 592 EUR, marża brutto 17,8%, zysk przed opodatkowaniem 127 411 EUR — potwierdzają, że model brokerski działa i że firma osiągnęła skalę, w której kolejny etap rozwoju jest operacyjnie uzasadniony. Plan rozwoju nie jest zwrotem w nieznane terytorium; jest to pionowa integracja w ramach tego samego łańcucha wartości, tych samych relacji z dostawcami i tych samych kanałów kupujących, w których firma działa od momentu powstania — przejęcie bezpośredniej kontroli nad krokiem sortowania, który jest obecnie zlecany partnerom zewnętrznym.

Uzasadnienie przejścia na lata 2026–2027 jest strukturalne. W obecnym modelu brokerskim SIA Ramotti przechwytuje komercyjny spread pośrednictwa w wysokości około 14–18% marży brutto; znacząca część spreadu sortowania — około 350–500 EUR za tonę w opłatach za przetwarzanie — jest przekazywana partnerom zewnętrznym. Gdy sortowanie jest wykonywane wewnętrznie, ta opłata jest eliminowana i zastępowana bezpośrednio kontrolowanymi kosztami operacyjnymi w wysokości około 200–280 EUR za tonę, zwiększając marże brutto na tonę z około 150–300 EUR (brokerka) do 520–820 EUR (sortowanie własne). Przy obecnej bazie zasobów firma nie może przeprowadzić tej transformacji: zakład sortowania wymaga 575 000 EUR na sprzęt, infrastrukturę kontroli jakości, licencjonowanie i kapitał obrotowy, co przekracza zgromadzone rezerwy gotówkowe. Biznes brokerski nadal działa równolegle przez cały okres przejścia i po nim, zapewniając samowystarczalną bazę przychodów, która niezależnie pokrywa zobowiązania odsetkowe.

Zarząd zatem postrzega lata 2026–2027 jako kontrolowane przejście od zbieracza-brokera-handlowca do zbieracza-sortera-handlowca — finansowane przez program inwestycyjny zorientowany na sprzęt, który usuwa ograniczenia zdolności produkcyjnych — w połączeniu z dalszą działalnością kanału brokerskiego na frakcjach o niższej wartości. Fundament popytowy jest udokumentowany: lejek zakupowy o potencjale 1 110 000–1 310 000 EUR rocznie u 8 kontrahentów w 5 krajach, obejmujący 3 wykonane kontrakty (730 000–810 000 EUR) i 5 sformalizowanych listów intencyjnych (380 000–500 000 EUR). Plan odzwierciedla wyważoną, popartą lejkiem integrację pionową, a nie spekulacyjny zakład rynkowy.

Kluczowe inicjatywy wzrostu i sekwencja wdrożenia

Plan rozwoju SIA Ramotti jest zbudowany wokół pojedynczej transformacji operacyjnej: ustanowienia licencjonowanego zakładu sortowania w rejonie Rygi i rozpoczęcia wewnętrznego sortowania frakcji elektroodpadów o wysokiej wartości od II kwartału 2026 roku. Transformacja wymaga od firmy zbudowania czterech zdolności, których obecnie nie posiada: licencjonowanego obiektu (lokal zidentyfikowany, dzierżawa warunkowa od finansowania), sprzętu przetwórczego (445 000 EUR na maszyny do sortowania, separacji i obsługi materiałów), siły roboczej (4–6 przeszkolonych operatorów do rekrutacji po uruchomieniu) oraz bezpośredniej infrastruktury kontroli jakości (analizator ręczny XRF, waga pomostowa, wagi, systemy śledzenia partii). Inżynier firmy — zatrudniony od 2025 roku — odpowiada za projekt linii sortowania, specyfikację sprzętu i przygotowanie operacyjne; wniosek o pozwolenie środowiskowe kategorii B jest w przygotowaniu, ze standardowymi czasami realizacji 3–6 miesięcy.

Zakład sortowania jest zaprojektowany na początkową roczną zdolność około 300–400 ton wsadów elektroodpadów, skalibrowaną względem istniejącej bazy dostaw firmy. Strategia kierowania frakcji kieruje najcenniejsze materiały (PCB, zespoły złączy, uzwojenia miedziane) na własną linię sortowania firmy, gdzie marże na tonę są największe, podczas gdy frakcje o niższej wartości (złom żelazny, aluminium, odpady resztkowe) kontynuują ścieżkę przez kanał brokerski do partnerów zewnętrznych. Trajektoria rozruchu przebiega zgodnie z harmonogramem uruchomienia: 30–50 ton w II kwartale 2026 (rozruch), 60–90 ton w III kwartale, 70–100 ton w IV kwartale, osiągając roczną przepustowość 300–400 ton w 2027 roku. Prognozowane przychody z sortowania to 1 200 000 EUR w 2026 (częściowy rok) i 2 736 000 EUR w 2027 (pełny rok), z mieszanymi marżami brutto odpowiednio 28,0% i 32,0%.

Lejek sprzedażowy waliduje przypadek popytowy. Trzy wykonane kontrakty — NOVITERA UAB (odzysk metali szlachetnych, ~360 000 EUR/rok), Metruna UAB (handel surowcami wtórnymi, 120 000–150 000 EUR/rok) oraz Boliden Group / Rönnskär (huta przemysłowa, 250 000–300 000 EUR/rok) — zapewniają zakontraktowaną bazę 730 000–810 000 EUR. Pięć dodatkowych listów intencyjnych z Baltic Recycling UAB, ALL Recycling SIA, Kat-Metal Oy (Finlandia), Holland Recycling B.V. (Holandia) oraz dodatkowa ekspansja NOVITERA dodają 380 000–500 000 EUR, z mechanizmami konwersji powiązanymi z gotowością operacyjną do 1 lipca 2026 roku. Wszystkie zobowiązania zakupu są warunkowe jakościowo, zgodnie ze standardową praktyką na rynku surowców wtórnych.

Wniosek o finansowanie i wykorzystanie środków

SIA Ramotti ubiega się o linię kredytową w wysokości 575 000 EUR w celu sfinansowania sprzętu do sortowania i separacji, infrastruktury kontroli jakości, licencji środowiskowych i początkowego kapitału obrotowego wymaganego do przejścia z brokerki na sortowanie wewnętrzne. Inwestycja jest z natury sprzętowo-intensywna: około 92% obiektu (530 000 EUR) jest skierowane na namacalne, możliwe do zidentyfikowania aktywa fizyczne z określonymi modelami, ilościami i weryfikowalnymi cenami rynkowymi. Własne przepływy pieniężne firmy pokrywają koszty personelu, czynsz za obiekt i bieżące wydatki operacyjne — wpływy z pożyczki są skoncentrowane na aktywach kapitałowych, które tworzą trwałą zdolność produkcyjną i służą jako namacalna baza zabezpieczenia.

Kategoria inwestycji

Kwota (EUR)

% całości

Usunięte ograniczenie wzrostu

Sprzęt do sortowania i separacji

445 000

77,4%

Zdolność produkcyjna: ręczny demontaż, mechaniczna separacja, obsługa materiałów, infrastruktura zakładu

Sprzęt ważący, analityczny i magazynowy

85 000

14,8%

Kontrola jakości, klasyfikacja frakcji, kompletacja partii i certyfikacja

Licencjonowanie i zgodność

15 000

2,6%

Pozwolenie środowiskowe kategorii B, dokumentacja regulacyjna, monitorowanie

Kapitał obrotowy

30 000

5,2%

Początkowe pozyskiwanie elektroodpadów przed przychodami z sortowania

SUMA

575 000

100,0%


Wszystkie specyfikacje sprzętu są niezależnie weryfikowalne w odniesieniu do europejskich katalogów sprzętu przemysłowego. Ceny zostały potwierdzone w standardowych zakresach komercyjnych. Alokacja typu „sprzęt przede wszystkim” gwarantuje, że większość obiektu tworzy namacalne, możliwe do zastawienia aktywa o określonych wartościach odzysku na rynku wtórnym.

Lejek sprzedażowy — 2026

Zaangażowanie

Segment

Wartość roczna (EUR)

Status

NOVITERA, UAB (Litwa)

PCB, metale szlachetne

~360 000

Kontrakt wykonany

Metruna, UAB (Litwa)

Złom elektroniczny, metale nieżelazne

120 000–150 000

Kontrakt wykonany

Boliden / Rönnskär (Szwecja)

PCB klasy hutniczej

250 000–300 000

Kontrakt wykonany

Podsumowanie zakontraktowane


730 000–810 000


NOVITERA — przyrostowo (Litwa)

Sortowane klasy specyfikacyjnej

90 000–120 000

LOI wykonany

Baltic Recycling UAB (Litwa)

Złom elektroniczny, metale nieżelazne

75 000–95 000

LOI wykonany

ALL Recycling SIA (Łotwa)

Aluminium, metale nieżelazne

75 000–95 000

LOI wykonany

Kat-Metal Oy (Finlandia)

Elektronika z metalami szlachetnymi

60 000–90 000

LOI wykonany

Holland Recycling B.V. (Holandia)

PCB, płytki klasyfikowane

80 000–100 000

LOI wykonany

Podsumowanie LOI


380 000–500 000


Suma lejka


1 110 000–1 310 000


Wnioski

Plan rozwoju SIA Ramotti na lata 2026–2027 najlepiej opisać jako krok integracji pionowej w biznesie, który działa w bałtyckim łańcuchu wartości elektroodpadów od 2019 roku i wykazał rentowność komercyjną poprzez siedem lat działalności brokerskiej. Firma nie zmienia swojego fokusu rynkowego, logiki pozyskiwania ani bazy kupujących. Internalizuje krok sortowania, który obecnie zleca partnerom zewnętrznym — przechwytując spread przetwórczy (około 350–500 EUR za tonę), który jest obecnie przekazywany, i zastępując go bezpośrednio kontrolowanymi kosztami operacyjnymi, które są strukturalnie niższe niż oddawana marża.

Plan jest zakorzeniony komercyjnie w zidentyfikowanej, wspartej lejkiem bazie popytowej i jest operacyjnie specyficzny. Przekłada zobowiązania kupujących na pojedynczą, wymierną ścieżkę realizacji: zbuduj zakład sortowania, uzyskaj pozwolenie kategorii B, zainstaluj sprzęt, zrekrutuj i przeszkol zespół sortujący oraz zacznij produkować partie wyjściowe klasy specyfikacyjnej dla 8 zakontraktowanych i wspartych LOI kupujących w 5 krajach. Lejek jest kwantyfikowany (1 110 000–1 310 000 EUR u 8 kontrahentów, 5 krajów, 5 typów kupujących), a każde zaangażowanie obejmuje zdefiniowany zakres materiałowy, parametry zakupu zależne od jakości i zidentyfikowany blokator zdolności produkcyjnych, którym zajmuje się linia kredytowa. Sama baza zakontraktowana (730 000–810 000 EUR od NOVITERA, Metruna i Boliden) zapewnia strukturalne dno popytowe.

Wniosek o finansowanie przebiega według tej samej zdyscyplinowanej logiki. Obiekt na 575 000 EUR jest ograniczony do czterech kategorii, które mają znaczenie dla tej transformacji: sprzęt do sortowania (77,4%), infrastruktura kontroli jakości (14,8%), licencjonowanie (2,6%) i kapitał obrotowy (5,2%). Około 92% jest skierowane na namacalne, weryfikowalne aktywa. Kluczowe warunki realizacji są jasne: uruchom zakład sortowania zgodnie z harmonogramem (II kwartał 2026), uzyskaj pozwolenie kategorii B i udowodnij kupującym, że firma może produkować partie klasy specyfikacyjnej na poziomie jakości wymaganym dla cen premium. Główne ryzyka — zależność od harmonogramu rozruchu, brak wykazanej wydajności sortowania, niepewność konwersji LOI, koncentracja kluczowych osób i ekspozycja na ceny surowców — są charakterystyczne dla mikroprzedsiębiorstwa wykonującego swój pierwszy krok integracji pionowej i są częściowo łagodzone przez zerowe zadłużenie firmy, ciągłą generację gotówki przez biznes brokerski i strukturalną naturę poprawy marży.

Opis pożyczki

Aby wykonać planowane przejście z brokerki elektroodpadów na operacje sortowania wewnętrznego i usunąć obecne ograniczenia sprzętowe i obiektowe, SIA Ramotti zamierza uzyskać linię kredytową w wysokości 575 000 EUR. Obiekt jest zaprojektowany jako celowy instrument do zakupu sprzętu i budowy zakładu: finansuje maszyny do sortowania i separacji, infrastrukturę kontroli jakości i analityczną, licencjonowanie środowiskowe oraz kapitał obrotowy potrzebny do ustanowienia i uruchomienia zakładu sortowania. Struktura wypłat odzwierciedla sekwencję operacyjną programu inwestycyjnego, więc finansowanie jest dostępne, gdy każda kategoria wydatków staje się operacyjnie konieczna i nie pozostaje bezczynna. Pożyczka nie ma na celu refinansowania zobowiązań historycznych, finansowania ogólnych kosztów ogólnych korporacji ani wspierania biznesu brokerskiego, który jest samowystarczalny ze własnych przepływów pieniężnych.

Orientacyjne warunki obiektu

Parametr

Wartość

Całkowita kwota pożyczki

EUR 575 000

Liczba transz

6

Stopa procentowa

21,0% rocznie (stała)

Okres pożyczki na transzę

9 miesięcy

Obsługa

Miesięczne spłaty odsetek od pobranych kwot

Spłata kapitału

Jednorazowa spłata w terminie zapadalności na transzę

Całkowity koszt odsetek

EUR 90 563

Całkowita spłata (kapitał + odsetki)

EUR 665 563

Harmonogram i alokacja transz

Transza

Kwota (EUR)

Alokacja

1

100 000

Podstawowy sprzęt do sortowania i separacji: dwuwałowy niszczarka, granulator kabli, maszyna do demontażu PCB, separator magnetyczny bębnowy; wypłata po podpisaniu umowy dzierżawy obiektu i złożeniu wniosku o pozwolenie kategorii B do VVD

2

100 000

Sprzęt do separacji mechanicznej i przetwarzania: separator prądów wirowych, sito wibracyjne, przenośniki taśmowe, maszyna do ściągania izolacji, system odpylania; wypłata po zamówieniu sprzętu z Transzy 1 i rozpoczęciu przygotowania obiektu

3

100 000

Infrastruktura demontażu ręcznego: 6 wyposażonych stanowisk pracy z ochroną ESD i narzędziami pneumatycznymi, narzędzia ręczne, ŚOI, pojemniki magazynowe, kosze na frakcje, kontenery na materiały niebezpieczne, system sprężonego powietrza; wypłata po dostarczeniu sprzętu z Transzy 2 i rozpoczęciu instalacji elektrycznej

4

90 000

Obsługa materiałów i infrastruktura obiektu: wózek widłowy elektryczny, wózki paletowe, instalacja elektryczna i dystrybucja mocy, wentylacja, oświetlenie, sprzęt doku załadunkowego, CCTV, szafki narzędziowe; wypłata po zainstalowaniu sprzętu linii sortowania i potwierdzeniu zakresu infrastruktury

5

85 000

Sprzęt ważący, analityczny i kontroli jakości: analizator ręczny XRF, przenośna waga pomostowa, wagi platformowe i stołowe, regały przemysłowe, infrastruktura IT, system etykietowania, stacja robocza QC, materiały eksploatacyjne do testów; wypłata po uruchomieniu linii sortowania i przetworzeniu pierwszych partii testowych

6

100 000

Licencjonowanie i zgodność (opłaty za pozwolenie kategorii B, dokumentacja środowiskowa, konfiguracja monitoringu) + 12-miesięczny zapas części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych + kapitał obrotowy na początkowe pozyskiwanie wsadu (30 000 EUR); wypłata po gotowości dokumentacji pozwolenia i gotowości operacyjnej zakładu sortowania do przepustowości komercyjnej

Suma

575 000


Obiekt jest skonstruowany tak, aby pasował do tego, jak faktycznie realizowana jest budowa zakładu sortowania. Sześć transz odpowiada sekwencji operacyjnej: najpierw podstawowe maszyny sortujące (Transza 1), zakończenie separacji mechanicznej (Transza 2), infrastruktura demontażu ręcznego i magazynowania (Transza 3), obsługa materiałów i systemy obiektowe (Transza 4), pakiet kontroli jakości i analityczny (Transza 5) oraz licencjonowanie, części zamienne i kapitał obrotowy na końcu (Transza 6). Taki projekt łączy każde pobranie z określonym krokiem projektu — zamawianie, dostarczanie, instalacja, uruchomienie i start — dzięki czemu finansowanie jest wykorzystywane bezpośrednio na budowę zakładu sortowania i jego praktyczną aktywację, bez mieszania celów lub pozostawiania istotnych kwot niewypłaconych lub bezczynnych. Odsetki naliczane są tylko od wypłaconych kwot, zmniejszając efektywny koszt w fazie rozruchu, a każde pobranie jest poparte dowodem dokumentalnym (faktury dostawcy, proformy, zamówienia zakupu, potwierdzenia dostawy, dokumentacja pozwolenia), łączącym wypłatę z określoną czynnością zakupową lub inwestycyjną.

Ocena ryzyka

Całkowity wynik ryzykaBBB
Dług do kapitału własnego4.00
LTV115%
Historia kredytowa8 / 10
Rodzaj zabezpieczeniaMajątek firmy

Rating BBB (czwarty poziom) odzwierciedla siedem lat nieprzerwanej działalności na bałtyckim rynku elektroodpadów, nieprzerwaną rentowność operacyjną i zerowe zadłużenie finansowe przed tym kredytem, równoważone niewielkim kapitałem własnym i pierwszym krokiem spółki w stronę sortowania we własnym zakładzie.

  • D/E (zadłużenie do kapitału własnego) na poziomie 4 jest wysokie, co odzwierciedla kapitał własny 142 345 € wobec kredytu 575 000 €;
  • LTV na poziomie 115% oznacza, że zabezpieczenie rzeczowe w wartości likwidacyjnej pokrywa 86,9% kapitału (130,4% w wartości bazowej);
  • Ocena historii kredytowej: 8/10.

Warto pamiętać:

  • spółka nie ma doświadczenia w prowadzeniu własnego zakładu sortowania, a docelowe marże 30–35% to benchmarki branżowe;
  • start zależy od pozwolenia środowiskowego kategorii B i uruchomienia w Q2 2026;
  • pięć z ośmiu umów z odbiorcami to listy intencyjne, a wszystkie zakupy są uzależnione od jakości;
  • ceny produktów podążają za cenami miedzi i metali szlachetnych, a wszystkie kluczowe relacje są w rękach jedynej udziałowczyni i CEO.

Atuty, ograniczenia i ryzyka realizacyjne

Główne atuty spółki to siedem lat specjalistycznej wiedzy o materiałach, ugruntowana bałtycka baza zaopatrzeniowa zdolna zaopatrywać planowany zakład bez równoległego rozszerzania zakupów, zdywersyfikowany portfel odbiorców, rosnące marże (od 8,1% do 17,8% w latach 2023–2025) oraz nieprzerwana rentowność operacyjna przy strukturze o niskich nakładach kapitałowych i zerowym zadłużeniu finansowym.

Ograniczenia są równie wyraźne: niewielki kapitał własny (142 345 EUR), koncentracja na jednej kluczowej osobie — jedynej udziałowczyni i CEO, brak doświadczenia w prowadzeniu zakładu sortowania — prognozowane marże brutto 30–35% opierają się na benchmarkach branżowych, a nie na wynikach zakładu — oraz krótka, trzyletnia historia finansowa. Główne ryzyka realizacyjne to harmonogram uruchomienia (Q2 2026), pozwolenie środowiskowe kategorii B (standardowo 3–6 miesięcy rozpatrywania), przekształcenie listów intencyjnych, których mechanizmy są powiązane z gotowością operacyjną do 1 lipca 2026 r., oraz ekspozycja na ceny surowców. Wszystkie zobowiązania zakupowe są uzależnione od jakości, co jest standardową praktyką na rynku surowców wtórnych.

Ryzyka te częściowo ograniczają: brak zadłużenia na starcie, stałe generowanie gotówki przez działalność pośrednictwa oraz strukturalny charakter poprawy marż. Sama działalność pośrednictwa zapewnia bazowe pokrycie odsetek na poziomie 1,4× (zysk przed opodatkowaniem za 2025 r. w wysokości 127 411 EUR wobec rocznych odsetek 90 563 EUR), więc odsetki mogą być obsługiwane nawet przy opóźnieniu rozruchu sortowni; komfortowa obsługa długu wraz ze spłatą kapitału wymaga, aby sortownia osiągała wyniki zasadniczo zgodne z prognozami.

Finanse

Przychody 20251,0 mln €
Marża brutto 202517,8%
Zysk netto 202593 949 €
Portfel odbiorców1,11 €–1,31 mln
€ tys.
€656 tys.656
−21%€519 tys.519
+93%€1002 tys.1002
+114%€2148 tys.*2148*
+59%€3420 tys.*3420*
2023202420252026F2027F

* Lata 2026–2027 to prognozy zarządu uwzględniające nową linię własnego sortowania

Gospodarka odpadami (kopia)

Ramotti od 2023 r. prowadzi rentowną działalność pośrednictwa, a od Q2 2026 dodaje własną linię sortowniczą. Prognoza opiera się na portfelu odbiorców o wartości 1,11 €–1,31 mln od 8 kontrahentów, z czego 3 mają zawarte kontrakty.

Rosnące przychody

  • Przychody wzrosły z 656 329 € w 2023 r. do 1 001 592 € w 2025 r., po spadku w 2024 r., w którym wolumen wymieniono na materiał lepszej jakości.
  • Po dodaniu własnego sortowania przychody mają wynieść 2 148 000 € w 2026 r. i 3 420 000 € w 2027 r.
  • Kanał pośrednictwa działa równolegle, z przychodami około 948 000 € w 2026 r.

Rosnące marże

  • Marża brutto wzrosła z 8,1% w 2023 r. do 13,7% w 2024 r. i 17,8% w 2025 r.
  • Własne sortowanie pozwala zatrzymać opłatę płaconą obecnie partnerom przetwórczym, co podnosi prognozowaną marżę do 28,0% w 2026 r. i 32,0% w 2027 r.
  • Zysk netto osiągnął 93 949 € w 2025 r., co daje marżę 9,4%.

Oszczędna baza kosztowa

  • Koszty operacyjne wynosiły 1,6–5,1% przychodów w latach 2023–2025.
  • Zysk netto w 2024 i 2025 r. obniżyły wydatki na sprzęt sortowniczy w kwotach 43 435 € i 33 462 €, ujęte w kosztach zamiast skapitalizowania.

Rynek

Europejski rynek gospodarki elektroodpadami jest wart około 27,9 mld € i rośnie o 5,0% rocznie, a odzysk metali szlachetnych z elektroniki to globalny rynek o wartości 6,2 mld €. Łotwa jest jednym z trzech państw UE, które osiągają cel 65% zbiórki ZSEE, a unijny cel recyklingu surowców krytycznych na 2030 r. zwiększa popyt na zbieraczy działających zgodnie z przepisami. Główne ryzyka to zmienne ceny miedzi i palladu oraz kilka dużych rafinerii dyktujących warunki.

Wyniki finansowe

Według przedstawionych danych SIA Ramotti to działalność pośrednicza zwiększająca skalę komercyjną z 656 329 EUR (2023) do 1 001 592 EUR (2025), dzięki rozbudowie bałtyckiej sieci zaopatrzenia i świadomemu przesunięciu w stronę cenniejszych frakcji bogatych w płytki PCB i zawierających miedź. Spadek przychodów w 2024 r. (−20,9%) był wymianą wolumenu na jakość — w tym samym roku marża brutto wzrosła z 8,1% do 13,7% — po czym nastąpiło silne odbicie w 2025 r. (+93,0%). Prognoza na lata 2026–2027 uwzględnia przejście: kanał pośrednictwa nadal przynosi około 948 000 EUR (2026) i 684 000 EUR (2027), a własne sortowanie pojawia się w rachunku wyników z kwotami 1 200 000 EUR (2026F) i 2 736 000 EUR (2027F), co daje łączne przychody 2 148 000 EUR i 3 420 000 EUR. Dynamika przychodów rok do roku: −20,9% (2024), +93,0% (2025), +114,5% (2026F), +59,2% (2027F).

Rachunek zysków i strat, EUR (2023–2027)

Wskaźnik2023202420252026 (A)2026 (F)2027 (F)
Przychody656 329519 0661 001 59285 9692 148 0003 420 000
— pośrednictwo656 329519 0661 001 59285 969948 000684 000
— własne sortowanie————1 200 0002 736 000
Koszt sprzedanych towarów603 019448 193823 14969 0191 546 2002 325 600
Zysk brutto ze sprzedaży53 31070 873178 44316 950601 8001 094 400
Koszty operacyjne10 20924 20951 0324 860168 000252 000
Zysk przed opodatkowaniem43 10146 664127 41112 090433 800842 400
Koszty odsetkowe————90 56334 500
Pozostałe koszty—43 43533 462———
Podatek dochodowy——————
Zysk netto43 1013 22993 94912 090343 238807 900

Wskaźniki wzrostu i marż

Wskaźnik2023202420252026F2027F
Marża zysku brutto ze sprzedaży8,1%13,7%17,8%28,0%32,0%
Marża zysku netto6,6%0,6%9,4%16,0%23,6%
Koszty operacyjne jako % przychodów1,6%4,7%5,1%7,8%7,4%
Pokrycie odsetek (EBIT / odsetki)———5,8×25,4×

Wzrost przychodów w latach 2023–2025 przebiega nieliniowo, jak u pośrednika na wczesnym etapie budującego bazę dostaw. Spadek do 519 066 EUR w 2024 r. odzwierciedla zmienność strumieni dostaw i świadome przesunięcie w stronę zakupów wyższej jakości, a nie strukturalne osłabienie popytu; potwierdza to odbicie do 1 001 592 EUR w 2025 r. Prognoza zakłada, że kanał pośrednictwa utrzyma mniej więcej obecne tempo, nieznacznie malejąc w miarę przekierowywania najcenniejszych frakcji do własnego sortowania, a linia sortownicza doda 1,2 EUR–2,7 mln.

Marża brutto systematycznie rosła z 8,1% (2023) do 13,7% (2024) i 17,8% (2025) dzięki optymalizacji zakupów i przesunięciu w stronę frakcji bogatych w płytki PCB i zawierających miedź, gdzie różnice cenowe na tonie są największe. Prognozowany skok do 28,0% i 32,0% wynika z włączenia do struktury przychodów z własnego sortowania z marżą brutto 32–35%. Poprawa ma charakter strukturalny — to eliminacja opłat za przetwarzanie u zewnętrznych partnerów, które utrzymują marże pośrednictwa na poziomie 14–18% — a nie efekt agresywnych założeń cenowych w którymkolwiek z kanałów.

Struktura kosztów i zysk netto

Koszty operacyjne wzrosły z 10 209 EUR (1,6% przychodów) w 2023 r. do 51 032 EUR (5,1%) w 2025 r., w tym koszt inżyniera zatrudnionego w 2025 r. do przygotowania przejścia na sortowanie. Prognoza przewiduje wzrost do 168 EUR–252K (7,8–7,4% przychodów) na koszty licencjonowanego zakładu — czynsz, zespół sortowni złożony z 4–6 operatorów, zgodność środowiskową, ubezpieczenie i amortyzację sprzętu. Malejący stosunek kosztów operacyjnych do przychodów w latach 2026–2027 pokazuje dźwignię operacyjną, gdy w dużej mierze stałe koszty zakładu rozkładają się na rosnącą bazę przychodów.

„Pozostałe koszty” w 2024 r. (43 435 EUR) i 2025 r. (33 462 EUR) to nakłady inwestycyjne na wstępny sprzęt dla zakładu sortowania, ujęte w kosztach w rachunkowości zarządczej zamiast skapitalizowania. Obniżyło to wykazany zysk netto w obu latach: 43 101 EUR (2023), 3 229 EUR (2024) i 93 949 EUR (2025, marża netto 9,4%), podczas gdy zysk przed opodatkowaniem — 46 664 EUR (2024) i 127 411 EUR (2025) — lepiej oddaje rzeczywistą rentowność modelu pośrednictwa. Prognoza zakłada zysk netto 343 238 EUR (16,0%) w 2026F i 807 900 EUR (23,6%) w 2027F.

Koszty odsetkowe rosną od zera do 90 563 EUR w 2026F, co odzwierciedla proponowany kredyt w wysokości 575 000 EUR oprocentowany na 21,0% w skali roku przez 9 miesięcy; łączny EBIT pokrywa je 5,8×. W 2027F odsetki spadają do 34 500 EUR, ponieważ częściowa spłata kapitału z przepływów operacyjnych w 2026 r. zmniejsza saldo zadłużenia, a pokrycie rośnie do 25,4×. Zakłada to częściową spłatę z przepływów operacyjnych, a nie refinansowanie.

Plan rozwoju

Wyniki za 2025 r. — przychody 1 001 592 EUR, marża brutto 17,8%, zysk przed opodatkowaniem 127 411 EUR — potwierdzają, że model pośrednictwa działa, a spółka osiągnęła skalę, przy której kolejny etap ma solidne podstawy operacyjne. Plan rozwoju nie jest zwrotem w nieznane, lecz integracją pionową w ramach tego samego łańcucha wartości, relacji z dostawcami i kanałów sprzedaży: przejęciem bezpośredniej kontroli nad etapem sortowania, obecnie zlecanym zewnętrznym partnerom.

W modelu pośrednictwa spółka uzyskuje marżę pośrednika na poziomie około 14–18% brutto, podczas gdy około 350 EUR–500 za tonę trafia do partnerów jako opłaty za przetwarzanie. Przy własnym sortowaniu opłatę tę zastępują bezpośrednio kontrolowane koszty operacyjne rzędu 200 EUR–280 za tonę, co zwiększa marżę brutto na tonie z około 150 EUR–300 (pośrednictwo) do 520 EUR–820 (własne sortowanie). Zakład wymaga 575 000 EUR na sprzęt, infrastrukturę kontroli jakości, licencje i kapitał obrotowy, co przekracza zgromadzone rezerwy gotówkowe. Działalność pośrednictwa jest prowadzona równolegle jako samofinansująca się baza przychodów.

Kluczowe inicjatywy i rozruch

Przejście wymaga czterech zasobów, których spółka jeszcze nie ma: licencjonowanego zakładu w okolicach Rygi (lokal wybrany, umowa najmu uzależniona od finansowania), sprzętu przetwórczego (445 000 EUR na maszyny do sortowania, separacji i transportu wewnętrznego), zespołu sortowni złożonego z 4–6 operatorów zatrudnianych przy uruchomieniu oraz własnej kontroli jakości (analizator XRF, waga samochodowa, wagi, śledzenie partii). Inżynier odpowiada za projekt linii, specyfikację sprzętu i przygotowanie operacyjne; wniosek o pozwolenie środowiskowe kategorii B jest w przygotowaniu.

Zakład zaprojektowano na początkowe przetwarzanie 300–400 ton elektroodpadów rocznie, w dopasowaniu do istniejącej bazy dostaw. Najcenniejszy materiał (płytki PCB, zespoły złączy, uzwojenia miedziane) trafia na własną linię spółki, a frakcje o niższej wartości (złom żelazny, aluminium, odpady resztkowe) nadal przechodzą przez kanał pośrednictwa. Planowana przepustowość: 30–50 ton w Q2 2026 (uruchomienie), 60–90 ton w Q3, 70–100 ton w Q4 i 300–400 ton w całym 2027 r. Prognozowane przychody z sortowania wynoszą 1 200 000 EUR w 2026 r. (niepełny rok) i 2 736 000 EUR w 2027 r.

Portfel odbiorców — 2026

Popyt potwierdza portfel o rocznym potencjale odbioru 1 110 000 EUR–1 310 000 od 8 wskazanych kontrahentów z 5 krajów: 3 zawarte kontrakty (730 000 EUR–810 000) i 5 sformalizowanych listów intencyjnych (380 000 EUR–500 000). Każda współpraca obejmuje określony zakres materiałowy, parametry zakupu uzależnione od jakości oraz zidentyfikowane ograniczenie mocy, które usuwa zakład.

WspółpracaSegmentWartość roczna, EURStatus
NOVITERA, UAB (Litwa)Płytki PCB, metale szlachetne~360 000Zawarty kontrakt
Metruna, UAB (Litwa)Złom elektroniczny, metale nieżelazne120 000–150 000Zawarty kontrakt
Boliden / Rönnskär (Szwecja)Płytki PCB klasy hutniczej250 000–300 000Zawarty kontrakt
Razem kontrakty730 000–810 000
NOVITERA — dodatkowo (Litwa)Posortowane frakcje zgodne ze specyfikacją90 000–120 000Podpisany LOI
Baltic Recycling UAB (Litwa)Złom elektroniczny, metale nieżelazne75 000–95 000Podpisany LOI
ALL Recycling SIA (Łotwa)Aluminium, metale nieżelazne75 000–95 000Podpisany LOI
Kat-Metal Oy (Finlandia)Elektronika z metalami szlachetnymi60 000–90 000Podpisany LOI
Holland Recycling B.V. (Holandia)Płytki PCB, płytki sklasyfikowane80 000–100 000Podpisany LOI
Razem LOI380 000–500 000
Łączny portfel1 110 000–1 310 000

Już sama baza kontraktowa — NOVITERA, Metruna i Boliden — zapewnia strukturalne minimum popytu na produkcję zakładu.

Ocena rynku

SIA Ramotti działa w jednym segmencie — zbiórce, pośrednictwie i handlu zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) — ale jest wystawiona na dwie jego warstwy: europejski rynek gospodarki elektroodpadami jako kontekst dla zaopatrzenia, sortowania i handlu oraz podsegment odzysku metali szlachetnych (frakcje bogate w płytki PCB zawierające złoto, srebro i pallad) jako najbardziej marżową część asortymentu. Obie korzystają ze sprzyjających czynników na poziomie UE: rewizji dyrektywy WEEE, aktu w sprawie surowców krytycznych i rosnących wolumenów elektroodpadów.

Europejska gospodarka elektroodpadami

Mordor Intelligence wycenia europejski rynek gospodarki elektroodpadami na około 27,9 mld EUR (2024), z CAGR 5,0% do około 37,5 mld EUR do 2030 r. Węższa definicja, skupiona na recyklingu i przetwarzaniu elektroniki, jest wyceniana przez Market Research Future na około 7,9 mld EUR (2024), z CAGR około 13,4% do 2035 r. Metale odpowiadają za około 47–52% przychodów rynku. Europa przoduje wśród wszystkich regionów w formalnym recyklingu elektroodpadów (około 42,5% w 2024 r.), ale wciąż jest daleko od celu dyrektywy WEEE wynoszącego 65% — poziom zbiórki w całej UE wyniósł 40,6% w 2022 r. (Europejska Agencja Środowiska).

Dyrektywa WEEE (2012/19/EU) wymaga zbiórki na poziomie 65% wagowo; Komisja Europejska opublikowała jej ewaluację 2 lipca 2025 r. i ma przedstawić rewizję do grudnia 2026 r., z ostrzejszym egzekwowaniem rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) i obowiązkowymi standardami jakości przetwarzania. Unijny akt w sprawie surowców krytycznych (w mocy od 23 maja 2024 r., zmieniony w marcu 2026 r.) wyznacza cel 25% krajowego recyklingu surowców strategicznych do 2030 r., co bezpośrednio dotyczy palladu, złota i miedzi, a chińskie ograniczenia eksportu galu, germanu, grafitu i antymonu (2023–2024) wzmocniły popyt na dostawców wtórnych spełniających wymogi UE. Globalna ilość wytworzonych elektroodpadów osiągnęła 62 mln ton w 2022 r., przy czym formalny odzysk przechwycił około 25,7 mld EUR wobec teoretycznego potencjału 83,4 mld EUR.

Odzysk metali szlachetnych z płytek PCB

Globalny rynek odzysku metali szlachetnych z elektroodpadów wyceniany jest na około 6,2 mld EUR (2024, Data Bridge Market Research), z prognozowanym wzrostem do około 9,7 mld EUR do 2032 r. przy CAGR 5,8%. Złoto odpowiada za ponad 70% przychodów, a elektronika użytkowa — kategoria źródłowa najbliższa strumieniowi produktów Ramotti — za 46,3% udziału w rynku. Płytki PCB z mieszanej elektroniki użytkowej zawierają około 90–200 gramów złota, 150–200 kilogramów miedzi i około 400 gramów srebra na tonę, przy łącznej wartości metali szlachetnych 10 000 EUR–18 000 za tonę według cen spot z 2025 r. Frakcje PCB są sprzedawane ze znacznym dyskontem do wartości zawartych metali (zwykle 2 000 EUR–6 000 za tonę), co odzwierciedla koszty rafinacji; logika handlowa zbieracza polega na zmniejszaniu tej różnicy dzięki lepszej jakości partii i dokładnej klasyfikacji.

Europejscy pośrednicy w obrocie elektroodpadami osiągają zwykle marże brutto 8–18%: ci skupieni na frakcjach bogatych w płytki PCB i zawierających miedź plasują się w górnej części przedziału (14–18%), a ci zajmujący się złomem żelaznym i niskowartościowymi metalami nieżelaznymi — na poziomie 8–12%. Zintegrowani pionowo zbieracze–sortownie–handlowcy osiągają 25–40% na posortowanych frakcjach — strukturalna przewaga 10–20 punktów procentowych wynikająca z przejęcia marży z sortowania. Bałtycki strumień ZSEE, z którego korzysta Ramotti, ze znaczącym udziałem materiału bogatego w płytki PCB i metale nieżelazne ze źródeł instytucjonalnych i komercyjnych, plasuje spółkę w górnej części przedziału dla pośredników.

Łotwa i kraje bałtyckie

Łotwa jest jednym z zaledwie trzech państw członkowskich UE — obok Bułgarii i Słowacji — które osiągnęły cel 65% zbiórki ZSEE zarówno w 2022, jak i w 2023 r. (Eurostat). Świadczy to o sprawnej formalnej infrastrukturze zbiórki i lepszej jakości wsadu dla zbieraczy działających zgodnie z przepisami, choć jednocześnie zaostrza konkurencję o dostawy. Członkostwo w strefie euro (od stycznia 2014 r.) eliminuje koszty przewalutowania przy eksporcie do odbiorców w Niemczech, Szwecji i Holandii, a członkostwo w strefie Schengen ułatwia logistykę transgraniczną. Łotwa pełni rolę rynku zasilającego przetwórstwo nordyckie i północnoeuropejskie: Boliden (Szwecja) i Aurubis (Niemcy) to główne miejsca docelowe koncentratu bogatego w płytki PCB od bałtyckich zbieraczy.

Konkurencja ma trzy poziomy: poziom 1 to regionalni integratorzy (CRONIMET Nordic: obroty 144,5 mln EUR, ponad 251 000 ton przetworzonych w 2024 r.; Metruna: specjalista od ZSEE w całym regionie bałtyckim); poziom 2 to średni łotewscy przetwórcy (TM Recycling, E-collect, ALL Recycling); poziom 3 to ogólne skupy złomu (Euro Lom, ELECO, Jumets, Refonda). Ramotti znajduje się na progu poziomu 2 — ma licencję na handel, ale jeszcze nie na przetwarzanie — i konkuruje ceną wsadu, dostępem do logistyki, zgodnością z przepisami i jakością produktów względem specyfikacji odbiorców. Kluczowym wyzwaniem jest przekształcenie się w licencjonowanego zintegrowanego operatora, konkurującego na równych warunkach z ugruntowanymi przetwórcami poziomu 2.

Szanse

  • Zaostrzanie regulacji WEEE. Wyższe obowiązkowe poziomy zbiórki i standardy przetwarzania zwiększą ilość materiału trafiającego do formalnego obiegu, poszerzając bazę wsadu dla licencjonowanych zbieraczy; wyniki Łotwy powyżej celu sprawiają, że tutejsi operatorzy mogą korzystać ze wzrostu wolumenów, zamiast ponosić koszty dostosowania.
  • Popyt na agregatorów surowców w związku z aktem CRMA. Cel 25% recyklingu do 2030 r. i chińskie ograniczenia eksportu podniosły strategiczną wartość unijnych zbieraczy ZSEE dostarczających frakcje bogate w płytki PCB; Umicore, Boliden i Aurubis rozszerzają pozyskiwanie wsadu w Europie.
  • Premia cenowa za płytki PCB. Tona płytek PCB z mieszanej elektroniki użytkowej zawiera metale szlachetne o szacowanej wartości 10 000 EUR–18 000; operatorzy dostarczający czystsze partie o stałej specyfikacji zmniejszają dyskonto za ryzyko stosowane przez rafinerie i zatrzymują większą część tej wartości.
  • Położenie logistyczne w krajach bałtyckich. Łotwa leży między dużymi rafineriami surowców wtórnych w Szwecji, Niemczech i Holandii a rosnącymi wolumenami elektroodpadów w Europie Środkowo-Wschodniej, a euro eliminuje koszty przewalutowania w eksporcie.

Wyzwania

  • Zmienność cen surowców. Miedź potaniała o około 12% między majem a wrześniem 2024 r., a pallad o ponad 40% między styczniem 2023 r. a styczniem 2025 r., co bezpośrednio wpływa na wartość zapasów utrzymywanych między zakupem a sprzedażą.
  • Asymetria skali. Obroty CRONIMET Nordic w wysokości 144,5 mln EUR są o kilka rzędów wielkości większe niż skala działalności Ramotti, co wpływa na ceny wsadu i głębokość relacji z odbiorcami.
  • Koncentracja odbiorców na poziomie rafinacji. Umicore, Boliden i Aurubis dysponują większością mocy przetwórczych dla ZSEE bogatego w płytki PCB w Europie Północnej i Zachodniej; agregatorzy na wcześniejszych etapach łańcucha muszą przyjmować ich ceny.
  • Konkurencja z szarej strefy. Mieszanie ZSEE ze zwykłym złomem pozwala nieformalnym podmiotom płacić dostawcom więcej, bo unikają kosztów licencji i opłat w ramach ROP — to trwałe zakłócenie w większości państw członkowskich UE.

Struktura zabezpieczenia

Sprzęt do sortowania i separacji finansowany z pożyczki · €445K€219.5K
Sprzęt do sortowania i separacji finansowany z pożyczki€445,000
Istniejące maszyny, urządzenia i inne środki trwałe€219,520
Sprzęt do ważenia, analiz i magazynowania finansowany z pożyczki€85,000
Łącznie zastawione€749,520Koszt zakupu nowego sprzętu plus wartość bilansowa istniejących aktywów za 2025 r.

Kredyt w wysokości 575 000 € jest zabezpieczony sprzętem, który zostanie z niego kupiony, oraz istniejącymi środkami trwałymi spółki.

1. Nowy sprzęt sortowniczy kupiony z pożyczki — 530 000 €

Około 92% kredytu przeznaczono na możliwy do zidentyfikowania sprzęt przemysłowy:

  • rozdrabniacze, separatory wiroprądowe, granulatory kabli i maszyny do transportu wewnętrznego — 445 000 €;
  • analizatory XRF, wagi samochodowe, wagi i wyposażenie magazynu — 85 000 €;
  • od renomowanych producentów, z aktywnymi europejskimi rynkami wtórnymi.

2. Istniejące środki trwałe — 219 520 €

  • Maszyny i urządzenia z bilansu za 2025 r., o wartości bilansowej 180 000 €.
  • Inne środki trwałe spółki.
  • Ta warstwa nie zależy od budowy nowego zakładu.

W wartości likwidacyjnej, przy założeniu odzysku 55–75%, zabezpieczenie według szacunków pokrywa:

  • 86,9% kapitału 575 000 € (130,4% w wartości bazowej);
  • 75,1% łącznej spłaty 665 563 €.

Luka wynika z 45 000 € na kapitał obrotowy i licencje, które nie pozostawiają aktywów do zastawienia. Po uruchomieniu zakładu ochrona przesuwa się z wartości aktywów na przepływy pieniężne generowane przez zainstalowany sprzęt.

Zabezpieczenie pożyczki

Kredyt w wysokości 575 000 EUR jest zabezpieczony skonsolidowanym pakietem, który łączy istniejące środki trwałe — maszyny, urządzenia i inne środki trwałe z bilansu za 2025 r., 219 520 EUR — z nowo nabytym, finansowanym z kredytu sprzętem do sortowania, separacji i kontroli jakości (530 000 EUR z kwoty kredytu). Zabezpieczenie przedstawiono w wartości bazowej (wartość bilansowa dla istniejących aktywów, koszt zakupu lub wartość z faktury dla nowego sprzętu) oraz w konserwatywnej wartości likwidacyjnej, przy założeniu odzysku 55–75% zależnie od kategorii aktywów, co odpowiada uporządkowanej sprzedaży przymusowej. Kapitał obrotowy (30 000 EUR, 5,2% kredytu) i koszty licencji (15 000 EUR, 2,6%) wyłączono z bazy podlegającej zastawowi, ponieważ są zużywane w działalności i nie pozostawiają wyodrębnialnej wartości materialnej.

Źródło zabezpieczeniaWartość bazowa, EURWartość likwidacyjna, EURPokrycie 575 000 EUR (wartość likwidacyjna)
Sprzęt finansowany z kredytu (główny sprzęt sortowniczy 70%, kontrola jakości i analityka 75%, pozostała infrastruktura 55%)530 000349 91560,9%
Istniejące aktywa operacyjne (maszyny i urządzenia 70%, inne środki trwałe 60%)219 520149 71226,0%
Łączne zabezpieczenie rzeczowe749 520499 62786,9%

Wskaźniki pokrycia

WskaźnikWartość bazowaWartość likwidacyjna
Łączne zabezpieczenie749 520 EUR499 627 EUR
Pokrycie kapitału 575 000 EUR130,4%86,9%
Pokrycie łącznej spłaty 665 563 EUR112,6%75,1%

Luka do pełnego pokrycia w wartości likwidacyjnej wynika z niepodlegających zastawowi składników — kapitału obrotowego i licencji (45 000 EUR) — oraz z konserwatywnego odzysku 55% dla zróżnicowanych drobnych elementów infrastruktury. W wartości bazowej pokrycie przekracza 130% kapitału i 112% łącznej spłaty. Pakiet opiera się głównie na możliwym do zidentyfikowania sprzęcie przemysłowym — rozdrabniaczach, separatorach wiroprądowych, granulatorach kabli, analizatorach XRF, wagach samochodowych i maszynach do transportu wewnętrznego — renomowanych producentów, z aktywnymi europejskimi rynkami wtórnymi, łatwym do udokumentowania i monitorowania. Istniejące maszyny i urządzenia (wartość bilansowa 180 000 EUR, wartość likwidacyjna 126 000 EUR) stanowią dodatkową warstwę niezależną od realizacji projektu finansowanego kredytem. Po uruchomieniu zakładu zabezpieczenie uzupełniają zdolność zainstalowanego sprzętu do generowania przychodów oraz portfel odbiorców, a ochrona przed stratą przesuwa się z wartości likwidacyjnej na pokrycie z przepływów operacyjnych w okresie kredytowania.

Wniosek o finansowanie i wykorzystanie środków

Kredyt finansuje sprzęt do sortowania i separacji, infrastrukturę kontroli jakości, licencje środowiskowe i początkowy kapitał obrotowy potrzebne do przejścia od pośrednictwa do własnego sortowania. Około 92% (530 000 EUR) przeznaczono na materialne, możliwe do zidentyfikowania aktywa o określonych modelach, ilościach i rynkowo weryfikowalnych cenach, sprawdzonych w europejskich katalogach sprzętu przemysłowego. Personel, czynsz za zakład i bieżące koszty operacyjne są pokrywane z własnych przepływów operacyjnych spółki.

Kategoria inwestycjiEUR%Usunięte ograniczenie wzrostu
Sprzęt do sortowania i separacji445 00077,4%Moce produkcyjne: ręczny demontaż, separacja mechaniczna, transport wewnętrzny, infrastruktura zakładu
Sprzęt do ważenia, analiz i magazynowania85 00014,8%Kontrola jakości, klasyfikacja frakcji, kompletowanie i certyfikacja partii
Licencje i zgodność z przepisami15 0002,6%Pozwolenie środowiskowe kategorii B, dokumentacja regulacyjna, monitoring
Kapitał obrotowy30 0005,2%Początkowe zakupy elektroodpadów przed pierwszymi przychodami z posortowanych frakcji
Razem575 000100,0%

Opis pożyczki

SIA Ramotti zaciąga pożyczkę terminową w wysokości 575 000 EUR, pomyślaną jako celowy instrument finansowania zakupu sprzętu i budowy zakładu. Struktura wypłat odzwierciedla kolejność operacyjną programu, dzięki czemu środki są dostępne wtedy, gdy dana kategoria wydatków staje się konieczna, i nie leżą bezczynnie. Pożyczka nie refinansuje dawnych zobowiązań, nie finansuje ogólnych kosztów stałych ani nie wspiera działalności pośrednictwa, która finansuje się z własnych przepływów pieniężnych.

Orientacyjne warunki kredytu

ParametrWartość
Łączna kwota pożyczki575 000 EUR
Liczba transz6
Oprocentowanie21,0% w skali roku (stałe)
Okres pożyczki dla każdej transzy9 miesięcy
ObsługaMiesięczna spłata odsetek od wypłaconych kwot
Spłata kapitałuJednorazowa spłata w terminie zapadalności każdej transzy
Łączny koszt odsetek90 563 EUR
Łączna spłata (kapitał + odsetki)665 563 EUR

Harmonogram i przeznaczenie transz

TranszaEURPrzeznaczenieWarunek wypłaty
1100 000Podstawowy sprzęt do sortowania i separacji: rozdrabniacz dwuwałowy, granulator kabli, maszyna do demontażu płytek PCB, bębnowy separator magnetycznyPodpisana umowa najmu zakładu i złożony do VVD wniosek o pozwolenie kategorii B
2100 000Separacja mechaniczna i przetwarzanie: separator wiroprądowy, przesiewacz wibracyjny, przenośniki taśmowe, maszyna do zdejmowania izolacji z przewodów, system odpylaniaZamówiony sprzęt z Transzy 1 i rozpoczęte przygotowanie zakładu
3100 000Infrastruktura do ręcznego demontażu: 6 wyposażonych stanowisk z ochroną ESD i narzędziami pneumatycznymi, narzędzia ręczne, środki ochrony indywidualnej, pojemniki magazynowe, pojemniki na frakcje, zabezpieczenie materiałów niebezpiecznych, instalacja sprężonego powietrzaDostarczony sprzęt z Transzy 2 i rozpoczęta instalacja elektryczna
490 000Transport wewnętrzny i infrastruktura zakładu: wózek widłowy elektryczny, wózki paletowe, instalacja elektryczna i rozdział zasilania, wentylacja, oświetlenie, wyposażenie rampy załadunkowej, monitoring CCTV, szafy narzędzioweZainstalowany sprzęt linii sortowniczej i potwierdzony zakres infrastruktury
585 000Ważenie, analityka i kontrola jakości: ręczny analizator XRF, przenośna waga samochodowa, wagi platformowe i stołowe, regały przemysłowe, infrastruktura IT, system etykietowania, stanowisko kontroli jakości, materiały eksploatacyjne do badańUruchomiona linia sortownicza i przetworzone pierwsze partie testowe
6100 000Licencje i zgodność z przepisami (opłaty za pozwolenie kategorii B, dokumentacja środowiskowa, wdrożenie monitoringu), 12-miesięczny zapas części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych oraz kapitał obrotowy na początkowy wsad (30 000 EUR)Gotowa dokumentacja pozwolenia i zakład gotowy operacyjnie do przetwarzania komercyjnego
Razem575 000

Sześć transz odpowiada kolejnym etapom budowy: najpierw podstawowe maszyny sortownicze, potem separacja mechaniczna, ręczny demontaż i magazynowanie, transport wewnętrzny i systemy zakładu, zestaw kontroli jakości, a na końcu licencje, części zamienne i kapitał obrotowy. Każda wypłata jest powiązana z określonym krokiem projektu — zamówieniem, dostawą, instalacją, uruchomieniem i startem — i poparta dokumentami (faktury dostawców, faktury proforma, zamówienia, potwierdzenia dostaw, dokumentacja pozwoleń). Odsetki naliczane są wyłącznie od wypłaconych kwot, co obniża efektywny koszt w okresie rozruchu.

Jak spłacana jest pożyczka

Twoja inwestycja 012345678901234567890,012345678901234567890012345678901234567890012345678901234567890 USDC działa jak obligacja na 9 mies.: odsetki co miesiąc, a kapitał wraca w miesiącu 012345678901234567890.

DataOdsetkiKapitałSuma
Zysk netto+012345678901234567890.012345678901234567890012345678901234567890 USDC
Łączny zwrot012345678901234567890.012345678901234567890012345678901234567890 USDC

Pożyczkobiorca

SIA RamottiRyga, Łotwa · założona w 2019
SIA Ramotti

SIA Ramotti to łotewska firma zajmująca się zbiórką, pośrednictwem i handlem zużytym sprzętem elektronicznym, zarejestrowana 30 stycznia 2019 roku (nr rej. 42103088650). Firma działa na bałtyckim rynku odpadów elektronicznych od początku istnienia – początkowo testowała kilka modeli komercyjnych w łańcuchu wartości e-odpadów, po czym skupiła się na modelu „zbieracz–pośrednik–handlowiec”, który wyznacza jej działalność od 2023 roku. Przez siedem lat nieprzerwanej działalności SIA Ramotti zbudowała sieć zaopatrzenia obejmującą Łotwę, Litwę i Estonię, nawiązała współpracę handlową z zakładami recyklingu i hutami w całej UE oraz zdobyła praktyczną wiedzę o każdym ogniwie łańcucha wartości e-odpadów – od składu i dynamiki cen mieszanych odpadów elektronicznych na etapie zbiórki, przez ekonomikę sortowania i przygotowania frakcji, po wymagania specyfikacyjne i strukturę stawek odbiorców przemysłowych na etapie rafinacji.

Nr rejestracyjny: 42103088650www.ramotti.com

O spółce

SIA Ramotti to łotewska spółka zajmująca się zbiórką elektroodpadów, pośrednictwem i handlem nimi, zarejestrowana 30 stycznia 2019 r. Początkowo testowała kilka modeli biznesowych w łańcuchu wartości elektroodpadów, zanim skupiła się na modelu zbieracz–pośrednik–handlowiec, który wyznacza jej działalność od 2023 r. W ciągu siedmiu lat nieprzerwanej działalności zbudowała sieć zaopatrzenia obejmującą Łotwę, Litwę i Estonię, nawiązała relacje z zakładami recyklingu i hutami w całej UE oraz zdobyła praktyczną wiedzę o każdym ogniwie łańcucha — od składu i wyceny mieszanych odpadów elektronicznych przy zbiórce, przez ekonomikę sortowania i przygotowania frakcji, po specyfikacje i struktury cenowe odbiorców przemysłowych na etapie rafinacji.

Spółka nie pozycjonuje się jako zwykły skup złomu, lecz jako wyspecjalizowany pośrednik w obrocie elektroodpadami ze znajomością poszczególnych frakcji: kupuje bogate w metale odpady elektroniczne po konkurencyjnych kosztach, klasyfikuje materiał według zawartości odzyskiwalnych metali i sprzedaje partie zgodne ze specyfikacją temu typowi odbiorcy — zakładowi odzysku metali szlachetnych, hucie przemysłowej, producentowi stopów wtórnych lub wyspecjalizowanemu przetwórcy płytek PCB — który oferuje za daną frakcję najlepsze warunki. Spółka realizuje obecnie zaplanowane przejście od czystego pośrednictwa do zintegrowanego modelu zbieracz–sortownia–handlowiec, z własnym licencjonowanym zakładem sortowania planowanym na Q2 2026.

Dane rejestrowe spółki: SIA Ramotti, łotewska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sabiedrība ar ierobežotu atbildību); Reģistrācijas Nr. 42103088650; PVN Nr. LV42103088650; adres siedziby: Baltā iela 24 – 49, Rīga, LV-1055, Łotwa; kapitał zakładowy 2 800 EUR.

Własność, zarząd i ład korporacyjny

Natālija Kuzmiča-Poliščuka jest CEO i jedyną udziałowczynią (100%). Pod jej kierownictwem spółka rozwinęła się z działalności testującej modele biznesowe przy wejściu na rynek w 2019 r. w aktywnego komercyjnie pośrednika w obrocie elektroodpadami, generującego 1,0 mln EUR rocznych przychodów, z zakontraktowanym portfelem odbiorców w pięciu krajach.

Kontrola handlowa i operacyjna skupia się w rękach CEO, która utrzymuje wszystkie kluczowe relacje z dostawcami i odbiorcami oraz kieruje zakupami, polityką cenową i strategią. Zapewnia to szybkość decyzji na rynku transakcyjnym, gdzie terminy zakupów i negocjacje cenowe wymagają szybkiej reakcji, ale tworzy koncentrację na jednej kluczowej osobie, typową dla mikroprzedsiębiorstw na wczesnym etapie, zarządzanych przez właściciela.

Model biznesowy i źródła przychodów

Działalność obejmuje jedną linię biznesową, ale dwa kanały. Spółka kupuje mieszane odpady elektroniczne od partnerów zaopatrzeniowych w krajach bałtyckich i sprzedaje frakcje wyjściowe zgodne ze specyfikacją przemysłowym zakładom recyklingu i hutom. W obecnym modelu pośrednictwa fizyczne sortowanie jest zlecane licencjonowanym partnerom zewnętrznym; Ramotti kontroluje łańcuch handlowy od zakupu do sprzedaży i zarabia na różnicy między kosztem mieszanego wsadu a wartością posortowanych frakcji. Od Q2 2026 przenosi fizyczne przetwarzanie do własnego licencjonowanego zakładu i zachowuje całą marżę z sortowania, którą obecnie dzieli z partnerami przetwórczymi.

Przychody mają charakter transakcyjny: każda partia jest ważona, klasyfikowana według frakcji i fakturowana po uzgodnionej cenie za tonę, bez elementu abonamentowego. Powtarzalność zapewniają ugruntowane relacje z odbiorcami i strukturalne zapotrzebowanie przetwórców na stabilny wsad. Przychody generują dwie kategorie produktów:

  • Frakcje zawierające metale szlachetne — płytki PCB, zespoły złączy i gęsto obsadzone płytki zawierające odzyskiwalne złoto, srebro i pallad, sprzedawane wyspecjalizowanym zakładom odzysku metali szlachetnych po najwyższych cenach za tonę w całym asortymencie.
  • Frakcje metali nieszlachetnych — uzwojenia miedziane, aluminiowe obudowy nośne, stalowe obudowy i inne komponenty żelazne i nieżelazne, sprzedawane zakładom recyklingu metali nieszlachetnych po cenach odnoszonych do LME.

Mieszane elektroodpady kupowane po około 300 EUR–500 za tonę dają posortowane frakcje o łącznej wartości około 1 200 EUR–1 800 za tonę. W modelu pośrednictwa istotna część tej różnicy trafia do partnera przetwórczego jako opłata za sortowanie (marża brutto 14–18%); własne sortowanie pozwala spółce zachować całą różnicę (docelowa marża brutto 30–35%).

Portfel produktów i zasięg geograficzny

Portfel produktów obejmuje posortowane frakcje elektroodpadów pochodzące z wycofanych z użytku urządzeń gospodarstwa domowego, elektroniki użytkowej i sprzętu przemysłowego, klasyfikowane według składu materiałowego i zawartości metali:

FrakcjaŹródłoCena, EUR za tonę
Płytki PCB i zespoły bogate w złączaPłytki i komponenty1 000–6 000, zależnie od klasy i zawartości metali szlachetnych
Frakcje zawierające miedźSilniki, uzwojenia i kable4 500–5 500 za czystą, odizolowaną miedź
Frakcje aluminioweObudowy nośne i radiatory900–1 200
Frakcje stalowe i żelazneObudowy i komponenty żelazne150–250

Zaopatrzenie obejmuje Łotwę, Litwę i Estonię. Produkty są sprzedawane w całej UE, a rynki docelowe wyznacza lokalizacja odbiorcy: zakłady odzysku metali szlachetnych na Litwie i w Finlandii, huta przemysłowa w Szwecji, producenci stopów wtórnych na Łotwie i wyspecjalizowani przetwórcy płytek PCB w Holandii.

Kluczowi klienci i model sprzedaży

Ramotti sprzedaje w modelu B2B na przemysłowym rynku surowców wtórnych. Sprzedaż jest bezpośrednia i oparta na relacjach: materiał pozyskiwany jest przez bałtycką sieć dostawców, a posortowane frakcje trafiają do odbiorców dzięki ugruntowanym relacjom, z ceną ustalaną na podstawie składu partii, czystości frakcji i bieżących notowań rynkowych.

Portfel odbiorców na 2026 r. obejmuje pięć typów odbiorców: odzysk metali szlachetnych (NOVITERA UAB, Kat-Metal Oy), regionalny handel surowcami wtórnymi (Metruna UAB, Baltic Recycling UAB), przetwórstwo hutnicze (Boliden Group / Rönnskär), produkcję wtórnych stopów aluminium (ALL Recycling SIA) oraz wyspecjalizowany recykling płytek PCB (Holland Recycling B.V.).

Zaopatrzenie, partnerzy i organizacja

Model realizacji w ramach pośrednictwa to „pozyskaj, zorganizuj, sprzedaj”, a po uruchomieniu zakładu — „pozyskaj, posortuj, sprzedaj”. Mieszane elektroodpady pochodzą z bałtyckiej sieci rozwijanej od 2019 r. — firm zajmujących się recyklingiem i utylizacją sprzętu, podmiotów skupujących zużytą elektronikę i instytucjonalnych programów utylizacji. Według spółki baza partnerów wystarcza, aby zapewnić przepustowość zakładu (300–400 ton rocznie przy pełnym wykorzystaniu mocy) bez równoległego rozszerzania zaopatrzenia. W zakładzie spółka będzie samodzielnie prowadzić ręczny demontaż i separację mechaniczną; transport wychodzący pozostaje po stronie zewnętrznych operatorów logistycznych.

Obecny czteroosobowy zespół to CEO (relacje handlowe, zakupy, strategia), menedżer ds. rozwoju biznesu (rozwój bazy dostawców i odbiorców), inżynier na pełny etat (projekt linii sortowniczej, specyfikacja sprzętu, uruchomienie zakładu) oraz asystent administracyjny. Program inwestycyjny powiększa zespół do 8–10 osób dzięki 4–6 przeszkolonym operatorom sortowania i wprowadza sformalizowane procesy, delegowanie uprawnień oraz procedury zgodności środowiskowej, których wymaga licencjonowany zakład. Inżynier, zatrudniony od 2025 r., będzie kierował zakładem w początkowej fazie.

Oprocentowanie roczne
21 %
Okres
9 miesiące
Zysk netto
Voucher
+0 USDC
Łączny zwrot0.00012345678901234567890.012345678901234567890012345678901234567890 USDC
Zarejestruj się, aby inwestować