Zaloguj sięZarejestruj się
  • Pierwotny
  • Wtórny
  • Cryptolending
  • Token
  • Moje inwestycje
  • Więcej
    Ligi
    Transakcje
    Program poleceń
    Pomoc i opinie
    Twitter
    Telegram
    LinkedIn
  • Pierwotny
  • Wtórny
  • Cryptolending
  • Token
  • Moje inwestycje
  • Więcej
Zaloguj sięZarejestruj się
PierwotnyWtórnyCryptolendingInwestycje
PierwotnyWtórnyCryptolendingTokenMoje inwestycje
LigiTransakcjeProgram poleceńPomoc i opinie
TwitterTelegramLinkedIn
Trustpilot
  • Regulamin
  • Polityka Prywatności
  • Pomoc i opinie
  • Platforma WEB2
💵 FinTechID: 780

Pożyczki konsumenckie (Copy) (Copy) (Copy) (Copy)

47,205.10USDC
67.44% z 70,000 USDC
Ocena ryzykaA
Oprocentowanie roczne23.10 %
Okres7 miesiące
Wygasa
Zarejestruj się, aby inwestować
Przegląd
Ocena ryzyka
Finanse
Zabezpieczenie
Pożyczkobiorca
Licencjonowany pożyczkodawca cyfrowy z trzema liniami kredytowymi

Westlip Credit to kenijski pożyczkodawca cyfrowy z licencją CBK. Pozyskuje 4,05 mln € w 14 transzach na finansowanie nowych pożyczek konsumenckich, dla MŚP i faktoringu — wszystkie środki trafiają do portfela pożyczek i są spłacane z własnych przepływów pieniężnych spółki.

47,205.10USDC
67.44% z 70,000 USDC
Ocena ryzyka: A7 miesiące23.10 %
Pożyczki konsumenckie (Copy) (Copy) (Copy) (Copy)
AI Translated
Westlip Credit Ltd to kenijski podmiot pożyczkowy spoza sektora bankowego, działający w segmencie kredytów cyfrowych. Firma oferuje trzy linie produktowe: kredyty indywidualne (konsumenckie), kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz faktoring, działając w ramach jednolitych ram regulacyjnych i platformy operacyjnej. Spółka została założona w Nairobi 15 lipca 2025 r. (numer rejestracyjny PVT-JZUAL2QE), a 24 grudnia 2025 r. otrzymała licencję Banku Centralnego Kenii jako dostawca usług kredytów cyfrowych (nr licencji CBK/DCP/2025/194). Od momentu uzyskania licencji firma rozpoczęła działalność pożyczkową, dysponując na dzień sporządzenia niniejszego memorandum sześcioma miesiącami rzeczywistych danych operacyjnych (grudzień 2025 – maj 2026). Rozpoczęła działalność z pełnym zezwoleniem regulacyjnym, udokumentowanymi ramami kredytowymi, zgodności i ochrony danych, własnym systemem zarządzania pożyczkami oraz bilansem finansowanym wyłącznie z kapitału właściciela, bez zadłużenia zewnętrznego. Firma pozycjonuje się jako licencjonowany, niezależny pożyczkodawca cyfrowy, wypełniając lukę pomiędzy produktami banków i operatorów telekomunikacyjnych, które dominują na kenijskim rynku pod względem wolumenu, a rozdrobnionym rynkiem małych licencjonowanych pożyczkodawców. Jednocześnie obsługuje segment małych firm niedostatecznie obsłużonych przez banki komercyjne oraz rynek faktoringu, który w Kenii znajduje się w fazie początkowej. Firma działa z Nairobi, zarządzana przez zespół właścicielski pod przewodnictwem założycielki i jedynej dyrektor, Caroline Wanjiku Chuchu. Jest to podmiot cyfrowy: procesy inicjacji, punktacji, wypłat, monitorowania spłat i windykacji przebiegają przez własny system zarządzania pożyczkami, przy integracji z zewnętrznymi dostawcami płatności mobilnych, dostępem do Biur Informacji Kredytowej (CRB), weryfikacją tożsamości i uwierzytelnianiem hasłami jednorazowymi. Pożyczki udzielane są wyłącznie przez kanały mobilne – aplikację na smartfony i kod USSD – a finansowanie i spłaty realizowane są za pośrednictwem pieniądza mobilnego, dzięki czemu firma funkcjonuje bez sieci oddziałów. Westlip ocenia zdolność kredytową na podstawie danych o pożyczkobiorcy, a nie zabezpieczeń: linia indywidualna oceniana jest na podstawie danych z CRB i historii transakcji mobilnych w procesie w dużej mierze zautomatyzowanym z krokiem weryfikacji ludzkiej, podczas gdy linie biznesowe i faktoringowe podlegają ręcznej procedurze due diligence. Propozycja wartości opiera się na trzech kluczowych założeniach: licencjonowanym i nadzorowanym statusie regulacyjnym od początku działalności, własnej platformie dającej pełną kontrolę nad logiką punktacji i zasadami produktów bez zależności od licencji transakcyjnych, oraz przejrzystej wycenie, gdzie pełny koszt kredytu jest ujawniany przed wypłatą, a dane o spłacie raportowane do biur kredytowych.
Westlip Credit Ltd została założona15 lip 2025
Rozpoczęcie aktywnej działalności/produkcji1 sie 2025
Minimalny cel35,000 USDC
Inwestorzy16
Wypłaty odsetekmiesięczna
Spłaty kapitałujednorazowa
Całkowite płatności7 miesiące

Szczegóły

Financial Performance

Westlip Credit Ltd presents an early-stage financial profile that combines six months of actual operating data with a model-driven projection through 2028. The preparatory pre-launch period from incorporation on 15 July 2025 to licensing on 24 December 2025 was funded entirely from the owner's capital, with no lending, no loan portfolio and no external debt, and the company entered its operational phase at licensing with a starting cash position of EUR 234,182. Its first six months of lending (December 2025 to May 2026) produced 6,153 loans, EUR 1,103,720 of disbursement and EUR 163,973 of revenue, closing at a pre-tax loss of only EUR 11,912 — approximately 7% of revenue — at or near operating breakeven within six months of launch, with realized defaults equivalent to approximately 2.8% of disbursement. The financial model then projects an operating profit in every forecast year — EUR 491,679 in 2026, EUR 1,306,357 in 2027 and EUR 177,584 in 2028 — as the loan book scales to a peak of EUR 3.63 million at end-2026 on the EUR 4,050,000 external programme and then contracts as that programme is repaid. Interest income rises from EUR 1,890,302 in 2026 to EUR 4,815,201 in 2027 — a 2.5× increase — before easing to EUR 3,841,920 in 2028 as the funded book is wound down.

All figures are presented in EUR. The company operates in Kenyan shillings, converted to euro at a single fixed assumed rate of approximately KES 149.7 per euro applied uniformly to all periods, so that no inter-period exchange-rate movement affects the euro series; because the shilling floats against the euro, the euro equivalents carry a currency-translation sensitivity for a euro-based investor that does not affect the shilling-denominated economics of the loan book. Kenyan corporate income tax of 30.0% is applied to positive taxable profit, with no tax accrued in loss-making periods. The starting cash position of EUR 234,182 at licensing comprises the paid-in share capital of approximately EUR 6,680 (KES 1,000,000) and additional funds contributed by the owner and treated as equity rather than as a shareholder loan. The forecast horizon (June 2026 to December 2028) reflects launch-stage assumptions for pricing, default behaviour, portfolio scaling and external debt drawing; the six months of actual data allow the model's early assumptions to be compared against initial operating experience, but not yet against a full seasoned cycle, as cohort default performance will emerge only over subsequent quarters.

Pre-launch period (July–December 2025)

The period from incorporation on 15 July 2025 to licensing on 24 December 2025 was a preparatory phase in which the company obtained the necessary approvals and registrations, developed its credit, compliance and data-protection policies, and built and tested its lending platform. The regulatory milestones were sequential: approval of the company name by the Central Bank of Kenya in July 2025, registration as a data controller with the Office of the Data Protection Commissioner in November 2025, and the grant of the Digital Credit Provider licence in December 2025. No loan portfolio or external debt existed during this period, and the limited set-up costs incurred are not separately reported in the company's accounts; the build-out was funded entirely from the owner's capital. Ahead of the licence being granted, the company pre-positioned a pipeline of borrowers and prepared the associated documentation so that lending could begin without delay, and the operational phase accordingly commences with licensing in December 2025 from an unencumbered starting position.

Current actuals (December 2025 – May 2026)

Line

Number of loans

Volume (EUR)

Avg ticket (EUR)

Share of volume

Individual (consumer)

6,061

659,491

~108

59.8%

Business (SME)

84

402,510

~4,800

36.5%

Factoring

8

41,719

~5,200

3.8%

Total

6,153

1,103,720

~179

100.0%

The individual line accounts for 6,061 of 6,153 loans by number — 98.5% — but for 59.8% of disbursement by value, reflecting its small average ticket of approximately EUR 100, while the business and factoring lines carry materially larger average tickets of approximately EUR 4,700 and EUR 5,550. Over the six months the company recorded revenue of EUR 163,973, against direct lending costs of EUR 30,895, operating expenses of EUR 114,351 and realized loan defaults of EUR 30,639. The defaults are actual losses crystallised over the period rather than provisions recognised at origination, equivalent to approximately 2.8% of disbursement; given the short tenor of the individual line, much of that book had already run to maturity within the period, while the longer-tenor business and factoring exposures had not fully seasoned. The period closed with a pre-tax loss of EUR 11,912 — approximately 7% of revenue — and, after a tax charge of EUR 3,829 arising from the monthly application of tax in profitable months, a net loss of EUR 15,741. The loan book closed May 2026 at EUR 211,916, well below cumulative disbursement, reflecting the rapid turnover of the short-tenor individual line. These six months constitute the company's only operating history and should not be linearly extrapolated, as the portfolio remains in its formation phase and the longer-tenor cohorts have not yet seasoned.

Forecast income statement (June 2026 – December 2028)

Indicator (EUR)

2026F

2027F

2028F

Interest income (revenue)

1,890,302

4,815,201

3,841,920

Cost of external funding

(255,571)

(169,154)

–

Net interest income

1,634,731

4,646,047

3,841,920

Projected credit losses (defaults)

(639,338)

(1,852,748)

(1,733,155)

Risk-adjusted net interest income

995,393

2,793,299

2,108,765

Direct lending costs

(192,313)

(668,942)

(923,182)

Operating expenses

(311,400)

(818,000)

(1,008,000)

Operating profit (pre-tax)

491,679

1,306,357

177,584

Tax (corporate income tax, 30.0%)

(142,898)

(391,907)

(53,275)

Net profit

348,781

914,450

124,309


Metric

2026F

2027F

2028F

Pre-tax margin (operating profit / revenue)

26.0%

27.1%

4.6%

Net margin (net profit / revenue)

18.5%

19.0%

3.2%

Cost-to-income (operating expenses / revenue)

16.5%

17.0%

26.2%

Direct-cost ratio (direct costs / revenue)

10.2%

13.9%

24.0%

Loss-on-issuance (credit losses / disbursement)

6.0%

10.5%

10.0%

Debt-to-equity (year-end)

6.7×

0.0×

0.0×

Closing outstanding portfolio (EUR)

3,626,605

1,354,100

1,498,178

Closing cash (EUR)

626,490

113,444

93,675

Because the short-tenor individual book turns over many times a year, a conventional yield on average outstanding portfolio would not be representative; the operating metrics above are expressed against revenue, issuance and the year-end balance sheet. The company is projected to be profitable at the full-year level from its first operating year, in contrast to the launch-year losses typical of the sector, with the early-month losses in the actual data outweighed by a strongly scaling second half of 2026. Revenue rises to 2027 on portfolio scaling supported by external funding and then declines into 2028, as the external debt is repaid in full by the end of 2027 and the funded loan book contracts, reducing interest income even as new issuance continues at a high level. Total issuance scales from EUR 10.7 million in 2026 to approximately EUR 17.5 million in each of 2027 and 2028, with the mix shifting markedly toward the individual line — its share of issuance rising from 25.8% to 63.4% as the business share falls from 53.9% to 33.5% and factoring from 20.2% to 3.2%. The outstanding book peaks at EUR 3.63 million at end-2026 and then contracts to EUR 1.35 million and EUR 1.50 million at end-2027 and end-2028, as the longer-tenor business and factoring exposures (business closing EUR 2.41 million, factoring EUR 0.92 million at end-2026) are wound down to a level supported by the company's own capital.

Direct lending costs and operating expenses both grow with activity — direct costs from EUR 192,313 to EUR 923,182 and operating expenses from EUR 311,400 to EUR 1,008,000 — reflecting acquisition, transaction and servicing costs that scale with disbursement volume. The cost-to-income ratio is contained at 16.5% and 17.0% in 2026 and 2027, rising to 26.2% in 2028 only because revenue declines rather than because the cost base expands disproportionately; the direct-cost ratio rises from 10.2% to 24.0% across the forecast on the same basis. Projected loss-on-issuance rises from 6.0% in 2026 to 10.5% in 2027 and 10.0% in 2028 — above the 2.8% realized over the first six months and well above bank benchmarks — reflecting the high-risk individual segment and an elevated system non-performing-loan environment; the model adopts this conservative, non-improving loss assumption rather than relying on an assumed improvement in scoring to deliver its profitability.

Leverage is modest and self-extinguishing. The debt-to-equity ratio peaks at approximately 8.8× during the 2026 drawdown and stands at 6.7× at end-2026 — external debt of EUR 3,700,000 over equity of approximately EUR 552,000 — before falling to nil in 2027 as the debt is repaid in full. The equity base is small, at EUR 234,182 at launch and approximately EUR 0.55 million at end-2026, which limits the capacity to absorb adverse credit or liquidity outcomes, and no further equity injection is assumed over the forecast; the company funds the 2026 build from the external programme and repays it from operating cash flow rather than from a fresh capital injection. The year-end cash position remains positive throughout — EUR 626,490 at end-2026, EUR 113,444 at end-2027 and EUR 93,675 at end-2028 — with lower intra-year troughs. Kenyan corporate tax of 30.0% applies on positive profit, at an effective rate of approximately 29.1% in 2026, reflecting the monthly application of tax in the launch year, and 30.0% thereafter.

External funding stack

Indicator (EUR)

2026F

2027F

2028F

Opening external debt balance

0

3,700,000

0

New external debt drawn

4,050,000

0

0

External debt repaid

(350,000)

(3,700,000)

0

Closing external debt balance

3,700,000

0

0

Cost of external funding (P&L)

255,571

169,154

0

The external funding comprises a programme of EUR 4,050,000 drawn in fourteen tranches during 2026, structured as seven-month bullets at two pricing bands — EUR 2,750,000 across seven tranches at 22.9% per annum and EUR 1,300,000 across seven tranches at 16.9% per annum, a weighted-average cost of approximately 21.0% per annum. This is an expensive cost of capital that consumes a significant share of the spread and would become a tighter constraint if portfolio economics weakened. The tranches are not refinanced on maturity: each is repaid as it falls due, so the stack is drawn in full during 2026 and amortises to nil by the end of 2027. Total interest over the life of the programme is EUR 424,725 — EUR 255,571 in 2026 and EUR 169,154 in 2027 — and repayments of EUR 350,000 in 2026 and EUR 3,700,000 in 2027 retire the facility in full, leaving the company debt-free from the end of 2027. This profile — modest leverage drawn to fund the 2026 portfolio build and then fully repaid — distinguishes the company's funding from a continuously refinanced debt stack, and is the principal reason both interest cost and the funded portfolio decline after 2026.

Loan serviceability — EUR 4,050,000 funding programme

The facility assessed in this memorandum is the company's entire external funding programme of EUR 4,050,000 rather than a single tranche. Interest on the programme totals EUR 424,725 and is comfortably covered by operating earnings in both periods in which it falls: earnings before interest and tax cover the cost of funding approximately 2.9 times in the June–December 2026 forecast period and 8.7 times in 2027. Interest is therefore serviced from operating profit rather than from cash reserves or new drawings — a position distinct from a launch-stage lender that must fund interest from capital during a loss-making ramp.

Principal amortises through the staggered seven-month maturities of the tranches — EUR 350,000 repaid in December 2026 and EUR 3,700,000 across January to June 2027 — with each tranche repaid from the company's own cash generation as it falls due. The model assumes no refinancing, and the external debt balance reaches nil by the end of June 2027; principal repayment accordingly does not depend on the availability of new debt or on rolling the facility, a structural distinction from a single bullet that must be refinanced at maturity.

The monthly cash-flow projection shows the cash position remaining positive throughout the drawdown and repayment period, with its tightest month-end point within the life of the programme at approximately EUR 36,771 in March 2027, during the repayment window, supported by portfolio collections projected at over EUR 1.0 million per month; the wider data series shows lower troughs of approximately EUR 6,525 in May 2026, before the programme is drawn, and EUR 12,925 in September 2027, after it is repaid. The investor's effective exposure is therefore to the company's delivery of the projected portfolio collections and loss rates over the June 2026 to June 2027 window, rather than to the availability of refinancing at maturity. The principal financial risks are launch-stage execution and credit risks — an elevated and rising projected loss rate, a short operating history, a small equity base, the euro-translation sensitivity of a shilling-denominated return, and the dependence of the stronger 2026 and 2027 results on leverage that is subsequently withdrawn — rather than structural business-model risks. If the model's loss, issuance and cost assumptions are delivered as projected, the facility is serviced on both interest and principal; a material deterioration in the loss trajectory or the issuance ramp would compress earnings and the margin of safety.

Growth Plan of Westlip Credit Limited

Strategic growth logic

Westlip Credit Ltd enters its growth phase from a position defined by completed regulatory authorisation and six months of operating data: incorporation on 15 July 2025, licensing by the Central Bank of Kenya as a Digital Credit Provider on 24 December 2025 (Licence No. CBK/DCP/2025/194), and lending from December 2025 funded entirely from the owner's capital. Over its first six months (December 2025 to May 2026) the company originated 6,153 loans for EUR 1,103,720 of disbursement, with contained line-level default rates of approximately 4.5% on the individual line and below 1.0% on the business line and an emerging repeat-borrower base — the first directional validation of the underwriting and retention model. The growth plan extends and scales this same operating model — three product lines, the same proprietary platform and the same underwriting — at materially higher volume, organised around two reinforcing directions: the individual (consumer) line (small-ticket, short-tenor, automated) and the combined business (SME) and factoring lines (larger-ticket, longer or revolving, manually underwritten). The strategic logic is depth of penetration in Kenya across the current product set, with the lower-risk business line prioritised in the first phase; the introduction of additional lending products within the company's existing licensed scope is treated as a subsequent option rather than a precondition for the plan.

The strategic timing is supported by three structural factors documented in the Market Assessment section — formal credit under-penetrated at approximately 31.6% of GDP (2023), an MSME finance gap of approximately EUR 17.8 billion (USD 19.3 billion), and a nascent factoring market against an identified potential of approximately EUR 26 billion (USD 28.7 billion) — combined with monetary easing, as the Central Bank rate was cut to 8.75% and private-sector credit returned to growth, and a tightening licensing regime that progressively favours a licensed, compliant operator as unlicensed lenders are excluded. The quantitative trajectory documented in the financial model: total issuance scales from EUR 1.1 million over the first six months through EUR 10.7 million in full-year 2026 to approximately EUR 17.5 million in each of 2027 and 2028; the outstanding portfolio peaks at EUR 3.63 million at end-2026 and then contracts to EUR 1.35 million and EUR 1.50 million at end-2027 and end-2028 as the debt-funded book is wound down to own-capital scale; and the operating result is a profit in every forecast year — EUR 491,679 in 2026, EUR 1,306,357 in 2027 and EUR 177,584 in 2028.

Business line growth

The business (SME) and factoring lines are prioritised in the first phase and form the larger contributor to 2026 issuance — business issuance of EUR 5.79 million (53.9% of the total) growing to EUR 7.32 million in 2027 before easing to EUR 5.81 million in 2028, and factoring of EUR 2.17 million (20.2%) declining to EUR 0.55 million by 2028 — carrying the lower default rate (below 1.0%) and the more predictable cash flow, with the business book reaching EUR 2.41 million outstanding at end-2026. The central operational change is the automation of the currently manual business line, using mobile-money transaction and Credit Reference Bureau data while retaining manual due diligence for larger exposures, which lifts the analyst-capacity ceiling that bounds business-line throughput; factoring is held at a deliberately modest, declining scale for its low risk and the SME relationships it opens. The individual line is the faster-scaling vector — issuance rising from EUR 2.77 million in 2026 (25.8%) to EUR 8.96 million in 2027 and EUR 11.01 million in 2028, lifting its share of issuance to 63.4% — scaled more cautiously through tighter entry rules for new borrowers, a graduated starting limit that rises only as a clean repayment record is established, and continuous scoring recalibration, alongside growth of the repeat-borrower base (currently approximately 15% of the line) through higher limits, faster approval, preferential pricing, completion bonuses and payment-deferral flexibility. Marketing and acquisition spend is held to a small share of issuance throughout, consistent with a channel mix weighted toward referral and relationship channels that carry low cost and a degree of borrower pre-selection.

Investment allocation — use of loan proceeds

The proposed facility of EUR 4,050,000 is allocated in its entirety to portfolio formation — the funding of new loan originations across the three lending lines — and is not used for operating expenses, technology development, equipment or any non-lending purpose. The split weights the lower-risk business and factoring lines in the early growth phase while funding the expansion of the individual line, with flexibility to adjust within the envelope as demand develops. The programme's seven-month tranche structure broadly aligns with the tenor of the funded book — individual loans running for days to a few months and business loans for one to twelve months — so that the loans funded by each tranche substantially complete their cycle within the tranche's life; the constraint removed is a rolling working-capital constraint, as funded loans mature and repay and the same capital recycles into new originations within the limits of the programme.

Allocation category

Amount (EUR)

% of total

Growth constraint removed

Business and factoring portfolio formation

2,430,000

60.0%

Working-capital limit on SME and factoring origination — the priority, lower-risk lines in the early growth phase, where the binding constraint is the capital available to fund the loan book.

Individual portfolio formation

1,620,000

40.0%

Working-capital limit on individual-line origination — funds growth of the high-volume consumer book under the company's risk-control discipline.

Total

4,050,000

100.0%

100% to portfolio formation; no allocation to operating expenses, equipment or any non-lending purpose.

Acquisition channels

The acquisition strategy is built on a deliberate avoidance of large-scale paid marketing as a primary growth lever, replaced by a portfolio of low-cost, mobile-money-native channels — reflecting two structural choices: customer-acquisition cost is a sensitive variable for a lender operating on a finite spread, so the company prioritises channels whose cost is incurred only on a completed loan or which carry no external cost at all; and the channel mix is chosen to improve borrower quality at the point of acquisition, as referral and relationship channels bring borrowers with a degree of pre-selection that paid channels do not. Around eight in ten loans in Kenya are originated through digital channels, so a licensed digital lender can acquire and serve customers without a branch network, adding more scalable but higher-cost channels as the lowest-cost channels approach their capacity limits.

Channel

Primary line

Cost profile

Volume role

App-store and direct digital (app, USSD, website)

Individual

Low; organic

Primary discovery and onboarding channel for individual borrowers

Referral programme

Individual; business secondary

Near-zero, on conversion

Compounding word-of-mouth acquisition with social pre-selection

Loan aggregators and comparison platforms

Individual

Per-loan commission

Scalable structural distribution into the price-comparison segment

Digital performance marketing

Individual

Paid, kept lean

Capacity-filling reach where low-cost channels are limited

SME relationship and partner networks

Business and factoring

Relationship-based

Quality-led origination into the SME population

Direct sector outreach

Business

Sales-team time

Targeted relationship development within defined sectors

Cross-segment internal referral

Business ↔ individual

Zero external cost

Lifetime-value multiplier on the existing borrower base

Capital structure and leverage profile

The growth plan does not provide for a further increase in paid-in capital: the company funds its launch and early operations from the owner's equity contribution of EUR 234,182 and funds the 2026 portfolio build from the external programme of EUR 4,050,000, with no planned equity injection over the forecast period. The leverage this produces is contained and temporary — the company is unlevered before the programme is drawn and after it is repaid, and within the active period the debt-to-equity ratio begins at approximately 1.8× when the first tranche is drawn in June 2026, rises to a peak of approximately 8.8× in October 2026 as the tranches accumulate faster than retained earnings, stands at 6.7× at end-2026 (external debt of EUR 3,700,000 over equity of approximately EUR 552,000), and then declines through the repayment period to approximately 0.5× by May 2027 and to nil from June 2027 once the programme is fully repaid.

Reference point

Debt-to-equity

First drawdown, June 2026 (external debt EUR 350,000)

1.8×

Peak leverage, October 2026 (external debt EUR 2,750,000)

8.8×

Year-end 2026 (external debt EUR 3,700,000)

6.7×

May 2027 (programme substantially repaid)

0.5×

June 2027 onward (fully repaid)

0.0×

This is a moderate leverage profile for a non-bank lender, and its defining feature is that the peak is transient and self-extinguishing: unlike a continuously refinanced debt stack, which holds leverage elevated for as long as the facility is rolled, the company's leverage rises only to fund the 2026 portfolio build and is then repaid in full from operating cash flow, leaving the company debt-free from mid-2027. The decision not to raise further equity preserves the existing ownership and reflects the model's demonstration that the programme is serviced and repaid from operating cash flow rather than requiring a capital buffer to support it; the company retains the option to raise equity in future against demonstrated performance, but the forecast does not depend on it.

Conclusion

The growth plan of Westlip Credit Ltd scales an operating model already proven on a small scale — three lending lines on a proprietary platform, an underwriting-led non-bank digital lender position, and six months of operating data showing contained line-level defaults — at a transaction volume that takes total issuance from EUR 10.7 million in 2026 to approximately EUR 17.5 million in each of 2027 and 2028, with the outstanding portfolio peaking at EUR 3.63 million at end-2026 before contracting to a level supported by the company's own capital as the external programme is repaid. The plan does not depend on new geographies or institutional restructuring; it depends on the orderly scaling of documented unit economics through low-cost distribution channels, operating against an under-penetrated Kenyan credit market with favourable structural drivers — a large MSME finance gap, a nascent factoring market, monetary easing and a licensing regime that favours compliant operators. A single financing instrument carries the plan: the EUR 4,050,000 programme, allocated 60% to the business and factoring lines and 40% to the individual line, funds the 2026 portfolio build and is repaid in full from operating cash flow by mid-2027, with no equity injection required and a transient peak leverage of approximately 8.8× that fully unwinds. The principal risks are execution and credit risks rather than structural risks — delivering individual-line default control at scale, executing the business-line automation, and meeting the projected origination and collection schedule through the funded window — partially mitigated by the granular monthly model, the sequencing of growth behind the lower-risk business line, the short tenor of the individual book that limits at-risk balances, and the diversification across three lines.

Description of the Loan

To fund the formation of the company's loan portfolio across the individual, business and factoring lines documented earlier in this Executive Summary, Westlip Credit Ltd intends to obtain a EUR 4,050,000 term-loan facility structured as a series of fixed bullet tranches at two fixed annual interest rates — EUR 2,750,000 at 23.1% per annum and EUR 1,300,000 at 16.9% per annum, a weighted-average cost of approximately 20.0%. The facility is drawn on a fixed schedule of fourteen tranches over seven consecutive periods — two tranches in each period, one in each of the two pricing bands — with each drawn tranche carrying an independent seven-month bullet maturity and monthly interest-only servicing. Interest accrues only on amounts actually drawn, so the monthly interest obligation grows in line with cumulative drawdowns rather than reaching its maximum at facility inception, which protects both lender and borrower from carry cost on capital not yet deployed into the loan portfolio. The facility is not used for operating expenses, technology development, equipment or any non-lending purpose — 100% of drawn capital is deployed to portfolio formation across the three lines, split 60% to the business and factoring lines and 40% to the individual line — and, unlike a continuously refinanced facility, its principal is repaid from the company's own cash generation rather than rolled at maturity.

Indicative facility terms

Parameter

Value

Total facility

EUR 4,050,000

Drawdown structure

Fourteen fixed tranches over seven consecutive periods (two per period)

Pricing

EUR 2,750,000 at 23.1% per annum; EUR 1,300,000 at 16.9% per annum (both fixed; weighted average ~20.0%)

Tenor per tranche

Seven months from each tranche's drawdown

Servicing

Monthly interest-only on drawn principal

Principal repayment

Bullet at each tranche's maturity (seven months after its drawdown)

Total interest cost (full schedule)

EUR 427,475

Total repayment (principal and interest)

EUR 4,424,475

Use of proceeds

100% to portfolio formation (loan originations across the three lines); 60% business and factoring, 40% individual; no operating-expense, equipment or non-lending use

Drawdown structure

The facility is drawn on a fixed schedule of fourteen tranches across seven consecutive periods, two tranches in each period — one at 23.1% per annum and one at 16.9% per annum. The schedule is set out below.

Period

At 23.1% (EUR)

At 16.9% (EUR)

Period total (EUR)

Cumulative (EUR)

First

250,000

100,000

350,000

350,000

Second

350,000

200,000

550,000

900,000

Third

350,000

200,000

550,000

1,450,000

Fourth

450,000

200,000

650,000

2,100,000

Fifth

450,000

200,000

650,000

2,750,000

Sixth

450,000

200,000

650,000

3,400,000

Seventh

450,000

200,000

650,000

4,050,000

Total

2,750,000

1,300,000

4,050,000


The tranches are drawn as portfolio formation proceeds, so that capital is deployed into new originations rather than held idle: the period drawdown rises from EUR 350,000 in the first period to EUR 650,000 in each of the fourth to seventh periods, and cumulative drawings reach the full EUR 4,050,000 by the seventh period. Each tranche begins its own seven-month maturity clock from its drawdown, producing a staggered repayment profile rather than a single concentrated bullet; the monthly interest obligation builds to a peak of EUR 64,608 in the seventh period — on a maximum outstanding balance of EUR 3,700,000, since the first-period tranche matures as the final tranches are drawn — and unwinds to nil by the thirteenth period, for total interest of EUR 427,475 over the life of the programme. Interest is comfortably covered by operating earnings, with earnings before interest and tax covering the cost of funding approximately 2.9 times in 2026 and 8.7 times in 2027, and principal is repaid from the company's own cash generation — continuous portfolio amortisation, operating profit and a cash position that remains positive throughout — rather than from refinancing. The seven-month tranche tenor accordingly aligns asset-side cash returns with liability-side repayment obligations, and the investor's effective exposure is to the delivery of the projected portfolio collections rather than to the availability of refinancing at maturity.

Ocena ryzyka

Całkowity wynik ryzykaA
Dług do kapitału własnego1.80
LTV120%
Historia kredytowa9 / 10
Rodzaj zabezpieczeniaKapitał zakładowy

Rating A (trzeci poziom) opiera się na licencjonowanej, nadzorowanej działalności pod kontrolą Central Bank of Kenya, sześciu miesiącach rzeczywistej akcji kredytowej z ograniczonymi stratami oraz modelu rentownym w każdym roku prognozy, w którym kredyt jest spłacany z własnych przepływów pieniężnych spółki, a nie przez refinansowanie.

  • D/E (zadłużenie do kapitału własnego) na poziomie 1,8 jest umiarkowane jak na pożyczkodawcę; osiąga szczyt około 8,8× w trakcie wypłat w 2026 r. i spada do zera po spłacie programu w 2027 r.;
  • LTV na poziomie 120% oznacza, że zastawione należności w wartości likwidacyjnej pokrywają 83,3% szczytowego zadłużenia — spłata opiera się głównie na wpływach z portfela;
  • Ocena historii kredytowej: 9/10.

Warto pamiętać:

  • historia operacyjna obejmuje tylko sześć miesięcy, a pożyczki dla firm i faktoring jeszcze nie dojrzały;
  • założycielka jest jedyną właścicielką i dyrektorem;
  • pożyczki są niezabezpieczone na rynku o wysokiej szkodowości, a prognozowane straty rosną do 10,5% wypłat w 2027 r.;
  • kapitał własny jest niewielki, a portfel w szylingach niesie ryzyko przeliczenia na euro.

Ryzyka i czynniki je ograniczające

Główne ograniczenia są realne i przyznane wprost:

  • brak ugruntowanej historii działalności instytucjonalnej poza sześcioma miesiącami, przy czym dłuższe kohorty pożyczek dla firm i faktoringu jeszcze nie dojrzały;
  • koncentracja na jednej kluczowej osobie w strukturze z jedynym dyrektorem i ograniczone zróżnicowanie udziałowców;
  • niewielka baza kapitałowa zależna od finansowania właścicielki — kapitał własny w wysokości 234 182 EUR na starcie i około 0,55 mln EUR na koniec 2026 r. ogranicza zdolność do absorpcji niekorzystnych wyników kredytowych lub płynnościowych;
  • pożyczki niezabezpieczone, których odzyskiwalność zależy od działań windykacyjnych i wpisów do Credit Reference Bureau, a nie od zabezpieczeń;
  • podwyższony i rosnący prognozowany wskaźnik strat na rynku o wysokiej szkodowości, a także wrażliwość zwrotu wyrażonego w szylingach na przeliczenie na euro;
  • drogi kapitał zewnętrzny, który pochłania znaczną część spreadu, oraz lepsze wyniki w latach 2026 i 2027 zależne od dźwigni, która następnie jest wycofywana.

Są to ryzyka realizacyjne i kredytowe typowe dla regulowanego pożyczkodawcy pozabankowego o tym profilu na etapie startu, a nie strukturalne zagrożenia dla modelu biznesowego. Częściowo ograniczają je szczegółowy model miesięczny, rozwój zaczynający się od linii dla firm o niższym ryzyku, krótki okres pożyczek dla osób fizycznych ograniczający salda narażone na ryzyko oraz dywersyfikacja na trzy linie. Model przyjmuje konserwatywne założenie strat, bez ich poprawy, zamiast liczyć na to, że lepszy scoring zapewni rentowność. Jeśli założenia dotyczące strat, akcji kredytowej i kosztów zostaną zrealizowane zgodnie z prognozą, kredyt będzie obsługiwany zarówno w zakresie odsetek, jak i kapitału; istotne pogorszenie dynamiki strat lub wolniejszy wzrost akcji kredytowej obniżyłyby zyski i margines bezpieczeństwa.

Finanse

Wypłacono w pierwszych 6 miesiącach1,1 mln €
Przychody odsetkowe 2027F4,82 mln €
Zysk operacyjny 2027F1,31 mln €
Straty względem wypłat 2027F10,5%
€ mln
€1.89 mln*1.89*
+155%€4.82 mln*4.82*
−20%€3.84 mln*3.84*
2026F2027F2028F

* Lata 2026–2028 to prognozy zarządu; portfel kurczy się w 2028 r. w miarę spłaty programu zewnętrznego

Pożyczki konsumenckie (Copy) (Copy) (Copy) (Copy)

Westlip zaczął udzielać pożyczek w grudniu 2025 r. Jego prognozy łączą sześć miesięcy rzeczywistych danych z modelem do 2028 r., w którym finansowany portfel pożyczek osiąga szczyt na koniec 2026 r. i kurczy się w miarę spłaty programu zewnętrznego.

Szybko rosnąca akcja kredytowa

  • 6 153 pożyczki i 1,1 mln € wypłat w pierwszych sześciu miesiącach.
  • Łączne wypłaty prognozowane są na 10,7 mln € w 2026 r. i około 17,5 mln € w każdym z lat 2027 i 2028.
  • Portfel osiąga szczyt 3,63 mln € na koniec 2026 r., a następnie stabilizuje się na poziomie 1,35 mln €–1,50 mln € finansowanym kapitałem własnym spółki.

Rentowność od pierwszego roku

  • Pierwsze sześć miesięcy zamknęło się stratą przed opodatkowaniem wynoszącą zaledwie 11 912 €, około 7% przychodów — blisko progu rentowności.
  • Zysk operacyjny prognozowany jest na 491 679 € w 2026 r., 1 306 357 € w 2027 r. i 177 584 € w 2028 r.
  • Przychody odsetkowe rosną 2,5× między 2026 a 2027 r. wraz ze wzrostem finansowanego portfela.

Kontrolowane koszty, konserwatywne założenia strat

  • Koszty operacyjne utrzymują się na poziomie 16,5–17,0% przychodów w latach 2026–2027.
  • Zrealizowane straty wyniosły około 2,8% wypłat, podczas gdy model zakłada 6,0–10,5%.

Rynek

Kenia to jeden z najbardziej rozwiniętych rynków kredytu mobilnego na świecie: sama Fuliza wypłaciła około 9,8 mld € w roku zakończonym w marcu 2026 r., a bank centralny wydał licencje 227 Digital Credit Providers. Kredyt formalny to zaledwie około 31,6% PKB, luka finansowa MŚP wynosi około 17,8 mld €, a faktoring dopiero raczkuje przy potencjale 26 mld €. Głównym ryzykiem jest jakość kredytów — wskaźnik NPL w bankach wynosił 15,5% w styczniu 2026 r.

Wyniki finansowe

Westlip ma profil finansowy spółki na wczesnym etapie, łączący sześć miesięcy rzeczywistych danych operacyjnych z prognozą modelową do 2028 r. Model finansowy zakłada zysk operacyjny w każdym roku prognozy — 491 679 EUR w 2026 r., 1 306 357 EUR w 2027 r. i 177 584 EUR w 2028 r. — gdy portfel pożyczek rośnie do szczytowych 3,63 mln EUR na koniec 2026 r. dzięki zewnętrznemu programowi o wartości 4 050 000 EUR, a następnie kurczy się w miarę jego spłaty. Przychody odsetkowe rosną z 1 890 302 EUR w 2026 r. do 4 815 201 EUR w 2027 r. — wzrost 2,5× — po czym spadają do 3 841 920 EUR w 2028 r., gdy portfel finansowany zewnętrznie jest wygaszany.

Wszystkie dane podano w EUR, przeliczone z szylingów kenijskich po jednym stałym kursie około 149,7 KES za euro, stosowanym do wszystkich okresów, więc zmiany kursu między okresami nie wpływają na szereg w euro. Do dodatniego dochodu podatkowego stosowany jest kenijski podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 30,0%. Prognoza (od czerwca 2026 r. do grudnia 2028 r.) odzwierciedla założenia z etapu startu dotyczące cen, niespłacalności, skalowania portfela i wykorzystania długu zewnętrznego; sześć miesięcy rzeczywistych danych pozwala porównać wczesne założenia z pierwszymi doświadczeniami, ale jeszcze nie z pełnym, dojrzałym cyklem.

Okres przed startem (lipiec–grudzień 2025)

Od rejestracji do uzyskania licencji spółka uzyskała niezbędne zgody i rejestracje, opracowała zasady kredytowe, zasady zgodności i ochrony danych oraz zbudowała i przetestowała swoją platformę pożyczkową. Kolejne etapy następowały po sobie: zatwierdzenie nazwy spółki przez Central Bank of Kenya w lipcu 2025 r., rejestracja jako administrator danych w Office of the Data Protection Commissioner w listopadzie 2025 r. oraz licencja Digital Credit Provider w grudniu 2025 r. W tym okresie nie istniał portfel pożyczek ani zadłużenie zewnętrzne. Przed uzyskaniem licencji spółka przygotowała bazę potencjalnych pożyczkobiorców i dokumentację, aby móc rozpocząć udzielanie pożyczek bez zwłoki.

Bieżące dane rzeczywiste, grudzień 2025 – maj 2026

LiniaLiczba pożyczekWolumen (EUR)Śr. kwota pożyczki (EUR)Udział w wolumenie
Osoby fizyczne (konsumenckie)6 061659 491~10859,8%
Firmy (MŚP)84402 510~4 80036,5%
Faktoring841 719~5 2003,8%
Razem6 1531 103 720~179100,0%

Linia dla osób fizycznych odpowiada za 6 061 z 6 153 pożyczek pod względem liczby —98,5% — ale tylko za 59,8% wypłat pod względem wartości, co wynika z niskiej średniej kwoty pożyczki rzędu 100 EUR, podczas gdy linie dla firm i faktoringu mają znacznie wyższe średnie kwoty — około 4 700 EUR i 5 550 EUR. W ciągu sześciu miesięcy spółka odnotowała przychody w wysokości 163 973 EUR przy bezpośrednich kosztach udzielania pożyczek 30 895 EUR, kosztach operacyjnych 114 351 EUR i zrealizowanych stratach z niespłaconych pożyczek 30 639 EUR — rzeczywistych stratach poniesionych w tym okresie, odpowiadających około 2,8% wypłat. Wskaźniki niespłacalności wynosiły około 4,5% w linii dla osób fizycznych i poniżej 1,0% w linii dla firm. Ze względu na krótki okres pożyczek dla osób fizycznych znaczna część tego portfela osiągnęła już termin zapadalności, natomiast dłuższe ekspozycje wobec firm i faktoringu jeszcze w pełni nie dojrzały.

Okres zamknął się stratą przed opodatkowaniem w wysokości 11 912 EUR — około 7% przychodów, na poziomie lub w pobliżu progu rentowności operacyjnej — a po obciążeniu podatkowym 3 829 EUR wynikającym z miesięcznego naliczania podatku w zyskownych miesiącach stratą netto 15 741 EUR. Portfel pożyczek na koniec maja 2026 r. wyniósł 211 916 EUR, znacznie poniżej skumulowanych wypłat, co odzwierciedla szybką rotację linii dla osób fizycznych. Te sześć miesięcy to jedyna historia operacyjna spółki i nie należy jej liniowo ekstrapolować.

Prognoza 2026F–2028F

Wskaźnik (EUR)2026F2027F2028F
Przychody odsetkowe (przychody)1 890 3024 815 2013 841 920
Koszt finansowania zewnętrznego(255 571)(169 154)—
Wynik odsetkowy netto1 634 7314 646 0473 841 920
Prognozowane straty kredytowe (niespłacone pożyczki)(639 338)(1 852 748)(1 733 155)
Wynik odsetkowy netto skorygowany o ryzyko995 3932 793 2992 108 765
Bezpośrednie koszty udzielania pożyczek(192 313)(668 942)(923 182)
Koszty operacyjne(311 400)(818 000)(1 008 000)
Zysk operacyjny (przed opodatkowaniem)491 6791 306 357177 584
Podatek (CIT, 30,0%)(142 898)(391 907)(53 275)
Zysk netto348 781914 450124 309

Kluczowe wskaźniki

Wskaźnik2026F2027F2028F
Marża przed opodatkowaniem (zysk operacyjny / przychody)26,0%27,1%4,6%
Marża netto (zysk netto / przychody)18,5%19,0%3,2%
Wskaźnik kosztów do dochodów (koszty operacyjne / przychody)16,5%17,0%26,2%
Wskaźnik kosztów bezpośrednich (koszty bezpośrednie / przychody)10,2%13,9%24,0%
Straty względem wypłat (straty kredytowe / wypłaty)6,0%10,5%10,0%
Zadłużenie do kapitału własnego (na koniec roku)6,7×0,0×0,0×
Portfel na koniec okresu (EUR)3 626 6051 354 1001 498 178
Gotówka na koniec okresu (EUR)626 490113 44493 675

Ponieważ krótkoterminowy portfel pożyczek dla osób fizycznych rotuje wielokrotnie w ciągu roku, tradycyjna rentowność liczona od średniego portfela nie byłaby miarodajna; wskaźniki odniesiono do przychodów, wypłat i bilansu na koniec roku. Spółka ma być rentowna w ujęciu całorocznym już od pierwszego roku działalności, w przeciwieństwie do strat w roku startu typowych dla sektora. Przychody rosną do 2027 r. dzięki skalowaniu portfela wspieranemu finansowaniem zewnętrznym i spadają w 2028 r., gdy dług zewnętrzny jest spłacany, a finansowany portfel się kurczy, mimo że nowe wypłaty utrzymują się na wysokim poziomie.

Łączne wypłaty rosną z 10,7 mln EUR w 2026 r. do około 17,5 mln EUR zarówno w 2027, jak i w 2028 r., a struktura przesuwa się w stronę linii dla osób fizycznych — jej udział rośnie z 25,8% do 63,4%, podczas gdy udział firm spada z 53,9% do 33,5%, a faktoringu z 20,2% do 3,2%. Portfel osiąga szczyt 3,63 mln EUR na koniec 2026 r. (firmy 2,41 mln EUR, faktoring 0,92 mln EUR), a następnie kurczy się do 1,35 mln EUR i 1,50 mln EUR na koniec 2027 i 2028 r., do poziomu wspieranego własnym kapitałem spółki.

Bezpośrednie koszty udzielania pożyczek rosną z 192 313 EUR do 923 182 EUR, a koszty operacyjne z 311 400 EUR do 1 008 000 EUR, w miarę wzrostu wolumenu wypłat. Wskaźnik kosztów do dochodów pozostaje na poziomie 16,5% i 17,0% w latach 2026 i 2027, a do 26,2% w 2028 r. rośnie wyłącznie z powodu spadku przychodów. Prognozowane straty względem wypłat rosną z 6,0% w 2026 r. do 10,5% w 2027 r. i 10,0% w 2028 r. — powyżej 2,8% zrealizowanych w pierwszych sześciu miesiącach i znacznie powyżej benchmarków bankowych — co odzwierciedla wysokie ryzyko segmentu osób fizycznych i podwyższony poziom kredytów zagrożonych w systemie. Efektywna stopa podatkowa wynosi około 29,1% w 2026 r., wskutek miesięcznego naliczania podatku w roku startu, a później 30,0%.

Finansowanie zewnętrzne i obsługa pożyczki

Wskaźnik (EUR)2026F2027F2028F
Saldo długu zewnętrznego na początek okresu03 700 0000
Nowy dług zewnętrzny4 050 00000
Spłata długu zewnętrznego(350 000)(3 700 000)0
Saldo długu zewnętrznego na koniec okresu3 700 00000
Koszt finansowania zewnętrznego (rachunek wyników)255 571169 1540

Finansowanie zewnętrzne to program o wartości 4 050 000 EUR uruchamiany w czternastu transzach w 2026 r., w formie siedmiomiesięcznych pożyczek ze spłatą kapitału na koniec okresu, w dwóch przedziałach cenowych — 2 750 000 EUR w siedmiu transzach oprocentowanych na 22,9% w skali roku i 1 300 000 EUR w siedmiu transzach oprocentowanych na 16,9% w skali roku, przy średnim ważonym koszcie około 21,0% w skali roku. Transze nie są refinansowane w terminie zapadalności: każda jest spłacana w terminie, więc całość zostaje wykorzystana w 2026 r. i spłacona do zera do końca 2027 r. Łączne odsetki w całym okresie programu wynoszą 424 725 EUR — 255 571 EUR w 2026 r. i 169 154 EUR w 2027 r. — a spłaty 350 000 EUR w 2026 r. i 3 700 000 EUR w 2027 r. całkowicie zamykają finansowanie, pozostawiając spółkę bez długu. To drogi kapitał, który pochłania znaczną część spreadu i stałby się silniejszym ograniczeniem, gdyby ekonomika portfela się pogorszyła.

Odsetki są z zapasem pokrywane zyskiem operacyjnym w obu okresach, w których występują: zysk przed odsetkami i opodatkowaniem pokrywa koszt finansowania około 2,9 razy w prognozowanym okresie czerwiec–grudzień 2026 r. i 8,7 razy w 2027 r. Kapitał jest spłacany zgodnie z rozłożonymi w czasie siedmiomiesięcznymi terminami zapadalności — 350 000 EUR w grudniu 2026 r. i 3 700 000 EUR od stycznia do czerwca 2027 r. — każda transza ze środków wygenerowanych przez spółkę. Model nie zakłada refinansowania, więc spłata kapitału nie zależy od dostępności nowego długu.

Miesięczna prognoza przepływów pieniężnych utrzymuje dodatnie saldo gotówki przez cały okres wypłat i spłat, przy najniższym stanie na koniec miesiąca w okresie trwania programu około 36 771 EUR w marcu 2027 r., wspieranym przez prognozowane wpływy z portfela przekraczające 1,0 mln EUR miesięcznie; w szerszym szeregu niższe minima to około 6 525 EUR w maju 2026 r., przed uruchomieniem programu, i 12 925 EUR we wrześniu 2027 r., po jego spłacie. Faktyczna ekspozycja inwestora dotyczy realizacji prognozowanych wpływów i poziomu strat w okresie od czerwca 2026 r. do czerwca 2027 r., a nie dostępności refinansowania w terminie zapadalności.

Plan rozwoju

Plan rozwoju rozszerza ten sam model operacyjny — trzy linie produktów, tę samą własną platformę i tę samą ocenę kredytową — przy znacznie większym wolumenie, w dwóch kierunkach: linia dla osób fizycznych (małe kwoty, krótkie okresy, automatyzacja) oraz połączone linie dla firm i faktoringu (większe kwoty, dłuższe lub odnawialne okresy, ręczna ocena). Logika strategiczna to głębsza penetracja rynku kenijskiego obecną ofertą produktów, z priorytetem dla linii dla firm o niższym ryzyku w pierwszej fazie; nowe produkty w ramach obecnej licencji są opcją na później, a nie warunkiem wstępnym.

Moment sprzyja: kredyt formalny stanowi około 31,6% PKB (2023), luka finansowa MŚP wynosi około 17,8 mld EUR, a rynek faktoringu raczkuje przy zidentyfikowanym potencjale około 26 mld EUR — do tego dochodzi łagodzenie polityki pieniężnej, gdyż stopa banku centralnego została obniżona do 8,75%, a kredyt dla sektora prywatnego wrócił do wzrostu, oraz zaostrzający się reżim licencyjny, który sprzyja operatorom działającym zgodnie z przepisami, eliminując nielicencjonowanych pożyczkodawców.

Linie dla firm i faktoringu

Linie dla firm i faktoringu wnoszą większy wkład w wypłaty w 2026 r.: wypłaty pożyczek dla firm w wysokości 5,79 mln EUR (53,9% całości) rosną do 7,32 mln EUR w 2027 r., a w 2028 r. spadają do 5,81 mln EUR, natomiast faktoring w wysokości 2,17 mln EUR (20,2%) spada do 0,55 mln EUR do 2028 r. Linie te mają niższy wskaźnik niespłacalności (poniżej 1,0%) i bardziej przewidywalne przepływy pieniężne. Główną zmianą operacyjną jest automatyzacja linii dla firm z wykorzystaniem danych o transakcjach pieniądza mobilnego i danych z Credit Reference Bureau, przy zachowaniu ręcznego due diligence dla większych ekspozycji; faktoring jest celowo utrzymywany na skromnym, malejącym poziomie ze względu na niskie ryzyko i relacje z MŚP, które otwiera.

Linia dla osób fizycznych

Linia dla osób fizycznych skaluje się szybciej — wypłaty rosną z 2,77 mln EUR w 2026 r. (25,8%) do 8,96 mln EUR w 2027 r. i 11,01 mln EUR w 2028 r., co podnosi jej udział w wypłatach do 63,4%. Jest skalowana ostrożnie: przez zaostrzone kryteria dla nowych pożyczkobiorców, stopniowo rosnący limit początkowy, zwiększany tylko przy terminowych spłatach, i ciągłą rekalibrację scoringu, a także przez rozwój bazy powracających pożyczkobiorców (obecnie około 15% linii) dzięki wyższym limitom, szybszej decyzji, preferencyjnym cenom, bonusom za spłatę i możliwości odroczenia płatności.

Struktura kapitału i dźwignia

Plan nie przewiduje dalszego podwyższenia opłaconego kapitału: start i początkowa działalność są finansowane z wkładu kapitałowego właścicielki w wysokości 234 182 EUR, a budowa portfela w 2026 r. — z programu zewnętrznego. Wynikająca z tego dźwignia jest ograniczona i tymczasowa — spółka nie ma długu przed uruchomieniem programu i po jego spłacie.

Punkt odniesieniaZadłużenie do kapitału własnego
Pierwsza wypłata, czerwiec 2026 r. (dług zewnętrzny 350 000 EUR)1,8×
Szczyt dźwigni, październik 2026 r. (dług zewnętrzny 2 750 000 EUR)8,8×
Koniec 2026 r. (dług zewnętrzny 3 700 000 EUR przy kapitale własnym około 552 000 EUR)6,7×
Maj 2027 r. (program w większości spłacony)0,5×
Od czerwca 2027 r. (całkowicie spłacony)0,0×

W przeciwieństwie do stale refinansowanego zadłużenia, które utrzymuje podwyższoną dźwignię tak długo, jak finansowanie jest rolowane, dźwignia spółki rośnie wyłącznie na potrzeby budowy portfela w 2026 r., a następnie jest w całości spłacana z przepływów operacyjnych, dzięki czemu od połowy 2027 r. spółka jest wolna od długu. Rezygnacja z dodatkowego kapitału własnego zachowuje obecną strukturę własności; spółka zachowuje możliwość pozyskania kapitału później, na podstawie wykazanych wyników, ale prognoza od tego nie zależy.

Ocena rynku

Westlip działa na trzech kenijskich rynkach usług finansowych — cyfrowych pożyczek dla osób fizycznych, pożyczek dla firm i faktoringu — które łączy wspólny reżim regulacyjny, platforma i baza kapitałowa, ale które istotnie różnią się wielkością, dojrzałością, strukturą konkurencji i ekspozycją regulacyjną. Kenia jest jedyną jurysdykcją, w której działa spółka.

Cyfrowe pożyczki dla osób fizycznych (konsumenckie)

Kenia należy do najbardziej rozwiniętych rynków kredytu mobilnego na świecie, opartego na niemal powszechnym korzystaniu z pieniądza mobilnego M-Pesa operatora Safaricom. Pod względem wolumenu dominuje kredyt mobilny banków i operatorów telekomunikacyjnych — Fuliza, debet w M-Pesa oferowany przez Safaricom wspólnie z NCBA i KCB, wypłacił około 9,8 mld EUR (1,46 KES bln) w roku zakończonym w marcu 2026 r., o 49,3% więcej rok do roku, dla około 7,9 mln aktywnych użytkowników; portfel pożyczek mobilnych KCB wypłacił około 3,6 mld EUR (544 mld KES) w 2025 r., a cyfrowy ekosystem NCBA około 6,7 mld EUR (1,0 KES bln) w 2024 r. Segment licencjonowanych dostawców kredytu cyfrowego jest duży i rozdrobniony: do kwietnia 2026 r. bank centralny wydał licencje 227 Digital Credit Providers spośród ponad 800 wniosków złożonych od marca 2022 r., a licencjonowani dostawcy do lutego 2026 r. łącznie wypłacili około 892 mln EUR (133,5 mld KES) w 7,5 mln pożyczek. Kredyt formalny wciąż jest słabo rozpowszechniony — kredyt krajowy dla sektora prywatnego wynosił około 31,6% PKB w 2023 r., a badanie TransUnion z 2025 r. wykazało, że prawie siedmiu na dziesięciu potencjalnych pożyczkobiorców rezygnowało z wnioskowania ze względu na koszt — natomiast trzy licencjonowane Credit Reference Bureaus (TransUnion, Metropol i Creditinfo) zapewniają podstawę danych do oceny kredytowej opartej na danych alternatywnych.

Rynek ma trzy poziomy: produkty banków i operatorów (Fuliza, M-Shwari, KCB M-Pesa i Timiza) wbudowane w menu M-Pesa; duzi niezależni pożyczkodawcy cyfrowi, tacy jak Tala, Branch i Zenka; oraz szersza grupa licencjonowanych dostawców, wśród których Westlip konkuruje dostępnością, szybkością oraz licencjonowanym, przejrzystym działaniem. Jej pozycjonowanie opiera się na statusie licencjonowanym, ofercie trzech produktów — większość dostawców trzeciego poziomu oferuje wyłącznie pożyczki dla osób fizycznych — i udzielaniu pożyczek w oparciu o dane biur kredytowych; głównym wyzwaniem jest skala i rozpoznawalność marki.

Pożyczki dla firm (MŚP)

MŚP stanowią ponad 90% kenijskich przedsiębiorstw, szacunkowo 33–40% PKB i większość zatrudnienia poza drobnym rolnictwem, a przy tym są wyraźnie niedostatecznie obsługiwane przez kredyt formalny. FSD Kenya szacuje lukę finansową MŚP na około 17,8 mld EUR (19,3 mld USD) przy około pięciu milionach małych firm, w większości nieformalnych. Kenijskie banki udzieliły MŚP około 1,0 mld EUR (153 mld KES) w 2025 r., a państwowa Kenya Credit Guarantee Company powstała, aby zmniejszyć ryzyko kredytowania MŚP. Dane o pieniądzu mobilnym i płatnościach cyfrowych pozwalają pożyczkodawcom oceniać zdolność kredytową na podstawie obserwowanych przepływów pieniężnych zamiast formalnych sprawozdań — takie podejście stosuje Westlip. Banki komercyjne (KCB, Equity, Co-operative Bank, NCBA) dominują pod względem wartości, ale koncentrują się na większych, zabezpieczonych pożyczkach; dostawcy wspierani przez instytucje rozwojowe i instytucje mikrofinansowe obsługują część segmentu z dłuższym procesem przyjęcia klienta; fintechy, takie jak Zanifu i Pezesha, kierują się do kapitału obrotowego handlowców. Westlip konkuruje w segmencie mniejszych kwot; wyzwaniem jest ręczny, zależny od analityków charakter obecnego procesu udzielania pożyczek dla firm.

Faktoring

Obroty faktoringowe w Afryce osiągnęły około 50 mld EUR (58 mld USD) w 2024 r., ponad dwukrotnie więcej niż 21,6 mld EUR w 2017 r., przy blisko 200 firmach faktoringowych na kontynencie, choć ponad 80% całości przypada na RPA; Afreximbank stawia sobie za cel co najmniej 240 mld EUR wobec luki finansowej afrykańskich MŚP wynoszącej około 276 mld EUR (300 mld USD). Kenijski rynek jest na wczesnym etapie: badanie International Finance Corporation wskazało potencjał faktoringu i finansowania łańcucha dostaw na około 26 mld EUR (28,7 mld USD) przy bardzo ograniczonej obecnej aktywności. Formalny faktoring oferują głównie działy finansowania handlu kilku banków oraz powstające fintechy finansujące faktury; wyspecjalizowani niezależni dostawcy są rzadkością. Wyzwania Westlip to niska świadomość faktoringu jako narzędzia finansowania kapitału obrotowego i niewielka skala w porównaniu z bankowymi działami finansowania handlu.

Otoczenie regulacyjne i makroekonomiczne

Central Bank of Kenya (Amendment) Act 2021 i Digital Credit Providers Regulations 2022 objęły nadzorem CBK wcześniej nieregulowanych pożyczkodawców cyfrowych w odpowiedzi na lichwiarskie ceny, nieprzejrzyste opłaty i agresywną windykację. Licencjonowani dostawcy muszą przedstawić politykę kredytową, kodeks postępowania i model cenowy, ujawniać pełny koszt kredytu, powiadamiać pożyczkobiorców przed negatywnym wpisem do biura kredytowego oraz spełniać standardy kompetencji i rękojmi oraz ochrony danych. W sierpniu 2025 r. CBK opublikował projekt przepisów dla Non-Deposit-Taking Credit Providers, przewidujący pełne licencje dla dostawców z opłaconym kapitałem co najmniej 20 mln KES oraz roczne opłaty do 500 000 KES. Tło makroekonomiczne jest korzystne — stopa referencyjna spadła z 13,0% w sierpniu 2024 r. do 8,75% w lutym 2026 r. przy inflacji 4,4% w styczniu 2026 r., kredyt dla sektora prywatnego wzrósł o około 5% rok do roku do września 2025 r., a realny PKB, około 4,9% w 2025 r., ma wzrosnąć o 5,5% w 2026 r. i 5,6% w 2027 r. — choć wskaźnik kredytów zagrożonych (NPL) brutto w systemie bankowym wynosił podwyższone 15,5% w styczniu 2026 r. (spadek z 17,6% w sierpniu 2025 r.), a główne ryzyka makroekonomiczne mają charakter fiskalny: deficyt na poziomie około 4,8–5,9% PKB i wysoko oceniane ryzyko problemów z obsługą długu.

Szanse

  • Niskie nasycenie kredytem formalnym. Kredyt dla sektora prywatnego na poziomie około 31,6% PKB i duża populacja bez dostępu do kredytu formalnego pozostawiają strukturalną przestrzeń do wzrostu, przy powracającym wzroście kredytów i łagodzeniu polityki w 2026 r.
  • Infrastruktura pieniądza mobilnego obniża koszt obsługi. Niemal powszechne korzystanie z M-Pesa umożliwia natychmiastowe, tanie wypłaty i spłaty bez infrastruktury fizycznej.
  • Licencja jako wyróżnik. Skoro licencja CBK jest dziś standardem wejścia na rynek, licencjonowany, przejrzysty dostawca znajduje się w tej części rynku, której sprzyja regulacja.
  • Duża luka finansowa MŚP. Ograniczony zasięg banków w segmencie mniejszych, niezabezpieczonych pożyczek tworzy przestrzeń dla kredytowania MŚP w oparciu o dane transakcyjne.
  • Raczkujący faktoring. Zidentyfikowany potencjał około 26 mld EUR daje wczesnemu licencjonowanemu niezależnemu dostawcy przestrzeń do rozwoju tego segmentu.
  • Infrastruktura informacji kredytowej. Obowiązkowe raportowanie do trzech biur pozwala spółce budować historię pożyczkobiorców i nagradzać terminowe spłaty.

Wyzwania

  • Dominacja wolumenowa banków i operatorów. Sama Fuliza wypłaciła około 9,8 mld EUR w roku zakończonym w marcu 2026 r.; mały niezależny gracz walczy o uwagę z mocno zakorzenionymi produktami.
  • Zatłoczony rynek licencjonowanych podmiotów. Przy 227 licencjonowanych dostawcach i kolejnych oczekujących wnioskach siła cenowa jest ograniczona, a koszt pozyskania klienta rośnie.
  • Podwyższone ryzyko kredytowe w systemie. Wskaźnik NPL w bankach na poziomie 15,5% i popyt ograniczony możliwościami finansowymi wskazują na otoczenie o wysokiej szkodowości, na które narażony jest niezabezpieczony portfel krótkoterminowy.
  • Planowane wymogi minimalnego kapitału. Próg opłaconego kapitału 20 mln KES i wyższe roczne opłaty mogą podnieść poprzeczkę dla słabo skapitalizowanego dostawcy.
  • Ograniczenia cenowe i dotyczące postępowania. Przegląd cen przez CBK, obowiązek ujawniania pełnego kosztu i zasady windykacji ograniczają elastyczność cenową i możliwość dochodzenia opłat od przeterminowanych pożyczek.
  • Niska rozpoznawalność marki. Tala, Branch i produkty banków z operatorami są rozpoznawalne w całym kraju; nowy gracz trafia na pożyczkobiorców, którzy domyślnie wybierają znane marki.

Struktura zabezpieczenia

Zastawione należności z pożyczek (przy pełnym wykorzystaniu) · €3.6M
Zastawione należności z pożyczek (przy pełnym wykorzystaniu)€3,626,605
Łącznie zastawione€3,626,605Niespłacony kapitał zastawionych pożyczek przy pełnym wykorzystaniu kredytu; 3 082 614 € po potrąceniu likwidacyjnym 15,0%.

Program o wartości 4,05 mln € jest zabezpieczony zastawem pierwszej kolejności na obecnych i przyszłych należnościach Westlip z tytułu pożyczek. Jako pożyczkodawca cyfrowy spółka nie ma istotnych środków trwałych: jej produkcyjnym aktywem jest portfel pożyczek.

1. Zastawiony portfel pożyczek — 3,63 mln €

  • Cały kredyt jest pożyczany dalej:100% środków zamienia się w należności podlegające zastawowi, nic nie trafia na koszty operacyjne ani sprzęt.
  • Każdą pożyczkę można zidentyfikować na poziomie pożyczkobiorcy we własnym systemie spółki, z dostępnymi na żądanie danymi o kapitale, statusie i wiekowaniu.
  • Krótkie okresy pożyczek sprawiają, że pula odnawia się w miarę spłat, a środki są pożyczane ponownie.

2. Warunkowa kontrola nad rachunkiem

  • W przypadku zaległości w płatnościach, naruszenia kowenantu lub istotnej niekorzystnej zmiany pożyczkodawca uzyskuje bezpośredni dostęp do rachunku windykacyjnego.
  • Egzekucja odbywa się przez wpływy z portfela, a nie przez przymusową sprzedaż portfela pożyczek.

Po potrąceniu 15,0% na straty kredytowe i koszty windykacji zastawiona pula nadal pokrywa:

  • 83,3% szczytowego zadłużenia w wysokości 3,7 mln €
  • 76,1% całego programu o wartości 4,05 mln €

Pokrycie jest z założenia częściowe. Kredyt jest obsługiwany z przepływów pieniężnych — spłat portfela i zysku operacyjnego — a należności zapewniają ochronę przed stratą.

Zabezpieczenie pożyczki

Jako zabezpieczenie kredytu o wartości 4 050 000 EUR Westlip oferuje jednowarstwowy pakiet: zastaw pierwszej kolejności na obecnych i przyszłych należnościach spółki z tytułu pożyczek, wsparty warunkową kontrolą nad rachunkiem windykacyjnym. Zastaw oparto na należnościach, a nie na środkach trwałych, ponieważ licencjonowany Digital Credit Provider nie ma istotnych środków trwałych o wartości nadającej się do zastawu — jego produkcyjnym aktywem jest sam portfel pożyczek. Po wystąpieniu określonych zdarzeń (zaległość w płatnościach, naruszenie kowenantu, istotna niekorzystna zmiana) pożyczkodawca uzyskuje bezpośredni dostęp do rachunku windykacyjnego, na który wpływają spłaty z portfela. Pakiet nie opiera się na kapitale własnym ani saldach gotówkowych spółki, a całość kredytu w momencie udzielenia pożyczek zamienia się w należności nadające się do zastawu.

Należności przedstawiono w wartości bazowej, czyli niespłaconego kapitału zastawionych pożyczek, oraz w konserwatywnej wartości likwidacyjnej — wartości bazowej pomniejszonej o 15,0% potrącenia na oczekiwane straty kredytowe oraz koszty windykacji i egzekucji, wobec prognozowanych w modelu strat względem wypłat na poziomie 6,0–10,5%. Pokrycie mierzone jest w najtrudniejszym momencie okresu kredytowania: przy pełnym wykorzystaniu w siódmym okresie, gdy zastawiona pula jest największa — 3 626 605 EUR — a ekspozycja z tytułu kredytu maksymalna.

Wskaźnik pokryciaWartość
Zastawiona pula — wartość bazowa3 626 605 EUR
Zastawiona pula — wartość likwidacyjna (po potrąceniu 15,0%)3 082 614 EUR
Wartość bazowa wobec szczytowego zadłużenia (3 700 000 EUR)98,0%
Wartość likwidacyjna wobec szczytowego zadłużenia (3 700 000 EUR)83,3%
Wartość bazowa wobec całego programu (4 050 000 EUR)89,5%
Wartość likwidacyjna wobec całego programu (4 050 000 EUR)76,1%

Każdą pożyczkę można zidentyfikować w systemie zarządzania pożyczkami spółki na poziomie pożyczkobiorcy, z dostępnymi na żądanie danymi o niespłaconym kapitale, statusie płatności i wiekowaniu. Krótkie okresy pożyczek w puli oznaczają, że typowa pożyczka zostaje w dużej mierze spłacona w okresie kredytowania, a jej kapitał wraca w nowe, zastawiane pożyczki, więc pula jest stale odnawiana, a nie statyczna. Szczytowe zadłużenie w wysokości 3 700 000 EUR jest niższe od całego programu, ponieważ pierwsza transza zapada w momencie wypłaty ostatniej.

Profil LTV

Wskaźnik LTVObliczenieWspółczynnik
Szczytowe zadłużenie / zabezpieczenie (wartość bazowa)3 700 000 / 3 626 6051,02
Szczytowe zadłużenie / zabezpieczenie (wartość likwidacyjna) — wskaźnik roboczy3 700 000 / 3 082 6141,20
Cały program / zabezpieczenie (wartość bazowa)4 050 000 / 3 626 6051,12
Cały program / zabezpieczenie (wartość likwidacyjna)4 050 000 / 3 082 6141,31
Łączna spłata / zabezpieczenie (wartość likwidacyjna)4 474 725 / 3 082 6141,45

Wskaźnik LTV przekracza 1,0 w każdym ujęciu: zastawione należności nie pokrywają w pełni kredytu. Odzwierciedla to kredyt obsługiwany przede wszystkim z przepływów pieniężnych, a nie zabezpieczony likwidacją aktywów — lukę wypełniają ciągłe spłaty portfela i przepływy operacyjne, a należności zapewniają częściową ochronę przed stratą. Żadna część kredytu nie jest wyłączona z zastawu, więc niedobór wynika z konserwatywnego potrącenia 15,0% i podwyższonego poziomu strat, a nie z przeznaczenia środków na inne cele. Praktycznym mechanizmem egzekucji jest warunkowa kontrola nad rachunkiem, która daje pożyczkodawcy wpływy z zastawionego portfela, bez konieczności przymusowej sprzedaży portfela. Pokrycie nie poprawia się istotnie w okresie kredytowania, ponieważ pula jest odnawiana w miarę spłat pożyczek, a nie rośnie wraz ze skumulowanymi wypłatami.

Wykorzystanie środków

Kredyt w wysokości 4 050 000 EUR jest w całości przeznaczony na budowę portfela — finansowanie nowych pożyczek we wszystkich trzech liniach — i nie jest wykorzystywany na koszty operacyjne, rozwój technologii, sprzęt ani żadne cele niezwiązane z udzielaniem pożyczek. Podział daje większą wagę liniom dla firm i faktoringu o niższym ryzyku we wczesnej fazie wzrostu, z możliwością korekty w ramach limitu w miarę rozwoju popytu. Siedmiomiesięczna struktura transz jest zasadniczo dopasowana do okresu finansowanych pożyczek, więc pożyczki sfinansowane z każdej transzy w dużej mierze kończą swój cykl w okresie jej trwania, a ten sam kapitał wraca w nowe pożyczki.

Kategoria przeznaczeniaKwota (EUR)% całościUsunięte ograniczenie wzrostu
Budowa portfela pożyczek dla firm i faktoringu2 430 00060,0%Limit kapitału obrotowego na pożyczki dla MŚP i faktoring — priorytetowe linie o niższym ryzyku we wczesnej fazie wzrostu.
Budowa portfela pożyczek dla osób fizycznych1 620 00040,0%Limit kapitału obrotowego na pożyczki dla osób fizycznych — finansuje wzrost wysokowolumenowego portfela konsumenckiego w ramach mechanizmów kontroli ryzyka spółki.
Razem4 050 000100,0%Żadne środki nie trafiają na koszty operacyjne, sprzęt ani cele niezwiązane z udzielaniem pożyczek.

Opis pożyczki

Westlip zamierza pozyskać kredyt terminowy w wysokości 4 050 000 EUR w formie serii transz o stałym oprocentowaniu, ze spłatą kapitału na koniec okresu, w dwóch stałych stawkach rocznych — 2 750 000 EUR na 23,1% i 1 300 000 EUR na 16,9%, przy średnim ważonym koszcie około 20,0%. Kredyt jest wypłacany według stałego harmonogramu czternastu transz w siedmiu kolejnych okresach, po dwie na okres, po jednej w każdym przedziale cenowym, a każda transza ma niezależny siedmiomiesięczny termin zapadalności i miesięczną spłatę samych odsetek. Odsetki naliczane są wyłącznie od faktycznie wypłaconych kwot, więc miesięczne zobowiązanie rośnie wraz ze skumulowanymi wypłatami, zamiast być najwyższe na początku.

Orientacyjne warunki kredytu

ParametrWartość
Łączna kwota kredytu4 050 000 EUR
Struktura wypłatCzternaście stałych transz w siedmiu kolejnych okresach (po dwie na okres)
Oprocentowanie2 750 000 EUR na 23,1% w skali roku; 1 300 000 EUR na 16,9% w skali roku (oba stałe; średnia ważona ~20,0%)
Okres każdej transzySiedem miesięcy od wypłaty danej transzy
ObsługaMiesięczna spłata samych odsetek od wypłaconego kapitału
Spłata kapitałuJednorazowo w terminie zapadalności każdej transzy
Łączny koszt odsetek (pełny harmonogram)427 475 EUR
Wykorzystanie środków100% na budowę portfela;60% firmy i faktoring, 40% osoby fizyczne

Harmonogram wypłat, EUR

OkresNa 23,1%Na 16,9%Razem w okresieNarastająco
Pierwszy250 000100 000350 000350 000
Drugi350 000200 000550 000900 000
Trzeci350 000200 000550 0001 450 000
Czwarty450 000200 000650 0002 100 000
Piąty450 000200 000650 0002 750 000
Szósty450 000200 000650 0003 400 000
Siódmy450 000200 000650 0004 050 000
Razem2 750 0001 300 0004 050 000

Transze są wypłacane w miarę budowy portfela, więc kapitał trafia do nowych pożyczek, zamiast leżeć bezczynnie. Dla każdej transzy biegnie osobny siedmiomiesięczny termin zapadalności, co daje rozłożony w czasie profil spłat zamiast jednej skumulowanej spłaty; miesięczne zobowiązanie odsetkowe rośnie do szczytowych 64 608 EUR w siódmym okresie — przy maksymalnym zadłużeniu 3 700 000 EUR — i spada do zera do trzynastego okresu. Siedmiomiesięczny okres dopasowuje wpływy z aktywów do spłat zobowiązań, a kapitał jest spłacany ze środków generowanych przez spółkę, a nie z refinansowania.

Jak spłacana jest pożyczka

Twoja inwestycja 012345678901234567890,012345678901234567890012345678901234567890012345678901234567890 USDC działa jak obligacja na 7 mies.: odsetki co miesiąc, a kapitał wraca w miesiącu 012345678901234567890.

DataOdsetkiKapitałSuma
Zysk netto+012345678901234567890.012345678901234567890012345678901234567890 USDC
Łączny zwrot012345678901234567890.012345678901234567890012345678901234567890 USDC

Pożyczkobiorca

Westlip Credit LtdNairobi, Kenia · założona w 2025
Westlip Credit Ltd

Westlip Credit Ltd to kenijski pozabankowy pożyczkodawca działający w segmencie kredytów cyfrowych na rynku kenijskim w ramach trzech linii kredytowych — pożyczek indywidualnych (konsumenckich), pożyczek dla biznesu (MŚP) i faktoringu — pod jednolitym ramionem regulacyjnym i platformą operacyjną. Założona w Nairobi 15 lipca 2025 r. (numer rejestracyjny PVT-JZUAL2QE) i licencjonowana przez Centralny Bank Kenii jako dostawca kredytów cyfrowych 24 grudnia 2025 r. (Licencja nr CBK/DCP/2025/194), firma rozpoczęła udzielanie pożyczek po uzyskaniu licencji i na dzień sporządzenia niniejszego memorandum dysponuje sześcioma miesiącami rzeczywistych danych operacyjnych — od grudnia 2025 r. do maja 2026 r. Rozpoczęła działalność z zakończoną autoryzacją regulacyjną, udokumentowanymi ramami dotyczącymi kredytów, zgodności i ochrony danych, zastrzeżonym systemem zarządzania pożyczkami nabytym w całości oraz bilansem finansowanym w całości z kapitału właściciela, bez długu zewnętrznego. Firma pozycjonuje się jako licencjonowany, niezależny, pozabankowy pożyczkodawca cyfrowy, pomiędzy produktami kredytów mobilnych banków i operatorów telekomunikacyjnych, które dominują kenijski rynek kredytów detalicznych pod względem wolumenu, a dużym, rozdrobnionym polem małych licencjonowanych pożyczkodawców cyfrowych, jednocześnie adresując segment małych firm, niedostatecznie obsługiwany przez banki komercyjne, oraz rynek faktoringu, który jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju w Kenii.

Nr rejestracyjny: PVT-JZUAL2QEwestlipgroup.com

O spółce

Westlip Credit Ltd to kenijska pozabankowa instytucja pożyczkowa działająca w segmencie kredytu cyfrowego na rynku kenijskim w trzech liniach — pożyczki dla osób fizycznych (konsumenckie), pożyczki dla firm (MŚP) i faktoring — w ramach jednego reżimu regulacyjnego i jednej platformy operacyjnej. Spółka została zarejestrowana w Nairobi 15 lipca 2025 r., a 24 grudnia 2025 r. uzyskała od Central Bank of Kenya licencję Digital Credit Provider; po jej otrzymaniu rozpoczęła udzielanie pożyczek i ma sześć miesięcy rzeczywistych danych operacyjnych, od grudnia 2025 r. do maja 2026 r. Rozpoczęła działalność z kompletem zezwoleń regulacyjnych, udokumentowanymi zasadami kredytowymi, zasadami zgodności i ochrony danych, własnym systemem zarządzania pożyczkami nabytym na wyłączną własność oraz bilansem finansowanym w całości z kapitału właścicielki, bez zadłużenia zewnętrznego.

Spółka od początku działa cyfrowo: udzielanie pożyczek, scoring, wypłaty, monitorowanie spłat i windykacja odbywają się w jej własnym systemie zarządzania pożyczkami, zintegrowanym z zewnętrznymi dostawcami płatności mobilnych, dostępu do Credit Reference Bureau, weryfikacji tożsamości i uwierzytelniania kodem jednorazowym. Pożyczki udzielane są wyłącznie kanałami mobilnymi — przez aplikację na smartfon i kod USSD — a wypłacane i spłacane przez pieniądz mobilny, więc spółka nie potrzebuje sieci oddziałów. Propozycja wartości opiera się na trzech strukturalnych wyborach dokonanych na starcie: licencjonowanym, nadzorowanym statusie od początku działalności pożyczkowej, a nie zgodności dopasowywanej po fakcie; własnej platformie, która daje kontrolę nad logiką scoringu, zasadami produktów i ścieżką klienta bez uzależnienia od licencji rozliczanych od transakcji; oraz przejrzystych cenach — pełny koszt kredytu jest ujawniany przed wypłatą, a dane o spłatach raportowane do Credit Reference Bureaus.

Dane rejestrowe spółki

ParametrWartość
KrajKenia
Numer rejestracyjnyPVT-JZUAL2QE
Data rejestracji15.07.2025
Forma prawnaSpółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Private limited company)
Adres siedzibyNinety Eight Riverside Drive, Merchant Square, Riverside Drive, Chiromo, Westlands, Nairobi (P.O. Box 30564 G.P.O., Nairobi)
Strona internetowawestlipgroup.com
Status regulacyjnyLicencjonowany Digital Credit Provider Central Bank of Kenya (licencja nr CBK/DCP/2025/194); zarejestrowany administrator danych w Office of the Data Protection Commissioner (nr rejestracyjny 167-926A-81C0)
Opłacony kapitał zakładowy1 000 000 KES (około 6 680 EUR)

Własność, zarząd i ład korporacyjny

Westlip Credit Ltd należy w całości do jednej osoby: Caroline Wanjiku Chuchu posiada 100,0% kapitału zakładowego i jest jednocześnie jedynym dyrektorem spółki. Pełni funkcje wykonawcze — handel, operacje, ryzyko, nadzór nad zgodnością i sprawozdawczość finansową — w modelu ładu korporacyjnego zarządzanego przez właściciela, wspierana przez główny zespół liczący do piętnastu osób oraz outsourcing większości funkcji pomocniczych.

W przypadku podmiotu bez historii działalności instytucjonalnej głównym źródłem zaufania są uzyskane zezwolenia regulacyjne i udokumentowane ramy operacyjne: proces licencyjny Central Bank of Kenya obejmuje ocenę modelu biznesowego, polityki kredytowej, kodeksu postępowania i modelu cenowego, a także kompetencji i rękojmi właścicieli oraz kierownictwa. Struktura zarządzana przez właściciela zapewnia jasność i szybkość decyzji w fazie startu i skalowania, kosztem zależności od jednej kluczowej osoby, która jest wprost rozpoznana i częściowo ograniczona — przez główny zespół, udokumentowane procedury i należącą do spółki platformę, w której zapisana jest logika operacyjna — ale nie wyeliminowana.

Model biznesowy i źródła przychodów

Westlip działa w modelu pożyczek bilansowych, lokując kapitał w trzech liniach w ramach jednego reżimu regulacyjnego i jednolitej, należącej do spółki platformy:

  • Pożyczki dla osób fizycznych (konsumenckie) — niezabezpieczone pożyczki krótkoterminowe w wysokości około 3 EUR–334 (500 KES–50 000) na okres od 7 do 90 dni, z miesięcznym oprocentowaniem rzędu 18,0–23,0%, udzielane w procesie w dużej mierze zautomatyzowanym, z etapem weryfikacji przez pracownika.
  • Pożyczki dla firm (MŚP) — niezabezpieczone pożyczki na kapitał obrotowy i rozwój w wysokości około 1 002 EUR–10 020 (150 000 KES–1 500 000), a w indywidualnych przypadkach wyższe, na okres od 1 do 12 miesięcy, z miesięcznym oprocentowaniem około 4,0–8,0%, oceniane w ramach ręcznej analizy due diligence.
  • Faktoring — standardowy faktoring niepełny (z regresem): spółka kupuje należności handlowe z dyskontem, wypłaca część wartości nominalnej przy cesji i ściąga należność od dłużnika w terminie płatności, a klient sprzedający należność odpowiada za nią, jeśli dłużnik nie zapłaci.

Przychody to przychody odsetkowe z portfeli pożyczek dla osób fizycznych i firm oraz przychody z dyskonta od należności objętych faktoringiem; marża netto to przychody odsetkowe brutto pomniejszone o koszt obsługi portfela, straty kredytowe i koszt finansowania zewnętrznego. Linia dla osób fizycznych ma najszerszy spread przy najwyższym oprocentowaniu miesięcznym, a linie dla firm i faktoringu zarabiają węższe spready na większych, niżej oprocentowanych lub krótszych ekspozycjach.

Okres od rejestracji do uzyskania licencji był fazą przygotowawczą, finansowaną w całości z kapitału właścicielki, bez udzielania pożyczek i bez zadłużenia zewnętrznego. Spółka rozpoczęła działalność z gotówką w wysokości 234 182 EUR — opłacony kapitał zakładowy plus dodatkowe środki właścicielki ujęte jako kapitał własny, a nie jako pożyczka udziałowca — czyli z czystym, nieobciążonym startem.

Portfel produktów i zasięg geograficzny

Wszystkie trzy linie działają w tym samym własnym systemie zarządzania pożyczkami, na tej samej infrastrukturze scoringowej i w tych samych ramach przeciwdziałania praniu pieniędzy i weryfikacji klienta (KYC), zintegrowanych z licencjonowanymi Credit Reference Bureaus, siecią pieniądza mobilnego M-Pesa, weryfikacją tożsamości i wiadomościami z kodami jednorazowymi, przy czym głębokość oceny kredytowej rośnie wraz z wielkością ekspozycji.

Działalność prowadzona jest wyłącznie w Kenii jako biznes w jednej jurysdykcji, oparty na niemal powszechnie dostępnej infrastrukturze pieniądza mobilnego, co eliminuje złożoność regulacji transgranicznych i umożliwia w pełni cyfrowe udzielanie pożyczek i windykację. Ekonomika spółki jest wyrażona w szylingach kenijskich i przeliczona na euro po jednym stałym założonym kursie około 149,7 KES za euro; ponieważ kurs szylinga wobec euro jest płynny, wartości w euro niosą dla inwestora rozliczającego się w euro ryzyko przeliczeniowe, które nie wpływa na wyrażoną w szylingach ekonomikę portfela pożyczek.

Grupa docelowa i model sprzedaży

Linia dla osób fizycznych obsługuje klientów detalicznych na rynku o niskim nasyceniu kredytem formalnym; linia dla firm kieruje się do małych przedsiębiorstw niedostatecznie obsługiwanych przez banki komercyjne, przy kenijskiej luce finansowej MŚP szacowanej na około 17,8 mld EUR (19,3 mld USD); faktoring obsługuje małe firmy potrzebujące kapitału obrotowego, otwierając relacje, które mogą przerodzić się w pożyczki dla firm.

Model sprzedaży nie opiera się na płatnym marketingu na dużą skalę jako głównej dźwigni wzrostu. Koszt pozyskania klienta jest wrażliwą zmienną dla pożyczkodawcy o ograniczonym spreadzie, dlatego spółka stawia na kanały, których koszt powstaje dopiero po udzieleniu pożyczki lub które nie generują żadnych kosztów zewnętrznych — a kanały polecenia i relacji przyprowadzają pożyczkobiorców z pewnym stopniem wstępnej selekcji, jakiego nie dają kanały płatne. Około ośmiu na dziesięć pożyczek w Kenii udzielanych jest kanałami cyfrowymi, więc licencjonowany pożyczkodawca cyfrowy może pozyskiwać i obsługiwać klientów bez oddziałów, dodając droższe kanały dopiero wtedy, gdy najtańsze osiągną swoje granice.

KanałGłówna liniaProfil kosztówRola w wolumenie
Sklepy z aplikacjami i bezpośrednie kanały cyfrowe (aplikacja, USSD, strona internetowa)Osoby fizyczneNiski; organicznyGłówny kanał docierania i rejestracji dla pożyczkobiorców indywidualnych
Program poleceńOsoby fizyczne; firmy pomocniczoBliski zera, przy konwersjiNarastające pozyskiwanie z poczty pantoflowej ze wstępną selekcją społeczną
Agregatory pożyczek i porównywarkiOsoby fizyczneProwizja od pożyczkiSkalowalna dystrybucja w segmencie porównujących ceny
Cyfrowy marketing efektywnościowyOsoby fizycznePłatny, utrzymywany na niskim poziomieUzupełnienie zasięgu tam, gdzie tanie kanały są ograniczone
Sieci relacji i partnerów MŚPFirmy i faktoringOparty na relacjachPozyskiwanie MŚP z naciskiem na jakość
Bezpośrednie dotarcie do sektorówFirmyCzas zespołu sprzedażyUkierunkowane budowanie relacji w określonych sektorach
Wewnętrzne polecenia między segmentamiFirmy ↔ osoby fizyczneZerowy koszt zewnętrznyMnożnik wartości klienta w istniejącej bazie pożyczkobiorców

Struktura organizacyjna

Spółka działa z oszczędnym głównym zespołem liczącym do piętnastu osób, zorganizowanym tak, by rósł wraz z wolumenem udzielanych pożyczek, a nie z wyprzedzeniem. Wewnętrznie realizowane są: ocena kredytowa i zarządzanie ryzykiem — w tym ręczne due diligence ekspozycji wobec firm i faktoringu — obsługa i utrzymanie własnej platformy, windykacja i obsługa klienta oraz procedury zgodności, przeciwdziałania praniu pieniędzy i KYC. Księgowość i sprawozdawczość ustawowa, doradztwo prawne, badanie sprawozdań finansowych, zewnętrzne usługi danych i weryfikacji, od których zależy udzielanie pożyczek, a także windykacja na późnym etapie są zlecane na zewnątrz.

Główną zmianą operacyjną planowaną na fazę wzrostu jest automatyzacja obecnie ręcznie obsługiwanej linii dla firm, co znosi barierę przepustowości analityków przy większych pożyczkach i pozwala skalować akcję kredytową bez proporcjonalnego wzrostu zatrudnienia. Nie planuje się dalszego dokapitalizowania.

Oprocentowanie roczne
23.10 %
Okres
7 miesiące
Zysk netto
Voucher
+0 USDC
Łączny zwrot0.00012345678901234567890.012345678901234567890012345678901234567890 USDC
Zarejestruj się, aby inwestować